۹۳ بار . با رمال

ج – گنبدها و جريانات گدازه اي سبلان جوان كه پس از فروريزش كالدار، فوران مواد آتشفشاني صورت گرفته كه بلندترين بخش هاي مركزي آتشفشان را تشكيل مي دهند. او هم از مهمان ها پذيرايي مي کرد و هم سرپرست فرزندان بود و هم تسکين بخش خاطر طلاب جوان و هم نوازش گر دل هاي غم زده نوجوانان دور از وطن و مهجور از پدر و مادر بود. دیگران از بزرگی بتها نقل می کرده اند، مثلا می گفته اند که بت ها آن قدر بزرگند که لادوی آنها از ناف بالاتر نرفته است. در این که این بتها کی و چگونه ساخته شده اند، باورهای گوناگونی وجود دارد.

او در عهد ناصرالدین شاه میزیست .بیدل مراثی بسیار دارد و در بدیهه گویی خاصه در ماده تاریخ تسلطی غریب در سایر اقسام شعر نیز طبع روان و سریع داشت . این گل علاوه بر این که قسمت های برهنه مجسمه ها، مثل صورت و دست و ساق پاها را صاف کرده بود، چینهای ردا را نیز شکل داده بود. طبق افسانه دیگر، در زمان های قدیم در بامیان پر آب بوده. افسانه ی دیگر می گوید پادشاه ظالمی بوده که در پایین دره بامیان (حوالی فادمستی) زندگی می کرده. بت کوچک در کرک را نیز بچه آنها می دانند که ابتدا با پدر و مادرش یک جا زندگی می کرده، اما به دلایلی قهر کرده و رفته در دره ککرک اقامت گزیده است.

وقتی دره خشک می شود، مردم برای زندگی به آن جا می آیند. وقتی آنها می آیند، هنوز زمین و تپه ها نم داشته اند. طبق گفته اهالی، در زمان انقلاب، یعنی پس از آن که دولت کمونیستی در بامیان سقوط کرد و منطقه به دست مجاهدین افتاد و سلاح عمومی شد، مجاهدین برای مسابقه نشانه زنی اعضای بت ها را هدف قرار می دادند. از سال 1342 به بعد ظاهر خان کوشید که زمام امور حکومت را خود شخصا در دست گرفته از نفوذ اعضای خانواده سلطنتی بکاهد. کیسه خواب سنگین (لازم به ذکر است می توان با خود کیسه خواب های سبک به همراه برده و از Base Camp ها پتو تهیه نمود).

در مورد بتهای بامیان افسانه های مختلفی نقل میشود. افسانه دیگر حاکی است که فقط کسی که این بت ها را تراشیده به اندازه این بت ها بزرگ بوده. همچنین با همین گل دیوار و سقف ایوان ها نیز صاف شده بود. و نیز آورده اند که «ذوالقرنین» (اسکندر- پسرخاله حضرت خضر) گرد عالم می گشت تا بکوه قاف رسید و گرد کوه قاف کوههای خرد دید. متأسفانه در سالهای اخیر، در فصل زمستان آلودگیهای هوا، ابر تیره رنگی بر فراز شهر بوجود میآورد که تنها در زمانهایی که بارندگی یا وزش باد اتفاق بیفتد، برای ساعاتی کوتاه هوا تمیز میشود و منظره شهر از کوه صفه اصفهان در شب نمایان میگردد.

فورانهای گازی فوران گازی انفجاری ممکن است دهانه مسدود آتشفشان را باز نماید و یا قله آن را به خارج پرتاب کند. تاکنون کوهنوردان مختلفی از جهان موفق به فتح آن شده اند، آیا شما اولین ایرانی هایی که توانستند این قله مرتفع را فتح کنند را می شناسید؟ قله کوچکتر نیز ۳۸۹۶ متر ارتفاع دارد. جنگ احد ابتدا با پیروزی سپاه اسلام همراه بود، ولی کوتاهی محافظان تنگۀ عینین که به طمع جمعآوری غنایم، از فرمان رسول خدا (ص) سرپیچی کردند و نیز سستی دیگر مسلمانان موجب شکست آنان شد.

پس از شکست سختی که بر قریش وارد گردید، صحنه جنگ دگرگون شد؛ زیرا گروهی از مسلمانان که هزیمت دشمن را دیدند، به درون درّه ای که مقرّ آنها بود حمله بردند و به جمع آوری غنیمت پرداختند. با حمله دشمن، آنان سراسيمه بدين سوي و آن سوي گريختند و بر روي هم شمشير کشيدند ! انشایی باموضوع کوه به کوه نمیرسه ادم به ادم میرسه با همه علاعم نگارشی …

البته که به دلیل بزرگی و گسترش این کوه که همانند یک رشته کوه می باشد، در نپال ، تبت و هند قرار گرفته است. «علی­رضا زمرّدی» پیرمرد سرحالی با موهای یکدست سفید که در انتظار اتوبوس شهری است، کوه قاف را نهایت آمال و آرزوی آدم­ها می­داند و می­گوید: انسان­ها وقتی می­خواهند، نهایت یک چیز را بگویند، آن را با کوه قاف مقایسه می­کنند. کوه صفه: تلهکابین، بولینگ، رستوران و چایخانه تنها چند مورد از امکاناتیست که کوه صفه دارد. «کُلُوا وَ اشْرَبُوا هَنِیئاً» بهشتیان در خوردن و آشامیدن محدودیّت ندارند و با «هَنِیئاً» مورد تکریم قرار می گیرند.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶۳ نفر بودهاست. بهار فصل شورانگیز طبیعت لرستان است که دوستداران طبیعت را به خود میخواند تا برای دیدار قطعه ای از بهشت ایران زمین به لرستان “بام طبیعت ایران” سفر کنند. یکی دیگر از هتل های ۵ ستاره ی بسیار خوبی که در این شهر وجود دارد و می توانید آن را برای اقامتتان در سفر به دوشنبه انتخاب کنید، هتل تاجیکستان است.

در زادگاهش کوهدشت بر علیه رژیم ستم شاهی سخنرانی های تندی ایراد نموده و ضمن حضور در راهپیمایی های مردمی خود شخصا هدایت مردم را در دعوت به تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی به عهده داشتند . آنها این بت ها را خدایان خود می دانسته اند و از هیچ گونه بذل و بخششی در راه آنها دریغ نمی کرده اند. بعضی ها آنها را زن و شوهری میدانند که بر بامیان حکومت می کرده اند. در نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، باستان شناس افغان، زمریالی طرزی، در جریان کاوش های خود، یک مجسمه خوابیده به طول ۱۹ متر را پیدا کرد که تا آن روز ناشناخته بود.

بر دیوار برخی از این سموچها ردیفی از مجسمه های کوچک درون قاب های کنده کاری شده نصب بودند که تا قبل از ظهور طالبان موجود بودند. برخی از این سموچها چهار گوش و مستطیل و برخی دایره شکل اند. این پادشاه پسری داشته به نام بودا که از ظلم پدرش نا خوشنود بوده است. فقط کشی نوح روی آب می ماند و فردی بلند قامتی به نام عوج بن عنق.

دیدگاهتان را بنویسید