یک جهان ممکن، شیئی انتزاعی است

پژوهش و تحقيق در زمينه زبانها و ادبيات باستاني هند و إيراني و هند و اروپايي بايد گسترش يابد، در اين راستا نهضت ترجمه متنهاي كهن از زبانهاي سنسكريت و اوستايي و پهلوي و لاتين به زبان دري با گويش پارسي بايد اغاز شود. در این راستا کتاب اطلاعات عمومی گنجینه های دانش، نوشته ی دکتر زین العابدین کاظمی و دکتر سیدمحمود اختریان و… در همین رابطه بخوانید: آسمان در سیارات مختلف چگونه است؟ در همین رابطه بخوانید: آیا انسانها به پلوتون قدم خواهند گذاشت؟ برای شناسایی بیشتر مریخ اطلاعات زیادی که از سفینه های فضایی به دست آمده دانشمندان در اختیار دارند .

میدانیم که در جو، گاز متان وجود دارد و متان، دلیل آبی بودن اورانوس است(گاز متان بدون بوست) و همچنین میدانیم که وجود گازهای هیدروژن و هلیوم در آنجا، به خاطر اکتشافات کاوشگر “وویجر ۲” (Voyager 2) است که در گذشته به پرواز درآمد اما تشخیص غلظت ترکیبات دیگر مانند آب، آمونیاک و سولفید هیدروژن، کمی دشوارتر بوده زیرا این سیاره، با ما فاصله زیادی دارد و امکان تشخیص آن با تلسکوپ معمولی، بسیار ضعیف است.

دوم اینکه در طی سالها کار با او دریافتهایم به پاس دانش و بینش ژرفی که دارد، شناخت بسیار خوبی از تمدن، فرهنگ و پیشینه ایرانزمین دارد. با وجودی که روند کلی دما از حدود ۵۰۰۰ سال پیش تا کنون؛ احتمالاً به دلیل کاهش بروندادهای خورشیدی، به سوی سرمایش میل میکرده است اما به دلیل فعالیتهای انسانی شدید و روند تصاعدی افزایش جمعیت طی حدود ۲۰۰ سال اخیر، دمای زمین به طور فزایندهای در حال افزایش بوده است. مشخصات سیاره کوتوله اریس (Eris): اریس دورترین سیاره کوتوله از خورشید است و از هر سیاره کوتوله دیگری در منظومه شمسی جرم بیشتری دارد.

سیارک کوتوله اریس امشب به نقطه تقابل با خورشید میرسد و بیشتر شب در صورت فلکی نهنگ قابل مشاهده است و در نیمه شب به بالاترین نقطه خود در آسمان میرسد. سیارهای با اتمسفر توفانی است و ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتریو غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است. وی افزود: اریس دورترین سیاره کوتوله از خورشید است که نسبت به بقیه سیارکها در منظومه شمسی جرم بیشتری دارد و در واقع بزرگترین شیء آسمانی غیر سیارهای است که به دور خورشید حرکت میکند.

اشاره به مادر بودن زمین در شعر شاعران دیگر نیز سابقه دارد. به اعتقاد یوهان مرسیه، رئیس دانشکدهٔ علوم اختریِ دانشگاه پاریس، در مقالهای که در اواخر سال ۲۰۰۹ منتشر شد، احتمالاً عطارد یکی از ماههای سیارات داخلیِ منظومهٔ شمسی بوده که از گرانش مادر خود جدا شده و به دام خورشید گرفتار گشتهاست. نام اریس در زبان یونانی به معنای خدای جنگ و دعوا است. رومیان باستان به تقلید از یونانیان، نام خدای جنگ خود یعنی مارس را بر روی این سیاره گذاشتند.

این آغاز جنگ بزرگی است که میان اریس و خانواده اچیلوس در می گیرد و چون اریس آغازگر جنگ بوده در افسانه ها به عنوان خدای جنگ و دعوا شناخته می شود. ونوس نام خدای رومی عشق و زیبایی است. درحالحاضر معروفترین سیاره کوتوله منظومه شمسی پلوتون یا همان پلوتو (Pluto) است. به گزارش خبرگزاری مهر، خرده سیاره “اریس” در سال 2005 کشف شد و اولین اندازه گیریها قطر این خرده سیاره را 2 هزار و 400 کیلومتر ارزیابی کرد و بنابراین اعلام شد که “اریس” 5 درصد بزرگتری از سیاره پلوتون با قطر 2 هزار و 340 کیلومتر است.

سیاره کوتوله به جرمی آسمانی گفته میشود که فاقد اندازه کافی برای سیاره بودن است و در عین حال آنقدر هم کوچک نیست که رده اجرام کوچکی مثل دنبالهدارها گنجانده شود. کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان اضافه کرد: با این حال در واقعیت اریس بسیار دورتر از زمین، با فاصله متوسط ۶۷.۹۷ برابر فاصله زمین و خورشید در منظومه شمسی میچرخد؛ بنابراین درخشندگی این سیارک در موقعیت مقابله و مقارنه خورشیدی چندان متغیر نیست. این، نوع دیگری از طلا نیست.

این را می­توان از نام کتاب مهم غزالی، «الجام العوام عن علم الکلام» برداشت کرد. یک استدلال رایج به نفع تعریف اتحادیه بین المللی نجوم IAU این است که تعداد سیارات را قابل کنترل نگه میدارد. تا چندی پیش ” زینا ” کاندیدادی سیاره دهم بود ولی با معیاراهائی که انجمن بین المللی نجوم در بیست و ششمین گردهمائی خودبرای سیاره بودن یک جرم در نظر گرفت نام زینا هم مانند پلوتو از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد. مدت زیادی طول نکشید که از دور تصویری مشابه آنچه که سعید از کره زمین در ذهنش داشت در مقابل چشمانش قرار گرفت , آب، خشکی و درختان و فضای سبز روی زمین بوضوح دیده می شدند اما اطراف سیاره را هاله ای از نوری سبز رنگ فرا گرفته بود .

اریس و قمر کوچکش دیسنومیا درست همان اجرامی هستند که با کشف آنها در تابستان سال گذشته بحثهای زیادی میان سیاره شناسان در مورد تعیین سیارات منظومه شمسی به وجود آمد. همه ستاره ها ، سیارات و سایر اجرامی را كه به هنگام شب در آ سمان مشاهده مي كنيم ، در مجموعه اي گرد آمده اندكه به كهكشان راه شيري معروف است . آ. پوسته، لایه ای است که بیش از همه می شناسیم و چنان که در بالا گفته شد، ضخامتی در حدود 30 کیلومتر در زیر قاره ها دارد ولی ضخامت آن در اقیانوس ها به ندرت از 5 کیلومتر فراتر می شود.

هر نايژه به يكي از شش ها وارد مي شود و به بخش هاي كوچك تري تقسيم مي شود كه در انتهاي اين بخش ها كيسه هوا وجود دارد و اطراف آن داراي مويرگ است. اندازه گیری‌هایی که بوسیله ((رادار)) به عمل آمده نیز وجود مجموعهای از حفرهها را در ناهید نشان میدهد. یک روز در سیاره ناهید 243 روز زمینی طول میکشد (این مدت زمانی است که برای چرخش زهره حول محور خودش لازم است)، در حالی که یک سال در ناهید (دوره حرکت آن به دور خورشید) کوتاهتر است و فقط 224٫7 روز زمینی است. حتی وقتی اریس در نزدیکترین فاصله خود نسبت به زمین نیز قرار دارد، نمیتوان آن را بیشتر از یک نقطه نورانی ستاره مانند از طریق تلسکوپ تشخیص داد.

این اثر که “پژواک نور” نامیده می شود، زمانی که ستاره به طور ناگهانی در ژانویه 2002 درخشش خود را افزایش داد از الگوهای گرد و غباری که تا پیش از این دیده نشده بودند، پردهبرداری کرد. دانشمندان معتقدند که بیشتر حلقه های زحل در واقع موادی هستند که از قمر های زحل نشات گرفته و به دلیل جاذبه ی قوی سیاره، آنها را به سمت خود می کشد. گاهی اوقات مدار نپتون در واقع بیرون از پلوتون است. هرچند اریس کوچکتر از پلوتون است اما در واقع کم و بیش دوقلوی پلوتون است. اول، تصور می شود که در مریخ حیات وجود داشته باشد ؛ اما تاکنون موجود زنده ای در آن یافت نشده است شاید روزی انسان برای زندگی به مریخ برود زیرا مریخ شبیه ترین سیاره به کره ی زمین است .

کشف اریس بحث علمی مهمی را سبب شد که سرانجام آن ایجاد دستهبندی جدیدی با نام سیارات کوتوله بود. اریس (Eris) حجیمترین سیاره کوتولهای است که تاکنون کشف شده است. دانشمندان در سال ۲۰۰۵ از شیوهٔ تازهای به نام نورشناسی سازگار برای رصد بهره گرفتند و گروه تلسکوپ کک در هاوایی توانست ماه این کوتوله سیاره را بیابد. در کمال تاسف، این ساختمانها که درمجموع به نامِ پُلزیگ باو۵ شناخته میشوند، از سال ۱۹۳۱ تا مارس ۱۹۴۵ که شهر به تصرف ارتش آمریکا درآمد، در اختیار ادارهی مرکزی شرکت آی.جی.فاربن۶ قرار داشت. این تحقیق بر اساس مدلهای ریاضی و شبیه سازیهای رایانهای با استفاده از مشاهدات به دست آمده از شش جسم کمربند کوچک کوییپر با مدارهایی که در یک ماده مشابه تراز میشوند، انجام شده است.

ناکس در ادامه به سوفی یاد میدهد که چطور باید به این سؤالات فکر کرد و به آنها پاسخ داد. این نشان میدهد که اریس گاهی نزدیکتر ازپلوتون و گاهی دورتر از آن نسبت به زمین است. در این مورد، پلوتون به خورشید نزدیکتر و در دورترین نقطه در فاصله 7.3 میلیارد کیلومتری و در نزدیکترین نقطه در فاصله 4.5 میلیارد کیلومتری از خورشید قرار دارد. این خرده سیاره در کنار یک سنگ بزرگ که مدتها است با نام توتاتیس مورد مطالعه قرار گرفته از نزدیکی زمین عبور کردند. در ادامه، اطلاعات و مشخصات بیشتری درباره سیاره کوتوله اریس بیان میشود.

از نقطه نظر درونی و معنوی، در استنباط این مفهوم میتوان آن را اینگونه ترجمه کرد که یک فراماسون در حال تلاش برای ساخت خانهای است پنهان از نظر. در سالهای اخیر بر سر این پرسش که آیا میتوان پلوتو را سیاره قلمداد کرد یا خیر، جنجالی های بسیاری بوده است. اما با اینحال، اریس یکی از بزرگترین اجرام سماوی کمربند سیارکی است؛ طوری که همه سیارکها و دیگر اجرام کمربند سیارکی را میتوان درون اریس جای داد.

دیدگاهتان را بنویسید