معرفی و دانلود برترین مستند ها در زمینه نجوم , فضا و کهکشان

چند دقیقه بعد از تمام شدن موسیقی گذشته بود و رادیو در دستانم بود که ناگهان شروع کرد به حرف زدن. دربـالای هفت فلک،فلک ابـروح است که مرکز کواکـب ثابت اسـت و آن را فلک هشتم خوانند و فلک نهم، «فلک الافـلاک» نامیده می شود که آسمان همـه ی آســمان هاست و محیط بر تمام آن ها و به نام های فلک اعظم، فلک اطلس و فلک محیط نیز خوانده شده است و به صورت ظاهر ، مراد از کرسی و عرش ، فلک هشتم و نهم است. تمام این حرکات تودههای یخی به طور جدی بر روی آب و هوای مریخ تأثیر میگذارد و باعث ایجاد باد و سایر اثرات جوی میشود.

بر اساس این تعریف یک سیاره به اندازه کافی بزرگ است که توسط گرانش خود به حالت دایروی درآمده است اما اندازه آن آنقدر بزرگ نیست که مانند یک ستاره شروع به همجوشی هستهای کند. سیارات به اجرامی گفته میشوند که در مداری به دور خورشید می چرخند و دارای جرم کافی برای ایجاد شکل کروی و جذب اجرام کوچکتر اطراف مدار خود می باشند. محور این سیاره با توجه به چرخش آن در اطراف خورشید، در حدود ۲۶٫۷۳ درجه خم شده است. این گروه بزرگ اختروشی یا LQGاز ۷۳ اختروش تشکیل شده است (اختروشها اجرام آسمانی بسیار درخشان که اطراف سیاه چالههای کلان جرم را در مرکز کهکشانهای عظیم احاطه کرده اند).

به عبارت دیگر سیاه چاله مرکزی این کهکشان حدود ۱۴ درصد از کل ماده موجود در NGC1277 را در خود جا داده است. دوم اینکه لکه سیاه مشتری چیست؟ دربارهی ارجاع به کانت: (A و B ناظر به ویرایش اول و دوم سنجش خرد ناب و عدد نیز ناظر به شمارهی صفحه در نسخهی آلمانی کتاب است). اکنون دانشمندان تایید کردهاند که «باران الماس» در این سیاره پدیدهای واقعی است.

اگر چه محققان میافزایند که برای تایید اینکه چه شکلی از آب در این ذخایر وجود دارد، لازم است مطالعات آینده روی این بخش از ژرفدره صورت پذیرد. دمای قطبهای مریخ که سرد ترین نقاط آن می باشد، به منفی ۱۲۵ درجه سانتی گراد می رسد و در گرم ترین بخش آن در استوا حدود 20 درجه زیر صفر می باشد. محققان با مقایسه ترکیبات سنگهای آسمانی با شبیهسازیهای عددی کهکشان راه شیری دریافتند که میان دو ستاره نوترونی حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش از شکلگیری زمین احتمال داشته یک برخورد رخ داده باشد. مریخ نه تنها بزرگترین آتشفشانهای منظومه شمسی بلکه بزرگترین درهها را نیز در خود جای داده است.

منظومه خورشیدی ما یکی از این بازوهای مارپیچ است که از مرکز کهکشان راه شیی بسیار دور است. مریخ نورد آینده که برای جایگزینی کنجکاوی به مریخ میرود، احتمالاً قادر به کشف آن است. فقط چند هفته پس از فرود، مریخ نورد بستر یک رودخانه باستانی خشک شده مریخ را کشف کرد. مطالعهای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد گزارش داد که مریخ نورد ذرات آلی را در داخل یک سنگ ۳.۵ میلیارد ساله کشف کرده است. علاوه بر ابزارهای عکسبرداری، فضاپیما یک آشکارساز غبار بسیار حساس حمل میکرد که هزاران برخورد از ذرات غبار مسیرش به سوی حلقهٔ هرمز در سال ۸۲-۱۳۸۱ را ثبت کرد.

علاوه بر این ماه مشتری، گانمید نیز دارای میدان مغناطیسی است. خوب است بدانید که در منظومه شمسی ما علاوه بر مریخ امکان حیات در دو قمر “اروپا” یکی از اقمار سیاره مشتری و “انسلادوس” یکی از اقمار سیاره زحل نیز وجود دارد، اما باید در نظر داشت مریخ هدف بسیار نزدیک تری نسبت به این دو قمر است و رسیدن به آن هزینههای بسیار کم تری دارد. کپلر در این کتاب عنوان میکند که فواصل هر یک از 6 سیاره شناخته شده از خورشید را می توان به پنج شکل هندسی رایج مرتبط دانست (تتراهدرون چهار وجهی ، مکعب 6 وجهی ، اکتاهدرون هشت وجهی ، دو دکاهدرون 12 وجهی و ایکوساهدرون 20 وجهی).

از این رو شرایط موجود در مریخ، بیش از هر سیاره دیگری نزدیک به شرایط زمین است و می توان گفت مریخ تنها سیاره ای است که می توان به عنوان دومین سکونتگاه انسان در منظومه شمسی روی آن حساب کرد. مریخ شگفتی های دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به “کلاهک های قطبی” آن اشاره کرد. این دره ۴ هزار کیلومتر طول و ۲۰۰ کیلومتر عرض دارد و در عمیق ترین قسمتها تا ۷ کیلومتر عمق دارد، این در حالی است که بزرگ ترین دره روی زمین یعنی “گراند کانیون” در آریزونای آمریکا، تنها 800 کیلومتر طول و 30 کیلومتر گستردگی و 1.8 کیلومتر عمق دارد.

این دره یکی از بزرگترین ژرفدرههای منظومه شمسی است؛ حدود پنج برابر عمیقتر و ۱۰ برابر بزرگتر از گرند کنیون در آریزونا. با ارتفاع تقریبی ۲۷ کیلومتر که بیش از ۳ برابر قله اورست ارتفاع دارد و قطر ۶۰۰ کیلومتر که به طور کامل ایالت نیومکزیکو آمریکا را پوشش میدهد، علاوه بر بلندترین کوه، صاحب عنوان بزرگ ترین آتشفشان منظومه شمسی را به خود اختصاص داده است.از شگفتی های منحصر به فرد سیاره مریخ، دارا بودن عنوان بلندترین کوه و عمیقترین دره منظومه شمسی است. با این حال، محتملترین توضیح در مورد ویژگی عجیب زمین شناسی، فورانهای آتشفشانی است که بیش از ۳ میلیارد سال پیش در اینجا رخ داده است.

الکسی مالاکوف، یکی از نویسندگان این مقاله از آکادمی علوم روسیه، توضیح میدهد: «نوترونها زمانی تولید میشوند که ذرات پرانرژی که با عنوان «پرتوهای کیهانی کهکشانی» شناخته میشوند، به مریخ برخورد میکنند. بدین ترتیب پیش بینی می شود ظرف ۵۰ میلیون سال فوبوس یا به درون مریخ سقوط خواهد کرد و یا متلاشی شده و حلقهای از ذرات باقی مانده آن به دور مریخ تشکیل خواهد شد. مدار بیضوی شکل مریخ علاوه بر تغییر فصل ها، باعث می شود زمانی که سیاره مریخ و زمین با خورشید در یک راستا قرار می گیرند، فاصله آنها به طور قابل توجهی تغییر کند و مریخ در نزدیک ترین فاصله خود به زمین بین ۵۵ تا ۱۰۲ میلیون کیلومتر متغیر است و در دورترین نقطه از یکدیگر، تقریباً ۴۰۰ میلیون کیلومتر است.

نامیده میشود. این ((سیاره)) درخشان بیش از هر سیاره دیگر ، به ((سیاره زمین|زمین)) نزدیک میشود و در نزدیکترین نقطه به 42 میلیون کیلومتری ما میرسد. برخی از دامنههای دهانههای مریخی دارای آنچه “سازههای کشیده تکرار شونده” نامیده میشوند – خطوط تاریکی که در فصول گرم ظاهر میشوند. با این حال، مطالعات بعدی در مورد “تکرار سازههای کشیده” نشان داده است که ساختارهای سطح دامنههای دهانه ممکن است توسط آب جوی یا حرکت تودههای شن خشک ایجاد شود. و قطب های آن آب یخ زده بسیاری در خود جای داده است این مقدار آب، باعث شده که تمرکز اصلی برنامهی آرتمیس ناسا باشد که میخواهد فضانوردانی را روی قطب جنوبی ماه فرود بیاورد و همچنین، آژانس فضایی را به یکی از اولین مشتریان حیاتی آب جمع آوری شده از ماه بدل کند.

سیاره مریخ قرمز به نظر می رسد زیرا سنگ ها در تماس با اکسیژن زنگ زده اند. در همان زمان، دی اکسید کربن در نیمکره شمالی به طور کامل ناپدید میشود و کلاهکهای یخ زده را پشت سر میگذارد. اکتشاف قطب شمال (تصویر بالا) با استفاده از کاوشگر فینیکس (ققنوس) انجام شد، قطب جنوب فقط توسط مدارگردهای همان آژانس کشف شد. مریخ نیز به دور خورشید میچرخد و هر 24/6 ساعت یک چرخش را انجام میدهد که بسیار شبیه به یک روز روی زمین است (یک روز روی زمین 23/9 ساعت است). مریخ بعد از کره زمین، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است.

مریخ یا بهرام این سیاره کوچک و سرخ فام، این نزدیک ترین همسایه زمین، که همواره موضوع تحقیق منجمان و فضانوردان و همچنین موضوع بحث بسیاری از مردم است، ویژگی ها و شگفتی هایی دارد که توصیه میکنم حتماً بخوانید. این سیاره به عنوان «همزاد شیطانی» زمین شناخته میشود، زیرا اگرچه از نظر اندازه، جرم، ساختار و ترکیب شبیه به زمین است، اما عمیقاً امکان حیات در آن غیر قابل تصور است.

بهار در نیمکره شمالی (پاییز در جنوب) با 194 سلز طولانیترین فصل است و پاییز در نیمکره شمالی (بهار در جنوب) با 142 روز کوتاهترین فصل است. مانند زمین مریخ نیز دارای فصول متمایز است اما مدت زمان این فصول طولانیتر از فصول در زمین است و برای مریخ مدت زمان بیشتری طول میکشد تا به دور خورشید بچرخد زیرا نسبت به زمین از خورشید دورتر است و این در حالی که در اینجا روی زمین فصول به طور مساوی در طول سال پخش میشوند و هر فصل 3 ماه یا یک ربع سال به طول میانجامد اما در مریخ به دلیل مدار بیضوی و تخممرغ شکل مریخ به دور خورشید طول فصول متفاوت است.

سری بوردرلندز همواره تم خاص خود را دارد و بازی مملو است از شوخیهای جور و واجور و اشارات به آثار دیگر و میتوان گفت پس از ده سال، بازی Borderlands ۳ هیچ تغییری در سبک داستانسرایی خود نداده و به همین دلیل آن تم منحصربهفرد کمی قدیمی به نظر میرسد. مریخ بسیار سرد است. سیارات بعد از مریخ نیز از جنس گاز بوده و به دلیل دور بودن از خورشید بسیار سرد هستند.

مریخ یک جهان بیابانی سرد است که اندازه آن نصف زمین است. در بین نظریه پردازان اعتقاد رایج وجود دارد که این ساختار شاهدی بر سقوط یک بشقاب پرنده غول پیکر در سیاره سرخ است. شاید برای بسیاری از ما عجیبترین نکته در مورد مشتری لکه سرخ موجود بر روی آن است. همچنین در برخی از تپههای مریخ، نشانههایی از وجود آب نمک مایع نیز موجود است. به گفته دانشمندان، چنین تپههای شنی قدیمی کاملاً نشان میدهد که چگونه حرکت جریانهای هوا در مریخ باستان اتفاق افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید