معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

سمت چپ آنها (قسمت شرق)، حد فاصل کوه رمات و اُحد مشکل امنیت داشت. قسمت اول : از آن به طرف شرق شوراب و هزار قاق دور زده تا نهرین واشکمش پیش می رود و در سمت شمال نهرین بار دیگر به جانب جنوب پل علم گیرپیش رفته از سمت شرق به کوههای دوشی وصل می گردد، و پس از آن به طرف جنوب غرب به امتداد خود می افزاید طول رودی اندراب و سرخاب آن را از کوه کیان و نیک پی جدا می کند.

زاگرس از منطقهای در آذربایجان تا غرب و جنوب شرقی کشور کشیده است. 2-2- زاگرس مرتفع این رشته از مرز آذربایجان غربی با ترکیه و همینطور از محل تلاقی مرزهای ایران، ترکیه و عراق شروع می شود و به شکل دایره ای سراسر جنوب غرب ایران را در بر می گیرد. سفید کوه از 48 کیلومتری غرب پیشاور آغاز شده و به طرف غرب ادامه می یابد. دریای اندراب: از کوتل خاواک سرچشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد و قراء ده صلاح اندراب، سنگ بران ،بنودشت،امرد ، باجگاه ،خنجان ، گازان را سیراب می کند .

سراب زیبای بیستون در پایین کوه بیستون قرار دارد و منظرهي جذابی بـه آثار تاریخی این کوه، هم چون سنگ نوشته داریوش و مجسمهي هرکول دارد. همچنین دره ی معروف خیبر که از لحاظ تاریخی و ارتباطی دارای اهمیت زیادی می باشد و در لشکرکشی های بزرگ، در طول تاریخ به شبه قاره ی هند همواره مورد توجه مهاجمین بوده است، در این رشته کوه قرار دارد. باقی سرگذشت فلات ایران از افسانه و اسطوره وارد تاریخ می شود و درین تاریخ است که حکایت شهرها و حکومت ها در سرتاسر فلات بزرگ ایران به تفصیل ذکر می شود. طبری، محمد بن جریر، تاریخ طبری، ترجمه، پاینده، ابو القاسم، ج۳، ص ۱۰۱۴، اساطیر، تهران، چاپ پنجم، ۱۳۷۵ ش.

ابن ابی الحدید پس از نقل گفتار واقدی می نویسد: با اینکه همه مورّخان درباره فرار عثمان اتفاق نظر دارند، امّا درباره عمر بن خطاب به اختلاف سخن گفته اند. او به غیر از علامه شمس الدین محمد بن محمود آملی ریاضیدان و فیلسوف معروف است،شمس الدین علی آملی عالمی وارسته بود از او کتاب هایی به جا مانده است او سفری به مصر داشت و در انجا با حاکمان مصری دیدار کرد و در آن جا رصد خانه ای بنا نهاد که از اولین رصد خانه های عظیم و نوین جهان بوده است ،بعدها به یونان رفت و در همانجا وفات یافت.

بلندترین قلّه این منطقه “تفتان” نام دارد که آتشفشانی خاموش دارد و در جنوب شرقی ایران با ارتفاع ۴۰۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. ارتفاع این سرزمین که از سطح دریا در حدود ۴۰۰۰ متر است باعث سختی آب و هوای آن شدهاست چنانکه زمستان در این منطقه هفت ماه طول میکشد و تنها در یک ماه (ماه ژوئیه) شبها شبنم نمیباشد و حرارت روزها گاه به ۷۰ درجه میرسد.

ساعت حدود ۲۰ بود كه به محل استراحت راهداران تاسيسات ديزين رسيديم و پس از 30 دقيقه استراحت ، گروه گروه با بيل لودر به سمت رستوراني در نزديكي پيست اسكي برده شديم و تا ساعت ۲۱:۳۰ دقيقه آنجا بوديم كه دو گروه همزمان ( گروه كوهنوردي هفت خوان كرج و گروه كوچكي از هلال احمر ) جهت امداد از طريق ماشينهاي برف كوب با دو عدد بيل ، خودشان را از سمت هتل ديزين به گردنه ديزين رسانده بودند كه پس از يك ساعت با راهنمايي فرشيد ابوالفتح زاده به محل حادثه برده شدند و در نهايت با اعلام اينكه منطقه خطرناك است از امدادرساني امتناع كرده و دوباره به سمت گردنه ديزين برگشته بودند .

مرحوم خليلي خيلي سريع به سمت محل حادثه حركت كرد ، و فرياد زد كه كسي جلو نياد ولي چند نفر از همنوردان از جمله مرحوم علي اكبر ابراهيم پور ، مرحوم محمد مهدي خراساني ، مرحوم اكبر كشاورز ، جلوتر از آقاي خليلي براي كمك شتافتند و از طرف ديگه چند نفر از اسكي بازان ( مرحوم سعيد طاهري و محمديان فراز ) و ديگراني كه حضور ذهن ندارم به كمك بهمن زدگان آمدند . گفت وای بر من، پدر، برادر و همسر خود را از دست دادهام حق گریه ندارم و این زن میتواند برای شترش گریه کند.

متاسفانه اطلاعات بیشتری از زندگانی او در دست نیست و حتی سال دقیق وفات او همانند سال ولادتش نیز به دست نیامده است. در بخش انتهایی نیز دعای خیر برای مردم و کشورش میکند و از اهورامزدا برای شکست دشمنان، شکرگزاری میکند. بادهای آن بسيار سرد است ولی شديد نيست لكن با خشكی آب و هوا درياچههای متعددی در آنجا هست كه برخی وسيع باشد ليكن آب اين درياچهها روبه نقصان است چنانكه بعضی بكلی از ميان رفته است. راستی که خداوند همان هنگام که به فرمان او کافران را میکشتید به وعده خود عمل کرد و آنچه که دوست داشتید به شما نمایاند، و چون سست شدید و راه منازعه پیش گرفتید در حالی که بعضی از شما اراده دنیا تردید و دوستدار آن شدید و برخی به دنبال آخرت بودید.

فردوسی در جایی از شاهنامه، شهرها و نواحی ایران را معرفی کرده است. علاوه بر این دو رشته کوه، مناطق کوهستانی دیگری نیز در مرکز و شرق ایران وجود دارد. پیامبر(ص) به وسیله یکی از اصحاب از شمار و نیز تجهیزات آنها آگاهی یافت. یکی از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه، کوه بیستون می باشد که در محدوده کوه های کوهستان پرآو و در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه جای گرفته است. کوههای سر به فلک کشیده و درهها عمیق، رگبارهای تند بهاری و تابستانهای خشک، زمستانهای بسیار سرد و تابستانهای گرم، ارتفاعات پوشیده از برف و سرزمینهای پست و خشک وسوزان، همه این ویژگیها در یک کشور جمع شده و نام آن را افغانستان گذاشتهاند.

در جلوي چشمانم همه جا سفيد شده بود و خنكي گرد برف را در تمام وجودم كه از هر منفذي وارد لباسهايم مي شد حس ميكردم . پیکر حمزه عموی پیامبر(ص) در دامنه همین کوه، در مکانی که اکنون آرامگاه اوست، دفن شد. پس آمدند تا جوانان غار را براى دنیاى خود خرج کنند و از ایشان براى رسیدن به شهرت، رونق تجارت و ترقى شهر استفاده کنند، لیکن آن ها بر آنچه که همه بزرگش مى شمردند راضى نشدند و بر دنیا که دامهاى خود را برایشان گسترده کرده بود، پشت کردند و اگرچه در آن زمان مسیحیتبر دین بتپرستان چیره شده بود، لیکن ایشان وعده خداوند را – که غلبه کامل حق بر باطل بود – تحقق یافته ندیدند.

به پيشنهاد پيمان ثروت عده زيادي بر روي بيل لودر و در كنار پيكر مرحوم خليلي و ماباقي هم در بالاي پلكان لودر ايستاديم و بسمت گردنه حركت كرديم . آخرين تصويري كه از دوستاني كه در حال تلاش براي نجات ناديا آنجفي بودند تو ذهنم ميومد . و اينكه بچه ها متفرق نشوند و كسي جلو نره و كار احساسي انجام ندهند و آخرين سوالش اين بود كه خليلي كجاست؟ پس از مدتي فرياد زد كه يك نفر سوند بهمن ( سوند بهمن وسيله است جهت پيدا كردن شخص بهمن زده ) را از كنار كوله اش به ايشان برساند كه اين ماموريت را فرشيد ابوالفتح زاده انجام داد .

وي در جنگ بدر، شمار فراواني از مشرکان را به هلاکت رساند; به گونه اي که هند، همسر ابوسفيان، کينه وي را به دل گرفت و وحشي را واداشت تا در احد به کمين حمزه بنشيند و در موقع مناسب، با نيزه وي را به شهادت برساند و او نيز چنين کرد. معیار II: نقش برجسته و کتیبه داریوش که به دستور داریوش اول به وجود آمده نشانه بارزی از ارتباطات مهم ارزشهای بشری در توسعه هنر و نوشتار یادمانی است. رشته کوه مهم دیگر در افغانستان رشته کوه کوه بابا است و بلندترین نقطه آن قله شاه فولادی ٥١۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

ارتفاع قله این کوه 6650 متر بوده که به نام تیراج میر معروف است و از سطح رود 8300 متر ارتفاع دارد. معروف به ابیعلی.این عالم بزرگ، اصل وی از طبرستان (چلاو) و زادگاه خود کربلا بود. تو اين فكر بودم كه اي كاش آقاي خليلي ، وقتي مجيد شهپري را پيدا كرده بود و فقط ناديا آنجفي و حميد كاظم زاده زير بهمن بودند ، همه را به غير از دو يا سه نفر نگه ميداشت . گروه ما 6 نفر بود ( فرشته برزا ، مژگان سلطاني ، الهام احمدي ، عباس شفاعي و حسين كياني ) و بخاطر وضعيت روحي و جسمي آقاي شفاعي به آرامي حركت ميكرد و فقط سه نفر از ما هدلمپ داشتيم و به دوستان گفتم كه بهتر است كه عجله نكنيم و همه با هم باشيم .

از این رو خاطرات بسیاری از ایشان، در سینه دارد که در بسیاری از مصاحبهها و نوشتهها، آن را بیان داشته است.از دوستان آیه الله جوادی آملی، میتوان از آیهالله شهید مطهری، مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی و امام موسی صدر نام برد. دو کتاب در کلام تألیف نمود و مرگ او در آمل اتفاق افتاد . وى از اهالى آمل و خواهر طالب آملى (۱۰۳۶ ق)- ملکالشعراى دربار جهانگیر (۱۰۳۷ -۱۰۱۴ ق) پادشاه بابرى هند- بود.

مشهود بود و برف به همراه بادي شديد( 35 كيلومتر در ساعت طبق گزارش هواشناسي ) در حال بارش بود . توده اي عظيم و بزرگ از برف كه به جرات ميتوانم بگويم بيش از ده ها متر ارتفاع داشت و با سرعتي مافوق تصور به پايين حركت ميكرد . محمد صالح راسخ ایلدرم، یکی از استادان دانشگاه بلخ که اسامی شهرها، نواحی، کوه ها و رودهایی را که در شاهنامه آمده، فهرست کرده بود و کتابی با نام ایران شاهنامه تدوین کرده بود خیلی زود تحت فشار حکومت محلی وقت مجبور شد سخنش را پس بگیرد و توبه کند؛ چرا که طی تحقیق او، نام اصلی سرزمین افغانستان بنا به روایت شاهنامه ایران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید