معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

مسلما با همه قوم و خویش، و دوست و آشنا که نمیشود در شب یلدا دیدار تازه کرد! به همین خاطر قطعا کسی نیست که از گرفتن یک کارت پستال ذوق زده نشود؛ بهخصوص که آن فرد یک دوست خیلی قدیمی باشد. به خاطر سختی شرایط زندگی مردم مجبورن به طور طاقت فرسا کار کنن و هميشه هم احساس ناامنی ميکنن. آنها مراسمشان را تقریبا شبیه به مردم ایران انجام میدهند.

این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۹ نفر بودهاست. فرهاد کاوه آهنگران با بیان اینکه این فرد ظهر امروز پس از سقوط از منطقه کوهستانی صفه به دلیل شدت جراحات وارده در دم جان باخته است افزود: جسد این فرد برای بررسی های بیشتر به پزشکی قانونی تحویل داده شد . گدازههای داغ به 3.5 کیلومتری پایین آتشفشان سقوط کردند و آتش سوزی شروع شد. بیشتر کوهنوردان به دلیل ریزش بهمن، سقوط در چالهها و شکافها و بیماری ارتفاع یا کوهزدگی از دنیا رفتهاند و بیشتر مرگها در هنگام پایین آمدن قله کوه رخ داده است.

از میان شعرای فارسی زبان سعدی و حافظ بیشتر از دیگران از شب یلدا سخن گفتهاند. متن فارسی باستان جمعاً ۵۲۵ سطر دارد. جالب است بدانید که بدخشانیها اکثرا تاجیک هستند و به فارسی صحبت میکنند. در برخی از روستاها رسم است که جدار پنجرهها را با پوستین پر میکنند، از سقف چرم آویزان میکنند و در حیاط خانه گندم میپاشند. این منبع افزود: کاروانی از نیروهای طالبان با وارد شدن به این استان و رسیدن به مکانی در چند کیلومتری مرکز استان ، شهر بازارک ، مورد اصابت شدید آتش از هر سو قرار گرفتند.

کرهایها همچنین مایع مخصوصی را اطراف خانهشان میریزند تا ارواح خبیث و نیروهای شر را دور کنند. خوبی کارت هدیه شب یلدا این است که آن را برای هر کسی میتوانید بفرستید. کارت هدیه شب یلدا بفرستید؛ یکی از راههای ساده و کم هزینه برای انتقال دوستی و صمیمیت بین آشنایان و اطرافیان. جشنها و مراسم این روز عبارتند از تطهیر، رقص و گاهیاوقات اهدای هدیه. افسانه میگوید که در آخرین روز پاییز، روح یک شکارچی به خانه روستاییان سرک میکشد تا غذایی برای فصل سرما پیدا کند. این کوه علاوه بر اینکه دارای غصه ای افسانه است محلی مناسب برای ورزش و کوهنوردی است، که پناه گاه مناسبی را در سال 1385 به کمک چند نفر برای استراحت کوهنوردان در بالای کوه بر قرار کردند.

آنطور که دیربازیان میگوید اعلام کالابرگ نفت بهصورت سراسری است و مردم باید تأمین نفت خود را بهدرستی مدیریت کنند تا در زمانهایی که سهمیه کالابرگ نیست، بتوانند از مایحتاج نفت خود استفاده کنند. تا سال ۱۸۵۲ محاسبات به اندازه کافی پیشرفته نبودند تا بتوانند درک کنند که Peak XV بالاتر از هر کوه دیگر در جهان میباشد. آنها در حالی که تکه نانی را در دست گرفتهاند روی سرشان آب میریزند.

زنان و دختران هم مراسم سنتی حمام را به جا میآورند. چشمه آب حیات و جایگاه سیمرغ (عنقا) را هم کوه قاف می دانستند. همانطور که می دانید کوه اورست بخشی از رشته کوه هیمالیا می باشد که شامل تمام قله های 8000 متری و اکثر صد قله بلند جهان است. بیستون، مجموعه اي تاریخی در فاصله حدود 30 کیلومتری شرق کرمانشاه اسـت کـه یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان میباشد. اواسط دههی ۱۹۵۰، ارتفاع این کوه تقریبا ۸۸۴۸ اعلام و به صورت رسمی، به عنوان بلندترین کوه جهان نسبت به سطح دریا معرفی شد.(بنا به روایتی، بلندترین قلهی جهان کوه چیمبورازو در اکوادور است.

موقع خاص صخرهٔ بیستون که در کنار جادهٔ کاروانرو در ارتفاع زیاد، بالای جلگهای وسیع و حاصلخیز قرار گرفته و نیز شاید این نکته که محل مزبور مقدس و قابل احترام است موجب آن بوده که داریوش این محل را برای نقش کتیبهٔ خود برگزیند. نواحی مرتفع این کوهها به علت ارتفاع نسبتاً زیاد، دارای آب و هوای کوهستانی است. «یونین مان» با ارتفاع ۱۲.۷ کیلومتر در جایگاه هشتم فهرست بلندترین کوههای منظومه شمسی قرار دارد.

ارتفاع آن از سطح زمین ۳۰۰ متر و از سطح دریا ۱۰۰۰ متر است. 11ـ زیرسازی معابر سطح شهر بیش از 70 هزار متر مربع. هاگمانی از نیمهشب به بعد آغاز میشود و یکی از مهمترین جشنهای زمستانی اسکاتلندیها است. است. انقلاب زمستانی در این کشورها بسیار مهم تلقی میشود. این کشور سالیان زیادی مستعمره اسپانیا بوده و به همین دلیل زبان و فرهنگ اسپانیایی در آن بسیار وجود دارد، از آنجایی که آرژانتین معادن نقره بسیاری داشته، در زمان اسپانیایی با نام «سرزمین نقره» از آن یاد میشده که همان نام هم روی آن مانده است. در کتاب خصائص نسائى نیز عین این حدیث آمده است و همچنین در کتاب مستدرک حاکم و تاریخ الخلفاء سیوطى و صواعق المحرقه ابن حجر و سیره ابن هشام و سیره حلبى و کتب بسیار دیگر؛ و میدانیم این کتب از کتابهاى معروف و درجه اول اهل تسنن است.

در آمل به دنیا آمد. نگهبانان نیز جز ده نفر از آنان بقیه فرصت را مغتنم دانسته با مخالفت با فرمانده خود از جبل الرمات پایین آمده به جمع آورى غنیمت پرداختند. قرآن هدف از آشکار کردن راز اصحاب کهف را اثبات عملی رستاخیز انسانها دانسته است: «وكَذلِكَ اعثَرنا عَلَيهِم لِيَعلَموا انَّ وعدَ اللَّهِ حَقٌّ وانَّ السّاعَةَ لا رَيبَ فيها». میرزا ابوتراب برغانی: صاحب تفسیر قرآن در ۵ مجلد بزرگ.

آری، شمس الدین مذکور در قصه، به صراحت میگوید که قرآن جمعآوری شده در زمان خلفا، تحریف شده است . آنها در این شب به دعا و نیایش میپردازند. یکی از رسومات این جشن، اولین قدم نام دارد. اولین قدم، شبیه به قاشقزنی چهارشنبهسوری است. این قلعه از اماکن توریستی هند است که به سبک معماری ایرانی – هندی ساخته شده و دیواره های بلند دیده بانی دارد. شیخ عالم وارسته عمر بن عبدالحمید آملی معروف به مازندرانی از علما و بزرگان علم گفتار و متکلم بزرگ زمان خود بود او نکو می نوشت و نکو سخن می گفت.از آثار و کتب های به جا مانده از او رساله ای عظیم به جای مانده است که رساله حمیدیه نام دارد.

اما در سوره مبارکه «ذاريات» به جمع قسم ياد کرده است، فرمود: ﴿وَ الذَّارِياتِ ذَرْواً﴾ قبلاً در همين سوره مبارکه «ذاريات» در جريان آيه ۴۲ اين بود که ﴿مَا تَذَرُ مِن شیءٍ أَتَتْ عَلَيْهِ إِلَّا جَعَلَتْهُ كاَلرَّمِيم﴾ اين باد تند که ميآيد اگر به چيزي بوزد او را نرم ميکند، اينجا نفرمود «و الذّاری» فرمود: ﴿وَ الذَّارِياتِ﴾ «حاملات»، «جاريات»، «مُقسّمات» در جريان ذاريات و اينها گفتند اين باد مادامي که متحرک است تحول و کثرتی ايجاد ميکند ميشود «ذاريات» و گرنه خود باد اگر از جايي باشد اثر سوئي يا اثر حُسني ندارد، ولی درباره مقسّمات براي اينکه روشن کند آن کثرتی که در ذاريات است در ابرهايي که حامل بار سنگين است و اموري که جاري مي شود به وسيله آن ابرها، اينها رهبري فرشتهها را به همراه دارد يا بالا سر دارند؛ لذا مقسّمات را به صورت جمع ذکر کرد؛ اما در اين گونه از موارد به جبال سوگند ياد نکرد، به کتب سوگند ياد نکرد، به بيوت سوگند ياد نکرد، به سقوف سوگند ياد نکرد، به بهار سوگند ياد نکرد همه اينها مفرد هستند؛ البته ميتوانند جنس باشند که شامل کثرت هم بشود و تنوينهايی که برای ﴿كِتابٍ﴾ و (مَسْطُورٍ﴾ و ﴿رَقٍّ﴾ و ﴿مَنْشُورٍ﴾ و اينها هست، گفتند تنوين براي تفخيم و تعظيم و امثال آن است.

همه جا خیس بود و سرد اصلا راه نداشت روشن بشه! اما یک راه ساده برای ایجاد ارتباط هست. از اقوام درجه یک که معمولا نزدیکترین افراد به شما هستند تا مثلا همکار، مدیر و رییس که دورتر و رسمیترند. یک زوج کالیفرنیایی ثابت کردند، اگر با عشق نمی توان کوه ها را جابجا کرد، لااقل می توان از کوه بالا رفت. بر اثر انفجار، ذرات مواد مذاب با فشار به خارج رانده شده و بر اطراف پرتاب می شوند و تولید ابرهای ضخیم و وسیعی از خاکستر را می کنند.

در کُره کوفته برنجیهایشان را با لوبیای قرمز شیرین میپزند. در جنوب چین مردم نوعی چای مخصوص مینوشند و غذای معمولشان کوفته برنجی است. آنها اعتقاد دارند که با این حمام، نیرویهای منفی را خود دور میکنند و همچنین از سرماخوردگی در امان میمانند. در این کشورها این جشن را بهعنوان گرامیداشت خورشید برپا میکنند. آنها در مراسمی نمادین به بالای کوه میروند تا خورشید را بگیرند و به سنگها ببندند و با این کار روزها را بلندتر کنند. به نظر میرسد، هر زمانی که مردم به نحوهی حرکت خورشید پی بردهاند، به دنبالش تقویم خورشیدی را وضع کردهاند و در این تقویم به انقلاب زمستانی توجه خاصی داشتهاند.

مردان رسم حمام زمستانی را به جا میآورند. یکی از مهیجترین مراسم انقلاب زمستانی در مناطق غربی آفریقا برگزار میشود. یکی از آیینهای این رسم، طناب پیچ کردن خورشید است. شب یلدا را به بلندی و سیاهی گیسوی معشوق و معشوق را به خورشید تشبیه کردهاند. بسیاری از شعرا، یلدا را برای تشبیه و استعاره به کار بردهاند. اطراف چوکات کلکین ها را عموماُ سفید میکنند و در بسیاری موارد به دو طرف دروازه های حویلی ها دو سکو یا صفه دیده میشود. این مردم معتقد بودند که در انقلاب زمستانی، نیمه خدا برای جمع کردن عبادت کنندگان بازمیگردد.

برعکس برابری اقتضای کثرت گرايی را می نمايد؛ يعنی مردم بايد آزاد باشند که خود شان انتخابهای مختلف شان را بکنند، بدون آنکه از اين ناحيه احساس خطر بکنند که در نتيجه اين انتخاب شان دچار محروميت و تجريد اجتماعی می شوند. صعود به قله آرارات به صورت تنها و بدون راهنما هیچگاه توصیه نمیگردد. این حمام به صورت ایستاده انجام میشود. افغانستان بالای اصطلاحات این سرزمین تحقق و بررسی صورت میگیرد. افغانستان در گذشتههای دور جزئی از ایران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید