پیادهروی بر پهنه گیتی زیبا با دانشمند بزرگ؛ «ژان رُنه روآ»

Portal 2 یک بازی ویدیویی از نوع پازل و معمایی است که در آن بازیکنان باید راهکارهایی برای غلبه بر موانع در استفاده از پورتالها پیدا کنند. مفهومی که از این عبارت، هنگام استفاده از آن، دستگیر ما میشود، نشان دهندۀ طبیعت و ویژگیهای شیئی به نام مادّۀ تاریک است، هرچند که ممکن است شناختی در مورد همۀ طبیعت و تمامِ ویژگیهای آن نداشته باشیم. اگر بتوانیم همهی سیارهها را روی یک میز مرتب بچینیم، پلوتون انگار به فنری وصل شده است که باعث میشود بالاتر یا پایینتر از سطح میز جا بگیرد.

پلوتون وقتی به نزدیکترین فاصله اش از خورشید میرسد از سیارهی نپتون هم به خورشید نزدیکتر میشود. سیاره زحل که به ارباب حلقه های منظومه شمسی معروف است تاکنون که توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته مشخص شده که این سیاره 20 قمر دارد که قمر ميماس در فاصله 188 هزار کیلومتر از این سیاره نزدیکترین قمر آن محسوب می شود و دورترین قمر زحل فوب نام دارد که در فاصله ای بیش از 16 میلیون کیلومتری از این سیاره قرار گرفته است.

اعتقاد بر این است که این سیاره دارای دمای بسیار مشابهی با زمین است و حتی ممکن است دارای جو، اقیانوس ها و / یا لایه های یخی باشد. جرم آسمانی كه به دور جسم نسبتا بزرگی در مدار مشخصی در حال چرخش باشد را قمر می گویند در نتیجه این تعریف می توان گفت؛ تمامی سیارات منظومه شمسی قمر طبیعی خورشید محسوب می شوند و تمامی ماهواره هایی که ما انسان ها جهت انجام کارهای تحقیقاتی، رصدی، سنجشی، ارتباطات و تولید به مدار زمین و یا سایر سیارات پرتاب کرده ایم قمرهای مصنوعی محسوب می شوند.

قمرهای زحل در رده قمرهای کوچک قرار می گیرند به طوری که قطر كوچكترين قمر این سیاره (هبپرون) حدود 480 كيلومتر و بزرگترین قمر آن که تیتان نام دارد حدود 4 هزار و 200 کیلومتر است و سرعت حرکت آن به دلیل جرم بالا و دمای آن به علت فاصله زیادش با خورشید کم است. در حالی که در سال 1950، 30 درصد جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می­کردند، این رقم در سال 2011 به 52 درصد رسید و برآورد می­شود که در سال 2050 به 67 درصد برسد (DESA, 2011: 1-2) و تقاضای روزافزون انسان بر منابع و خدمات طبیعی و ذخیره ژنی سیاره زمین افزایش یابد (اسمیت، 1390: 42)؛ و منجر به تغییرات اقلیمی گردد.

از آنجا که این سیاره اتمسفری برای حفظ این گرما ندارد دمای شب در سطح سیاره میتواند به منفی 180 درجه سانتیگراد (منفی 290 درجه فارنهایت) کاهش یابد. سیاره زهره و عطارد به دلیل قرار گرفتن در میان سیاره زمین و خورشید به سیارات داخلی معروف هستند و در اطراف آنها هیچ قمری در حال چرخش نیست. مريخ دارای دو قمر كوچك به نامهای فوبوس و ديموس است که فوبوس با قطر 16 کیلومتر بزرگتر از قمر دیموس با قطر 11 کیلومتر است و هر دوی آنها در مداری همتراز با صفحه استوایی سیاره مريخ در جهت عقربههای ساعت به دور سیاره سرخ منظومه شمسی در حال چرخش هستند.

دمای روز در این سیاره فراخورشیدی حدود ۴۳۰۰ درجه سانتیگراد است که به شدت داغ است. شعاع مدار نزدیكترین قمر 120000 كیلومتر و از آن دورترین قمر 580000 كیلومتر است. قطر تریتون 3500 كیلومتر و جرم آن یك پانزدهم جرم زمین است و هر پنج روز و بیست ساعت یكبار در مداری كه با صفحهی دایرهالبروج زاویهی 37درجه تشكیل میدهد، به دور نپتون میگردد. دوپیکر از صورتهای فلکی دوازدهگانه دایرةالبروج است که خورشید از میان آنها عبور میکند.

شخصی مرموز به نام وی (V) به محل کار او مراجعه کرده و از دانته، تریش و لیدی برای از بین بردن هیولایی شیطانی به نام Urizen درخواست کمک میکند. ویلیام پیکرینگ و پرسیوال لاول چندین محل را در آسمان تخمین زدند که اگر سیارهی X در آن محلها بود میتوانست چنین نامنظمیهایی در مدار نپتون پدید آورد. دو ریاضیدان از روی دادههای رصدی اورانوس حدس زدند که سیارهای در ورای آن عامل اصلی این اختلالهاست. آندو به درستی محل سیارهی جدید را تخمین زدند و گاله فقط آن را دید. سیاره سوم در سامانه خورشیدی ما کره زمین سیاره محل سکونت ما است که در اطراف آن تنها یک قمر در مداری بیضوی شکل در حال چرخش است که گاهی در دورترین فاصله از زمین حدود 400 هزار كيلومتری و گاهی در نزدیکترین نقطه در فاصله 360 هزار کیلوکتری از زمین قرار می گیرد.

تریتون از این نظر منحصر به فرد است كه تنها قمر نزدیك به سیارهی اصلی است كه حركتی معكوس(رجعی) دارد. منظومه شمسی متشکل از 8 سیاره به نام های عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است و در بین آنها بیشترین جاذبه را مشتری دارد. 2- سیاره ی ما چند همسایه دارد ؟ محققان بر این باورند که در اطراف قمر تیتان جوی قابل توجه وجود دارد و مطالعات جدیدی كه اخيرا گروهی از دانشمندان انجام داده اند خبر از وجود اتان که يكی از چند مولكول لازم برای تشكيل حيات است می دهد. مطالعاتی كه اخیراً بوسیلة گروهی از دانشمندان در دانشگاه ایالتی نیویورك در استونی بروك انجام شده، وجود اتان را نیز در تیتان آشكار كرده است.

اتان یكی از چند مولكول لازم برای تشكیل اسیدهای امینه است كه جزء اساسی حیات هستند. لطفا فراموش نکنید که عزت به نفس داشتن برای بقا و سلامت روانی هر انسانی حیاتی است پس تا روزی که زنده هستیم باید برای بهبود کیفیت آن تلاش کنیم. یوهان کپلر در قرن شانزدهم گفت که مدار سیارات بیضی است، اما حقیقت این است که مدار هیچ سیارهای به اندازهی پلوتون بیضی نیست. نرئید از دو نظر منحصر به فرد است :(آ) به قدری كم فروغ است كه حتی با تلسكوپهای بزرگ هم دیده نمیشود.

كارن كه قمری بزرگ است ، دارای طول قطری به اندازهی نصف قطر پلوتون بوده و 12 درصد منظومهی مداری را به خود اختصاص داده است. مادهی تشكیل دهندهی كارن از آب منجمد تیرهو پلوتون از متان منجمد پوشیده شده است. حركت معكوس تریتون ممكن است معلول وقایع زیر باشد: (آ) تریتون و پلوتن زمانی قمرهای نپتون بودند و هر دو حركت مستقیم داشتند. و معكوس شدن جهت حركت تریتون شده است.

در نیمکره شمالی مریخ ، زمستان ها معتدل تر است و هنگامی که خورشید در حفره قرار دارد ، رخ می دهد ، بنابراین سردتر و کوتاه تر است. در واقع بسیار مهم است که شما بدانید یک ادیب به چه میزان می تواند جهان شمول بنویسید و به چه میزان می تواند ذهن دو ادیب از دو نقطه ی جهان با یکدیگر همخوانی داشته باشد و مسائل بسیار مشابهی را از دیدگاه ها و زاویه های مختلف بیان کنند. ستاره شناسان و منجمان این حلقه ها را جز قمرهای سیاره زحل محسوب می کنند زیرا آنها نیز همانند قمرهای سایر سیارات منظومه در مدار مشخصی به دور سیاره خود در حال چرخش هستند.

در اشکال تخیلی قدیم که از این سیاره رسم شده آن را بهشکل جنگجویی مسلح و با سپر و شمشیر یا تیر و کمان نشان دادهاند. با هم، مشتری و زحل 92٪ از کل جرم سیاره در منظومه شمسی را در اختیار دارند. جستجو برای این سیاره از سال 1905 در رصدخانهی لاول آغاز شد. از اینرو این قمر میتواند برای خود جوی داشته باشد. با این حال علیرغم اینکه این آتشفشان طی میلیاردها سال تشکیل شده است اما شواهد حاصل از جریان گدازههای آتشفشانی بسیار تازه است و بسیاری از دانشمندان بر این باورند که این آتشفشان هنوز هم میتواند فعال باشد.

در سال ۱۶۷۵ میلادی (۱۵۰۴ شمسی) جووانی دومینیکو کاسینی، ستاره شناس ایتالیایی، کشف کرد که حلقه سیاره زحل از دو حلقه تشکیل شده است و بین آن دو جدایی وجود دارد. تعدادی از سنگ های مریخی در طول سالیان دراز به زمین برخورد کرده و این فرصت را برای دانشمندان فراهم کرده تا بدون ترک سیاره ی خودمان مریخ را بررسی کنند. دو قمر به نام های تریتون و نرئید به دور آن می گردند. در این عنوان جدید گیمپلی به طور کلی ثابت است. دورهی تناوب نجومی آن 360 روز است و مدار آن زاویهی 5درجه با دایرهالبروج میسازد.

دورهی تناوب این تغییرات روشنی همان دورهی تناوب گردش انتقالی است. چنین بنظر میرسد كه قمرها با همان دورة تناوبی دوران میكنند كه به دور سیاره میگردند و در نتیجه همیشه یك رویشان به سمت سیارهی اصلی است و تغییرات مرصود در روشنی آنها نیز از همین است. در همان مواجهه اولیه با سیاره پاندورا، ما نتیجه کارکرد تکنولوژی در سیاره مستعمره شده را میبینیم: چالههای بزرگ، گرد و خاک و محو پوشش گیاهی و زیباییهای طبیعی. تلسکوپهای رادیویی با دریافت آنها میتوانند پوشش مغناطیس اطراف مشتری را نقشه برداری کنند.

سیاره اورانوس هفتمین سیاره سامانه خورشیدی دارای پنج قمر با نام های ميراندا، آريل، اومبريل، تيتانيا و ابرون است که تمامی آنها در مداری موازی با صفحه استوایی سیاره در حال چرخش هستند و زاویه ای قایم بر مدار سیاره اورانوس را ایجاد می کنند و اندازه قمر های آن تقریبا از 240 کیلومتر تا هزار کیلومتر است و نزدیکترین قمر این سیاره در 120 هزار کیلومتری و دورترین آنها در 580 هزار کیلومتری از سیاره اورانوس جای گرفته است. این ستاره اولین بار توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا شناسایی شده و اولین سیاره نزدیک به اندازه زمین میباشد که دارای پتانسیلی است که قادر به پشتیبانی از حیات میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید