معرفی معروف ترین کوه های آتشفشانی جهان – وبلاگ دوبیسل

بهترین فصل صعود این قله در ماههای سرد سال، بین آذر تا اسفند است. ازاینرو، این ادعای آقای عثماناف که «پسازمیلاد به نام ایران دولت نبود» بسیار شگفتانگیز و غریب است. ابراهیم عثماناف: پسازمیلاد به نام ایران دولت نبود. ابراهیم عثماناف: کدام مردم را قرقیز و ازبک و ترکمن نام بود؟ ابراهیم عثماناف: من دانستن میخواهم که چرا خلق ایرانی اصل تاجیک را نه قومهای دیگر آسیایمیانه، مثلاً پانترکیستها، صاحب این وطن حساب نمیکنند و نه یک گروه جوانان امروزه تاجیک که خود را «فارس» میحسابند. داریوش رجبیان: گفتوگوی ابراهیم عثماناف با خبرگزاری «Tojnews» و در پی آن، برنامه رونمایی کتاب «سرنوشت تاجیک» از این دانشور تاجیک در شهر دوشنبه بیانگر حقیقتی تلخ بود: برخی از چهرهها در نهادهای علمی کشور دچار توهمهایی هستند که با بنیاد دانش، که باید دور از احساس و غرضورزی باشد، همخوانی ندارد.

داریوش رجبیان: دعوت آقای عثماناف به فصل و پریشانکردن ایرانیان و تفرقهانداختن میان آنان میتواند صرفاً دلایل سیاسی داشتهباشد، اما علمهای زبانشناسی و مردمشناسی با این فراخوان مغایرت دارند. حتی ببینید، چه تلاشی میان دو برادر -روس و اوکراین- میرود. در ما چه؟ تماماً برعکس. چرا این قبیلههای ترک از یگانه بدنۀ خود بیرون میآیند و ما نه؟ طالب ازجمله کسانی است که در پیروی و دنباله روی از سبک شعرای آغاز قرن دهم، به سوی تحولی سریع و تغییری قاطع پیش رفتند که نتیجه اش ظهور شاعرانی در همان قرن یازدهم، از جمله جلال اسیر، کلیم کاشانی و صائب تبریزی شد.هوش بسیار و همت بلند و استعداد خدادادی او به همان نسبت که او را در جوانی شاعری توانا کرد، به او فرصتی داد تا در شعر به نوآوری و تازگی بپردازد که خود به این تازه بودن لفظ و معنی در شعر خود آگاهی داشت و آن را نتیجه ی «خیالبافی» خود دانسته و به این «روش تازه» که آن را از همه تازه تر می دانست، مغرور بود.

بهمانندِ استان هلند در ساحل غربی کشوری که به زبان بومی آن را Nederland مینامند، فعلاً استان هلند کوچکتر شده و صرفاً یک منطقۀ آن کشور است. همین نمونه درموردِ انگلستان هم صدق میکند، که صرفاً بخشی از بریتانیا است اما برای بسیاری از بیگانگان تمام آن سرزمینْ انگلستان محسوب میشود. ازاینرو، هرآنکس که از نژاد ایرانی است و زبان مادریاش پارسی است، میتوان «پارس» نامید. صحبت ما دربارۀ مردمانی است که از یک تیرۀ نژادی (ایرانی) برخاستهاند و به یک زبان واحد (پارسی) صحبت میکنند.

دلیل دیگر بر این نظریه، ذکر مکرر این بت ها به نام سرخ بت و خنگ بت در متون ادبی است. کوه خواجه همچنان در بین مسلمانان هم مقدس است چرا که مدفن خواجه مهدی از نواده گان امام علی است طبق روایات مردمی خواجه مهدی در قرن دوم هجری والی کرمان بود که در سفری وارد سیستان شد که توسط سارقین سمرقند به شهادت رسید و از انجا که بهترین نقطه و مرتفع ترین نقطه دشت سیستان که کوه خواجه است، وی را بر فراز کوه بردند و در ضلع شمالی کوه دفن کردند و از آن به بعد این کوه به اسم کوه خواجه مهدی و به تدریج کوه خواجه تغییر نام پیدا کرد.

در این هنگام تیراندازانی که مأمور دفاع از یک تپه مسلط بر میدان نبرد بودند، سنگرهای خود را رها کرده و برای جمعآوری غنائم به دیگر مسلمانان پیروز پیوستند. اینجا خطالرس یخچال عظیم «بالترو» میباشد که بزرگترین یخچال جهان پس از قطب شمال و جنوب است، از یک طرف رشته کوههای هیمالیا و از سویی دیگر رشته کوههای قراقرم بیامان بر سر تصاحب آسمان با یکدیگر میجنگند. 6. دریای ارغنداب: این دریا از دامنه گل کوه و دره لومان سرچشمه گرفته به جانب سطح مرتفع هزاره جات به طرف غرب جریان دارد ، از سنگ ماشه گذشته ، وارد دره کم عرض به حرکت خود ادامه می دهد و در بین علاقه دی چوپان پیش رفته بداخل دره ارغنداب می شود .

اين مسئله از تفاوت شديد بارش نقاط مرتفع و پست دامنه جنوبي نيز معلوم ميشود . از جمله بخش های نظامی و دفاعی قلعه هستند که امروزه بقایای آنها به چشم می خورد. ابعاد این فضا حدود ۵۰ متر در ۲۰۰ متر است و از طرف شمال و شرق به پرتگاه و از طرف جنوب و غرب به دیوارهای متعدد دفاعی محدود می شود. در زمان انفجار در حدود ۱۹ هزار نفر از بین رفتند و تلفات جانی پس از این فوران نیز در حدود ۸۲ هزار نفر برآورد شد. به اعقتاد آنها، این دو تندیس، واقعا مجسمه های عاشق و معشوقی است که در ادبیات به نام سرخبت و خنگ بت مشهور است و بسیار پیش تر از دوران کوشانیان، یعنی در زمان کیانیان ساخته شده است.

یکی از دلایل آنها این است که بودای مونثی هیچگاه وجود نداشته. این که یکی از این تندیس ها مونث است دلیل بر این است که سازندگان آنها هیچ اندیشه بودایی نداشته اند. این اثر زیبا در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. داریوش رجبیان: برای پاسخ به این ادعای آقای عثماناف همین بسنده است که او را به رسالۀ «شهرستانهای ایرانشهر» ارجاع دهیم که در سدۀ هشتم میلادی به زبان پارسیمیانه نوشته شدهاست. مقصود آن است که ایران برای مردم بومی این سرزمین همواره «ایران» بودهاست اما بنابهدلایلی، که بالاتر عرض شد، بیگانگان آن را Persia (پرسیا) میخواندند.

«ایران» و «ایرانشهر» نام رسمی سرزمین امپراتوری ساسانی بود که تاجیکستان امروزی هم بخشی از آن امپراتوری به شمار میرفت. سخنگوی “جبهه مقاومت ملی” افغانستان که علیه حکومت طالبان تشکیل شده و معاون سابق والی پنجشیر امروز (دوشنبه) گفت، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان اکنون در تاجیکستان به سر میبرد. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارشی از سقوط کوهنوردی از ارتفاعات ماری کوه صفه با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اصفهان، گروه امداد و نجات از ارتفاع و کوهستان از ایستگاه شماره ۱۲ به محل حادثه اعزام شدند. او که به گردونهاش اسبان سپید بسته شده و با چرخهای زرین کشیده میشود.

در حال حاضر در محل این چشمهها، موسسه آب درمانی احداث شده كه شامل استخر بزرگ عمومی با عمق كم، دوشهای گرم و سرد، رختكن مستقل و بوفه است.از این آبگرم برای درمان بیماریهای عمومی و تسكین دردهای عصبی و مفصلی استفاده میشود. در وسط طبق، ماهی سفید بزرگ خام و تازه میگذارند که با سبزیجات تزئین شده است. امروزه فارس یکی از ۳۱ استان ایران است. پارسبودنِ بسیاری از تاجیکان به این معنا نیست که آنها از استان فارس ایران کنونی آمدهاند، بلکه بدین معناست که صاحبان این سرزمین ایرانیانی هستند که امروزه عمدتاً زبان پارسی زبان مادریشان است.

اروپاییها ایران امروزه را فارس میگفتند (فارس را بهخاطرِ بزرگداشت ایران بزرگ، پهلویها سال ۱۹۳۴ ایران نام کردند). اين پادشاه از اين وضع بسيار اندوهگين بود و همواره به درگاه الهی ناله و تضرع میکرد، تا اينکه خداوند با فاش ساختن ماجرای اصحاب کهف، معاد و رستاخیز انسانها را عملًا ثابت کرد. لذا اگر چنین آرزویى کردند و به درگاه خداوند دعایى داشتند. اگر دوست دارید بیشتر در مورد این قدرت طبیعت اطلاعات داشته باشید پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید. این طایفه علم طغیان علیه سدوزاییها را بلند کرد، و در سال ۱۲۳۳ هجری قمری (۱۸۱۸ میلادی) دوست محمدخان، جوانترین پسر رئیس طایفه محمد زایی، حاکم سدوزایی را در حوالی کابل شکست داد.

من اونجا زبان کردی ياد گرفتم و هميشه این شهرو دوست دارم . من جانبدار این نیستم، اما این تلاش برای مستقلیت و هویت است. فقیه محله،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. از جمله جغرافیه نویسان عرب تنها یعقوبی «بنجهار» ابن خرداد «بنجار» و ابن فقیه «فنجهیر» آوردهاند ولی مولفان و جغرافیه نویسان خراسان در همهٔ مواردی که از پنجشیر ذکری کردهاند نام آن را به شکل پنجهیر ضبط نمودهاند.

دیدگاهتان را بنویسید