مرکز این ولایت شهر بازارک است

در برخی منابع، قدمت پل به دوره ی سلجوقی نسبت داده شده است.مصالح این پل از خشت و ساروج تهیه شده و برجسته ترین آثار تاریخی شهر است که هم اکنون نیز مورد استفاده عابر پیاده قرار می گیرد و دو منطقه بازار و گلشن لنگرود را به هم متصل می کند. بعد از پارک کردن اتومبیل (برای پارکینگ باید مبلغی پرداخت کنید)، باید به سمت اولین دره حرکت کنید، که شامل ۲۵۰ متر پیاده روی، درحالیکه پاهایتان تا زانو در آب است، در قلب کوهستان است. در این حمله تاکتیک ارتش سرخ و ارتش کمونیستی افغانستان حمله بر غیرنظامیان و تخریب خانهها بود تا از فشار حملات نیروهای مجاهدین علیه خود بکاهند.

6- به مقتضای این خبر، خمس بر شیعیان حضرت، حلال است و ادای آن واجب نیست. برخی از سالخوردگان میگویند که این خواجه گلولی، خواجه عبدالخالق غژدوالی است؛ ولی وقتی که به تاریخ رجوع میشود، تربت خواجه عبدالخالق غژدوالی در بخارا است و در تول نیست. باشندگان پنجشیر معتقدند که در گذشته پیش از ظهور غزنویان پنجشیر به کِچکِن یا کِچکِنه معروف بودهاست ولی در تمام آثار معتبر تاریخی و آثار منظوم و منثور قدما «پنجهیر» ضبط شدهاست. کاکهخیل طایفهای از تاجیکهایند که در درۀ هزارۀ پنجشیر زندگی دارند و اندکاند.

محمد صحرای و مژگان قصد دارند که ادامه ندهند و همینجا بمانند. در این عملیات گسترده که بعد از پایان آتش بست صورت گرفت حدود بیست هزار سرباز ارتش افغانستان و ارتش شوروی شرکت داشتهاست. واحدهای موتوریزه و نیروی هوایی نیروهای ویژه ارتش سرخ عملیات تصفیه را از پایگاههای خود در داخل پنجشیر برای از بین بردن پناه گاههای و گروپهای مجاهدین آغاز نمود، که نه ماه نبرد دوام پیدا میکند.

نام پنجشیر از کجا آمد؟ مقدسی از کوه نقرهٔ (جبلالفضة) این شهر یاد کرده و افزودهاست که در آنجا، درم (سکهٔ سیمین) بسیار است. دراین کتیبه داریوش شاه علاوه بر شرح فتوحات خود از اهورا مزدا خدای نیکی بسیار یاد کرده و انسانها را بـه راست گفتاری و نیک کرداری دعوت کرده اسـت. ناگهان پس از چند ساعت راهپیمایی زیباترین دیواره های سنگی و یخی دنیا در برابر دیدگان ظاهر می شود، دیواره هایی که هنوز کوله بار کوهنورد فقید ژاپنی که قصد صعود به آن را داشت بر رویش آویزان مانده است.

رسوبات زغالدار با نوشته های ژوراستیک فوقانی شامل سازند های دلیچای ، آبنک ،لار پوشیده می شود که به صورت سنگ های آهکی و مارنها ظاهر شده اند . وزن ماده باقی مانده نیز کمتر از ماده اولیه است زیرا بخشی از آن به صورت بخار آب و نیتروژن خارج شده است. در حملهٔ نهم، بعد از تصرف گارنیزیون پادگان پشغور توسط نیروهای احمدشاه مسعود صورت گرفت. همزمان با آغاز هجوم طالبان در سال ۱۴۰۰، تعدادی از شخصیتها و نیروهای مخالف طالبان به این ولایت آمده و جبهه مقاومت در برابر طالبان را تشکیل داده و پرچم سابق ائتلاف شمال را برای این جبهه برگزیدند.

معادن سنگهای قیمی مثل بیروج، یاقوت سوخته و لاجورد نیز در این ولایت به مشاهده رسیدهاست. جانوران بزرگي كه در چنين شرايطي آب و هوايي يافت مي شوند مثل خوك هاي آبي، وال ها و خرس هاي قطبي جزء پستانداران و خون گرم هستند. خطر شور شدن اراضي در سواحل دريا به علت برداشت بي رويه از آبهاي زير زميني نيز وجود دارد البته در سواحل درياي مازندران به علت شرایط آب و هوايي مرطوب امكان تجمع املاح محلول در دشت هاي ساحلي بسيار محدود است ولي تجمع نمك در سواحل خليج فارس و درياي عمان در جنوب كشور با توجه به شرايط آب و هوايي بشدت گرم، تبخير بالا و نزولات جوي اندك از طرف دريا بطرف ساحل رو به افزايش است.

۱۱. چشمه دشت حیرتان به نام چشمۀ آب گنده (آب گنج) دارای مقادیر زیاد سلفر میباشد. در این تاکتیک آنها از نیروی زیاد برای تصرف تمام مناطق و از بین بردن دشمن استفاده نمودند. به احتمال زیاد خانوادۀ بنجور حکومت مستقل در شمال و جنوب هندوکش بوده است، که در تاریخ سیستان گردیزی و طبری آمده است که آخرین شاه این سلسله هاشم بنجوری است که توسط یعقوب لیث صفاری سقوط داده شده است. تمام این نامها منعکسکننده یک ترکیب زبانی ایرانی مشابه است و بنوبه خود مبین کوه افسانهای هرهبرزیتی در اوستا میباشد. عبدالقادر گیلانی (جیلانی) (۱۰۷۷ – ۱۱۶۶ م) با نام کامل عبدالقادر بن صالح جنگی دوست گیلانی عارف، صوفی، محدث، و شاعر ایرانی قرن پنجم و ششم قمری بود.

یکی از نکات مهم جنگ احد، اختلاف مسلمانان در انتخاب استراتژی جنگی در مقابل کفار بود. بیرون از مزار، فرورفتگیهای اطراف پر از نفربرهای جنگی و ادوات نظامی است. تصویر نمادینی از اهورامزدا در بالای سر اسیران در حال اهدای حلقه قدرت به داریوش حجاری شده و داریوش نیز دست راستش را به نشانه نیایش اهورامزدا بالا برده است. داریوش دست راستش را به نشانه ستایش اهورامزدا بالا برده و پای چپش را بر سینه گئومات مغ که زیر پای او افتاده نهادهاست .

آوردهاند که این رشته سر بر کوه کنارههای آسمان میساید و چون ستونی میان آسمان و زمین، مانع از فروریختن آسمان و لرزشهای متعدد زمین میشود. رشته کوه البرز مرز میان دو اقلیم متفاوت است. به طوری که با هفت ولایت کشور (در شمال با تخار، در شمال غرب با بغلان، در غرب با پروان، در جنوب با کاپیسا، در جنوب شرق با لغمان، در شرق با نورستان و در شمال شرق با بدخشان) متصل بوده و کم از کم با سه کشور خارجی مرز نزدیک دارد.

هدف شورویها تسخیر زمینها نبودهاست بلکه میخواستند محل را نابود یا دست کم نیروهای پویای حریف را از پی درآورند. حملات پنجشیر رشته جنگهایی بود بین نیروهای ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان با مجاهدین تحت امر احمدشاه مسعود برای کنترل درهٔ استراتژیک پنجشیر در نه سال اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۷ هجری شمسی. باتوجه به اینکه قرصک از موسیقی بومی مردم پنجشیر است که هواداران زیادی در سطح ملی و بینالمللی دارد، قرصک در گذشتهها بیشتر در میان مردم دره و درۀ هزاره و به ویژه در میان طایفههای جهرعلی، باباعلی، گلابخیل، تندخو، ملیمه و عبداللهخیل رواج داشته است که از این مناطق به دیگر مناطق پنجشیر گسترش یافته است.

حال چگونه است که برخی از شما، او را میبینید؟ از فصل بهار تا خزان جان میکنند تا لقمه نانی به دست آورند. در دورانی که مردم بیدفاع مقهور و منکوب ظلم و کشتار بیرحمانۀ نادر و برادران او قرار داشتند و همۀ آزادیخواهان و مشروطهطلبان در زیر تیغ آنان و یا در زندانهای خوفناک ارگ جان میسپردند، آهنگرپور در چنین دورانی فریاد عدالتخواهی سرداد و در عصری که زبان را یارای گفتن نبود، بر رخ بیدادگران شمشیر کشید و سرانجام در این راه مردانه جان سپرد. در منابع جغرافیایی سدهٔ ۴ قمری پنجشیر شهری بر فراز کوه، دارای بوستانهای بسیار و با حدود ۱۰هزار تن جمعیت وصف شدهاست.

در سال ۲۵۶ قمری و ۸۷۰ میلادی یعقوب لیث به شرق خراسان تاخت و با پیروزیهایی که در هندوکش به دست آورد، درهٔ پنجشیر و کانهای نقرهٔ آن به قلمرو او افزوده شد. در طول این جنگ حدود ۶ هزار خانه مسکونی و ۷۰درصد تمام آبادیها و مواشی درهٔ پنجشیر نابود گردید. اصطخری نوشتهاست که نقرههای پنجشیر به شهر اندرابه (اندرآب) برده میشد و در آنجا از آن سکه میزدند. مکان قبر، پیش از این در جای دیگری، احتمالا پایینتر بوده که بعداً به دلیل حفر قنات در زمان معاویه، مجبور شدند جنازه حمزه را به قسمت مرتفعتر حمل کرده ودر آنجا دفن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید