کوه ها و جنگل های شمال ایران

طبق افسانه ای ، چند خواجة سمرقندی ، خرقة مبارک رسول اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم را از راه بدخشان به هندوستان می بردند که در 1070، یاربیگ خان از چترال برگردانید و برای آن در قلعه ( بدخشان ) محلی ساخت . آن گونه که این نویسنده افغان نوشته است: بدخشان در دوره اسلامی توجه سپاهیان اسلام را به خود معطوف داشت و جنگهای فراوانی در این منطقه میان سپاه اسلام و سلسله «یفتلی» صورت گرفت و همچنین بدخشان سر آغاز قیامهای «ابومسلم» و «سپید جامگان» خراسانی علیه «خلافت اموی» بوده است. صاحب نظر مرادی در کتاب بدخشان در تاریخ در مورد پایهگذاری مذاهب چهار گانه «اهل سنت» و مذهب شیعه اثنیعشری»، «شیعه اسماعیلی» و نیز در مورد فقها و علمای اسلامی در این منطقه و نقش فعال و کارسازی که از خود به یادگار گذاشتهاند، اطلاعات خوبی را بیان کرده است.

بدخشان ١٨٠٠ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرکز آن شهر فیض آباد است؛ مساحت بدخشان بیش از ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع بوده و یک میلیون و ٤٠٠ هزار نفر جمعیت دارد. بدخشان بر اساس توزیع ادارى ٢٨ وُلُسوالى (شهرستان) دارد؛ این ولسوالىها شامل واخان، کِشِم، بَهارک، جُرم، یَفتَلِ، راغستان، اَرگو، دَرایِم، اَرغَنج خواه، نِسَی، شِکَی، مایمی، اِشکاشِم، خاش، خواهان، کوفاب، کوهستان، فیض آباد، شِغنان، کُران و مُنجان، شهر بزرگ، شهدا، تَگاب، تیشکان، وَردوج، یَمگان (یُمگان)، یاوان و زیباک است. بدخشان زیارتگاههای متعددی دارد که نزد اهالی محترم است . واخان: ولسوالی واخان در شرق ولایت بدخشان افغانستان واقع است و ۱۸ هزار و ۳۲۸ هزار نفر جمعیت دارد؛ این ولسوالی به دلیل ارتفاع بلندش از سطح دریا به نام “بام دنیا” نیز از آن یاد میشود.

ولایت بدخشان در ۴۷۰ کیلومترى کابل پایتخت افغانستان واقع است و از جنوب با ولایات کُنَر، لَغمان و کاپیسا و از غرب با ولایت تَخار همسایه است. روستای کوهستانی برسه در ارتفاع ۱۳۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و از شمال به جنگل، از شرق به روستای گلستان محله، از جنوب به روستای پلطداربنِ امامزاده قاسم و از غرب به روستای چاره سر محدود میشود. اکبر چریکی بازیگر و قهرمانی ایرانی که به تازگی بر سر زبان ها افتاده کیست ؟ این سازمان در شعار امسال خود نگاهها را به «کوهنشینان و مردمان بومی» معطوف کرده است.

بدخشان تاجیکستان ، منطقه ای کوهستانی است . مهمترین معدن طبیعی بدخشان، معدن لاجورد در «یمگان» به حجم 300 کیلومتر طول و 47 کیلومتر عرض است که به این منطقه شهرت جهانی بخشیده است. کره زمین در برخی از مناطق خود دارای پوسته ضخیمتری است و به همین دلیل اکوادور نسبت به نپال، فاصله بیشتری با مرکز زمین دارد. ولسوالی کشم بسیار زیبا است که برنج در آن کشت میشود؛ این ولسوالی دارای منابع سرشار است و از لحاظ اقتصادی نسبت به تمام ولسوالیهای بدخشان در سطح بهتری قرار دارد.

درحال حاضر اکثر مردم بدخشان که از قوم تاجیک و از نژاد آریایی هستند به زبان فارسی صحبت میکنند. از پرندگان کبک و از جانداران گرگ و روباه و آهو و مار و افعی دارد. هر عملی در این جهان عکسالعملی دارد و ما نمی توانیم از اعمال خود فرار کنیم. او از شیخ ابوالحسن محمد حلٌی روایت میکرد. از آن پس ، جوزون به فیض آباد مشهور شد (محمد نادرخان ، ص 109). برای آگاهی از تاریخ ولایت رجوع کنید به بدخشان ، منطقه . معظم له در سال 1304 شمسي در قريه کوهستان ( آسيا بسر) از پدري جليل القدر به نام سيد محمد فرزند ميرهاشم فرزند سيد ذوالفقار و مادري به نام کربلايي زينب هاشمي فرزند ملا يحيي گرجي که از علماي بزرگ وقت به شمار مي آمد متولد شد.

در سال ۱۸۰۸، کشور انگلیس طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند را به منظور شناسایی مکان و نامهای بلندترین کوههای جهان آغاز نمود. در این طرح با مطرح نمودن مسئله و فعالیت بر روی آن در پی آن هستند که دانش آموزان را به پژوهش و تحقیق وادار نمایند. بعدها سلطان قايتباي در سال 893 بر بناي اين مقبره افزود. بدخشان در منطقه کوهستانی واقع بوده وشامل کوههای بلند پر برف، چون سلسله کوههای واخان، کوه پامیر و کوههای هندوکُش است؛ بدخشان بر اساس اقلیم در تابستان گرم و در فصل زمستان بسیار سرد است و در شمارى از مناطق آن، راه هاى مواصلاتى به علت بارش برف سنگین، شش ماه در سال مسدود است.

استفاد از آب دریای کلان ضرورت ساخت شبکه های آبرسانی می رود و اراضی وسیع بایر حدود پنچ هزارجریب زمین در منطقه تاواخ و عنابه از عدم شبکه آبیاری تا هنوز بدون کشت و زرع بایر باقی مانده است. در پامیر غربی اقوام ایرانی به سر می برند که تاجیکها آنان را غلچه می خوانند. پیامبر(ص) پیش از آغاز جنگ خطبه ای خواند و به تیراندازان تأکید کرد تا مراقب پشت سر مسلمانان باشند و هیچ گاه موضع خود را ترک نکنند.

در دهه 80 میلادی هم تعدادی از مسلمانان روسیه پس از پایان جنگ افغانستان و روسیه در این ولایت ساکن شدهاند. آيت لله راضي تبريزي، که از علماي بزرگ قم بود، براي من نقل فرمودند: من خدمت والد شما رسيدم به اتفاق ايشان جهت اقامه فريضه ظهر و عصر به مسجد رفتيم در بين نماز پس از تشهد رکعت دوم موقع برخاستن ذکر « وتقبل شفاعته في امته وارفع درجته» را قرائت کرد، پس از تمام شدن نماز و رسيدن به منزل از ايشان پرسيدم شما موقع حرکت و آماده شدن براي تسبيحات اربعه کلمه « في امته » را از کجا اضافه فرموديد؟

پس نتیجه میگیریم که رشد اورست در گذشته پایین تر بوده است. مروزه از سنگ نبشته بیستون ۴ متن در دست داریم: متن پارسی باستان، متن عیلامی، متن بابلی و متن ترجمه آرامی متن پارسی باستان که ظاهرا به صورت بخشنامه برای آگاهی ساتراپی های گوناگون به جاهای دور و نزدیک فرستاده شده است که نسخه ای از آن در اِلِفانتین مصر به دست باستان شناسان افتاده و در بابل هم قطعه ای از نگاره بیستون به دست آمده است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، «عبدالله ناجی نظری» عضو شورای ولایتی بدخشان افغانستان دوم تیر ۱۴۰۰ در بیانیهای اعلام کرد که وُلُسوالی (شهرستان) خاش در این ولایت به دست طالبان افتاده است.

اکثریت مردم بدخشان پیرو مذهب سنی حنفی و شمار دیگرى نیز پیرو مذهب شیعه اسماعیلیه هستند. اکثریت ساکنان ولایت بدخشان را تاجیکها تشکیل میدهند و به زبان فارسی تلکم میکنند؛ برخى مردم این ولایت به زبان پامیری، شِغنی و در مرزهای با چین برخی از ساکنین به زبان چینی نیز صحبت میکنند. نسا/دَرْواز) هنوز در شمال بدخشان دیده می شود. مدرن ، رادیکال شده و با سوختن فرصت جمع بندی اجتماعی در این مدت باقیمانده ، می روند تا باز هم در روزهای تبلیغات به وظیفه ننگین عوامفریبی و معاملات سود جویانه خود بپردازند؟ اگر تصمیم بگیرید تا به دیدنِ فیلم ادامه بدهید، احتمالا یکی از دلایلش مدز میکلسون خواهد بود؛ کسی که حتی در فیلمی که ضعیفتر از قابلیتهای بازیگری اوست، نقشآفرینی جذاب و پُراحساسی ارائه میدهد.

این گنبد نمکی دارای ویژگیهای منحصر به فردی است که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم. قُلّه های موسوم به لنین در شمال ، و کارل مارکس (بلندترین قله 726 ، 6متر) در جنوب آن ، و قُلّة کمونیزم در شمال آن واقع است . در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده در مورد آن ها بیشتر بیاموزیم. وارزش یک هکتار جنگل 69 دلار است ، که 81 در صد آن مربوط به حفظ آب وخاک و دیگر ارزشهای زیست محیطی است و فقط 19 درصد آن مربوط ارزشهای اقتصادی است .

دیدگاهتان را بنویسید