همه چیز در باره آواتار

اما دورتر از مدار نپتون و کمربند کویپر، ابری کروی شکل به نام “ابر اورت”، منظومه رو فرا گرفته و دامنه اون از 2,000 تا 5,000 واحد نجومی شروع میشه و تا بین 50,000 تا 100,000 واحد نجومی، دورتر از خورشید، ادامه داره. این رصدخانه مشترکاً متعلق به مرکز هوافضای آلمان و ناسا است و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل اس پی سوار است و مجهز به یک منعکسکننده دو و نیم متری است که برای رصد آسمان در طیف ۱ تا ۶۵۵ میکرومتر طراحی گردیده است. یکی از جالبترین این طوفانها، به شکل یک نقطه قرمز بسیار بزرگ است که به صورت واضحی بر روی سیاره دیده میشود.

یکی دیگر از عناصر مهم در شکل گیری منظومه شمسی ماهواره ها هستند. کرگدن های زرهپوش غول آسا، درندگان غول پیکر ، پرندگان بسیار بزرگ و علاوه بر همه این ها بومیان بلند قد و آبی پوست ساکن پاندورا ، ازجمله موانع مهم بر سر راه تحقیق اهداف آنان بشمار می آیند . این سفینه تاثیر شدید کمربند پرتوهای مشتری بر روی سفینه ها را نشان داد. زهره نسبت به عطارد فاصله بیشتری از خورشید دارد اما با توجه به جو غلیظ این سیاره و تاثیر اثر گلخانهای زهره داغترین سیاره منظومه شمسی است. هنگامیکه یولیسس از کنار مشتری عبور نمود، اطلاعاتی را جمع آوری نمود که ثابت می کرد تاثیر بادهای خورشیدی بر روی مگنتوسفر این سیاره بسیار بیش از آن است که قبلا تصور می شده است.

این اولین بار است که وقوع رعد و برق در سیاره مشتری به طور علمی و قطعی ثابت میشود. نام این گروه از روی قمری به همین نام گرفته شد که دارای شعاع متوسط ۳۰ کیلومتر است، این قمرها عقب گرد هستند و همچنین تصور می شود در نتیجه ی سیارکی باشد که توسط مشتری گیر افتاده و در اثر یک سری برخوردها تکه تکه شده است. ماموریت گالیلو یکبار در سال 1997 و بار دیگر در سال 1999 تمدید شد. در نهایت سوخت این سفینه به پایان رسید و مدیران پروژه در سال 2003 برای جلوگیری از برخورد سفینه با قمر اروپا، گالیلو را در درون مشتری منهدم کردند.

این برخورد به طور مستقیم توسط گالیلو که 240 میلیون کیلومتر با مشتری فاصله داشت قابل رویت بود اما ایرادی که به بخشهای خاصی از تجهیزات این سفینه وارد آمد توانایی آن در ضبط و ارسال اطلاعات را به شدت کاهش داد. در ژوئیهٔ ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱ تکه از دنبالهدار شومیکر-لوی ۹ با هواکرهٔ مشتری برخورد کرد، ستارهشناسان شاهد رویدادی بسیار تماشایی بودند. ستارهشناسان با تلسکوپهای برپاشده در زمین و ماهوارههایی که در مدار زمین میگردند به بررسی مشتری میپردازند. ستاره شناس دانشگاه “رایس” میگوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و تقریبا هر ۲۰ سال یک بار اتفاق میافتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در شامگاه ۴ مارس سال ۱۲۲۶ میلادی رخ داده است.

مشتری از حدود 90 درصد هیدروژن و 8 درصد هلیوم تشکیل شده است و سهم سایر عناصر هم حدود 2 درصد است، چگالی مشتری بسیار به خورشید نزدیک است چرا که شعاع مشتری 0/1 شعاع خورشید و جرم آن 0/001 جرم خورشید است، یانگین چگالی آن ۱٫۳ گرم در سانتیمترمکعب میباشد که اندکی از چگالی آب بیشتر است. این اقمار بسیار به سیاره مشتری نزدیک هستند و به ترتیب نزدیکی به سیاره عبارتند از : متیس، آدراستیا، آمالتهآ و تبه.

این اقمار را گاهی اقمار گروه آمالتهآ نیز می خوانند. دلیل این امر هم آن است که آمالتهآ بزرگ ترین قمر در میان این اقمار به شمار می رود. ضخامت جو کره زمین در حدود300 مایل(480کیلو متر ) است. این سفینه همچنین وجود مقدار زیادی هیدروژن و هلیوم در جو این سیاره را گزارش نمود. اگر چنین برخوردی با زمین ایجاد می شد، غباری را ایجاد می نمود که می توانست جو را سرد و زمین را برای مدتها تاریک کند. همچنین در نظر داشته باشید که سیاره مشتری در حدود ۷۹ قمر شناخته شده دارد. سحابی رتیل که با نامهای دیگری مانند ۳۰ماهی طلایی یا NGC2070 شناخته میشود، زایشگاه ستارهای بسیار بسیار بزرگی با جرمی برابر با چندین میلیون خورشید است که در فاصله ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

به عنوان مثال: در مکان هایی که ماشین های طلایی را دیدیم، جولیا انگار ما را می بیند. آخرین میهمان سیاره مشتری نیز، “juno” است که در ۴ ژولای سال ۲۰۱۶ در مدار چرخشی این سیاره وارد شده است. برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید. برای ویرایش باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید. در ابتدا هرشل فکر می کرداین سیاره یک ستاره دنباله داراست، اما چند سال بعد آن را به عنوان یک سیاره تایید کرد.اختر شناسی به نام یوهان بوده Johann Bode نام اورانوس خدای آسمان در اساطیر یونانی را برای این سیاره پیشنهاد داد .

اما اشکال هلالی و نیمهٔ آن به هنگام جلوههای شرقی و غربی، مشاهده میگردند. اروپا دارای قفل جزر و مدی نسبت به مشتری است؛ بنابراین همیشه یک طرف آن به سمت مشتری قرار دارد.اروپا با قطر ۳۱۰۰ کیلومتری از ماه کوچکتر و از پلوتو بزرگتر است. تعدادی از اقمار مشتری دارای خصوصیات مشابه قمر کارمه هستند فاصله آنها تا مشتری بین 23 تا 24 میلیون کیلومتر است و زاویه مدار آنها با استوای مشتری 165 درجه است، ضمن آن که جهت حرکت آنها به دور مشتری بر خلاف اقمار دیگر است. بر اثر نیروی گرانش هر دو جسم به دور هم میچرخند.

این گروه از اقمار را به نام گروه کارمه می شناسند و باور بر این است که این اقمار منشا مشترکی دارند. ناهید و زمین دوقلو هستند، زیرا جرم و اندازه تقریباً یکسانی دارند. زیرا تغییر دادن چیزی که یک فرد به شنیدن آن عادت کرده است یا آن را باور دارد، سخت است. رنگ مشتری زرد یا نارنجی مایل به زرد است. در منظومه شمسی جرم خورشید به اندازهای زیاد است که مرکز ثقل مشترکش با هر سیارهای معمولا در داخل خورشید قرار میگیرد و سیاره مورد نظر عملا به دور خورشید میگردد. سیاره های دورتر برای گردش به دور خورشید زمان بیشتری صرف می کنند.

ویجرها همچنین توانستند آتشفشانهای سولفوری آیو، وقوع رعد و برق در ابر های مشتری و الگوی گردش ابرها را کشف نمایند. اما در این مورد مشتری تنها استثنا است و جرم و گرانش آن باعث شده که مرکز جرم مشترکش با خورشید بیش از 1000 کیلومتر بالاتر از سطح خورشید باشد و خورشید و مشتری عملا به دور ان نقطه میچرخند، در شکل زیر گردش مشتری و خورشید به دور مرکز جرم مشترک نشان داده شده است. سیاره C – غول گاز به مدت 241.5 روز به دور ستاره خود می چرخد. اقمار درونی (آنهایی که به زحل نزدیکترند) و اقمار معروف، همگی تمایل مداری و خروج از مرکز کوچکی دارند و جهت حرکتشان به دور زحل منطبق بر جهت چرخش زحل به دور خود است (موافقگرد).

همگی این اقمار در کمتر از یک روز به دور مشتری می گردند و نقش مهمی در قوام و پایداری حلقه های مشتری دارند. در حقیقت مرکز جرمی وجود دارد که هر دو جسم به صورت مشترک به دور آن خواهند چرخید. رنگ دارای چندین ویژگی است که هر یک وجهی نهفته در بطن آن را هویدا میسازد. با مشاهداتی که تاکنون از این سیاره به دست آمده است، هیچ جرمی حول این سیاره نمیچرخد و این موضوع بدان معنا است که ونوس قمر ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید