کوه های آتشفشانی ایران

↑ المغازی، ج۱، ص۳۱۲-۳۱۳؛ تاریخ المدینه، ج۱، ص۱۳۰. ↑ زهری، المغازی النبویة، ص۷۸؛ ابن اسحاق، السیر و المغازی، ص۳۳۳-۳۲۹، واقدی، المغازی، ج۱ ص۲۹۷-۲۹۶؛ بلاذری، انساب الاشراف، ج۱، ص۳۲۷. شماری ازتاریخدانان ایرانی و عرب در نوشتههای خود از یاقوت افغانستان ذکر نمودهاند؛ چنانچه اصطخری درسال ۹۵۱ میلادی، الطالبی در سال ۹۶۱-۱۰۳۸، ابن هواکل در سال ۹۷۸ میلادی، المقصدی در قرن دهم، ابوریحان بیرونی ۹۷۳-۱۰۵۰، و ابن بطوطه درسال ۱۳۲۵-۱۳۵۴ میلادی، از یاقوت افغانستان نام بردهاند. یاقوت بعد از الماس و زمرد؛ سومین سنگ قیمتی شناختهٔ شدهٔ جهان است. در مربوطات پیشکی مرکز ولایت نورستان، ۴ معدن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد که یکی آن بسیار بزرگ میباشد، از سال گذشته بدینسو استخراج سنگ بیروچ در آن جریان دارد و تا هنوز مشخص نیست که از طرف کی و به چه پیمانه استخراج میشود.

سنگهای این معدن به شکل رسمی و قاچاق فروخته میشوند. معادن دیگر یاقوت در منطقه (خاش و کشکان) ولایت بدخشان نیز وجود دارد که توسط کدام سروی رسمی تثبیت نشده؛ اما تقریباً پنج سال قبل، کندن کاری خودسر از سوی زورمندان در این معادن ادامه داشت. همچنان نشانههای یاقوت در ولایات کنر و پنجشیر نیز دیده شده؛ اما تا کنون ذخیره و اندازهٔ آن به شکل رسمی از سوی کدام سروی تثبیت نشده و هم کدام پیشرفت در بخش اکتشاف و استخراج آن نیز صورت نگرفته است.

همچنان یک تعداد سنگهای قیمتی دیگر نیز در این ولسوالی شناسایی شده و تاهنوز مشخص نگردیده است که این سنگ، در کدام قسمت این ولسوالی و چه پیمانه سنگ قیمتی موجود است. گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز نشان میدهد که سنگهای قیمتی افغانستان، قبل از تراش دارای ارزش مجموعی سالانه پنج میلیون دالر است و این ارزش، میتواند بعد از استفاده فنی و روشهای مناسب استخراج، به مرز صد و شصت میلیون دالر در سال افزایش مییابد. 2)باید دقت داشت که پنبه ی آغشته شده به الکل را مستقیماً نباید با دست نگه داشت و باید از وسیله ی آزمایشگاهی مناسب استفاده کرد.

معدن جگدلک، به دو بخش تقسیم گردیده است. با این حال به طور قابل ملاحظهای از کوارتز نرمتر است. فیروزه را حکاکان و زرگران پس از شکل دادن، به عنوان نگین در زیوراتى مانند انگشتر، گردن بند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می برند؛ همچنان از فیروزه در برخی اشیای زینتی نیز استفاده می شود.مردم افغانستان در استفاده از فیروزه، باورها و شگون هايی دارند که اگر انگشتری با نگین فیروزه در دست داشته باشند، در زندگی موفق و کامیاب خواهند بود. در یک کیلومتری این شهر غاریست که مردم ترکیه آن را بهعنوان غار اصحاب کهف زیارت میکنند.

سریالهای با کیفیت نظیر ولایت عشق – درباره زندگی امام رضا علیه السلام ، تنها ترین سردار درباره امام حسن علیه السلام، مردان آنجلس (اصحاب کهف )، مریم مقدس (س)، روشنتر از خاموشی(ملاصدر ا)، شیخ بهائی، کیف انگلیسی، شب دهم، در چشم باد، مختارنامه و دهها فیلم و سریال دیگر، و همچنین همایش چهره های ماندگار، تاسیس روزنامه جام جم، توسعه فعالیت های چند رسانه ای شخصیت بخشی و گسترش مراکز صدا وسیما در استانها و…

در دوره روشنگري اشاره به داستان اصحاب کهف چندان فراگير نبود اما شرح اين داستان با ظهور عصر رومانتيسيزم احيا شد. این بنا که جنس دیوارهای آن از سنگ و ملات گچ بوده از یک چهارطاقی مرکزی تشکیل شده و حصاری به طول 60 متر دارد. از مهمترین آثار فوران آتشفشانها میتوان به تشکیل چشمههای آبگرم اشاره کرد. بیشتر ساکنان این ولایت را تاجیکها، هزارهها، پشهایها، نورستانیها و پشتونها تشکیل میدهند و زبان غالب در این ولایت فارسی است. در این مخروط درههای تنگی توسط آبهای جاری بهوجود آمده است. در این ولسوالی یک تعداد معادن بیروچ که قبلاً شناسایی شده، وجود دارد که هم اکنون یک تعداد آن، به شکل غیر فنی وغیر قانونی از سوی باشندگان محل استخراج میشود و حکومت توانسته جلو استخراج غیرقانونی یک تعداد آن را بگیرد.

در این بین با رئیس محترم هیئت کوهنوردی شهرستان بوشهر، آقای علیاکبر گلستانی و راهنمای باتجربه قله، آقای حسین زارع آشنا شدیم و قرار شد به دلیل گرمی هوا ساعت ۰۱:۰۰ شب بوشهر را جهت صعود قله بیرمی ترک کنیم. کلنگه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. این رود که بیش از 0006 کیلومتر (یعنی سه ارومیه تا زاهدان) طول دارد از کوه های غرب چین سرچشمه می گیرد و از استان ها و شهرهای برابر فاصله مختلف آن عبور می کند. کوهدشت که از آن به عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان لرستان یاد میشود دارای اماکن زیارتی متعددی است که نه تنها در تعطیلات نوروز بلکه همواره در طول سال پذیرای زائرانی از سراسر کشور است.

مدتی نزد آیتالله علی فرید الاسلام کاشانی تلمذ کرد که به روایتی در تأثیرگذاری معنوی و روحی وی عامل مهمی به شمار میرود. از آثار وی میتوان به رسالهای در عروض و قافیه و مثنوی، عسر و یسر، تحفه الذاکرین، دستان ماتم، در مقتل، وقایع صفین، در بحر تقارب، ربیعیه، در علم صرف، و دیوان اشعار در خدود بیست هزار بیت اشاره کرد . انسداد دهانه غار ثنایا اقدام تازه ای است که سلفیها به آن مبادرت ورزیده و مرحله دیگری از حمله به تاریخ اسلام را آغاز کردهاند. حتی نقل شده که کار به جایی رسید که فقط امیرالمؤمنین (ع) با رسول خدا (ص) باقی ماند و همه گریختند.

جایی که حیرت تنها حس باقی مانده است. آگاهان امور بدین نظر اند که هرچند لعل از خانواده یاقوت محسوب میشود؛ اما از بابت ساختار و رنگ، با یاقوت تفاوت دارد. هرچند روسها بالای معدن یاقوت جگدلک تا حدی کار کردهاند؛ اما هنوزهم ذخیرهٔ معدن جگدلک مشخص نیست و تنها گفته شده که درهرمتر مکعب، از ۱۲۲/۲ تا ۱۵۷/۳ گرام یاقوت وجود دارد. بد نیست نگاهی به قوانین و شعار یونسکو در زمینه سنگ نگاره ها بیاندازیم شاید با مقایسه عملکرد امروز در زمینه حفظ این میراث های بشری واقعیت های موجود را روشنتر درک کنیم.

در منطقه فرونس پارون مرکز ولایت نورستان، ۷ معدن بیروچ و صوفه بیروچ هم شناسایی شده است، که اکنون روند استخراج از این معادن جریان دارد؛ اما مشخص نیست که از سوی دولت یا به شکل غیرقانونی توسط بعضی افراد استخراج از آن صورت میگیرد. یگانه خاصیت مخصوص در سنگهای قیمتی یاقوت این است که مقاومت آن، با مرور زمان بلند میشود؛ از همینرو در بین جواهرات، به نام سلطان سنگها یاد میشود. چهار معدن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی در ولسوالی دوآب شناسایی شده است، که این معادن از سوی باشندگان محل با کمک تاجران استخراج میشود. برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته شدهترین آنها این جبههها هستند: جبهه شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت میگیرد.

زمرد افغانستان به نسبت شفافیت که در خود دارد درجهان بی نظیر است. تو این مدت یه برنامه بی بی سیدان با گروه ملی پوشان رفتیم . این سنگ همچنان در ولایات بامیان، بدخشان و بغلان نیز پیدا میشود. یاقوت عادی دارای رنگ سرخ میباشد؛ اما با موجودیت عناصرى چون مگنیزم، تیتانوم، مس، کرومیت و آهن به رنگهای آبی، زرد، بنفش، شیرچائی ، نارنجی، و سرخ در کوراندوم دیده میشود. در پارون مرکز ولایت نورستان هم سنگ بیروچ و صوفه بیروچ، به پیمانه زیاد وجود دارد که تصویر آن ذیلاً به نمایش گذاشته میشود. پنج معدن بیروچ و صوفه بیروچ، در ولسوالی وانت وایگل ولایت نورستان وجود دارد که توسط باشندگان محل به شکل غیر فنی و غیرقانونی استخراج میشود.

استخراج معدن به دو شکل صورت میگیرد؛ قانونی و غیرقانونی. در حال حاضر، کشورهای برازیل، زیمبابوه، زامبیا و کلمبیا بیشترین معادن زمرد را در اختیار دارند و تولیدات شان در سطح جهانی بیشتر است، مجموع درآمدهای شان از همین جواهر به ارزش ۴ میلیارد دالر است، در مقابل افغانستان سالانه به ارزش ۵۰ میلیون دالر زمرد پنجشیر را پس از صورت نمودن به فروش رسانیده، بخش زیاد این سنگ قیمتی غیرقانونی به پاکستان قاچاق میشود. یک بخش آن را مردم منطقه از حکومتهای امیر شیرعلی خان و امیر دوست محمدخان به اینسو، ملکیت خود میدانند؛ و بخش دیگر آن که تحت تصرف دولت میباشد، توسط گروههای مختلف کندن کاری میشود.

معدن پپړک ولسوالی کامدیش ولایت نورستان، یکی از بزرگترین معادن در سطح این ولایت شمرده میشود که در جریان ۱۲ سال گذشته، به شکل غیر فنی و قانونی توسط مواد منفجره کندن کاری و استخراج از آن صورت میگرفت که اکنون به دلیل نبود مواد منفجره، کندن کاری و استخراج از آن توقف یافته است. از این معدن، حدوداً چهار سال میشود که استخراخ جریان دارد و در این مدت به ارزش بیشتر از ۵ میلیون افغانی مواد استخراج گردیده است. آتشفشانها دستگاههای طبیعی خروج مواد مذاب یا گاز و یا جامدی هستند که از درون زمین به خارج رانده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید