۶۵. بنگرید به: (Davidson, 1987, P

تعداد زیادی سیاره وجود دارد که دارای حلقه ها و سایر سیارات کوتوله هستند که در گروه اجرام آسمانی کوچکتر قرار دارند. در آن زمان ستاره شناسان تأیید کردند که سایر ستارگان اجرامی دارند که به نظر می رسد سیاره هایی هستند که در مدار اطراف آنها می چرخند. وقتي از زمين نگاه مي كنيم به نظر مي رسد كه سيارات منظومه شمسي و ستارگان دور زمين مي گردند. ستاره شناسان مدتهاست فکر می کردند که آیا این روند تشکیل سیاره می تواند تولد ستارگان دیگری غیر از خورشید را همراه داشته باشد یا خیر! چنانچه ستاره و برجی در هنگام تولد کودکی ، از افق مشرق طلوع، می کرد طالع وی و سرنوشت او را معین می کردند.

دیدار شازده کوچولو با تاجر نیز برای شازده کوچولو درس هایی دارد که او را برای رسیدن به آن نقطه ی دلخواهی که در ذهن داشته است نزدیک می کند و این نزدیکی باعث می شود که او بیشتر و بیش از پیش یاد گل خویش کند و علاقه اش به گل بیشتر شود. دوران کودکی کپلر با فقر و تنگدستی و بدبختی توأم بود، کپلر برای تحصیل به مدرسه طلاب پروتستان رفت و در اثر هنر و استعدادی که از خود نشان داد بوسیله استادانش دوانه دانشگاه توبینگن شد.

در همان زمان ، دسته متفاوتی از اشیاء به نام سیارات کوتوله تعریف شد که پلوتو برای آن واجد شرایط بود. این سیاره محل تلاش برای شکلدهی زمین بود اما اتفاقی پیشبینی نشدهای از مواد ناشناخته و مرموز موجود در ایکاروس به وجود آمد. منظومه شمسی مجموعهای از اجرام گوناگونی است كه در اثر جاذبه خورشید در یك سیستم به دور این ستاره میگردند. به این ترتیب ستاره شناسان عقیده دارند پلوتون اصلاً نمي تواند جزو سيارات اصلي باشد.

سطح دارای فرورفتگی و برآمدگی و همچنین جو رقیق آن شکل ظاهری این سیاره را به طرز باورنکردنی به ماه کره زمین شبیه کرده است. همچنین اگه خوش شانس باشین، موقع ماینینگ و استخراج تو این بازی کارت هایی رو که در واقع توکن غیر مثلی یا NFT هستن، دریافت میکنین. دوربین فروسرخ و طیف نگار آن که می تواند چند هدف را همزمان طیف نگاری کند، آشکارساز گرمای هابل است (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer) حساسیت آن به امواج فروسرخ باعث شده است که این دوربین برای مشاهده اجرام مبهم آسمانی مانند گازها و غبار میان ستاره ای و همچنین مشاهده دقیق ژرفترین قسمت های جهان بسیار کارآمد باشد.

برای همین جامعه علمی آمریكا به این موضوع واكنش منفی نشان داد. این مدافع، برای آنکه نمونهی مشهودی از چنین قواعدی در زبان فارسی را نیز نشان داده باشد، ممکن است از ما بخواهد تا چیزی شبیه به زبان زرگری را تصور کنیم. اگر او این ایدهیِ آگوستینیِ را مورد انتقاد قرار میدهد که: «تکتکِ واژههای زبان، نامی برای اشیاء هستند»69، به این دلیل است که میخواهد نشان دهد: «برخی از واژهها در زبان، چیزی را نمینامند»70. این گروه بندی هفتگانه در تمام نظامهای سنّتی دارای کهن الگوهایی است و برای فهم نظام سنتی رنگ مفید است.

ایده آنچه که دقیقاً یک سیاره منظومه شمسی از چه تشکیل شده است به طور سنتی محصول اجماع تاریخی و فرهنگی بوده است. پس درس بعدی در این جاست که شازده کوچولو می آموزد که قضاوت کردن به هیچ وجه در این دنیا جایز نیست و این امر خود یک بند از پای شازده کوچولو باز می کند که قضاوت کردن را کنار بگذارد. به دست آوردن امتیاز استثنایی از مجموع 5 امتیاز بی دلیل نصیب این بازی نشده است ، و نشان از طرفداری گسترده آن نزد کاربران در سراسر دنیا است.

همه ی آدمهای جهان غم را چشیده اند و می دانند که غم چیست ، حال ممکن است برای هر نفر غم یک صورت جداگانه به خودش بگیرد.پس نتیجه می گیریم که احساسات در دنیا مشترک هستند و در پیش از این نتیجه در طرح مسئله به این نکته اشاره کردیم که ادبیات حاصل برون ریزی احساسات آدمی در قالب های ادبی است. مهمترین مسأله درباره ی نپتون،نحوه کشف آن است.کشف این سیاره از طریق استدلالات و محاسبات پیچیده و دقیق ریاضی صورت گرفت که یک موفقیت بزرگ برای دانش ریاضیات محسوب می شود. این کار باعث می شود که دانشمندان به تحقیق برای زندگی روی ونوس خیلی بیشتر از مریخ تحریک شوند و این آسان نخواهد بود.

۴ سیاره داخلی ( بهترتیب، تیر، ناهید، زمین و مریخ) سیاراتی از جنس سنگ هستند كه در فرای مدار آنها كمربندی از سنگهای آسمانی قرار دارد. این حلقهها از بقایای یخ و سنگ به وجود آمده از ستارههای دنباله دار، سیارکها و قمرها ساخته شدهاند. در عوض کمربندهای آن به رنگهای آبی مایل خاکستری، قهوهای و قرمز دیده میشوند. اکثر ستاره شناسان نواره یا کمربندهای ضعیفی،نظیر کمربندهای مشتری،بر روی این سیاره،که به رنگ سبزآبی می باشد، مشاهده کرده اند. درواقع به رگه ها يا نواحی تيره جوّ فوقانی مشتری کمربندهای ابری و به نوارهای روشن ناحيه می گويند. این حرکت درواقع که ارزش سینوسی در مدار زمین است که بواسطه چرخش ماه (قمر زمین) بدور این کره ایجاد می شود.

اریس به نام الهه یونانی نامگذاری شد که با ایجاد درگیری در میان برخی دیگر از الهه ها جنگ تروا را آغاز کرد. از رو تعصب حرف زدن کار خوبی نیست خوبه منم بگم هر کی از ننش قهر میکنه میان یه فورک از بیتکوین میزنه؟ بین این دو گروه اصلی کمربندی از اجسام کوچک متعدد وجود دارد که سیارک نامیده می شوند. این تمایز در چگونگی شکلگیری بین کوتوله نیمه-قهوهای و سیاره مورد توافق جهانی قرار نگرفتهاست. در چند سال اول موقعیت رصد شده اورانوس نسبت به نقشه دولامبر یکی بود ولی به مرور زمان اختلافاتی بین این دو دیده شد.

اورانوس توسط ستارهشناس مشهور ، سر ویلیام هرشل در سال ۱۷۸۱ کشف شد . کشف سیارات فراخورشیدی به ابهام دیگری در تعریف سیاره انجامید: نقطهای که در آن سیاره تبدیل به ستاره میشود. پلوتو پنج قمر دارد، شارون بزرگترین قمر پلوتون سال ۱۹۷۸ کشف شد و تا سال ۲۰۰۵ یگانه قمر پلوتو محسوب میشد. در آن زمان، تعریف آخری باعث جنجال بسیار شد. به این ترتیب هرسال آن معادل 90000 روز است.دو قمر به دور نپتون در گردش هستند.«تریتون»که بزرگتر است هم اندازه ی قمر زمین می باشد، «یزید»که قمر کوچکتر است احتمالاً قطری در حدود 200 مایل دارد.نپتون جهان سرد و دور افتاده ای است که اطلاعات ما درباره ی آن بسیار محدود است.

تصور و درک ما از منظومه خورشیدی، در حال حاضر به مراتب متفاوتتر از آن چیزی است که در کلاسهای درس آموزش دیدهایم و بخش بزرگی از این موضوع به ساخت و استفاده از تجهیزات فوق پیشرفته ستاره شناسی مربوط میشود که به کمک آنها تصاویر حیرتانگیزی از گوشه گوشه سیستم ستارهای ما تهیه شده است؛ از فضاپیماها و کاوشگرهایی مانند کاسینی (Cassini) و جونو (Juno) گرفته که سیارههای همسایه ما را به تصویر کشیدهاند، تا تلسکوپهایی مثل هابل که از کهکشانها و سحابیهایی در فاصله هزاران و میلیونها سال نوری عکسبرداری میکنند.

منظومه شمسی در دوران رنسانس کشفشد، هنگامی که فلاسفه تصمیم گرفتند که چیزی جز مشاهدات و منطق را نپذیرند و سنت را رد کنند. مشتري بزرگ ترين سياره منظومه شمسي است. باد خورشيدي در ابتداي تشكيل منظومه شمسي قوي تراز حالا بود. از خورشيد ما ذراتي از گازهاي داغ و الكتريسيته جريان پيدا مي كند كه باد خورشيدي ناميده مي شود. و در واقع ما ساکنان منظومه شمسی هستیم. سیاره هایی مانند مشتری ماهواره های بی شماری دارند یا برعکس ، ما سیاره خود را داریم که فقط ماه را ماهواره دارد.

آیا زندگی در تیتان ( یکی از ماه های زحل) که بسیار شبیه زمین است ، می تواند وجود داشته باشد؟ ستاره شناسان بیش از 1600 آتشفشان در سطح این سیاره میشناسند، اما احتمالاً تعداد بسیار بیشتری آتشفشان بر روی سطح این سیاره وجود دارد. بر این اساس ستاره جسمی است که دارای نور است و می تواند آنرا از سطح خود منعکس کند. رومی ها آنرا به دلیل رنگ قرمزی که دارد سیاره سرخ یا خدای جنگ می نامند زیرا رنگ قرمز آن یادآور خون است. دو سیاره کوتوله ، پلوتو و اریس ، پلوتوئید هستند ولی سرس ، به دلیل قرار گرفتن در کمربند سیارکی چنین نیست.

ستاره ها موقعیت خود را دائم تغییر می دهند اما این مسئله به دلیل فاصله بسیار زیاد فقط پس از مدت ها قابل مشاهده است ولی سیارات در مدارهای خود بطور ثابت حرکت می کنند. آنها به دور ستاره شان در مسيري كه مدار ناميده مي شود حركت مي كنند. به آنها “شبه زمين” هم مي گويند. زیرا هر طرف این جسم که به سیاره نزدیک تر باشد نسبت به طرف دیگر آن که از سیاره دورتر است، نیروی گرانشی بسیار قوی تری وارد می آید.

چهار سیاره دورتر از خورشید یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون گازی هستند. اين سياره ها به ترتيب فاصله از خورشيد عبارتند از: تیر یا عطارد، ناهید یا زهره، زمین، مریخ، مشتری، کیوان یا زحل، اورانوس، نپتون. سيارات خارجي تر: شامل مشتري، زحل، اورانوس و نپتون هستند. مشتري آن قدر بزرگ است كه همه سيارات ديگر را مي توان در داخل آن جاي داد. سيارات با نسبت هاي زماني مختلف با یکدیگر دور خودشان مي چرخند. اين سه سياره را بايد از زمين با تلسكوپ ديد. دانشمندان تاکنون پیش از این هیچ سیارهای را در اطراف ستارهای با بیش از سه برابر جرم خورشید مشاهده نکرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید