89 عکس کوه فوق العاده زیبا به همراه توضیحات • موج کوه

تنها شهر (لرستان) خرمآباد است و آن قصبهای است که در حدود پنجهزار نفر جمعیت دارد و در دره تنگی واقع شده که کشکان رود از آن میگذرد. آن مادر فداکار آن قدر در جهت تحصيل و رشد علمي فرزندش اهتمام ورزيد که يک بار ناچار شد مقداري از زمين هاي مزروعي خود را بفروشد و هزينه زندگي اش را تأمين کند. ارتفاع کوه ماترهورن کوه ماترهورن چهار سطح در به سمت چهار جهت اصلی با شیب زیاد دارد. پس از اجرای طرح انتقال آب از الیگودرز در شرق استان لرستان به قم که رسانههای ایران از آن با عنوان کلی و مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخههای دز به قم» نام میبرند، شهرستان الیگودرز اکنون تأمینکننده اصلی آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم میباشد.

ولی از مشخصاتی که در ذهن دارم می دانم که راه اصلی انقدر هم دور نیست . روند تشکیل شهرستانهای جدید تا اواخر دهه ۱۳۶۰ متوقف شده بود اما در پایان جنگ ایران و عراق، دورود از بروجرد، و کوهدشت و دلفان هم از خرمآباد جدا و به شهرستان تبدیل شدند. بزرگترین شهرهای لرستان به ترتیب جمعیت عبارتند از: خرمآباد، بروجرد، دورود، کوهدشت، الیگودرز. انتقال آب از شرق استان لرستان و شهرستان الیگودرز به شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم باعث پایین رفتن شدید سطح سفرههای آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن چاههای آب این منطقه شدهاست.

در ساعت ۰۶:۰۰ صبح با روشن شدن هوا سرسبزی مسیر و زیباییهای آن نمایان شد. خشک شدن چاهها و چشمههای شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کردهاست باعث از بین رفتن مجتمعهای پرورش ماهی در این شهرستان شدهاست. دهانه این آتشفشان به طور واضح در این تصویر جدید مشخص است و علاوه بر آن میتوان بخشی از خطالراس کوهستانی بزرگ در شمال که بقایای کوه سوما(Mount Somma) است را مشاهده کرد. مقوله دولت و پیدایش آن در ایران تنها یک مقوله طبقاتی نیست به این معنی که تنها عامل مهم پیدایش دولت در ایران تکوین طبقات اجتماعی حفاظت از منافع توانگران نبوده است.

در حقیقت او از اصطلاح once in a blue moon استفاده کرده که بگوید چنین چیزی منطقی یا غیرممکن است. در ذکر مقام لران و سبب وقوع اسم لری برایشان یاد کرده شدند که وقوع اسم لر بدان قوم بوجهی گویند از آنکه در ولایت مارود دیهی است آن را کرد میخوانند و درآن حدود دربندی آن را به زبان لری کوک اکر خوانند و در آن دربند موضعی است که لر خوانند چون اصل ایشان از آن موضع خواسته ایشان را لر خوانند. صمت به نقل از بیبیسی نوشت، در همین زمینه ویلیام دالریمپل و آنیتا آناند، کتابی نوشتهاند با عنوان «کوه نور: داستان مشهورترین الماس جهان» که انتشارات جاگرنات آن را چاپ کرده است.

امام صادق علیه السلام فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روزهای جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آنها حسابرسی نمیکند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آنها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت میدهند. استعداد و نبوغ فوق العاده وي، پدر را بر آن داشت که در تعليم و تربيتش بيشتر بکوشد، لذا در همان اوان طفوليت وي را به مکتب خانه فرستاد تا با قرائت قرآن و خواندن و نوشتن آشنا گردد و خود نيز شخصاً در تربيت او مراقبت کامل داشت که در آينده فردي مفيد و عالمي خدمت گزار شود؛ گويي از جبينش آتيه اي پراميد را مي خواند.

او چندى نیز به تدریس پرداخت و مدت ده سال رایزنى فرهنگى در عراق را بر عهده داشت. لرستان یعنی اراضی لرنشین، و آن ناحیتی است وسیع به مغرب ایران، که از شمال محدود است به کرمانشاه و از مشرق به کوههای بروجرد و ملایر و از مغرب به عراق و از جنوب به خوزستان… پیکر حمزه که پیامبر(ص) به او لقب سیدالشهدا را داد، و نیز مصعب بن عمیر بهصورت جداگانه در کنار سایر شهدا مدفون است. فیلسوف و حکیم بزرگ ابوالعباس قصاب احمد بن محمد بن عبدالکریم آملی یکی از عارفان و عالم حکمت و فلسفه بزرگ جهان در نیمه دوم قرن چهارم هجری است.او علم لدنی داشت.

همچنین برخلاف تصور بسیاری، کوه نور درشتترین الماس جهان نیست، بلکه نودمین الماس بزرگ جهان است. این کوه در حقیقت در گوشه جنوب شرقی توده ی پرآو قرار دارد و از دو سمت شمال و غرب کاملاً به آن چسبیده است. لرستان به لحاظ اقلیم و هواشناسی یک استان چهار فصل است و دارای آب وهوای متنوعی است، این تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملاً محسوس است. جدیدترین شهرستان این استان شهرستان رومشکان است که در اواخر سال ۱۳۹۲ از شهرستان کوهدشت جدا و مستقل شد.

شهرستان چگنی در اواخر سال ۱۳۸۶ از شهرستان خرمآباد جدا و مستقل شد. در سالهای بعدالشتر و پلدختر از شهرستان خرمآباد و نیز ازنا از شهرستان الیگودرز جدا و تبدیل به شهرستانهای مستقل شدند. بدنه : روزی از روز ها علی تصمیم گرفت تا تمام دارایی اش را بفروشد و به کالا تبدیل کند . این جزیره ها از نظر استخراج نفت، بازرگانی تجارت و نظامی اهمیت دارند. گروه اول عبارتند از ( سلت ها ) ، ( ایرلندی ها ) ، ( گل ها ) و دومین گروه : ( گلواها ) ، ( اسکاتلندی ها ) ، ( برتن ها ) که به سمت غرب و شمال و جنوب اروپا رفتند .

ماهی کور یکی از گونههای کمیاب و اندمیک ایران است که در دنیا گونهای منحصر به فرد محسوب شده که در غاری واقع در استان لرستان زندگی میکند و اولین «غارماهی» حقیقی جهان است که اولین بار ژئولوژیست دانمارکی در سال ۱۹۳۷ ضمن مسافرتی که به ایران داشت آن را کشف کرد و مطالعاتی بر روی این گونه انجام داد. قلعه فلک الافلاک بر فراز تپهای مشرف به شهر خرمآباد و در نزدیکی رودخانه خرمآباد قرار گرفته و چشم گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون شهر خرمآباد است. فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته میشود. از سوی دیگر نامگذاری این طرح به عنوان مبهم «طرح انتقال آب از سرشاخههای دز به قم» و همچنین نامگذاری پروژه ساخت و اجرای این طرح با نام پروژه قمرود باعث واکنشهایی در میان مردم استان لرستان شد تا جایی که محمد تقی توکلی نماینده شهرستان الیگودرز هم نسبت به نامگذاری این طرح اعتراض کرد و آن را مجعول خواند.

این طرح درحالی برای استانهای دیگر هدفگذاری شدهاست که ۸۹۲ روستای لرستان مشکل آب آشامیدنی دارند و ۶۸ هزار جمعیت روستایی این استان به وسیله تانکر آبرسانی میشوند. طرح اولیه تشکیل این استان در سال ۱۳۷۵ به هنگام سفر رئیسجمهور وقت جمهوری اسلامی ایران، علی اکبر هاشمی رفسنجانی به بروجرد از سوی نمایندگان مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ارائه شد. در مجموع ظرفیت انتقال و جمعآوری آب در این طرح ۲۳ متر مکعب بر ثانیه است در حالی که بیشترین میزان آبی که از سد کرج به تهران میآید ۱۱ متر مکعب بر ثانیه بوده و ظرفیت سامانه یادشده بیش از دو برابر آب انتقالی از سد کرج به تهران است.

این کوه بر خلاف زیبایی شگفت انگیزش به عنوان یکی از کوههای آتشفشانی خطرناک شناخته میشود و از آنجا که از دهانه این کوه نیز دود غلیظی خارج میشود. اما در نقطه مخالف، آقای Jordan Romero 13 سال و 10 ماهه از آمریکا و خانم Poorna Malavath 13 سال و 11 ماه از هند، جوان ترین افرادی هستند که به ترتیب در سال های 2010 و 2014 به قله صعود کردند. 41-چرا درکشورما معماری های گوناگونی درنقاط مختلف دیده می شود؟ به باور زمین شناسان به احتمال زیاد، پیدایش آتشفشان های سهند به تجدید فعالیت گسل سلطانیه – تبریز که از منطقه سهند عبور میکند، مربوط بوده است.

مهمترین گونه گیاهی در جنگلهای لرستان بلوط است که این درختان نقش فوقالعاده اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب میشوند. خواجویی بر بیشتر کتابهای حوزوی حاشیه دارد.بررسی آثار گرانسنگ این فقیه فرزانه نشان میدهد که بخش مهمی از این آثار به صورت دست نوشته در گوشه کتابخانهها مهجور مانده و هنوز به زیور طبع آراسته نشده است.اخیرا به کوشش محقق پرتلاش سید مهدی رجایی، حدود هشتاد اثر از آثار ارزشمند مرحوم خواجویی جمعآوری و منتشر شده است که برخی از آنها عبارتند از،بشارات الشیعه؛ذریعه النجاه من مهالک تتوجه بعد المماه؛الفوائد فی فضل تعظیم الفاطمیین،رساله منیره الفرقه الناجیه عن غیرهم،رساله فی تحقیق و تفسیر الناصبی؛طریق الارشاد الی فساد امامه اهل الفساد؛رساله أینیه؛ و صدها کتب بزرگ دیگر.سرانجام این دانشمند عالیقدر به سال ۱۱۷۳ هـ ق به دیار باقی شتافت و در تخت فولاد اصفهان نزدیک قبرستان فاضلان به خاک سپرده شد.در سالهای اخیر مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت فولاد بقعه ای بر سرمزار او بنیاد نهاده است.

اتابکان لرستان عنوان کلی دو سلسله مشهور به اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک است که از اواخر عصر سلجوقیان بیش از چهار سده بر نواحی وسیعی فرمان راندند. با توجه به وضعیت خانوادگی و مشاغلی که حیدر آملی در جوانی در دربار امیر به عهده داشته، زندگی او با یکی از پرآوازهترین خاندانهای فرمانروایی مازندران یعنی خاندان باوندیان (موسوم به کینخواریه) پیوند دارد. سرچشمه Mauna Kea در اعماق اقیانوس آرام است و از پایه تا قله بیش از 33,500 پا ارتفاع دارد. مشهورترین وجه این کوه هم رخ غربی آن است که به شکل یک شیب یک تکه گرانیتی تا قله آن بالا میرود.

گستره نام لرستان پیش از حکومت صفویان، سکونتگاه لرهای بختیاری، لرهای کهگیلویه و لرهای بویراحمدی را هم شامل میشد. یافتههای پیش از تاریخ لرستان، بیشتر شامل نقاشیها، کندهکاریهای غارها، سفالینهها و اشیای مفرغی هستند. به گزارش تیتر نیوز ، حساب توییتری ولایت پنجشیر ، نیروهای کوهنورد پنجشیر پس از ورود صدها طالبان به دره پنجشیر ، کوهی را در منطقه درزه پنجشیر بمباران کردند که باعث محاصره شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز مازندران؛ کبادی رییس پایگاههای امداد نجات کشور گفت: بعد از ۳ روز تلاش تیمهای امداد نجات جمعیت و امداد کوهستان پیکر بی جان حامد شاه حسینی کوهنورد جان باخته در علم کوه منتقل و پس از تحویل به مراجع قضائی توسط بالگرد جمعیت هلال احمر به تهران منتقل شد.

دیدگاهتان را بنویسید