معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

ارتفاع آرارات بزرگ ۵۱۳۸ متر و کوچک ۳۸۹۵ و نزدیک ترین آبادی در جبهه جنوبی این کوه به شهرستان دوغ بایزیت و جبهه شمالی و شمال غربی به شهرستان اقدیر مشرف می شود. او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می کرد. شیب مسیر در ابتدا بسیار ملایم بود به طوریکه حس می کردیم کوه هنوز به طور جدی شروع نشده است! با چنین اتفاقی ‘ یوسف یکبار دیگر تنها می ماند و با ناراحتی و نگرانی به یاد از دست رفتگان و زمین لرزه می افتد.

او مسری بودن سل ریوی کشف کرد.آثار بسیار به او نسبت داده شده که برخی به دست ما رسیدهاند و از برخی نامشان باقیاست. صعود به قله آرارات نه تنها تجربه ای جدید از نوع خود بود، بلکه می توانست بسیاری از بیماران ام اس را نسبت به توانایی هایشان آگاه کند تا هیچگاه امید را با نا امیدی جایگزین نکنند. مورخان از ۲۰۰۰ سال پیش نقل کرده اند که توریست ها و مسافران کنجکاو بسیاری از قدیم این منطقه را در کوههای آرارات کشور ترکیه، مورد بازدید قرار می دادند و گاهی تکه های کوچکی از آن به غنیمت برده می شد.

این رشته از حوالی جنوب آستارا آغاز و با قوسی بلند در جنوب دریای خزر تا نزدیک علی آباد کتول پیش می رود. این نشان می دهد که اقوال مختلف در مورد موقعیت جغرافیایی کشتی، متفقند. اين داستان از قول هاي مشهور بين اقوام و ملل زمانهاي مختلف مطرح است و قرآن کريم شرحي از آن را به قدري که شاهد براي مسئله معاد است بيان کرده است. این اثر باستانی که با تراشیده شدن کوه، از دل کوههای این منطقه بیرون آمده، قدمت بسیار زیادی دارد. از سویی، این کتاب برای شناخت تشیع کوفی در سده های پنجم و ششم قمری، بسیار با اهمیت است؛ به ویژه اسانید زیدیان کوفه مانند روایات ابوعبداللّه العلوی، ابو البرکات زیدی و امثال آنان،از مطالب ویژه آن می توان به نقل زیارت اولین زائر کربلا (جابر همراه عطیه عوفی) اشاره کرد که به طور مسند و با تفصیل، گزارش شده است عماد الدین در این کتاب، گاهی به مذهب و نسب مشایخ خود توجه داده است.در نقل روایت، وسواس خاصی نیز نشان داده و گاهی بعد از شنیدن خبر، آن را با اثر مکتوب شیخ خود، مقابله کرده است.از شاگردان این عالم بزرگ میتوان به قطب الدین راوندی و شیخ الحدیث اشاره کرد.

مسیر صعود دارای شیب زیادی است سرپرست عزیزمان با سرقدم های بسیار کوتاه حرکت می نمودند و بسیار در اندیشه ی این که هیچ کدام از همنوردان از صعود باز نمانند. قله علم کوه با ۴۸۵۰ متر دومین قله مرتفع ایران می باشد. کوه آرارات آتشفشانی در مرز مشترک بین ایران و ترکیه قرار دارد و در طول سال از یخ و برف سفید پوش می¬شود. این کوه در غرب شهرک استپانتسمیندا Stepantsminda قرار دارد. هندوکش شرقی از غرب دره زیباک ( ولایت بدخشان ) شروع شده و تا کوتل خاواک ( ولایت پروان ) به طول 150 کیلومتر امتداد یافته است.

فاصلهٔ قلهٔ آرارات بزرگ، که در تمام طول سال از برف و یخی به عمق صد متر و به وسعت ۳۷ کیلومتر مربع پوشیده شده، از قلهٔ آرارات کوچک شرقی یازده کیلومتر است. بلندترین قله ی آن شاه فولادی ، 5140 متر ارتفاع دارد . ژانو همچنین بلندترین قله منطقه کانگچنجونگا هیمال است که در مرز نپال و سیکیم قرار دارد ، البته این کوه کاملا در نپال واقع شده است. بنابراین، دیدگاه رایج این است که عبارت «کوههای آرارات» در کتاب مقدس، در واقع به کل منطقهی سلسله کوههای واقع در حکومت اورارتو اشاره میکند، که هم کوه جودی و هم کوه آرارات را شامل میشود.

این کوه ارتفاعی برابر ۵۱۳۷ متر دارد و در کتاب عهد عتیق آمده است که کشتی نوح پس از طوفان برخاک آرارات نشست. ارتفاع کمپ اول ۳۳۳۰ متر میباشد. دشت آرارات به وسیله کوه های آراگاتس ـ آرا ـ ماسس های کوچک و بزرگ و رشته کوههای گماقا احاطه شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر است . لیلا پیک یا لایلا پیک (۶۰۹۶ متر) یکی از زیباترین قلل پاکستان یا شاید یکی از زیباترین قلل جهان می باشد که دلیل آن شکل خاص سوزنی این کوه از پایین تا نوک قله است.

او از شاه نمی ترسید و برای شیرین نامه های عاشقانه و شعر می فرستاد.شیرین ابتدا می خواهد او را از خود براند ولی بالاخره او هم عاشق فرهاد می شود. بترجمه ٔ احوال او دسترسی نیست. روحالله خالقی او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره یک نیز همکاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه همیشه جاوید «گلهای رنگارنگ» بنا به دعوت استاد داود پیرنیا همکاری داشت. به اعتقاد مسیحیان و بنا به نص انجیل، این حادثه عظیم و دهشت آور، برای تنبیه مردمان آن روزگار که دست به سرکشی زده بودند و به منظور نجات نوح پیامبر و پیروانش واقع شده بود.

امّا آنها تمام توصیهها و موعظههای پیامبر را نادیده گرفتند و وقتی احساس کردند مسلمانان پیروز شدند به طمع جمع غنیمت آن دره را رها کردند. انرژی از دست رفته را با خوراکی های مقوی جبران کردیم و مجددا حرکت به سمت کمپ ۲ از سر گرفته شد. جهت کوهها در ترکیه دست چپ آرارات بزرگ و دست راست آرارات کوچک دیده می شود . دوستی قدیمی با خوشحالی تمام تجدید می شود و به مرحله ای می رسد که یوسف به فکر ازدواج و زندگی مشترک با وی می افتد. سریالهای با کیفیت نظیر ولایت عشق – درباره زندگی امام رضا علیه السلام ، تنها ترین سردار درباره امام حسن علیه السلام، مردان آنجلس (اصحاب کهف )، مریم مقدس (س)، روشنتر از خاموشی(ملاصدر ا)، شیخ بهائی، کیف انگلیسی، شب دهم، در چشم باد، مختارنامه و دهها فیلم و سریال دیگر، و همچنین همایش چهره های ماندگار، تاسیس روزنامه جام جم، توسعه فعالیت های چند رسانه ای شخصیت بخشی و گسترش مراکز صدا وسیما در استانها و…

یک سیستم آتشفشانی شامل مجموعه ای از آتشفشانهاست که در نزدیک نقطه فوران تشکیل شده است. اعضاء گروه کوهنوردی سلام همنورد قله ۵۱۳۸ متری کوه آرارات، را همزمان با سالروز عملیات افتخارآفرین مرصاد(۱۳۶۷ ه.ش) در تابستان ۱۳۹۴ فتح نمودند و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر فراز بام کشور ترکیه به اهتزاز درآوردند. اول اینکه کوه آرارات هرگز در ایران نبود که رضاشاه آنرا به کسی بخشیده باشد. او کسی بود که قبلاً در زمینه کشف تأسیسات روی زمین از طریق هوا، مطالعات دانشگاهی داشت و پایگاههای موشکی کوبا را در دوران کندی کشف کرده بود. آثاری که در اواسط دوران اشکانی و ساسانی و همچنین آثار دوران متأخر اسلامی شکل گرفته است.

در این غارها هم باستان شناسان، ابزار آلات سنگی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی کشف کرده اند. وثقه الاسلام در کافى به سند صحیح از هشام بن سالم روایت کرده که گفت: شنیدم که حضرت صادق(علیه السلام)مى فرمود که: «حضرت فاطمه بعد از رسول خدا(صلى الله علیه وآله)، هفتاد و پنج روز در دنیا زندگانى فرمود و در این مدّت هیچ کس آن مظلومه را خندان ندید، و در هر هفته روز دوشنبه و روز پنجشنبه مى رفت به سوى قبور شهداى اُحد و مى فرمود: در این جا بود مکان رسول خدا(صلى الله علیه وآله)و این جا بود مکان مشرکین».

سرانجام نبرد احد باتقدیم هفتاد یا هفتاد و چهار و به قولى هشتاد و یک شهید پایان یافت و ما در این جا به نقل از سیره ابن هشام به هفتاد و چهار تن از شهداى احد اشاره مى کنیم. این یک مرحله است؛ یعنی گناه ما موجب میشود که در یک نقطهی حسّاس، در یک نقطهی بزنگاه، نتوانیم تاب بیاوریم، نتوانیم مقاومت کنیم. نخستین اشاره به این جایگاه در کتاب دیودوروس سیکولوس بود که در آن بخشی از نوشتههای کتزیاس یونانی درباره بیستون آورده شده است.

عدهای از عالمان مدینه موضوع را با امیر وقت مدینه در میان گذاردند و امیر امر به احداث دیوار و حصاربندی آن نمود. فلات میان دو قله پوشیده ازگدازه ها و سنگها آتشفشانی است. شهر مدینه میان تپهها و کوههای کمارتفاع و پراکنده و کشتزارها و نخلستانهای گوناگون قرار دارد و از سه جهت پیرامون آن را موانع طبیعی فراگرفته است. ۵۹۰ پس از صرف صبحانه و جمع آوری وسایل در ساعت 308 دقیقه، و با پیوستن آقای بلوری بعنوان لیدر فارسی زبان و آقای آزاد از فدراسیون کوهنوردی فومن تیم ۶ نفره ما به همراهی آقای پرتویی بوسیله ۱ دستگاه ون، تبریز را به مقصد شهر مرزی دوئوبایزیت ترکیه ترک کرد.

همچنین بدینوسیله از شرکت کوهنوردی اطهر تبریز جناب آقای احد پرتویی نهایت سپاس و امتنان را جهت این صعود بیادماندنی دارم. در پایان ضمن تشکر فراوان از مدیریت باشگاه کوهنوردی اسپیلت جناب آقای ذبیح الله حمیدی که با پیگیریها و همانگی های خود، امکان این صعود زیبا و با شکوه را فراهم آوردند، برای ایشان و باشگاه کوهنوردی اسپلیت آرزوی روزهای درخشان و پر افتخار را دارم. وقتي رسول خدا صلي الله عليه وآله در مسير شمال به سمت احد حرکت کرد، دشمن سپاه خود را آماده کرد. در زمینه ولی نعمت و سرورمان حضرت بقیه الله الاعظم عج الله تعالی فرجه الشریف هم کاری را حدود دو سال است که شروع کردم به نام «شهر گمشده» که امیداورم بتوانم به مانند نوع کارهایی که به عهده می گیرم جامع و کامل باشد و تکراری نباشد به طوری که از نوشته های دیگران در آن به هیچ وجه استفاده نشده باشد.

کوه قازبگی یا کازبک Kazbek – Kazbegi ، آتشفشانی خفته و یکی از کوههای اصلی قفقاز در مرز منطقه قازبگی گرجستان و جمهوری روسیه می باشد. مخروط کوچتر این کوهستان، معروف به آرارات کوچک یا ماسیس ۳٬۸۹۶ متر بلندا دارد و در جنوب شرقی قله اصلی واقع شدهاست. پس حدود ۹ ساعت فرود نهایتا ساعت ۳۰۱۷ به کمپ اصلی جایی که یک ون جهت برگشت ما به شهر دوئوبایزیت منتظرمان بود رسیدیم .پس رسیدن به هتل و مختصری استراحت، همگی برای صرف شام به بیرون رفته و سرحال و شاداب از صعودی لذت بخش و زیبا و خاطره انگیز، و صحبتهایی پیرامون آن، یک شب بیاد ماندنی را در دفتر زندگی خود ثبت کردیم.

دعا کردن آن حضرت بر مردم اين شهر. حدود ساعت ۸:۳۰ به بیس کمپ و محل پارک خودروهای ون رسیدیم و راهی شهر دوغ بایزیت و هتل زیبای گلدن شدیم. بعد از حدود ۳ ساعت کوهپیمایی در مسیر پاکوب به چادر عشایر کورمانج رسیدیم که با آب چشمه و دوغ محلی به استقبالمان آمدند. همچنين آب هاي جاري سطحي با وجود ناچيز و ضعيف بودن قادرند با شستشوي تدريجي گنبدهاي نمك واقع در سطح زمين يا معادن نمك در حال استخراج مناطق وسيع تحت نفوذ خود را آلوده به شوري سازند.

دیدگاهتان را بنویسید