نقد فصل پنجم ریک و مورتی (Rick And Morty)

با توجه به درصد کوارتز ، فلدسپات قلیایی (ارتوکلاز ، سانیدین یا میکروکلین) و فلدسپات پلاژیوکلاز در نیمه نمودار A-Q-P نامگذاری میشود. مواردی که در ادامه به بیان آن میپردازیم بیانگر قدمت استفاده از سنگ گرانیت میباشد، هرم سرخ مصر (قرن 26 قبل از میلاد)، که این نامگذاری به علت وجود سنگ گرانیت مایل به قرمز در آن است و این هرم سومین هرم بزرگ مصر است. در بازوی شکارچی که شامل بیشتر ستارگان قابل مشاهده در آسمان شب است. اگر شما به یک صفحه کابینتی (پیشخوان آشپزخانه) که به طور یکپارچه سفید است برخورد کردید به این موضوع دقت کنید که آنها از سنگ کوارتز خرد شده و رزین ساخته میشوند و نکته قابل توجه اینجاست که این نوع سنگها به طور مصنوعی و ساخته دست بشر است.

اکنون می دانید که چگونه منظومه شمسی را با کودک خود ترسیم کنید و معلم مدرسه خود را با دانش نجومی شگفت زده کنید. هرم سیاه که تقربیا ویران شده و از دوره آمنهوتپ سوم به جای مانده دارای سرطاق گرانیتی صیقلی بوده که هم اکنون در سالن اصلی موزه مصر در قاهره به نمایش گذاشته شده است. از گرانیت به عنوان سنگی با قابلیت ابعاد پذیری در مواردی از قبیل کفپوش ساختمانهای عمومی و تجاری و بناهای تاریخی استفاده میشود، و همچنین به دلیل فراوانی زیاد این سنگ از آن برای ساختن فوندانسیون خانه ها در نیوانگلند استفاده میشده است.

با این حال ، در اکثر موارد ، اگرچه گرانیت در مقایسه با سایر سنگها منبع قابل توجهی از تابش طبیعی است، اما اغلب به عنوان تهدیدی برای سلامتی یا عامل خطر قابل توجه نیست. کاسینی در حالی که در سال 2004 به زحل نزدیک شد، دریافت که دوره چرخش رادیویی زحل به طرز قابل توجهی افزایش یافته است، تا حدود 10 ساعت 45 دقیقه 45 ثانیه (36 ± ثانیه). به طرز شگفت انگیزی، انتشارات غیرعلمی، از موقعیت اجرام آسمانی برای خواندن طالع بینی استفاده میکردند.

رنگ زمینه آن از سفید روشن تا خاکستری ملایم تا سفید و آبی یخی متغیر است. یکی از دانشمندان ناسا به نام الیوت سفن نش درباره پلوتون اظهار دارد که شارون دارای ۵ قمر بوده که بزرگترین قمر آن شارون نام دارد و چهار قمر دیگر به نام های استیکس، نیکس، کربروس و هیدرا در اطراف این سیاره یخی دیده می شوند. مطالعات انجام گرفته درباره ارتباط تغییر جزیی آب و هوا و سلامت انسان، به ویژه از نظر روان شناسی و احساس عدم آسایش تاکید دارند. گرانیت را میتوان به عنوان یک خطر بالقوه رادیولوژیکی طبیعی در نظر گرفت زیرا ، به عنوان مثال ، روستاهای واقع در بالای معادن گرانیت نسبت به جوامع دیگر در معرض دوزهای بالاتر تشعشع قرار میگیرند.

گرانیت یک سنگ آذرین است و از ماگما تشکیل میشود. خروج از مرکز مداری مشخصکننده این است که مدار سیاره چقدر کشیدهشدهاست. اما در این سیاره بر خلاف بسیاری دیگر از سیارات منظومه شمسی، خورشید هر روز طلوع و غروب نمیکند. لووریه کسی بود که بیان کرد شاید این حرکات ناسازگار اورانوس مربوط به همسایه های آن مشتری و زحل باشد. دو ماموریت جدید در دست انجام هستند تا مطالعات دقیقتری را روی ماههای مشتری انجام دهند.

به عنوان نمونه میتوان به قمرهای گالیلهای مشتری و قمر تیتان اشاره نمود. مقدار و عمق رنگ خاکستری از قطعه به قطعهای دیگر از فاصله ای که به راحتی میتوان آن را به عنوان یک سنگ سفید تشخیص داد، متفاوت خواهد بود. به عقیدهی فیشر پرسشی که فیلم پیش میگذارد از این قرار است: یک فرهنگ چه مدت میتواند بدونِ امر نو دوام بیاورد؟ در این دوره، سینمای سلطه وارد فاز جدیدی از فعالیتهای خود شد؛ مسأله تروریسم اسلامی بهشدت در فیلمها دنبال شده و ضدیّت با تمدنهای کهن و قومیّتستیزی و بهویژه اسلامستیزی به آن اضافه شد؛ بهطور کل نوعی بدبینی نسبت به شرق و مسلمانان در سینمای سلطه شکل گرفت که نقطه اوج آن فیلم “فتنه” بود.

هلیوپوز نقطه ای است که در آن فشار باد خورشیدی برابر با فشار مخالف محیط بین ستاره ای است. نوع A و یا گرانیت آنوروژنیک( غیر کوهزایی) در نقطه داغ فعالیت آتشفشانی شکل میگیرد و دارای خواص کانی شناسی و ژئوشیمی عجیب و مخصوص به خودش است. یکی از قدیمی­ترین شروح دیوان خاقانی، شرح شادی آبادی است. امروز مصادف است با سالگرد انتشار نخستین کتاب از سری کتابهای تن تن در سال ۱۹۲۹.

زهره گرمترین سیاره منظومه شمسی است. در منظومه شمسی تنها زحل است که تا این اندازه تراکم کمی دارد. نمایش تمام مقیاس های منظومه شمسی در سیارات مورد مطالعه بسیار دشوار است. درحال حاضر گرانیت تنها در زمین شناخته شده است جایی که بخش عمدهای از پوسته آن را تشکیل میدهد. سنگ گرانیت به طور گستردهای در سراسر پوسته زمین توزیع شده و از جمله فراوانترین سنگ زیرزمینی میباشد که در زیر روکش رسوبی نسبتا نازک زمین قرار دارد.

گرانیت صیقل داده شده نیز به علت زیبایی و داوم بالا انتخاب مناسبی برای روکش سطح کابینتهای آشپزخانه میباشد. به همین ترتیب ، در روند شکل گیری ستاره های دیگر ، برخی از آنها اجرامی را تشکیل داده اند که سیستم سیاره ای آنها را تشکیل داده اند. به منظور اینکه یک سنگ از نظر فنی گرانیت شناخته شود، باید حداقل 20% کوارتز و طیف رنگی بین سفید تا شیری داشته باشد، که دو نمونه متداول آن، مشکی کهکشانی و سیاه مطلق است البته بدون در نظر گرفتن میزان کافی کوارتز در آنها.

پیش از این دانشمندان تصور میکردند که این سیاره فراخورشیدی که در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار دارد جرم آن حدود ۱.۳ برابر جرم زمین است اما اندازه گیریهای جدید نشان میدهد که پروکسیما بی حداقل در اندازه بسیار به زمین شباهت دارد. همواره در خرید خود به این نکته توجه داشته باشید که صرف نام این سنگ که “صفحات کوارتز” نام دارد سنگی طبیعی نیست و بیش از 25 % آن را رزین تشکیل میدهد. تنوع این گرانیت بسیار بیشتر از سایر گزینههای استخراج شده در همان منطقه است. به همین دلیل از سال 2004 تاکنون استفاده از این سنگ در محیطهای آزمایشگاهی و بیمارستانها ممنوع اعلام شده است.

گرانیت از جمله سنگهای زیبا و جذاب است که از گذشته تاکنون کاربرد بسیاری در ساخت نمای ساختمان و ویلاها داشته است. متولدین بهمن ماه علیرغم دارا بودن ذهنی باز و جذاب و با اینکه همیشه مایل به همکاری هستند و برونگرا محسوب میشوند و مایلند همیشه به هم نوعان خود کمک کنند، به راحتی با هر کسی دوست نمیشوند. هنگامی که سنگ گرانیت دارای مقادیر کمتر از 10% ارتوکلاز باشد تونالیت نام میگیرد؛ پیروکسن و آمفیبول در این دسته بسیار رایج هستند و گرانیتی که هردوی این مواد یعنی میکاهای موسکویت و بیوتیت را دارا باشد دوگانه و یا گرانیت دو میکا نامیده میشود.

گرانیتهای دوگانه به طور معمول دارای مقادیر بالایی پتاسیم و بلعکس مقادیر پایینی پلاژیوکلاز (نام دیگر آنورتوزیت) هستند که در دسته های A و B گروه بندی میشوند، بهتر است بدانید که مترادف آتشفشانی گرانیت آذرین ریولیت(سنگ آتشفشانی کوارتزدار) میباشد. ونوس، با نام فارسی آن زهره یا ناهید، نزدیکترین همسایه زمین است. عُطارِد نزدیکترین سیاره به خورشید است. زمان قدیم در شرق برای مقابله با طاعون استفاده می شده است. دکتر پاتریک هانت استفاده مصریان از سنگ سمباده برای فرم دهی به گرانیت و نمایش سختی بالاتر آن در مقیاس MOHS را امری بدیهی در آن زمان به شمار آورده است.

تفکیک گرانیتاسیون از ذوب شدن توسط دگرگونی به سختی قابل تشخیص است مگر در مواردی که بافتهای لکوزوم و ملانوزوم در گنیس وجود داشته باشد، هنگامی که یک سنگ دگرگونی ذوب شد دیگر یک سنگ دگرگونی نیست و یک ماگما است ، بنابراین این سنگها به عنوان یک گذر بین این دو دیده میشوند ، اما از نظر فنی گرانیت نیستند زیرا در واقع به سنگهای دیگر نفوذ نمیکنند. درحالی که به آن صفت قهوهای میدهند، این سنگ میتواند بهتر توصیف شود و آن هم به عنوان رنگ بلوطی است یک رنگ قرمز تیره با ترکیبات بسیار ملایمی از خاکستری، آبی، مشکی، کرم و قهوهای، این رنگ از سنگ گرانیت بسیار سازگار میباشد و شما به ندرت میتوانید قطعات سنگی با رگههای تیره پیدا کنید اما به طور کلی این سنگ از نظر رنگ ثابت است در حالی که اندازه دانههای آن میتواند درشت باشد.

از نظر رنگ از تنوع کمی برخوردار است ، اما مقدار و محل قرارگیری رگهها میتواند از قطعهای به قطعه دیگر متفاوت باشد. بیشترین سیاره بزرگمنظومه شمسی- قطعا همینطوره سیاره مشتری، همچنین یک جاروبرقی غول پیکر است که دنباله دارهای بزرگ و دیگر اجرام کیهانی را به درون خود می مکد. در همه موارد ، ذوب شدن سنگ جامد، به دمای بالا و همچنین آب یا سایر مواد فرار نیز نیاز دارد که با کاهش دمای جامد سنگ به عنوان یک کاتالیزور عمل میکنند. در این میان، شهاب سنگ های زیادی هم هستند که مردم محلی پیدا میکنند و در صورتی که به مراکز دانشگاهی ارجاع ندهند، آن سنگ ها بی هویت و ناشناس می ماند و رو به نابودی میرود.

با قرارگیری در معرض تشعشعات ایکس و گاما، مواد شیمیایی و یا میدان مغناطیسی قوی، سنگهای گرانیت از خود مواد رادیو اکتیو ساطع کرده و در مدت زمان طولانی، این مواد باعث ایجاد سرطان در افراد میشوند. تعریف تجاری که فروشندگان و خریداران از آن استفاده میکنند، غالبا به عنوان سنگهای دانه دار و سختتر از گرانیت استفاده میشود. ا. بِرْتِلْس به تصحیحی دیگر از خمسه با استفاده از حدود ده نسخۀ کهن پرداختند و حاصل کارِ خود را از سال 1947م. به بعد منتشر ساختند. که سنگینتر از هواست.

دیدگاهتان را بنویسید