منظومه ی شمسی

مرکزی بودن رنگ سرخ سبب انتساب آن به دو نیّر اعظم که در فراز و فرود ستارگان هستند، میشود و این پندار را ایجاد میکند که مولود آن دوست. در تبعید پردهٔ چشمهایش را میکشد، چشمهایی که زنی مرموز اما هوسباز و خطرناک را نمایان میکند. این جریان گرم اتمسفری به علت اختلاف دمایی که با اتمسفر سرد و یخ زده ی کناری شان دارد شروع به حرکت میکند و طوفان ها را به وجود می آورد. در قرن سوم قبل از میلاد ، یک محقق مصری که در زمینه نیروی هوای فشرده تحقیق می کرد، آسیاب بادی چهار پره ای را با محور افقی طراحی نمود که از هوای فشرده آن جهت نواختن یک ارگ استفاده می کرد.

این موضوع را می توان در داستانهای مختلف که ساخته تخیل و ذهن بشر نخستین بوده ، به خوبی دریافت. پس از آن مراکز و موسسات تحقیقاتی و آزمایشگاهی متعددی در سراسر دنیا به بررسی تکنولوژیهای مختلف جهت استفاده از انرژی باد به عنوان یک منبع بزرگ انرژی پرداختند. بر اساس برنامه سیاستهای جاری (CP ) ، تخمین زده می شود که سهم انرژی باد درتامین انرژی جهان در سال ۲۰۲۰ تقریبا برابر با Twh 375 در سال خواهد بود.

پیدا کردن سیاره زحل در آسمان راحت خواهد بود زیرا این سیاره در حدود غروب خورشید در جنوب شرقی آسمان طلوع می کند و در طول شب در سراسر جنوب آسمان حرکت کرده و در نهایت در طلوع خورشید در جنوب غربی آسمان غروب می کند. ایرانیان اولین کسانی بودند که در حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برای آرد کردن غلات از آسیابهای بادی با محور قائم استفاده کردند.

4ـ گوگرد و آتشفشانی های فعال قمر مشتری : در سال 2003، آثاری از گوگرد و یک آتشفشان فعال در قمر اروپای سیاره مشتری بدست آمد. در معادله سادهای که به دست میآید جرم سیاره با سرعت چرخش قمر مربوط میشود. چون از بالاي قطب شمال سياره نظر شود ديده ميشود كه اين چهار قمر مدارهاي خود را در جهت عقربههاي ساعت ميپيمايند. آن را باز کنید، او حق ندارد بدون هدایت خاص از دولت بالاتر مقدس بود، تحت هیچ شرایطی،.

برخی از مورخان اظهار داشته اند که ورود این آسیابها به اروپا را باید مدیون شرکت کنندگان در جنگهای صلیبی دانست که از خاورمیانه باز می گشتند. در پایان سال ۱۹۹۰ ظرفیت توربینهای برق بادی متصل به شبکه در جهان به MW 200 رسید که توانایی تولید سالانه Gwh 3200 برق را داشته که تقریبا تمام این تولید مربوط به ایالت کالیفرنیا آمریکا و کشور دانمارک بود. هزاران سال است که انسان با استفاده از آسیابهای بادی ، تنها جزء بسیار کوچکی از آن را استفاده می کند.

خیلی ها فیروزه را به عنوان سنگ ماه تولد بهمن مرد میدانند ولی درحقیقت استفاده از خواص آن فرقی برای هیچ یک ندارد و میتوان گفت که این گوهر، سنگ ماه بهمن زن نیز هست. این انرژی تا پیش از انقلاب صنعتی به عنوان یک منبع انرژی ، به طور گسترده ای مورد بهره برداری قرار می گرفت، ولی در دوران انقلاب صنعتی ، استفاده از سوختهای فسیلی به دلیل ارزانی و قابلیت اطمینان بالا، جایگزین انرژی باد شد.

اما سرعت گردش سیّاره سال به سال بیشتر و بیشتر شده است، ولی دستور همان است که بود! عمده ذرات ساطع شده از بادهای خورشیدی توسط 3 بخش قبلی جذب می شوند ، اما ذرات بسیار پر انرژی و باردار کیهانی که حامل انرژی قابل توجهی هستند ( به علت سرعت بالایی که دارند ) از 3 فیلتر قبلی عبور می کنند و وارد منطقه ممنوعه ای در درون میدان مغناطیسی می شوند ؛ این منطقه در سال 1958م. به کمک سفینه های اکسپلورر 1و3 کشف شد و به افتخار فیزیک دان آمریکایی جیمز ون آلن که وجود آن ها را پیش بینی کرده بود ، کمربند ون آلن نام گرفت .

مثلا در کتابهای قدیمی نوشته اند: دیار سیستان دیار باد و ریگ است و همان شهری است که گویند باد آنجا آسیابها را گرداند و آب از چاه کشد و باغها را سیراب کند و در همه دنیا شهری نیست که بیشتر از آنجا از باد سود ببرد. با این همه استفاده وسیع از سیستم های مبدل انرژی باد ( WECS ) هنوز آغاز نگردیده است. گستردگی نیاز انسان به منابع انرژی همواره از مسائل اساسی مهم در زندگی بشر بوده و تلاش برای دستیابی به یک منبع تمام نشدنی انرژی از آرزوهای دیرینه انسان بوده است، از نقوش حک شده بر دیوار غارها می توان دریافت که بشر اولیه توانسته بود نیروی ماهیچه ای را به عنوان یک منبع انرژی مکانیکی به خوبی شناخته و از آن استفاده کند.

استفاده از این سنگ به عنوان نگین انگشتر ماه تولد بهمن و یا گردنبند ماه تولد بهمن در جهان مدرن باعث میشود تا همه افرادی که در سفر پرواز مثل مسافران، خدمه کابین و خلبانان آن را حمل می کنند، سفری با موفقیت و به سلامت به همراه داشته باشند. قدما خشکی های روی زمین را که ربع مسکون نامیده اند، به هفت قسمت کرده، و هر قسمتی را اقلیم می نامیدند و همه ی آن ها را اقالیم سبع یا هفت کشور یا هفت اقلیم یا هفت دکان نیز می گفتند.

آنچه که هلند را در قرن هفدهم میلادی در زمره غنی ترین و صنعتی ترین مردم اروپا قرار داد، صنعت کشتی سازی و ساخت آسیابهای بادی در آن کشور بود. سپس محلی مناسب برای ذخیره سازی آن ها انتخاب کنید. و نیز نوشته اند که در سیستان بادهای سخت مدام می وزد و به همین سبب در آنجا آسیابهای بادی برای آرد کردن گندم ساخته اند. منابع تاریخی نشان می دهند که ساخت آسیابها در ایران ، عراق، مصر و چین قدمت باستانی داشته و در این تمدنها ، از آسیابهای بادی برای خرد کردن دانه ها و پمپاژ آب استفاده می شده است.

آسیابهای بادی که در اروپا ساخته می شدند از نوع آسیابهای محور افقی و چهار پره بودند که برای آرد کردن حبوبات و گندم بکار می رفتند. از دیگر استانهای دارای قدمت کاربرد انرژی باد می توان به کرمان ، اصفهان ، و یزد اشاره نمود که در این مکانها در زمانهای قدیم برا ی خنک کردن منازل از کانالهای مخصوص جهت هدایت باد استفاده می کردند. مردم هلند آسیابهای بادی را از سال ۱۳۵۰ میلادی به منظور خشک کردن زمین های پست ساحلی و همچنین گرفتن روغن از دانه ها و بریدن چوب و تهیه پودر رنگ برای رنگرزی به کار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید