معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

کانسارهاى داراى سرب و روى شناخته شده عبارتند از کانسار وابسته به گسلش نال بندان با ذخيره 2 ميليون تن و عيار متوسط سرب و روى 64/6%. دو کانسار عيار بالاى ديگر از نوع اسکارنى نيز وجود دارد، يکى با نام دره نور با عيار 22% روى و ديگرى کانسار کلايى اسد (يا بى بى گهر) با عيار 4/30% روى در افغانستان تا کنون 93 کانى زايى آهن شناسايى شدهاند که بزرگترين کانسار اکسيدى آهن در شرق ناحيه مرکزى افغانستان قرار دارد و اکتشاف آن در دهه 1960 تا 1970 انجام شده است. شهید هاشمی نژاد در سال 1354 در پی سخنرانی های افشاگرانه اش در دهه فاطمیه، مجددا بازداشت و این بار به 2 سال زندان محکوم شد.

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بسیاری از زبان آموزان خود بهترین آموزشگاه های زبان را معرفی می کند. فرهاد تراش که نام خود را از فرهاد کوهکن و عاشق دلباخته شیرین سریانی گرفته، دیواره بزرگی به طول ۲۰۰ و بلندای ۳۶ متر است که در دامنه کوه بیستون و در غرب کتیبه داریوش تراشیده شده است. نکته جالبی که در مورد این نقش برجسته وجود دارد شباهت زیاد آن با نگاره شاه لولوبی ها، آنوبنی نی است که در ۱۴۰ کیلومتری بیستون در سرپل ذهاب قرار دارد.

آن فقیه پارسا در سال ۱۲۶۲ قمری عراق را به مقصد تهران ترک کرد. پدرش عالم پارسا و فقیه وارسته آیت الله محمد مهدی کوهستانی از عالمان برجسته و با فضل به شمار می آمد. هنگامی که آیت الله بهجت (رة) جهت عیادت تشریف آوردند درباره معظم له فرمودند: « باید قدر چنین شخصیت هایی را دانست، زیرا قبلاً اگر مثل ایشان صد نفر بودند اکنون نادرند و از عدد انگشتان دست تجاوز نمی کنند، هر یک به جای ده نفر نشسته اند، از این رو مزاحمتشان جایز نیست و نباید وقت آن ها را گرفت. از شهر تنکابن به سمت گیلان در کیلومتر ده جاده رامسر وارد جاده هریس می گردیم، رو به جنوب و کوهستان نموده، پس از عبور از روستای مدرن شده گالش محله وارد جنگل و منطقه دالیخانی می شویم.

بعد از مطالعه متن های زیر در صفحه بعدی فرمول ساخت جملات حال ساده به صورت کاملاً تصویری ارائه خواهد شد. آیت الله ایازی (ره) بعد از شنیدن عرایض آیت الله کوهستانی فرمود : « من تنها برای اقامه نماز جماعت به اینجا نیامده ام بلکه تمام انگیزه تحصیلم تدریس بوده است ودوست دارم در اینجا حوزه ای تحصیل بشود که شعبه ای از حوزه نجف اشرف یا قم باشد» .روز یکشنبه 26 اسفند ماه برابر با دوم محرم الحرام 1423 . دورهٔ مقدماتی حوزه را نزد آیتالله کوهستانی گذراند و سپس برای ادامهٔ تحصیل به قم رفت. طبری گرچه آثار و تألیفات بسیار داشتهاست اما همه آثار او به جای نمانده و تنها دو کتاب عظیم از او باقی مانده که به شرح مختصری در باب آنها میپردازیم.طبری در سال ۳۱۰ ه.

از آثار او: ترجمهى کتاب «نادر شاه»، از انگلیسى به فارسى؛ ترجمه «و ندیداد»، به فارسى؛ «فرهنگ نظام»؛ «دیوان» شعر؛ «شعر و شاعرى عصر جدید ایران»؛ «فرهنگ نویسى. شمعدانی مفرغی به دستآمده از طبراق قلعه کاملاً شبیه به آثار مکشوفه در ایتالیاست. او مدت نه چندان زیادی را هم در نجف به تحصیل پرداخت. با وجود محدودیت های اعمال شده از سوی رژیم، شهید هاشمی نژاد در ایام پس از واقعه 15 خرداد سال ۱۳۴۲، با سخنرانی ها و نوشتارهای روشنگرانه خود به افشای ماهیت و عملکرد ضدمردمی رژیم پهلوی پرداخت.

بابا کوهی به دور از مردم شهر در کوه شمالی شیراز در مغازه از کوه صبوی عزلت گرفت و به نیایش پرداخت. در شبه جزيره اسکانديناوی، در اروپای شمالی قرار دارد. عکس فوق مربوط به این صعود می باشد که در آن کوکوچکا و هنریخ را می بینید. پس از انقلاب در جریان تدوین قانون اساسی نمایندهٔ اول استان مازندران بود و نقش مؤثری در تصویب اصول مهم آن داشت. آیت اللّه میرزا هاشم آملی به زیارت عاشورا و جامعه کبیره اهمیت می داد و آن دو را بسیار می خواند.مرحوم آیت اللّه العظمی میرزا هاشم آملی، یکی از چهره های سرشناس مبارز بود که با شروع برنامه های ضد اسلامی رژیم منحوس شاهنشاهی، در قالب تصویب قانون انجمن های ایالتی و ولایتی در سال ۱۳۴۱ ش، عمق فاجعه را احساس کرده و بی درنگ به میدان آمدند، به طوری که نام ایشان همواره ذیل اعلامیه های دسته جمعی مراجع تقلید دیده می شد.

که بیرونی آن تبدیل به حسینیه شده که محل برگزاری در کلاس درس و پذیرایی از میهمانان بوده که از نظر معماری در نوع خود بی نظیر است و به همان سبک قدیمی مانده است و نیاز به مرمت و بازسازی دارد. نیاز اساسی برای گردشگران مذهبی که به این روستا می آیند بیتوته در خانه های قدیمی است. در این روستا 500 خانه وجود دارد که 50 خانه قدیمی که 20 واحد آن نیاز به مرمت و بازسازی نیاز دارند. لایه نمک در این گنبد، یکپارچه بوده و ضخامت آن از ۵ تا ۱۸ متر متغیر می باشد.

لشتو،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. موقعیت مکانی این کوه در شمال شرقی ترکیه (استان آغری) در مرز ایران، جمهوری ارمنستان و آذربایجان واقع شده است. به نظر می رسد که دریای پالئوزویک تمامی البرز شرقی را پوشانده بود. او هم سخنرانی بنام و شورانگیز بود هم نویسنده ای خوشقلم و آگاه به مسائل روز و هم یکی از مدرسین برجستهٔ حوزه علمیه.

در سال 1314 ش در نجف اشرف به دنيا آمد قران و فارسي را در نجف فرا گرفت و در سال 1326 به همراه پدر و مادر به ايران آمد و ادبيات را در حوزه بابل گذراند. العظمی بروجردی، علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی(ره) فرا گرفت و با کوله باری از دانش، برای کسب فیض معنوی در سال 1340 راهی مشهد شد. بروجردی(ره) بر مرجعیت جهان اسلام وارد حوزه علمیه قم گردید و از محضر حضرات آیات بروجردی امام خمینی و علامه طباطبایی (صاحب تفسیر المیزان) بهره برد.

پس از 12 سال بنا به نظر و پیشنهاد استاد عارف حضرت آیت الله کوهستانی (ره) وارد حوزه علمیه پر آوازة نجف اشرف شد و در جوار تربت پاک امام علی (ع) از محضر بزرگانی همچون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی سید محمود شاهرودی میرزا باقر زنجانی و میرزا هاشم آملی بهره مند و در سن 30 سالگی موفق به اخذ اجتهاد شد. پس از ۱۲ سال بنا به نظر و پیشنهاد استاد عارف حضرت آیت الله کوهستانی وارد حوزه علمیه پر آوازة نجف اشرف شد و در جوار تربت پاک امام علی (ع) از محضر بزرگانی همچون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی و میرزا هاشم آملی بهره مند گردید و در سن ۳۰ سالگی موفق به اخذ اجتهاد گردید.

کوهستانی (ره) از نخستین کسانی بودند که به دیدارشان آمدند و فرمودند: « از آنجا که دوران کهولت را سپری می نمایم همواره نگران تداوم نیافتن تلاش دهها ساله خویش در امر اداره حوزه علمیه وتربیت طلاب بودم واین نگرانی را داشتم که مبادا این مهم پس از حیات من به زمین بماند وشخصیتی متکفل اداره آن نشود لیکن اینک پس از مراجعت شما از نجف اشرف و شایستگی هایی که در شما سراغ دارم ، خاطرم آسوده گردید وخوشوقتم که این مهم با جدیت و تلاش شما ادامه خواهد یافت . کوهستانی (ره) کسب علم کرد و مدتی کوتاه هم در حوزه علمیه ساری بهره جست.

دیدگاهتان را بنویسید