هر آنچه باید بدانید – فرادرس – مجله

فارغ از اینکه کدام دیدگاه درستتر به نظر میرسد، فیلمهای بسیاری درباره موجودات فضایی ساخته شدهاند. به نظر میرسد که معماری از شمارِ زیادی از هنرهای دیگر به شکلهای مختلفی متفاوت باشد: اول اینکه اشیای معماری به نحو محسوسی جسم دارند و ذاتا عمومیاند؛ اشیایی عظیماند و تقریبا همیشه از ابعاد یک شخص، به معنای حقیقی کلمه، بزرگترند. از اینرو دمای شب و روز آن تفاوت زیادی باهم دارند. دمای عطارد به 840 درجه فارنهایت (450 درجه سانتیگراد) میرسد و این سیاره با قطر 3031 مایل (4878 کیلومتر)، 18 برابر کوچکتر از کره زمین است و در هر 88 روز یکبار به دور خورشید میچرخد.

فیلم Don’t Look Up در وهله اول، ما را با بازیگران مطرحی که در آن نقش آفرینی کردهاند غافلگیر کرده است. آیا او میتواند زبان این موجودات را بفهمد؟ نکته مهم آن است که فیلم در رسیدن به اهدافش هم موفق بوده و به همین دلیل این فیلم جو کورنیش که نخستین تجربه کارگردانی او بود به یکی از بهترین فیلمهای درباره موجودات فضایی تبدیل شده است. نکته دیگر در این فیلم زمانی است که ناوی ­ها در شب حرکت می­ کنند و زمین به صورت هوشمند و طبیعی در زیر پای آن­ها روشن می ­شود. نکته جالب توجه در رابطه با این سیاره این است که نزدیکترین زمان به رکورد کوتاهترین زمان ممکن برای گردش به دور یک ستاره را دارد و یک دور گردش آن به دور ستاره میزبانش فقط چهار ساعت و 20 دقیقه به طول میانجامد.

در این تصویر، پایین تر از مرکز، یکی از چهار قمر شپرد زحل، با نام دفنیس، به خوبی نشان داده شده است. به همین جهت است که انتشار تصاویر جدید از مریخ، مردم را به تشبیه آنان به اشکالی عجیب و غریب تشویق میکند. شاید جالب باشد بدانید که مدیر جلوههای بصری فیلم «چیز» ۲۳ ساله بود که تصاویر باورنکردنی این فیلم را خلق کرد. آن را خریدم و فورا شروع به خواندن آن کردم. خودت مىتوانى ببینى رَدِّ پاهایم روى شن از کجا شروع مىشود. این گروه در خانهای محاصرهشده گیر افتاده که اطراف آن پر از تکتیراندازهای دشمن است.

با این حال استودیوهای هالیوودی تصمیم گرفتند در قرن بیست و یکم هم اقتباس جدیدی از این رمان داشته باشند که نتیجه آن به فیلم قابل قبولی تبدیل شده است. این رمان که توسط اچجی ولز نوشته شده در سال ۱۹۵۳ به یک فیلم سینمایی تبدیل شد. شاید جالب باشد بدانید که رمان علمی تخیلی «جنگ دنیاها» که در سال ۱۸۹۷ منتشر شد، منبع الهام بسیاری از داستانهای علمی تخیلی در سالهای قرن بیستم و بیست و یکم بود.

این فیلم که در سال ۲۰۱۸ اکران شد، داستانش را در حوالی سال ۲۰۲۰ روایت میکند. اما پدری در این دنیای تاریک و سیاه وجود دارد که میخواهد خانوادهاش را از هر خطر احتمالی بزرگی حفظ کند. گروهی باور دارند موجودات فضایی زاییده تخیلات بشری هستند و هر نشانهای که از آنها وجود دارد، تنها تلاشی است برای ترساندن بیشتر افرادی که تصور میکنند بیگانههایی خارج از کره زمین زندگی میکنند. خلاصه داستان: گروهی از موجودات فضایی که برای شناخت و تحقیق بیشتر درباره کره زمین به محل زندگی انسانها آمدهاند، مجبور میشوند به سیاره خود بازگردند.

هوای پاندورا برای انسانها قابل تنفس نیست و همین هم باعث میشود آنها برای کشف این قمر نیازمند اختراع موجوداتی شبیه به ساکنان پاندورا باشند. بنابراین آمریکاییها موجوداتی به نام آواتار را اختراع میکنند. این سوالی است که ذهن بسیاری از دانشمندان و شهروندان عادی کشورهای مختلف جهان را درگیر خود کرده و هنوز پاسخ قانعکنندهای برای آن وجود ندارد. بدون هیچ شک و تردیدی، «ورود» یکی از متفاوتترین فیلمهایی است که درباره موجودات فضایی ساخته شده است. فیلمهای زیادی درباره نخستین ارتباط با بیگانگان ساخته نشده با این حال فیلم «ورود» یکی از بهترین نمونههای این زیرژانر است که آهسته آهسته داستان مهیب و مرموزش را تعریف میکند.

«ورود» به زیرپوستیترین حالت ممکن تلاش میکند تا تعامل موجودات فضایی با انسانها را به تصویر بکشد. این فیلم استیون اسپیلبرگ یکی از نخستین فیلمهایی بود که تلاش کرد دنیایی که موجودات فضایی در آن کنار انسانها زندگی میکنند را ترسناک نشان دهد. این موجود بیگانه که نگران است انسانها او را پیدا کنند، با پسرکی ۱۱ ساله آشنا میشود که با او مهربان است. ماه تنها قمر طبیعی زمین می باشد که از همان ابتدای پیدایش زمین به همراه آن بوجود آمده و روشنایی آن از تابش نور خورشید است. این قمرها شامل ۷ قمر اصلی، ۴ قمر کوچک که در یک مدار همراه با قمرهای بزرگتر گردش میکنند، ۲ قمر با یک مدار مشترک و ۲ قمر دیگر که به عنوان قمرهای یکی از حلقههای زحل عمل میکنند، هستند.

فیلمی که توسط استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۲ کارگردانی شد و توانست فروش باورنکردنی ۷۹۲ میلیون دلاری را به همراه داشته باشد. احتمالا فیلمنامه قسمت نخست به درستی درباره روزهای وحشتناک سال ۲۰۲۰ پیشبینی کرده بود. روایت معصومانه و دوستداشتنی «ئیتی» احتمالا در تاریخ سینما تکرارنشدنی به نظر میرسد. این فیلم در حقیقت بازسازی فیلم «چیزی از دنیایی دیگر» است که توسط هاوارد هاکس، کارگردان تکرارنشدنی تاریخ، تهیهکنندگی شده بود و هنوز با گذشت سالها از اکرانش یکی از ترسناکترین ترکیبهای ژانر وحشت با ژانر علمی تخیلی لقب میگیرد. زهره تنها کمی کوچک تر از زمین است و فاصله آن تا خورشید در حدود ۱۰۸ میلیون کیلومتر( ۷۲ واحد نجومی )است.

با کاهش این روند، چگالی و دمای هسته خورشید افزایش مییابد و لایههای بیرونی بزرگتر میشوند و زمین را غیرقابل سکونت میکنند. چگالی این سیاره 2 گرم بر سانتی متر مکعب، چگالی زمین 5.5 گرم بر سانتی متر مکعب و چگالی آب 1 گرم بر سانتی متر مکعب است. در این فیلم عناصر طبیعی فرای اراده انسانی (منظور ناوی­ ها، انسان­ها و آواتار است) دیده می­ شود و گواه این مدعا زمانی است که موجودی روی تیر و کمان ناوی می ­نشیند و وی را از تیراندازی منصرف می­ نماید.

از بچهها عذر میخواهم که این کتاب را به یک آدمبزرگ هدیه کردهام. آن وقت اگر بچهاى به طرفتان آمد، اگر خندید، اگر موهایش طلایى بود، اگر وقتى ازش سوالى کردید جوابى نداد، لابد حدس مىزنید که کیست. ۲۵-آیا ماه به دور خود و زمین و با آن به دور خورشید می چرخد؟ این پدیده تقریباً با عبور ماه نو از موقعیت مقارنه خورشیدی اتفاق میافتد. ما به عنوان معماران منظر باید به این موضوع توجه داشته باشیم زیرا در آینده ­ای بسیار نزدیک این مفهوم به عنوان یک جریان نو ظهور خواهد کرد و بر همه چیز اثر خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید