ناخودآگاه نادم آمریکایی ها و سرخپوستان فیلم آواتار

تا پنج میلیارد سال دیگر،تغییرات وسیعی در ساختمان خورشید روی خواهد داد.ضمن واکنش به تخلیه ی سوخت اتمی،خورشید تا حد زیادی منبسط خواهد شد.چون سطح خورشید به سیاره ما نزدیک می شود،اقیانوسها به جوش خواهند آمد و تخته سنگها اکسید دو کربنشان را از دست خواهند داد.زمین ما در زیر یک لفاف ابر دایم،با یک جّو اکسید دوکربن فشرده منبسط خواهد شد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است ، نگاهی به زندگی و کار چارلی چاپلین به قول خودش شامل مصاحبه ای عمیق که او با مجله لایف در سال ۱۹۶۶ انجام داد.

جایی که مردم به طبیعت احترام میگذارند و زندگی طولانی و سالمی دارند. ایالات متحده، اروپاییها و چینیها سابقه روشنی در اکتشافات فضایی دارند. در هفدهمین قدم از لیست برترین بازی های کامپیوتری، مورتال کمبت 11 تنها یک بازی برای طرفداران قدیمی این مجموعه و ندر رلم (NetherRealm) نیست، بلکه هر کسی به دنبال وارد شدن به دنیای بازیهای مبارزهای است قطعا از این بازی لذت خواهد برد. مشتری و زحل از شروع تابستان از دید آسمان زمین آغاز به نزدیک شدن به یکدیگر کردهاند و در حال حاضر فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین رسیده است.

وال-ای یک ربات جمع آوری زباله است که همیشه در میان زباله ها می گردد. تو اخترک خودم گلى داشتم که همیشه اول او حرف مىزد… همچنین بر سطح زهره به نام زنان نویسنده، شاعر، نقاش، آهنگساز، هنرپیشه، خواننده، پزشك، وكیل، هوانورد، فضانورد، اخترشناس، فیزیكدان، زیستشناس، ریاضیدان، شیمیدان، محقق، اقتصاددان، فمینیست، مصلح اجتماعی، ملكهها و پرنسسهایی از دوران باستان تا امروز و زنان سرشناس دیگر برمیخوریم، ازجمله: جین آستین (نویسندة انگلیسی)، اورِلیا (مادر ژولیوس سزار)، كلارا بارتون (بنیانگذار صلیب سرخ امریكا)، اگنیا بارتو (شاعر اسپانیایی)، پِرل باك (نویسندة امریكایی)، آگاتا كریستی (نویسندة انگلیسی)، كلئوپاترا (ملكة زیبای مصر)، ماریا سِلِسته (دختر گالیله)، الیزابت كورپمَن (اخترشناس لهستانی)، آریل دورانت (تاریخنگار و همسر ویل دورانت)، مولان (سلحشور تاریخیـافسانهای چین در قرن ششم میلادی)، نِفِرتیتی (ملكة زیبای مصر باستان)، لیزا جیا كوندو(مونالیزا)، ساسكیا (همسر رامبراند نقاش و مدل نقاشیهای او)، فوسایه ایچیكاوا (فمینیست ژاپنی)، جِروشا جراد (فیزیكدان هندی)، ایرِن ژولیو كوری (دختر ماری و پیركوری، فیزیكدان، برندة جایزة نوبل)، فریدا كالو (نقاش مكزیكی)، فلورانس نایتینگل (پرستار ایتالیایی)، النا ریچاردز (بنیانگذار دانش اكولوژی) ، اَن سولیوان (معلم هلن كلر)، گرترود استاین (نویسنده و مدتی همسر ارنست همینگوی)، ویرجینیا وولف (نویسندة امریكایی)، و بسیاری افراد دیگر كه شاید نامشان برای ما ناآشنا باشد اما قطعاً در رشتة خود تأثیرگذار و منشأ خدماتی چنان شایسته به جامعه خود، و حتی جامعه جهانی، بودهاند كه نامشان تا ابد جاودان خواهد ماند.

بررسی ارتباط بین تغییرات آب و هوا در لایههای زیرین جو و فرار اکسیژن و هیدروژن از لایههای بالایی جو شاید پاسخ این معما باشد که چرا جو ضخیم مریخ که روزگاری میتوانست آب مایع را روی سطح خود حفظ کند به جو سرد، نازک و خشکی که امروز میبینیم تبدیل شده است. بنیاد واژه بسیار مورد بحث بوده؛ شاید یکی از بهترین ریشه یابیها متعلق به هارولد بیلی (26/pp. 1-51) باشد که آن را مشتق ا ز ریشة فعلی xvar- به معنی “گرفتن” و پسوند -nah باشد، که در مجموع مفهوم “آنچه گرفته شده/آنچه دریافت شد” را می دهد و این بخوبی با عملکرد واژه هماهنگی دارد.

در نتیجه، نام این سه پسر، دهن به دهن گردیده و زنجیرهوار میان افراد جامعه پخش شدهاست. در چنین شرایطی جای تعجب ندارد که با نزدیک شدن به زمان کاهش فاصله مداری مریخ و زمین تا اوایل پاییز، تابستان امسال سه ماموریت فضایی راهی سیاره سرخ شوند تا با گردآوردن دادههای تازه نشان دهند سیاره سرخ مثل قالی کرمان است و هرچه بیشتر پامیخورد برای مطالعات فضایی جذابتر میشود. تصاویر زیبای فیلم با تبلیغات محیط زیستی نابود شدن. حال که بحث پروازهای تجاری فضایی و دسترسی آن برای گردشگران پردرآمد روند محقق شدن را پیش گرفته، دبی نیز خواهان ورود به عرصه گردشگری فضایی از طریق همکاری با شرکت ویرجین گالاکتیک است.

شرکت فوق بعدتر توسط هلدینگ مبادله، بازوی سرمایه گذاری دولتی امارات خریداری شد و در طی قرارداد جدید بین شرکت مبادله و شرکت ویرجین گالاکتیک قرار است تا امکان سنجی تبدیل فرودگاه العین به یک پایگاه فضایی و همچنین محلی به عنوان تامین کننده پروژه گردشگری فضایی مورد مطالعه قرار گیرد. اولین ماهواره مخابراتی این شرکت در سال ۲۰۱۱ با موفقیت در مدار قرار گرفت و به دنبال آن دو ماهواره دیگر نیز پرتاب شدند. در سیاره دایره ها، هر چند لحظه یک بار کسی پادشاه و یا سلطان میشود که حکومتش ناماندگار و لحظه ای است، زیرا شخصی بزرگ تر وارد می شود و شروع به میل و هضم پادشاه میکند …

همزمان با فعالیتهای طراحی و ساخت ماهوارههای سنجش از دور شرکت YAHSAT نیز در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و اکنون در زمره ۱۰ شرکت برتر ماهوارهای فعالیت میکند. فضاپیمای کاسینی ناسا در سال ۲۰۰۵، ذرات یخ آب و گاز منتشرشده از سطح انسلادوس با سرعت تقریبی ۴۰۰ متر بر ثانیه را آشکار کرد. این کار اخیرفلات بلند ، آتش فشانهای غول پیکر ، حفره های بهم فشرده و شکافهای طولانی دره ها را آشکار کرده است. از ترکیب این دادهها با رصد لایههای بیرونی جو، مکانیسم انتقال انرژی و قطرات به سمت بالا و پس از آن فرار قطرات جو از گرانش مریخ آشکار خواهد شد.

گناهی که پس از دویست سال هنوز نتوانسته اند از آن رهایی یابند و گویا در روح و روان نسلهای بعدی نیز حک می شود و فرزندان میراث دار اعمال پدرانشان می شوند . در 500 سال بعدی و آینده پادآرمان شهری انسان ها به دو گروه متفقین جهانی و متسقلین تقسیم شده و سرانجام به فضا راه یافته و آن را به استثمار درآورده اند. بررسی پویایی (دینامیک) جو مریخ و برهم کنش آن با فضای بیرونی و بادهای خورشیدی، ارتباط بین آبوهوای امروز و گذشته مریخ، مطالعه فرآیند فرار جو مریخ به فضا در طول میلیاردها سال با دنبال کردن رفتار و فرار هیدروژن و اکسیژن، چگونگی اتصال لایههای بالایی و پایینی جو مریخ و ارائه تصویری جامع از تغییر جو مریخ در طول روز و سال مریخی از ماموریتهای علمی این کاوشگر است.

یکی از اهداف این سازمان معرفی امارات به عنوان یک کشور پیشتاز در عرصه علوم و اکتشافات فضایی عنوان شده است. سر انجام در سال ۲۰۱۴ آژانس ملی فضایی امارات تحت عنوان UAESA تاسیس شد تا طرحها و برنامههای استراتژیک این شیخ نشین حوزه خلیج فارس در عرصه فضایی را تدوین، تبیین و اجرا کند. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ بود که هلدینگ سرمایه گذاری Abar در نمایشگاه EAA Airventure که همه ساله در شهر آشکاش از ایالت ویسکانسین برگزار میشود، سرمایه گذاری بالغ بر ۲۸۰ میلیون دلار در ازای دریافت ۳۲ درصد سهام ویرجین گالاکتیک را مطرح نمود.

در خلال برگزاری نمایشگاه دبی نیز در غرفه شرکت ویرجین گالاکتیک که جزو زیر مجموعه هلدینگ مبادله حضور یافته بود از نوعی لباس فضایی رونمایی شد که اولین آن به دست شیخ دبی امضا شد. بنابراین به لطف افرادی مانند محققان دانشگاه “وست ویرجینیا” و شرکت “نورثروپ گرومن”، ممکن است به زودی شاهد اکتشاف ناوگانی از هواپیماهای خودران باشیم که اسرار پنهان در ابرهای زهره را کشف میکنند. جالب است بدانید به زودی نخستین سفر با اولین فضاپیمای بینسیارهای امارات متحده عربی که مدارگرد هوپ (Hope orbiter) نام دارد، با پرتابگری ژاپنی قرار است زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کند.

اما همین کشور سی چهلساله به زودی به مریخ میرسد. اما تعریف حقیقی سال، مدت زمانی است که سیاره ی زمین یک دور کامل در مدار خود به دور خورشید را طی می کند. «پروکسیما b» در سال ۲۰۱۶ کشف شد. براون ۱۵ سال پیش از افرادی بود که پس از کشف جرمی به نام «اریس» (Eris) در کمربند کویپر از اتحادیهی بینالمللی نجوم درخواست کرد تا مفهوم «سیاره» را دوباره تعریف کنند. در آگوست 1989، سفینه ویجر 2 نخستین تصاویر تهیه شده در فاصله نزدیک را از این سیاره و برخی از اقمارش تهیه کرد.

سیستم ناوبری این ماموریت نیز در مرکز هوافضای KinetX واقع در آریزونای آمریکا قرار دارد و وظیفه تهیه جدول موقعیت ماهواره در فواصل زمانی مشخص، مشخص کردن مسیر مداری، اجرای مانورها و جلوگیری از برخورد را عهدهدار شده است. قرار است امروز این کاوشگر از مرکز فضایی تانیگاشیما ژاپن سوار بر راکت H۲A۲۰۲ از خانواده موشکهای صنایع سنگین میتسوبیشی H-IIA پرتاب شود. این لباس فضایی برای سرنشینهای آتی سفرهای فضایی که قرار است با SpaceShip۲ به فضا سفر کنند طراحی شده است. تلسکوپ فضایی کپلر تا به حال سیارات فراخورشیدی بسیاری را کشف کرده است که بعضی از آنها کاندید زندگی و وجود حیات هستند.

سونامی مریخی که در صورت وقوع بسیاری از دانشمندان را به آینده زندگی در سیاره مریخ امیدوار خواهد کرد که احتمال وجود منابع آبی را در این سیاره تصدیق خواهد کرد. بعضی از دهانههای آتشفشانی مریخ صورت ظاهری غیر معمولی دارند، به عبارت دیگر در اطراف دهانهها مواد شبه جامد سیل گونهای انباشته شدهاند که نشاندهنده این است که ضربه زننده (Impactor) به یخها و آبهای زیرزمینی برخود کرده است. در سیاره زمین، روباه فرصت کافی داشت و میتوان گفت کلیدیترین گفتوگوی کتاب نیز میان روباه و شازده صورت میگیرد.

این سیاره بسیار گرم است و درجه حرارت سطح آن در هنگام روز به حدود 427 درجه سانتیگراد و در شب به 173 درجه زیر صفر کاهش می یابد . اکنون فاریا و همکارانش گزارشی از وجود سیاره احتمالی دیگری در این منظومه دادهاند که هر پنج روز یکبار ستاره خود را دور میزند. در حالیکه زمین در حدود 5/4 تا 6/4 میلیارد سال پیش متولد شده است ، قدیمی ترین فسیل ارگانیزم های حیاتی مربوط به 9/3 میلیارد سال پیش است ، البته این مطلب به معنای آغاز حیات در آن زمان نیست .

طوفان های خورشیدی: ابر هایی از ذرات اتمی هستند که با سرعت بسیار زیاد مانند جریان رود خانه ، از خورشید پراکنده می شوند. داستان فیلم Avatar در سال ۲۱۵۴ میلادی جریان دارد. تصاویر سطح مریخ نشانگر شواهدی از گرمتر و مرطوبتر بودن این سیاره در گذشته است. اگر «پروکسیما c» وجود داشته باشد، برای میزبان حیات بودن بسیار سرد است. مدیر رصدخانه، یوهان گاله (Johann G. Galle)، به همراه دستیارش، هنریش دآرست (Heinrich L. d’Arrest)، مطالعات لوریر را بررسی کردند و وجود سیاره را تائید کردند. این مدار نشان دهنده گرمای بیش از حد سیاره برای تشکیل حیات است.

دیدگاهتان را بنویسید