معلومات مختصر در باره افغانستان

مجتهد دوره ناصری بود که از طرف ناصرالدین شاه ملقب به «اعتضاد العلما» گردید و طی حکمی مستمری مادام العمر برای او تایین کرد. این کشور در شمال پیوسته است به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و از طرف غرب به کشور جمهوری اسلامی ایران و از شرق و جنوب به کشور پاکستان و از طرف شمال شرقی به ولایت سین کیانگ چین. دالان واخان در جنوب شرقی ، آن را از خاک پاکستان جدا می سازد. ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان قرار دارد و یکى از ولایات کوهستانى و سرسبز بوده و با تاجیکستان، پاکستان و چین مرز مشترک دارد.

اَرغَنج خواه: ولسوالی اَرغَنج خواه یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان است که در مرکز آن قرار دارد. ژانگ ییمو همان کاری را با چترها در سایه انجام میدهد که در قهرمان با تیر و کمانهایی که اهدافشان را به پشتِ جوجهتیغی تبدیل میکردند کرده بود. روزنامه New York Times در یک شماهر خود نوشته بود که : ونکوور همان منهتن است با کوه های زیاد . ولسوالی یفتل: این ولسوالی یکی از ولسوالیهای غربی ولایت بدخشان است که جمعیتی نزدیک به ۸۸ هزار نفر دارد؛ این ولسوالی از دو بخش بالا و پایین تشکیل شده بود که یفتل بالا به مرکز ولایت بدخشان یعنی شهر فیض آباد پیوست و فقط بخش پایینی آن باقی ماند که همان ولسوالی یفتل کنونی است.

وَردوج: این ولسوالی در مرکز ولایت بدخشان واقع است و ۳۱ هزار نفر هم جمعیت دارد. اَرگو: این ولسوالی که در غرب ولایت بدخشان واقع است، ۱۶ سال پیش از ولسوالی فیضآباد جدا شد؛ این ولسوالی ۸۸ هزار و ۶۱۶ نفر جمعیت دارد. در پامیر غربی اقوام ایرانی به سر می برند که تاجیکها آنان را غلچه می خوانند. بیشتر مردم ولسوالی درایم به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند که تولیدات عمده آنان گندم، جو، ذرت و برنج است. جمعیت تگاب ۴۰ هزار نفر اعلام شده است که بیشتر آنان را تاجیکان و اقلیتهای عرب و گجر تشکیل میدهند. شِکَی: ولسوالی شِکَی در شمال غرب ولایت بدخشان قرار دارد و جمعیت آن حدود ۲۶ هزار نفر است؛ بیشتر اراضی این ولسوالی، کوهستانی بوده و زمینهای زراعتی نسبت به ولسوالیهای اطراف خود کمتر دارد.

کوهستان: ولسوالی کوهستان در مرکز ولایت بدخشان قرار دارد و جمعیت آن نزدیک به ۲۲ هزار نفر اعلام شده است. این ولسوالی بیش از ۱۸ هزار نفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم اَرغَنج خواه، دامپروری است. شغل مردم بهارک کشاورزی، دامداری، تجارتهای کوچک، هتل داری است. جُرم: یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان افغانستان که در مرکز آن قرار دارد، جرم نام دارد؛ جمعیت این ولسوالی که نام پیشین آن گلان بوده، نزدیک به سه هزار نفر است. این منطقه چنان دور از دسترس بود که تا قرن یازدهم به عنوان منطقه بت پرستان توسط فرمانروایان مسلمان محاصره میشد. و پیامبر زخمهای متعدد برداشته بود به شکاف کوه پناه برد.

و آلتها که خود استخراج نموده بود نصب کرد.ابوسهل کوهی از جمله ی نخستین ابداع کنندگان نظریه ی پرگار تام بوده است. فاصله کوهدشت تا تهران حدود 575 کیلومتر می باشد که حدود 9 ساعت فاصله زمانی دارد. این دو تپه باستانی در دهستان رومشکان کوهدشت واقع شده اند. خواهان: این ولسوالی در شمال غرب ولایت بدخشان واقع است و ۱۸ هزار نفر و ۷۳۴ نفر جمعیت دارد؛ خواهان دارای زمستانهای نسبتاً معتدل و تابستانهای بسیار گرم است. ضمن اینکه گروه کوه نوردی البرز دامغان برای رفتگان علو درجات و برای بازماندگان (خانواده محترم و همنوردان )صبری جزیل را از درگاه خداوند خواهان است.

آب و هوای این منطقه برای پرورش بعضی میوهها مانند توت، پسته، سیب، آلبالو، و گیلاس بسیار مناسب است. محصولات کشاورزی مردم ولسوالی شِکَی گندم، جو، ذرت، باقالی، نخود و ماش است و درختان توت، سیب، انگور، انجیر، زردآلو و آلو نیز در این ولسوالی مشاهده میشود. بیشتر مردمان این ولسوالی کشاورز هستند و گندم، جو، هندوانه، خربزه، زردآلو، گردو، سیب، توت سفید، آلبالو و گیلاس از محصولات آنان است.

«مراء ظاهر» به معنای بحث غالب و مسلط است؛ بدین معنا که با آنان چنان با استدلال سخن بگو که گفتار تو بر نظر آنان غالب و مسلط گردد. او میگوید زلزلهی بزرگی که در سال ۱۹۳۴ اتفاق افتاد، باعث کاهش ۶۳ سانتیمتری کوه شد.در قرن نوزدهم، ارتفاع اورست را با اندازهگیری زاویهی بین قلهی کوه و نقاط روی زمین که موقعیتشان نسبت به دریا تقریبا معلوم بود، محاسبه کردند.

در بخش مسطح قله که حدوداً بهاندازهی دو میز پینگپنگ وسعت دارد، ۱۵ تا ۲۰ کوهنورد ایستاده بودند و برای گرفتن سلفی در قلهی اورست یکدیگر را هل میدادند. حبیب آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. ولایت بدخشان در ۴۷۰ کیلومترى کابل پایتخت افغانستان واقع است و از جنوب با ولایات کُنَر، لَغمان و کاپیسا و از غرب با ولایت تَخار همسایه است. لعل بدخشان در بیشتر متون ادبی جهان و به ویژه فارسی کهن، به دلیل کیفیت بسیار بالای خود شهرتی ویژه داشته و زبان زد عام و خاص است.

کوه نور نودمین الماس بزرگ جهان محسوب میشود؛ در حالی که دریای نور، بزرگترین الماس صورتی جهان است.۵. راغستان: ولسوالی راغستان در شمال غرب ولایت بدخشان قرار دارد؛ این ولسوالی که تپههای زیادی دارد، بسیار سرسبز است. بدخشان در منطقه کوهستانی واقع بوده وشامل کوههای بلند پر برف، چون سلسله کوههای واخان، کوه پامیر و کوههای هندوکُش است؛ بدخشان بر اساس اقلیم در تابستان گرم و در فصل زمستان بسیار سرد است و در شمارى از مناطق آن، راه هاى مواصلاتى به علت بارش برف سنگین، شش ماه در سال مسدود است. ولسوالی اِشکاشِم در مرز تاجیکستان واقع است و منطقهای نیز با همین نام در تاجیکستان وجود دارد.

در فصل زمین تغییر می کند از کتاب علوم پایه دوم ابتدایی آشنایی دانش آموزان با پدیده ی آتشفشان مفید به نظر می رسد . رود جیحون همة اراضی آن را زهکشی می کند. در جنوب ، قسمتی از رود جیحون مرز آن را با افغانستان تشکیل می دهد. رود جیحون در مغرب آن جریان دارد. طبق افسانه ای ، چند خواجة سمرقندی ، خرقة مبارک رسول اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم را از راه بدخشان به هندوستان می بردند که در 1070، یاربیگ خان از چترال برگردانید و برای آن در قلعه ( بدخشان ) محلی ساخت .

به دلیل بهترین آب و هوا و تغذیه مناسب طبیعی در این روستا از زمان قدیم پهلوانان منطقه آرود زبان زد بودند، که معروف ترین آنها پهلوان صحت بوده است. دسترسی به این ولسوالی به دلیل داشتن کوههای بلند بسیار سخت است، به ویژه در زمستان که با ریزش برف تقریباً همه راههای مواصلاتی آن مسدود میشود. « فضل بن یحیی» که داستان جزیره خضرا را بدون واسطه از « علی بن فاضل» شنید آن را در کتابی به نام «الجزیره الخضرا» گرد آورد،برخی نقل داستان جزیره خضرا در کتب بعضی علما را دلیل بر فضیلت و وثاقت «علی بن فاضل» دانسته اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، «عبدالله ناجی نظری» عضو شورای ولایتی بدخشان افغانستان دوم تیر ۱۴۰۰ در بیانیهای اعلام کرد که وُلُسوالی (شهرستان) خاش در این ولایت به دست طالبان افتاده است. راه اصلی بدخشان به دوشنبه (پایتخت کشور) از آن می گذرد و به فیض آباد (مرکز بدخشان افغانستان ) نیز راه دارد. بهارک: ولسوالی بهارک (بهارستان) که در مرکز ولایت بدخشان واقع است، ۴۵ هزار نفر جمعیت دارد؛ این ولسوالی از لحاظ ترانزیتی یکی از شاهراههای بسیار مهم راه ابریشم است.

در سمت غربی و در پشت کوه صفه پل بسیار زیبایی وجود دارد که آن را پل رنگین کمان می گویند. ، و اقوام اُروُشر با زبانهای مختلف سخن می گویند. این ولسوالی با ولسولیهای خواهان، راغستان، شغنان، و مایمی، شکی هم مرز است. بدخشان بر اساس توزیع ادارى ٢٨ وُلُسوالى (شهرستان) دارد؛ این ولسوالىها شامل واخان، کِشِم، بَهارک، جُرم، یَفتَلِ، راغستان، اَرگو، دَرایِم، اَرغَنج خواه، نِسَی، شِکَی، مایمی، اِشکاشِم، خاش، خواهان، کوفاب، کوهستان، فیض آباد، شِغنان، کُران و مُنجان، شهر بزرگ، شهدا، تَگاب، تیشکان، وَردوج، یَمگان (یُمگان)، یاوان و زیباک است.

خاش: ولسوالی خاش که در مرکز ولایت بدخشان افغانستان واقع است، نزدیک به ۱۸ هزار نفر جمعیت دارد. خالد ابن ولید و عکرمة بن ابى جهل پس از تصرف نقاط حساس، فراریان خویش را به کمک طلبیدند و چیزى نگذشت که بر اثر از هم پاشیدگى صفوف مسلمانان، ارتش قریش بازگشته و از پیش رو و از پشت سر، سربازان اسلام را محاصره کردند و نبرد مجدداً آغاز شد. گروه اندکی از سپاهیان اسلام به طمع غنایم، پست استراتژیک را ترک کردند و این سبب نفوذ دشمن شد. قوم اورارتو درآن روزگاران که قبایل پارسی در مغرب دریاچۀ اورمیه سکونت داشته اند، همسایۀ بلافصل آنان بودند، بنابراین، علمای باستان شناسی، تپۀ مزبور مسجدسلیمان را هم به پارسیانی نسبت داده اند که پس از قرن هشتم، شمال غربی ایران را ترک گفتند و در کوه های بختیاری اقامت گزیدند.

ولسوالی کشم بسیار زیبا است که برنج در آن کشت میشود؛ این ولسوالی دارای منابع سرشار است و از لحاظ اقتصادی نسبت به تمام ولسوالیهای بدخشان در سطح بهتری قرار دارد. بیشتر مردم تگاب به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند و وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند. بیشتر ساکنین خاش را که تاجیکها و ازبکها آن را تشکیل میدهند، به کار زراعت، دامپروری و باغداری مشغول هستند. بزرگترین یخچالهای طبیعی افغانستان در این ولسوالی قرار دارد و دامپروری و گردشگری از منابع درآمد مردم در واخان است. وی از بزرگترین مفسران قرآن کریم است و در نظر اهل علم به “نحوی” مشهور است.

دیدگاهتان را بنویسید