کوه تفتان سیستان؛ مسیرهای صعود، جاذبهها و تصاویر

وی با بیان اینکه ما برای حفظ و نگهداری از قلعه تاریخی «شاه دژ» کوه صفه برنامهریزیهای لازم را انجام دادهایم، افزود: باید توجه داشته باشیم که استفاده از فضاهای تاریخی یکی از ملزومات حفظ این بناهاست و از این رو شرایط استفاده از این بنا با راهاندازی خط دوم تلهکابین در دستور کار قرار گرفت. قلعه شاه دژ مرتبط با کوه صفه معروف به قلعه دیو در شمال غربی و بلندترین نقطه قرار دارد . از جمله امکانات تفریحی و نماهای دیدنی مختلف کوه صفه می توان به فضای سبز ( پوشش جانوری ، گیاهان خودرو ) ، قلعه شاه دژ، تله کابین صفه ، آبشار مصنوعی ، سالن بولینگ ، باغ وحش ، غارها ، پل رنگین کمانی ( مشهور به پل سنگی) ، قله ها ، چشمه ها ، آلاچیق ، رستوران و …

باشگاه بولینگ، باغ وحش، تله کابین، آبشار مصنوعی، پارک بادی، رستوران و چشمه خاچیک از جمله دیدنی ها و امکانات تفریحی است که گردشگران تور اصفهان و اصفهانیها را به این منطقه میکشاند. باغ وحش مرتبط با کوه صفه دارای انواع حیوانات گوشت خوار و علف خوار با فضایی زیبا و دیدنی می باشد. وجود تله کابین، آبشار مصنوعی، سالن بولینگ و باغ وحش موجب محبوبیت این منطقه در بین گردشگران و کوهنوردان شده است. رستوران کوه صفه اصفهان خود به تنهایی تفریحی خانوادگی را موجب میشود و علاوه بر ساکنین اصفهان گردشگران ایرانی و خارجی میتوانند بعد گشت و گذار در کوه، صرف غذای خوبی را در محیطی دلچسب تجربه کنند.

فضای سبز كوه صفه كه در حال حاضر عرصه ای به مساحت ۱۰۰ هكتار را تبدیل به منظره ای سبز كرده است در قسمتهای دامنه كوه قرار دارد و به عنوان پارك كوهستانی و بخشهایی از آن شكل پارك جنگلی دارد روزانه پذیرای جمع كثیری از طبیعت دوستان و گردشگران است . خلیفه و پیشوای روحانی ارمنی كه در سال ۱۸۴۴ (دوره قاجار) به ایران و اصفهان سفر كرد و سفرنامهای با عنوان وصف بناهای مشهور اصفهان در سال ۱۸۵۴ در شهر قسطنطنیه به چاپ رسانید.

سیاح و نقاش هلندی كه در سالهای ( ۱۷۰۱ تا ۱۷۰۳ ) به ایران و اصفهان سفر كرد و سفرنامهای مشروح و مصور از سرزمین، مردم و آثار ایران به چاپ رسانید. سیاح، طبیعیدان و پزشك آلمانی كه به عنوان منشی و پزشك همراه با سفیر سوئد بارها به ایران سفر كرد و سفرنامهای مفصل درباره مشاهدات خود همراه با نقشهها و تصاویر متعدد انتشار داد. چند سالی میشود که در مورد ایمنسازی کوه صفه زیاد شنیده شده است انواع پروژههایی که بسیاری از آنها به عنوان راهی برای کاهش خطرات کوهنوردی معرفی میشود. شاید در نگاه اول تبدیل کوه به یک پارک با تعداد زیادی ساختمان و مرکز رفاهی و تفریحی مانند رستوران و کافه و امکان استفاده از تاکسی و تلهکابین برای جابجایی در قسمتهای مختلف آن، اتفاق خوبی به نظر بیاید، ولی باید بدانیم که پس از مدتی دیگر کوهی در کار نیست و البته بسیاری از کوهنوردان و ورزشکاران از همین بابت نگرانند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بر اثر برخی از برداشتهای غیر مجاز و همچنین تغییرات اقلیمی زاینده رود خشک شده و هنوز مردم اصفهان نتوانستهاند با فقدان این عضو از خانوادهشان کنار بیایند، اضافه کرد: در این راستا باید توجه داشته باشیم که مردم اصفهان نه تنها یک فضای اقلیمی زیبا بلکه یار همراه خود را از دست دادهاند و تحمل این امر برای آنها بسیار سخت است. خیلی بیشتر دلم برای صعود و دوستانم تنگ شده بود . در صورت تسخیر شهر ها، برای پیشگیری از “انارشی” در شهر ها و اداره ها، اردوی منظمی را تشکیل دهیم و همچنین تشکیل واحد های اداری و مدیریت، از اهداف برجسته ی دیگر این اجلاس بود.

با تاسیس دولت سلجوقی در ایران، شهر اصفهان به عنوان پایگاه اصلی آن روز رو به توسعه نهاد و در عین حال در كانون كشاكش سیاسی و نظامی قرار گرفت از جمله حوادث مهم دوران سلجوقی كه به طور مستقیم با سرگذشت كوهستان صفه ارتباط پیدا میكند، بالا گرفتن جنبش اسماعیلیه در منطقه اصفهان و بازسازی قلعه «شاهدز» در كوه صفه و جنگ طولانی اسماعیلیان با دولت سلجوقی است ماجرای تسلط اسماعیلیه بر كوه صفه و سرانجام بدفرجام آنان یكی از حوادث شگرف و شگفت تاریخ ایران، به طور عام و داستانی پرمخاطره برای منطقه اصفهان و كوه صفه، به طور خاص به شمار میرود.

با پیروزی انقلاب، شهید هاشمی نژاد به عنوان نماینده اول مازندران به مجلس خبرگان قانون اساسی راه یافت و پس از پیوستن به حزب جمهوری اسلامی، دفتر نمایندگی این حزب را در مشهد تاسیس کرد. تله کابین صفه مرتبط با کوه صفه که از پر طرفدارترین مکان های تفریحی این کوه می باشد خط اول از دامنه کوه شروع و تا گردنه باد بالا می برد که با عبور از مناظر خاص و دل انگیزی تجربه متفاوتی را شامل می شود. رستوران دیگر در ایستگاه اول تله کابین قرار دارد که در ارتفاع بالاتری است و وسعت دید بیشتری دارد.

مسیر معمول صعود از آبشار میگذردو پس از گردش دور کوه، برخلاف عقربههای ساعت، و گذر از ایستگاه سوم تله کابین به قله میرسد. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر همه اقشار مردم امکان مسافرت به جاهای دور دست را ندارند و برای اینکه از زیر بار فشارهای زندگی رهایی یابند بیشتر به سمت اماکن در دسترس سوق پیدا میکنند، ابراز داشت: در این میان پارک کوهستانی صفه از اماکن مناسب است و تاحدودی توانسته نقش جایگزینی ویژه را در ذهن مردم اصفهان بازی کند. این منطقه نزد مردم اصفهان به شدت محبوب است و اگر روز تعطیل به آن جا بروید، با گروههایی از تمامی اقشار مردم اصفهان رو به رو میشوید.

کوه صفه اصفهان در شب به دلیل داشتن صخره های صاف و بلند در ارتفاعات خود چهره ای خاص و متمایز از کوه های اطراف خود دارد و در روز نیز زیبا مینماید. جدیت میرزا احمد خان منشی باشی در کارها و صداقت و علاقمندی وی باعث شد که مورد علاقه ولیعد قرار بگیرد و از این رو ضمن امور انجام امور تحریری ولیعهد به حکمرانی چند شهر آذربایجان نیز رسید و روز به روز بر اعتماد و صمیمیت ولیعهد (مظفرالدین میرزا) بر خود افزود تا اینکه در ۱۲۹۷ هـ. نامهای مناطقی در درۀ هزاره مانند اورکَه پاینده بیگ، اورکه لال بیگ که اورکه در گویش هزارهگی خانههای کوچک ایلاق را گویند و بیگ لقب خان و بزرگان هزاره است و قوبی که واژۀ سوچۀ هزارهگی است و به معنی چشمۀ بغل کوه است، از ارتباط هزارههای پنجشیر با دیگر هزارهها در هزارستان بزرگ حکایت دارند.

این ولایت بیشتر از 126 دره بزرگ و دهها دره کوچک دارد که اکثر یکی در مقابل دیگری قرار گرفته اند و هر دره به چندین دره فرعی تقسیم می شوند که به اهمیت استراتیژیکی آن بیشتر از پیش می افزاید. كوهستان صفه در دوره صفویه در دوره صفویه با انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت كشور و تبدیل آن به یك شهر مهم سیاسی و اقتصادی و پرشكوه، اهمیت نظامی و دفاعی آن كاهش پیدا كرد و برعكس بر نقش معماری، هنری و فرهنگی آن افزوده شد. از جمله نقاط مشهور در كوه صفه قلعه شاهدژ یا شاه دز می باشد كه به قلعه دیو نیز معروف است و به عنوان هسته مركزی پارك كوهستانی صفه است و چشمه های موجود از جمله چشمه پاچنار و خاجیك به عنوان قلب تپنده این مجموعه اند كه با وجود درختان كهنسال همچون نگینی زیبا می درخشد.

دیدگاهتان را بنویسید