کوه جودی – ویکی فقه

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۰ نفر بوده است. در مسیر جاده سه هزار بعد از روستای قاضی محله یک مسیر انحرافی به پشت کوه وجود دارد که ما را به روستای آرود می رساند.این روستا در دهستان سه هزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن۲۳ نفر بودهاست. رفته رفته تعداد سنگهای نمکی زیاد شد تا در نهایت گنبد نمکی جاشک شکل گرفت و به یک نفرین بزرگ مبدل گشت. این گدازه که تازه از دهانه خارج شده دارای دمای ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد بوده و به دلیل دمای بالا به شکل مذاب است.

نمکهایی که از تجمعشان کوه نمک جاشک به وجود آمده متعلق به پایان دوران زمین شناسی پرکامبرین و اوایل دروان پالئوزوییک (دوران اول زمین شناسی) است. دومین واحد سنگ شناسی بیستون نیز ردیف ضخیمی از سنگهای کرتاسه (نئوکومین تا آلبین) را در برمی گیرد. صبحانه ساده ای بود اما پس از خستگی شب در اتوبوس کمی به بچه ها انرژی داد. آنتن موبایل دارای دسترسی محدود میباشد و بهتر است به صورت گروهی به بازدید از گنبدهای نمکی بروید. محیط کلی منطقه دارای آب و هوای هوای خشک و نمکی است و لازم است به مقدار کافی آب، میوه و مواد غذایی برای رفع تشنگی و گرسنگی به همراه داشته باشید.

درنجف به سال ۱۳۵۱ در مدرسه بزرگ آخوند ساکن شد و در درس فقه و اصول سید ابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی و میرزای نائینی حاضر شد.پس از تصویب قانون انجمنهای ایالتی و ولایتی، در مهرماه ۱۳۴۱و اعتراض مراجع تقلید، وی یکی از چهرههای سرشناس مبارز روحانیت بود. مکییان که مطابق وعده قبلی خود در سالروز غزوه بدر به منطقه بدر نیامده بود! وجود جاذبههای زیادی در کوه نمک جاشک منجر شد تا این منطقه در 12 بهمن سال 86 از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی و ملی انتخاب شود. ریز بلوهای نمک حل شده در آب دائما در حال جابجایی بوده و به همین دلیل مناظر طبیعی جذابی را ایجاد میکنند.

در آنجا تاجیکان و هزارهها زندگی میکنند و عشایر (اقوام کوچی) در بهار و تابستان در کوههای خاواک زندگی میکنند و در خزان وزمستان به مناطق گرم میروند. جعفریان گفت: طالبان از این تصرف در منطقه بازارک بسیار خوشحال بودند و آنرا نشانه سقوط پنجشیر دانستند ولی واقعیت آن است که تصرف مناطق دیگر افغانستان با تصرف مناطقی از پنجشیر تفاوت دارد. البرز مرکزی دارای 330 کیلومتر طول و دارای عرض متوسط 85 کیلومتر است.

هدایتی ، مجید ( ۱۳۷۰) (( اکتشافات تفضیلی زغالسنگ در منطقه سفید رود )) شرکت زغالسنگ البرز مرکزی . در بیانات مربوط به تاریخچه تنکابن به عنوان شهر محوری و مرکزی غرب مازندران و شرق گیلان بیان تاریخچه اداره ثبت احوال مازندران نیز خالی از لطف نمیباشد که در سایت رسمی این سازمان به آن اشاره شدهاست. ساعت های پایانی قبل از رسیدن به پای کار، همگی خسته بودیم و سرانجام ساعت ۱۹ به پای کار رسیدیم؛ کوله هایمان آماده بودند و ماشین ها منتظرمان.

از چند روز قبل برای ساعت ۱۹ آن روز به مقصد ماکو بلیط تهیه شده بود. زمان پیشنهادی برای بازدید 2 تا 10 ساعت است. روستای آبکله سر بزرگ یکی از روستاهای زیبا ، دیدنی و خوش منظره و خوش آب و هوای شهرستان تنکابن از توابع استان مازندران در شمال ایران است.این روستا در بخش جنوبی کمربندی اصلی شهرستان مذکور واقع شدهاست و دسترسی سریع و نزدیک به مرکز شهر و خرم آباد و دریا دارد و به این دلایل نیز مورد استقبال شدید قرار گرفته است، چون هم تجربه محل زندگی با صفا و دارای منظره و ویلا نشین و حیاط دار را دارد و هم دسترسی بسیار سریع و آسان به شهر را دارد، این مکان از شمال با منطقه سنگسرک همجوار است و در حاشیه جنوبی خود به بخش خرمآباد (تنکابن) متصل می گردد.

آنگونه که از نوشتههای «دیودور سیسیلی» تاریخنویس یونانی (سده نخست پیش از میلاد بر میآید؛ در زبان یونانی آنرا به شکل بَغیستانن میشناختهاند. اگر دستتان را در آب های هرمز فرو ببرید، لایه ای از نمک روی دستتان قرار می گیرد که این نشان از آن است که جزیره هرمز، روی گنبدی نمکی شکل گرفته است. آسیابانسرا روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. خرماکله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

رودخانه مند تا قبل از رسیدن به روستای باغان دارای آب شیرین بوده و آب آن قابل شرب است. در بخشهای بالا به آدرس و مسیرهای دسترسی به این پدیده نمکی زیبا اشاره شده است. اما مهمترین فیروزۀ دنیا، برای نیشابور است. حتی برای کشاورزی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بیستون کرمانشاه کوهی کـه همواره مورد توجه افراد در قرون گذشته بوده اسـت امروزه نیز از مهم ترین جاذبه هاي گردشگری استان کرمانشاه میباشد و از جهات بسیاری برای این استان و مردم تمامی ایران و جهان حائز اهمیت اسـت. مبلغ مذهبی قرن ۱۳ ام، ویلیام رابراک نوشته است که بسیاری تلاش کردند تا این کوه را صعود کنند، اما نتوانستند.

هنگامى که سالهاى زیادى از عروج پسر مریم، علیهم السلام، مى گذشت و هنوز جهان متبرک به قدوم مبارک پیامبر اسلام، صلىالله علیه وآله، نشده بود، در عهد دقیانوس، در میان جامعه پرفتنه و اجتماع عصیان گر که دستورات پیامبر خدا را فراموش کرده و از دین خدا رویگردان شده و سر بر آستان بتها فرود مى آوردند، جوانانى در خفا ایمان خود را حفظ کردند و با تحمل سختی ها و مشکلات فراوان بر عهدى که با خالق یکتا بسته بودند وفادار ماندند و از شربت لطف الهى سیراب گشتند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرها از ادامه درگیریها میان طالبان و نیروهای مقاومت در دره پنجشیر (در شمال افغانستان) حکایت دارند.

گنبدهای نمکی جاشک از شمال شرقی به سمت جنوب غربی امتداد دارند. در جای جای این گنبدهای نمکی، منابعی طبیعی از سنگهای دارویی وجود دارد که در ادامه به معرفی دو مورد از آنها میپردازیم. هم چنین نور به دلیل کوتاه بودن مسافت تا قله و عبور بیشتر مسیر از روی یک یال که شیب ملایمی دارد، برای گذران اوقات فراغت و تفریح و مراجعه خانوادگی خصوصا در ایام تعطیل مناسب است. از آیه : «و تَرَی الشَّمسَ اذا طَلَعَت تَزوَرُ عَن کَهفِهِم ذاتَ الیَمینِ واذا غَرَبَت تَقرِضُهُم ذاتَ الشّمال» برمی آید که نور خورشید به هنگام طلوع بر سمت راست غار و هنگام غروب بر سمت چپ آن میتابیده است، بنابراین باید ورودی غار در سمت جنوب باشد، درحالیکه دَرِ ورودی غار موجود در شهر افِسوس به سمت شمال شرقی است.

در سراسر کتیبه، داریوش نسبت به دشمنان و قیامکنندگان نامبرده شده، سخن زشت و ناپسند بکار نمیبرد. کترا، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. ارتفاع قله گنبدها نسبت به دشتهای اطراف حدود 1350 متر است. سنگ نوشته بیستون، یکی از دو سنگ نوشته بسیار مهم و تاریخی دشت بیستون است که در ارتفاع 100متری از سطح زمین حجاری شده است. دارای مسیر پیاده روی مشخصی است که میتوانید با توجه به آن مسیر خود را بیابید. بازدید را به همراه راهنمای محلی انجام دهید تا علاوه بر لذت بردن از مسیر و بازدید از تمامی جاذبههای این منطقه، بتوانید به درستی مسیریابی کنید و گم نشوید.

اگر به دنبال مجوز قانونی برای بازدید از این منطقه هستید، بهتر است بدانید که باید مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را اخذ نمایید. بديهي است که در تخريب آن، عمد در کار بوده تا مورد تبرک مسلمانان قرار نگيرد; در عين حال، کساني بوده اند که به رغم اين تعمد، با کشيدن اين نرده قصد حفاظت از اين اثر ديني ـ تاريخي را داشته اند. هر رمانی سفری به جایی دیگر است. احد نام مجموعه ای از کوه های بزرگ و کوچک در شمال مدینه است که حدود 6000 متر طول دارد.

در دوران زندیان، افشاریان، صفویان و در زمان الحاق منطقهٔ تنکابن از رویان به دیلمستان این منطقه با نام دِیلَمخاصه شناخته میشد و مرکز آن «تنکابن» بود که در دوران صفویان به نام فیض هم خوانده میشد ولی قبل از الحاق از رویان به دیلمستان، تمام این منطقه با نام تَنکابن شناخته میشد. فرزندان ایشان هوشنگ اعتضادی، ایرج اعتضادی، ناصر اعتضادی، دکتر محمد رضا اعتضادی و بهجت الملوک اعتضادی می باشند،از آثار خطی او چند مرقع و تفسیر قرآن معروف به چاپ اخگر میباشد. پس عیسی با قدرت تمام به انجام وظیفه­اش می­پرداخت؛ و عیسی در همه شهرها و دهات گشته در کنایس ایشان تعلیم داده به بشارت ملکوت موعظه مینمود و هر مرض و رنج مردم را شفا میداد.

این شهرستان از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شمال به دریای خزر، از شمال شرقی به شهرستان عباسآباد، از شرق به شهرستان کلاردشت و از جنوب به رشته کوههای البرز، شهرستان طالقان و منطقه الموت متصل است. ممکن است به اشتباه تصور کنید، دیدنی های هرمز تنها به کوه الهه نمک و غار نمکی ختم می شود، اما سخت در اشتباه هستید. این عنصر در طبیعت به رنگهای بنفش، بیرنگ، صورتی و سیاه دیده میشود. نفایس الفنون فی عرایس العیون اما مهمترین اثر شمس الدین آملی کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون است که از جمله کتب معتبر فارسی شمرده میشود و درباره شرح موضوعات مختلف علوم است و در آن بالغ بر ۱۲۰ نوع از علوم و چندین فنون مختلف یاد شدهاست.آنطوری که در تاریخ ادبیات ایران تالیف دکتر ذبیح الله صفا آمدهاست کتاب نفایس الفنون فی عرایس العیون حکم دایره المعارف جامع و مفصلی در علوم قدیم دارد که شمس الدین آملی آن را با نهایت تبحر و دقت نوشته و در همه ابواب چنانکه باید از عهده کار دشوار خود برآمده و مطالب غامض علمی را با انشایی درست و متقن به صراحت و روشنی ادا کردهاست.انشاء علامه آملی در این کتاب به شیوه عمومی نوشته میشدهاست ملاحظه میشود همان شیوهای که در آثار خواجه نصیرالدین طوسی و علامه قطب الدین شیرازی هم میبینیم.شمس الدین محمود پیش از شروع به بحث درباره اقسام علوم مقدمهای بر سه فایده ترتیب داد یکی بیان شرف علم، دوم تقسیم علوم، سوم در ترتیب کتاب و آن فایده در تقسیم علوم است با آنکه به کوتاهی پرداخته شده برای شناخت نظر قدما درباره علوم و تقسیمات آن سودمند به نظر میآید بعد از این مقدمه شمس الدین به بحث درباره علوم اوایل متضمن هفتاد و پنج علم که آن بر سی و شش فن نهاده شده شد قیام کرد و هر فن را به فصولی تقسیم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید