معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پنبه مهمترين محصول تاجيكستان است. دو محصول صادراتی عمده اين كشور پنبه و آلومينيوم ميباشند. صادرات تاجيكستان طي اين مدت 914 ميليون و 900 هزار دلار و واردات اين كشور 1 ميليارد و 375 ميليون و 500 هزار دلار بوده كه در نتيجه تراز تجاري منفي و ميزان آن 460 ميليون و 300 هزار دلار ميباشد. سن خدمت سربازی: 18 سال مدت خدمت سربازی: 2 سال نيروهاي نظامي: وزرات دفاع، نیروی دفاع هوایی، گارد ریاست جمهوری. نیروی رزمی احمدشاه مسعود در این حمله آسیب چندانی ندیده بود. 1ـ جلوگيري از حمله دشمن از پشت سر به سپاه اسلام، مسأله اي که اتفاق افتاد.

در ابتدا لشکر مسلمین بر قریشیان که ۳هزار تن بودند، فائق آمدند و بعد بهدلیل طمع عدّهای از تیراندازان که برای جمعآوری غنائم، محل خود را ترک کرده بودند دشمن توانست از شکاف کوه دوباره حمله کند. اخیرا دوباره سعی بر این است که محصولات رادیو و تلویزیون ملی افغانستان، بر اساس اصول، روش و پالیسی حکومت کارکرد داشته باشد. منابع ثابت شده نفت: 12 میلیون بشکه (سال 2004) توليد گاز طبيعي: 39 میلیون متر مکعب (سال 2004) مصرف گاز طبيعي: 1.389 میلیارد متر مکعب (سال 2004) صادرات گاز طبيعي: 0 میلیارد متر مکعب (سال 2004) واردات گاز طبيعي: 1.35 میلیارد متر مکعب (سال 2004) منابع ثابت شده گاز طبيعي: 0 مترمکعب (سال 2004) خطوط انتقال نفت و گاز: نفت 38 کیلومتر گاز 549 کیلومتر ( سال 2006) موازنه ارزي: 21.4- میلیون دلار ( سال 2006) صادرات: 1.512 میلیارد دلار ( سال 2006) محصولات صادراتي: آلومينيوم، برق، ميوه، روغن گياهي، منسوجات، ابریشم.

كشورهاي محل صدور (شرکای صادراتی): نروژ13.9% – روسیه13.9% – ترکیه12.2% – ازبکستان9.4% – آمریکا6.4% – ایتالیا5.3% – ایران5.2% یونان 4.2% ( سال 2006) واردات: 1.955 میلیارد دلار ( سال 2006) محصولات وارداتي: برق، اكسيد آلومينيوم، گاز طبیعی و فراورده های نفتي، اكسيد آلومينيوم، ماشين آلات صنعتي، دارو، مواد غذايي. كشورهاي طرف واردات (شرکای وارداتی): روسیه21.2% – چین17.2% – قزاقستان10.6% – ازبکستان9.6% – آذربایجان7.3% – اوکراین 5.2% ترکیه 4% (سال 2006) مناسبات با ج.ا.ايران: پس از فروپاشی شوروی سابق، روابط رسمی ديپلماتيک جمهوری اسلامی ايران و تاجيکستان در18/10/1370 هجری شمسی (1990م) باسفر هيأت رسمی ايران به اين کشور آغاز و سفارت ایران در تاجیکستان افتتاح گردید و نام خيابانی که سفارت ايران در آن قراردارد از ماکسيم گورکی به تهران تغيير يافت.

ممکنه رانش زمین بتونه اون ها رو به هم نزدیک کنه؛ ولی یک قسمت هایی هم خراب می شه. بیس کمپ ماکالو در ارتفاع 5700 متری است و ارتفاع آن مقداری از قله دماوند هم بالاتر است. بنای این هتل که در گذشته کاروانسرا بوده است در دوره صفویه و زمان شاه عباس اول ساخته شده است، کتیبه ورودی کاروانسرا بیانگر این است که این بتا در سال 1903 هجری قمری احداث گردیده است و بعدها به عنوان یکی از میراث ملی ایران به ثبت رسیده است و در سال 86 به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شد و در سال 94 به وسیله شرکت توسعه گردشگری ایران با تغییر کاربری به هتل بدل شد.

ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان، یکی از زیباترین، سرسبزترین و غنیترین ولایات این کشور محسوب میشود که به دلیل معادن لعل، لاجورد، طلا و زمرد در جهان از شهرت فراوانی برخوردار است. بیش از 10% جمعیت کشور 25.2% از کل درآمد کشور را به خود اختصاص داده اند. توليد ناخالص ملي (GDP): 9.521 میلیارد دلار سال 2006 نرخ رشد توليد ناخالص ملي: 7% سال 2003 سرانه توليد ناخالص ملي: 1.300 دلار سال 2006 سهم بخش هاي اقتصادي در توليد ناخالص ملي: کشاورزی 23% صنعت 28% خدمات 49% سال 2006 نيروي كار: 3.7 میلیون نفر سال 2006 سهم هر يك از بخش هاي اقتصاد از نيروي كار: کشاورزی 67.2% صنعت 7.5% خدمات 25.3% سال 2000 نرخ بيكاري: 12% سال 2004 جمعيت زير خط فقر: 64% سال 2004 بيشترين و كمترين درآمد: (سال 2000) کمتر از 10% جمعیت کشور 3.2% از کل درآمد کشور را به خود اختصاص داده اند.

البرز خاوری در باریکترین قسمت خود، دارای 25 کیلومتر عرض است و ارتفاعات در جهت شرق به تدریج کاهش یافته و غالباً کمتر از 3500 متر هستند. سنگردی ها غالباً در کوهپایه و کوه و کمر و روی سنگهای بزرگ دامنه ها و در کنارۀ رودخانه ها خوانده می شده که بیشتر خوانندگان آن نیز عاشقانی بوده اند که شاید تنها محل دیدار آنان در همان دامنۀ کوهستان و در حاشیۀ چراگاهها و پهلوی چشمه سارها بوده است. حرآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

گلیجان، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. در جواب این سوال باید گفت این محل طی چند سال پیش مورد تهاجم قرار گرفت و با قبر کنده شده ای مواجه شدیم قبری که به نظر می رسید مربوط به قبل از اسلام بوده است و در بین مردم خراجو بیشتر با نام پهلوان معرفی شده بود. ما اهالی پنچشیر از ادره حفاظت محیط زیست افغانستان التماس می کنیم که دره زیبای آروز پنچشیر که پر از گله بز کوهی و قوچ کوهی و آهوی نخشیر است و هم زیستگاه پلنگ برف نادر و کمیاب است این دره را با هدف از حفظ و حراست از حیات وحشی پرندگان ناب آن به عنوان سومین پارک ملی افغانستان از نگاه سیاحت گردشگری اعلان کند.

پیادهروی تا رسیدن به کوه هم جذاب خواهد بود؛ چون از میان کوههایی رنگی عبور میکنید و خاکی زیر پایتان نقش میبندد که رنگهایی عجیب و جذاب دارد. مطبوعات تاجيکستان واکنش مثبتی به موقعيت های هسته ای ايران ابراز داشتند. صنايع و توليدات صنعتي: بخش صنعت در تاجيکستان تحت نظارت چند مؤسسه بزرگ دولتی قرار دارد به طوری که در سال 1990 حدود 373 مؤسسه دولتی موجود در بخش صنعت 98% دارايی ثابت را در اختيار داشتند. کمتر کسی است که به خوردن غذای لذیذ در محیطی مطبوع و چشم اندازی دلنواز دست رد بزند. از ترکیب این گازها با آب، اسید سولفوریک به وجود می آید که آن را” تیز آب سلطانی” نیز می نامند و بسیار خطرناک است.

در روی قله های دوبرار چند سوراخ چند متری حفر شده است که احتمالا این حفره ها یا جهت یافتن اشیا قدیمی کندوکاو شده ویا با توجه به قدمت این حفره ها جهت روشن کردن آتش و علامت دادن در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است . به دنبال شروع اغتشاش ها و جنگهای داخلی در 1992 امام علی رحمان از منطقه کولاب که از کمونیستهای قدیمی بود به ریاست شورای عالی و پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 1994 به ریاست جمهوری کشور رسید. این ساختمان به فاصله هشت کیلومتر به طرف جنوب غرب شهر کابل در حوزه چهاردهی کابل که قبلاً افشارتپه نام داشت، در زمان امانالله خان ساخته شدهاست.

تمدن ایرانی از زمان استیلای هخامنشیان بر تاجیکستان در آنجا رواج داشته است. نظام اقتصادی کشور مبتنی بر نظام اقتصاد آزاد است و دولت فعاليت افراد خصوصی را تضمين می کند. سستی عقل و اراده ی ضحاک و نیت و اراده ی ناپاک او موجب چیرگی نیروهای اهریمنی بر او شد ابلیس بارها با ردا و لوای متفاوت خود را در چشمش خوش نمایانده و به اجرای برنامه های شیطانی خود پرداخت . 6. سوسيال دموكراتيك به رهبري رحمتالله زائراف. اسامي احزاب ششگانه فوقالذكر عبارتند از: 1. خلقي دموكراتيك به رهبري امامعلي رحمان رييسجمهور- حزب حاكم. جناب دلنوا می فرمایند به خاطر صعود سلامت تمام همنوردان، بازدید از پل و شلاله مرادیه (شلاله در زبان تورکی به معنای آبشار) جایزه همنوردان می باشد.

سن حق راي: 18 سال تمام قوّة مجريه: رييسجمهور به عنوان رييس دولت در راس قوه مجريه قرار دارد و از طريق انتخاب عمومي، مستقيماً با راي مردم به مدت 7 سال انتخاب ميشود. دادستان كل تاجيكستان به مدت 5 سال انتخاب ميشود. از نظر صنايع ميتوان به كارخانه آلومينيوم، تاسيسات نيروگاه آبي و كارخانههاي كوچك كه اغلب در زمينه صنايع سبك و فرآوردههاي غذايي فعاليت دارند، اشاره نمود. كارخانه آلومينيوم، کارخانه غنی سازی اورانیوم در چکالفسک در خجند، مواد شيميايي، كود شيميايي، سيمان، روغن گياهي، ماشين برش فلزات، يخچال و فريزر، تاسيسات نيروگاه آبي و كارخانههاي كوچك كه اغلب در زمينه صنايع سبك و فرآوردههاي غذايي.

تقسيمات كشوري: ولايت ختلان در جنوب به مركزيت قرقانتپه، شهرهاي مهم كولاب، دنغره ولايت سغد در شمال به مركزيت خجند، شهرهاي مهم كانيبادام، پنجكنت، اوراتپه ولايت خودمختار بدخشان كوهي در شرق به مركزيت خاروق دوشنبه و نواحي تابعه مركز تاريخ استقلال: 9 سپتامبر 1991 از اتحاد جماهیر شوروی سابق روز ملّي: روز استقلال، 9 سپتامبر. قوّة قضائيه: – قوه قضاييه از دادگاه قانون اساسي، دادگاه عالي اقتصادي، دادگاه ايالت بدخشان، دادگاه ايالت شهر دوشنبه و دادگاه ساير شهرها و نواحي تشكيل شده است.

وضعيت سياسي امنیّتی تاجیکستان نام كشور: جمهوری تاجیکستان نوع حكومت: جمهوری پايتخت: دوشنبه واقع در 38 درجه و 35 دقیقه شمالی و 68 درجه و 48 دقیقه شرقی. 4-پرجمعیت ترین کشورهای منطقه جنوب غربی آسیا را نام ببرید. در دامنه دو کوه بلند، دو آبادی بود که یکی «بالاکوه» و دیگری «پایین کوه» نام داشت؛ چشمه ای پر آب و خنک از دل کوه می جوشید و از آبادی بالاکوه می گذشت و به آبادی پایین کوه می رسید. قانون اساسی تاجيکستان در سال 1994 در قالب يکصد اصل به همه پرسی گذاشته شد و به تصويب رسيد. 1) مجلس نمايندگان: در تاريخ 20 فوريه 2000 ميلادي انتخابات مجلس نمايندگان برگزار شد.

2) مجلس ملي: داراي 33 نماينده است كه به صورت غيرمستقيم انتخاب ميشوند. معاونين نخستوزير و وزراء را رييسجمهور انتخاب و از سوي مجلس عالي تاييد ميشوند. 25 نفر توسط شوراهاي محلي شهرها و ولايتها و 8 نفر توسط رييسجمهور منصوب ميشوند. 5. دریای هلمند: از سنگلاخ نزدیک دهانه دریای کابل سرچشمه گرفته و از شمال به جنوب غرب کوهستانات هزاره جات را پشت سر گذاشته در گرشک داخل ریگستانها می شود ، فاصله این دریا 835 کیلومتر است .

در این کتیبه، به شرح وقف املاکی برای کاروانسرای بیستون پرداخته شده است. روابط ايران و تاجيکستان درمسائل سياسی و بين المللی دارای همگونی فراوانی است و دو کشور دراکثر تصميم گيری ها درسازمان های منطقه ای اشتراک نظر دارند. نخستین صعود کوه در سال 1933 صورت گرفت و فاتحان آن از دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان بودند. آن شاگرد پیرمرد که آرزوی مالاندوزی در سر داشت یک روز که بازار خلوت بود، تصمیم گرفت که پیرمرد را به قتل برساند و همه دارایی او را جمع کند و از شهر بغداد به جای دیگری فرار کند.

دیدگاهتان را بنویسید