معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

قيمت هر پرس (5لير) بعلاوه آبمعدني 1 لير، دوغ اعلاء(نيم لير)، نوشابه (به زبان تركي، كولا)2لير، قيمت داشتند. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچههای طبیعی ایران بهشمار میرود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا واقع شدهاست. کوهستان فان یکی از مهم ترین دلایل سفر به تاجیکستان است که در شمال غربی تاجیکستان بین دوشنبه و سمرقند قرار دارد منظره ی شگفت انگیز کوهستان و دریاچه های رنگارنگی که چون نگین زمرد و فیروزه بین آنها می درخشند باعث شده است که گردشگران زیادی برای کوهنوردی، و صخره نوردی تاجیکستان را انتخاب کنند.

دریاچه علاءالدین که در دره ی علاءالدین تاجیکستان قرار دارد با داشتن آب خنک و زلال و به دلیل اینکه هیچ ماهی در آن زندگی نمیکند، برای شنا کردن بسیار مناسب است وجود جنگلی زیبا و سرسبز به طول 2 کیلومتر ازساحل دریاچه تا دیواره دره به این دریاچه جلوه ای خاص بخشیده است به طوری که از بالا آن را به شکل نگینی آبی رنگ می درخشد. از سال ۱۳۰۶ خورشیدی (۱۹۲۷ میلادی) تغییر تدریجی خط از فارسی به الفبای لاتینی آغاز شد تا اینکه در ۱۳۰۸ خورشیدی (۱۹۲۹ میلادی) خط لاتینی رسمیت یافت و در ۱۳۱۹ خورشیدی (۱۹۴۰ میلادی) الفبای سیریلیک جای آن را گرفت.

این قلعه ی باستانی که از بناهای تاریخی آسیای مرکزی به شمار می رود متعلق به قرون 17 میلادی است و همواره گردشگران زیادی را برای بازدید به تاجیکستان کشانده است. همانطور که قبلا هم اشاره شد پودر لاجورد یکی از اولین منابع تولید رنگ آبی برای انسان بوده و کاربرد وسیعی در نقاشی و خلق آثار هنری توسط انسان داشته، از نقاشی های باستانی روی دیواره غارها در افغانستان تا شاهکار های هنری نقاشان برجسته و به نام امروزی در ایتالیا و فرانسه. قدیمی ترین اثر باستانی این منطقه مربوط به دوران پارینه سنگی است و جدیدترین آنها به دوران صفویه می باشد.

«مسجد الدرع» از یادگارهای غزوه احد دانسته شده و ما پیش از این اشارهای به آن کردیم. من پيشنهاد دادم که از ضريح آهني که قبل از اين به حول مقابر اهل بيت در بقيع بود و توسط علاقمندان اهل بيت(عليهم السلام) به محلي امن انتقال و از آن مراقبت مي کردند، براي حصار مشهد صحابه پيامبر در احد جاسازي شود و اين کار صورت گرفت. در نخستین تماس، او به تصور اینکه من خواهان استفاده از امکانات کشورهای همسایه هستم، خواست به خیال خودش تیر خلاص بزند و گفت که در این سفر، خبری از تفریحات مخصوص کشورهای همسایه نیست؛ یعنی اگر به دنبال آن تفریحات هستی، بیخیال این سفر شو.

عدم وجود مسجد و معبدى در حال حاضر در کنار آن، دلیلى بر نفى اصالت آن نیز نخواهد بود، چه اینکه ممکن است با گذشتن حدود 17 قرن آثار آن معبد از بین رفته باشد. و نیز ترتیب دادن صعود های هزاران نفری از طرف بعضی گروهها و ارگانها به اکوسیستم کوهستان لطما ت بسیاری وارد میکند . نقشهای حاوی جزئیات زیاد (با مقیاس ۱:۵۰٬۰۰۰) از منطقهٔ خومبو و بخش جنوبی کوه اورست توسط اروین اشنایدر، عضو تیم اعزامی جهانی صعود هیمالیا در سال ۱۹۵۵ تهیه شد.

در جلسه فوق ضمن قرائت گزارش ارسالی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه، هماهنگ کننده برنامه (سرپرست) آقای همایون موید زاده ضمن ارائه شرحی از سابقه کوهنوردی خود و مدارک دوره های آموزشی گذرانده شده خود توضیحی در مورد چگونگی شرکت افراد و برنامه ریزی صعود وهمچنین شرح کاملی از بروز حادثه ارائه نمود. به ارتفاع 6726 متر در روز 31 اردیبهشت 1396، بخش جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به منظور بررسی خطاهای تیم مذکور که موجب سرانجام ناخوشایند درگذشت نامبرده گردید اقدام به برگزاری جلسه کارشناسی با حضور دو عضو دیگر این تیم سه نفره شامل آقایان: همایون مویدزاده و مهدی عباسی نمود.

پیرو حادثه کوهنوردی در منطقه پامیر کشور تاجیکستان که منجر به فوت مرحوم “احمد نیک بیان” گردید پس از بازگشت همنوردان وی از منطقه، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با فراخوان اعضاء تیم و جمعی از کارشناسان ورزش کوهنوردی و هیمالیانوردی کشور جلسه نقد و بررسی حادثه فوق را در محل فدراسیون کوهنوردی برگزار نمود. در ادامه آقای مهدی عباسی عضو تیم نیز توضیحاتی درباره برنامه و روز حادثه فوق ارائه نمودند. استان قم در تمام فصول میزبان زائران و مسافران بسیاری از سراسر کشور است و این استان اغلب در میان گردشگران با تنها جاذبههای مذهبی خود یعنی حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران شناخته میشود، اما در این استان علاوه بر این امکان مقدس، جاذبههای تاریخی و مذهبی دیگری نیز برای بازدید وجود دارد که یکی از این جاذبههای طبیعی و دیدنی کوه خضر نبی است.

گستره يخچال ها در سطح زمين : يخچال ها در ده درصد مساحت كره زمين پراكنده شده اند، آن ها در مناطقي مانند نواحي قطبي و ارتفاعات كوهستاني كه دما زير صفر درجه است و برف در تمام سال باقي مي ماند تشكيل مي شوند. تا ده سال قبل این میدان که توسط شوروی ساخته شده بود، لنین نام داشت. با جایگزینی مجسمه ی لنین با رودکی که اولین شاعر پارسی گو و نماد تاجیکستان است، نام آن به پارک رودکی تغییر یافت. کیانیان معتقد بودند «چِینوت پل» (پل صراط) از قله فرعی آن به نام «تیره» به سمت «کرثمان» (عرش) کشیده شده است.

از بوشهر باید به سمت اهرم، خورموج و سپس جاده بندر کنگان راهی شوید. در حقیقت، کشور تاجیکستان کوهستانیست و راهی به دریا ندارد. جلسه در تاریخ 20 خردادماه 96 و راس ساعت 17 با حضور آقایان رضا زارعی(ریاست فدراسیون)، محمود میرنوری(دبیر فدراسیون)، اقبال اافلاکی(خبره ورزشی و هیمالیانورد)، مهدی داورپور(خبره ورزشی)، مرتضی رمضانی (رئیس هیات کوهنورد استان تهران)، داود احمدیان (رئیس هیات کوهنوردی شهر قدس)، دکتر حمید مساعدیان (رئیس بخش جستجو و نجات فدراسیون)، و آقایان همایون موید زاده و مهدی عباسی از اعضاء تیم تاجیکستان برگزار گردید. 21. بارگزاری لوازم فنی توسط تیم پیشرو در کمپ 1 وبازگشت بدون لوازم به کمپ اصلی.

سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم میخورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون، گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه میبخشد. همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستان های معتدل و تابستانهای گرم است.

“آسبیناس” اولین کوه قابل مطرحی است که می توان از آن به عنوان نقطه آغازین البرز غربی نام برد. حیوانات کوه اورست را در ارتفاعات آن بررسی می کنیم. هیچ موجود زنده ای در بالای کوه اورست زندگی نمی کند. بختیار آن کس که در ایام نوروز به این سرزمین هزار رنگ و هزار نقش سفر کند و در «نوروزگاه»، احیای دوبارهٔ طبیعت را به شادی برگزار کند؛ با زیبا رویان این سرزمین همآواز شود و همراه با برنایان، پایکوبی کند.

با وجود اینکه کشور تاجیکستان به اندازه ی خیلی از کشورها جاذبه های توریستی ندارد اما علاقه مندان به کوهنوردی، طبیعت، عکاسان و دوچرخه سواران زیادی برای لذت بردن از طبیعت زیبای آن، به تاجیکستان سفر میکنند. از این رو، در بسیاری از محیطهای کوهستانی تلهکابین نصب میکنند، پارکهایی به سبک پارکهای شهری میسازند یا با ساخت جاده تلاش میکنند دسترسی تا نوک قله را با اتومبیل امکانپذیر کنند غافل از اینکه چنین کارهایی با فضای حاکم بر کوهنوردی مغایرت دارد. در این کشور آهو و گوسفندهای کوهی بسیاری هم زندگی می کنند.

در تاجیکستان بیش از ۸۰ گونه پستاندار، بیش از ۳۶۵ گونه پرنده، ۴۹ گونه خزنده، تقریباً ۴۰ گونه ماهی و بیش از ۱۰ هزار گونه حشره زندگی می کنند. به گزارش ایسنا، آتشفشان “نیراگونگو” پس از نزدیک به دو دهه برای اولین بار فوران کرد و موجب شد هزاران نفر از ساکنان شهر گوما، منطقه را تخلیه کنند. این آتشفشان هنوز هم بهعنوان یک آتشفشان خطرناک شناخته میشود. هنوز رد پای معماری دوران پر حادثه و پر درد کمونیزم، در شهرهای بزرگ این سرزمین به چشم می خورد. از تاجیکستان می گویم؛ تاجیکستانی که هنوز پابند به رسوم باقی مانده از ایران بزرگ است.

عبدالله احمدیه نامش بر برگ های تاریخ پزشکی ایران و جهان اسلام باقی خواهد ماند. با این روش مشخص شد که لاجورد یکی از رنگدانه های آبی به کار رفته در نگارگری ایرانی در سده های میانی و نقاشی های جهان اسلام بوده. کوه اوشیدا به معنی کوه سحر گاهی یا کوه سوشیانت که نام منجی آخر الزمان زرتشیان است در ۳۵ کیلومتری شهرستان زابل واقع شده است که در بین سه دین بزرگ دنیا زرتشتی، مسیحیت و اسلام مقدس است. امروزه دین بیشتر مردم این منطقه سنی و از شاخه حنفی است و ابوحنیفه را به عنوان امام اعظم می شناسند.

دمورگان این اثر را از آثار دوره ایلامی میداند اما بنا بیشتر خصوصیات معماری ساسانی را دارد. مثلاً ساختمان تئاتر و اپرای دوشنبه، معماری دارای معماری مربوط به کمونیزم است. اما دولت تاجیکستان تلاش می کند ضمن حفظ این معماری موروثی به منظور ثبت در تاریخ، ساختمان های تازه را با معماری مدرن بسازد. نگینی جدا افتاده از خراسان بزرگ؛ خراسانی که امروز از زیبایی و عظمتش فقط نامی مانده و تاریخی، که تنها علاقه مندان به تاریخ، هزار توی آن را می جویند. به سایت هر شرکت مسافر بری و تور گردانی سر می زدی، برنامهٔ سفر به کشورهای همسایه مثل ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و کمی آن طرفتر، گرجستان حتی کشورهای شرق آسیا را می دیدی، غیر از تاجیکستان.

دیدگاهتان را بنویسید