معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پس از ساعت ها تلاش متاسفانه عباس کلهر نیز به همطناب خود پیوسته دارفانی را وداع میگوید و تیم امداد در شرایط سخت جوی موفق میشود پس از فیکس کردن اجساد در گرده آلمان ها خود را به جانپناه فلزی خرسان در ارتفاع ۴۶۰۰متری علم کوه رسانده اقدام به شب مانی کنند تا روز بعد به ادامه عملیات بپردازند قافل از اینکه وضیعت جوی تا روزها بهبود نیافته آنان به اجبار شش شبانه روز در این جانپناه فلزی اقامت میکنند تا صبح چهارشنبه ۲۹دی که بار دیگر بالگرد هلال احمر از تهران پرواز کرده این عزیزان را به آغوش خانواده و جامعه کوهنوردی بازگرداند.

مسئله دیگری که در پایان آزمایش متوجه می شوید این است که حجم مواد اولیه شما نیز افزایش یافته است. در اینجا مجموعه از بهترین عکس نوشته های کوهنوردی و طبیعت گردی را با موضوعات و مناسبت های مختلف با شما به اشتراک می گذاریم. آنگاه که آسایش خانه و شهر خود را رها میکنی و پنجه در پنجه سنگ و صخره، فراز و فرود طبیعت را در مینوردی، این انتخاب توست که جسم را در تب و تاب سنگ و صخره صیقل دهی تا به ازای آن روح و روان خویش را آزاد سازی و آنرا سبک تر به پرواز درآوری، و اینگونه است که کوهنوردی می شود هنر مبارزه با سستی ها، کاستی ها و کاهلی های درون.

خاک باارزش که برای بوجود آمدن آن هزارا ن سال زمان صرف شده از بین رفته ، ضمن بوجود آمدن سیلاب در پا ئین دستها ، چهره تخته سنگها نمایان میگردد وکوه عاری از حیات گشته و به برهوت تبد یل میگردد. با جریان یافتن خمیر نمکی از گنبدهای نمکی، آبشارهای نمکی ایجاد میگردد. با سلام گفتنشم دلتو قرص میکنه به بودنش… لذا شیخ به محضرش شتافت تا گمشده خود را در کنار او بیابد. چهار اطراف آن را درخت (خدنگ) کهنسال احاطه کردهاند، گل بتههایی که به نام گل صدبرگ و گل گلاب یاد میشوند، در کنار زیارت میرویند و درخت میوهدار کوهی که آن را یمخه میخوانند، همانند آلوبالو و از آن هم لذیذتر است، در اینجا زیادند.

سد زیبای امیرکبیر (سدکرج) هم یکی از نقاط زیبای عبوری از کنار این جاده می باشد که زیبایی این جاده را دو چندان کرده است. می باشد. قله توچال با ارتفاع ۳۹۵۶ متر دارای ۱۲ مسیر صعود هست که هر یک زیبایی و سختی خاص خود را دارند. “برای من ارزش یک صعود حاصل سه عنصر مجزاست که همگی به یک اندازه مهم هستند: زیبایی شناسی، تاریخ و اصول اخلاق. در یک روز اشتک در حال کوهنوردی به همراه تنجی شرپا در اولین مسیر قله لوتسه اورست بود.

وی در سن ۴۰ سالگی در ۳۰ آپریل ۲۰۱۷ در جریان حادثهای در نزدیکی کوه نوپتسه در حال صعود به قله درگذشت. وی در ادامه اظهار داشت: براساس برنامه واحد اول نیروگاه سیمره تا پایان سال 1391 و واحدهای دیگر نیز هر یک به فاصله دو ماه وارد مدار می شوند. معروف به لیث طبری،میرزا حکیم طبری بزرگ خاندان خود و ادیب و حکیمی گرانمایه از فحول شعرا و حکمای قدیم طبرستان میباشد که تاکنون تحقیق جامعی در پیرامون زندگی و ثبت آثار پراکندهاش بعمل نیامده و دست تصاریف زمان گرد فراموشی بر چهرهاش افشانده و لآلی اشعار آبدارش از بین رفته است.نام وی را صاحبان تذکره و سفاین مختلف ابو اللیث،ابا لیث،بالیث،ابو لیث ثبت کرده و دربارهء موطن او هم باختلاف پرداختهاند چنانکه عوفی در لباب الالباب او را طبری و مؤلف مونس الاحرار وی را گرگانی و در بعضی از سفینهها جرجانی خواندهاند.او چون در گرگان وفات یافته به لیث گرگانی مشهور است.

آنان کار سخت و تکنیکالی پیش رو دارند زیرا از طرفی هوای پایدار و مناسبی در منطقه وجود ندارد و از طرفی عملیات نجات کاملا فنی و در نوع خود بی نظیر است این سه نجاتگر باید از فراز دیواره علم کوه با طناب فرود رفته خود را بر بالین مصدومین برسانند. روز یکشنبه شب اولین بیواک(شب مانی بدون چادر) را بر روی گرده آلمان ها انجام میدهند و با سپری کردن دو شب دیگر در آن هوای سرد و مسیر یخ زده روز چهارشنبه در ارتفاع حدود ۴۴۰۰متری و در میانه دیواره ای عظیم به دلیل سرمازدگی و افت انرژی در خواست امداد و نجات میکنند.

در هوای مهربانی … لایه نمک در این گنبد، یکپارچه بوده و ضخامت آن از ۵ تا ۱۸ متر متغیر می باشد. وجود شکافی به طول ۴۰۰ متر آن هم در جوار منطقهای که روزانه ۳۰ هزار تردد خودرویی در آن انجام میشود, باعث نگرانی بسیاری از مسافران شده و در مقابل ایمنی این جاده یک علامت سؤال بزرگ قرار داده است. شکوه منطقه سه هزار با هیج جا قابل مقایسه نیست، وجود عظیم ترین توده های کوهستانی البرز مرکزی و دیدن ضلع شمالی رشته کوه البرز سر افراز، انسان نا خود آگاه به فکر تاریخ نیک فرو می رود، به قهرمانان تاریخ کوروش بزرگ، آرش کمانگیر، زال، رستم، اسکندر اشکانی و هزاران هزار ایرانی دلاور و دانشمند.

این رشته کوه از جهت غرب از جمهوری آذربایجان آغاز میشود و از جها شرق تا کشورهای ترکمنستان و افغانستان ادامه دارد. به گفته محمد کبادی سخنگوی سازمان هلال احمر بزودی عملیات دیگری آغاز خواهد شد و پیکر حامد شاه حسینی نیز به آغوش خانواده و جامعه کوهنوردی کشور بازگردانده خواهد شد. مقارن ظهر سه کوهنورد و نجاتگر تیم امداد و نجات سازمان هلال احمر با همکاری کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی به اسامی آقایان جواد چراغی، مهدی جباریان و مهدی قهیه ای با بالگرد به ارتفاع ۴۶۰۰متری قله علم کوه منتقل میشوند و عملیات نجات دو کوهنورد بازمانده در گرده آلمان ها را آغاز میکنند.

ضمن سپاس و قدردانی از زحمات همه دست اندرکاران باید اذعان داشت نقد و تحلیل موضوعی این حادثه در درجه اول از لحاظ اجرای این برنامه توسط دو کوهنورد عزیز و از دست رفته و در درجه دوم از لحاظ نوع عملیات امداد و نجات بسیار مهم و ضروری است. غار حِرا در بالاترین نقطهی کوه نور واقع شده و آن را به عنوان یکی از کوههای بسیار مهم و با فضیلت مکه دانستهاند.

سپس قدری آتش در گوشهء تندور انداخته ديگ را در پهلوی آن قرار ميدهند. آخرین فوران مرگبار آن که باعث شد در شمار قویترین آتشفشان ها در دنیا قرار گیرد، این فوران مربوط به سال 1903 بود. کوهی که آرامگاه در آن واقع شده است به کوه بابا کوهی یا کوه صبوی، مشهور شده است.در این کوه دو غار وجود دارد که یکی در گذشته، محل زندگی یکی از عارفان بوده است و درون دیگری اکنون آرامگاه ابوعبدالله محمد بن عبدالله معروف به ابن باکویه قرار دارد.عکس از سایت شیرازه (عکاس سجاد شریفزاده) در جلوی غار ایوانی قرار دارد که از سنگ و گچ ساخته شده است.

جوایزی که این فیلم کسب کرده نشان از قدرت آن میدهد. او در همان زمان شیفتگی عجیبی به طبیعت، قله و پرتگاه نشان میداد. «ما أَلَتْناهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ» یعنی به خاطر الحاق فرزندان به پدران،چیزی از اجر پدران کم نمی کنیم. 🗻کوهها و صحرا ها مکان هایی هستند برای رسیدن به طبیعت ، اما ما کوهها و صحرا های درونمان را جستجو می کنیم… اوج گرفته بالاتر از سطح آوا و مکان انسان، در میان پهنای رام نشده و سیمای عظیم الجثه طبیعت، ما را در تنهایی مان با یک حس ترس و اوج گیری به هیجان می آورند … اوج گیریی که فراتر از حد انتظارات و یاری زندگی و بالاتر از بیم و شبهات وحشی و متزلزل است.

قامتشان با یکدیگر متفاوت است؛ اما همگی سرشان را بالا گرفته و رو به سوی آبی آسمان قد کشیده اند. با نام نپالی ساگارماتا (सगरमाथा به معنی سر آسمان) و نام تبتی کومولانگما بلندترین کوه کره زمین است. مدعی میشوند که “رضاشاه کوه آرارات را به خاطر دوستی با آتاترک به ترکها بخشید”. زنده یادان عباس کلهر و حامد شاه حسینی وارد منطقه علم کوه میشوند قصد آنان صعود زمستانی گرده آلمان ها علم کوه به سبک آلپی (سبکبار و سریع) بود.

دیدگاهتان را بنویسید