محصول اصلی آن برنج و کیوی است

8- لوپوليت: توده هاي بزرگ و معمولا هم شيب با سنگ هاي دروني بوده و به شکل عدسي شکل يا با سطح محدب مي باشد. گدازه هاي اسيدي به علت درصد Sio2 بالايي و درجه حرارت نسبتا پايين داراي گرانروي (ويسکوزيته) بالا و سياليت پائين و در نتيجه به صورت انفجاري همراه با مواد پرتابي مي باشد. هر چه ميزان Sio2 در ماگما بيشتر باشد، گرانروي ماگما بيشتر شده و سياليت کاهش مي يابد. بررسي اين سنگهاي بيگانه Olistolite و مواد آتشفشاني ما را در شناخت درون زمين ياري مي دهد.

5-سنگ لاتيت: معادل آتشفشاني سنگ مونزونيتي كه در مقايسه بازالت و آندزيت، داراي فلدسپار غني از پتاسيم مي باشد. سري كالكوالكالن يا سري هيپرستن كه مانند سري تولئيتي غني از سيليس است و درصد Al2O3 آن بيش از 17% است و در مناطق فرورانش ديده مي شود. لري تولئيتي از نظر سديم و پتاسيم و ديگر عناصر آلكالن و همچنين عناصر خاكي نادر و سيليس غني مي باشد كه در مناطق سازنده و در داخل صفحات و گاهي در مناطق در حال فرورانش يافت مي شوند.

سري تولئيتي شامل بازالت تولئيتي، سنگ هاي حدواسط و اسيدي مي باشد. سري ماگمايي آتشفشاني نيز شامل سري تولئيتي، كالكوآلكالن، آلكالن يا شولقرنيتي مي باشد. نک (Neck) مجراي آتشفشاني قديمي است که اکنون از گدازه هاي قديمي پرشده است و چون از سنگ هاي پيرامون خود مقاوم تر است، به صورت برجستگي ستون مانند باقي مانده و سنگهاي اطراف آن که مقاومت کمتري دارند، فرسايش يافته اند. 14-اپي کلاست: بلورها، قطعات بلورين و قطعات سنگي که بر اثر هوازدگي يا فرسايش و انتقال تحت اثر نيروي ثقل، باد، آب يا يخ از يک سنگ اوليه با منشاء پيروکلاستيک جدا شده اند.

تصور بر اين است که معمولا ماگماها از گوشته ( اغلب استنوسفر منشاء مي گيرد و به صورت دياپير حرکت مي کند. 1- با کمک علم آتشفشان شناسي مي توان تا حدودي از ساختمان و ترکيب داخلي زمين (حداقل پوسته و گوشته فوقاني) اطلاعاتي را کسب نمود. آتشفشان يکي از پديده هاي طبيعي و دائمي زمين شناسي است که در طول تاريخ زمين شناسي نسبتا بدون تغيير باقي مانده و در ايجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمين نقش اساسي داشته و دارد.

هنگام تولد رستم به کمک مادرش -رودابه-می شتابد و نقش قابله یا ماما را بازی می کند . دربارهٔ جغرافیدان عرب ابن حوقل در حدود سال ۹۷۷ میلادی مینویسد که در کوه بیستون تصویر یک مکتبخانه با معلمی چوب در دست و تعدادی شاگرد و همچنین یک آشپزخانه با آشپزی که چمچه در دست دارد و نیز دیگی بر روی سهپایه، نقش شده است. به گزارش فرارو، آخرین مورد فوران این آتشفشان در نخستین ساعات بامداد یکشنبه روی داد.

با وجود اختلافات مرزی و اشغال بخشی از خاک ایران توسط نیروهای ترکیه، دولت ایران همچنان به همکاری با ترکیه در زمینه سرکوب کردها ادامه داد. هم چنین نماز جماعت ایشان در حیاط مدرسه خان (آیت اللّه بروجردی فعلی)، محل اجتماع روحانیان مبارز بود.آیت اللّه العظمی میرزا هاشم آملی، در پی تدریس طولانی درحوزه های علمیه نجف اشرف و قم، شاگردان بسیاری را در محفل درس خود پرورش داد و آنان رابه سر منزل مقصود رسانید. فورانهاي آتشفشاني معمولا براساسي شکل دهانه اي که از آن فوران صورت مي گيرد، محل قرار گيري دهانه در کوه آتشفشان، شکل و نوع مخروط آتشفشاني و بالاخره خصوصيات عمومي فوران (آرام يا شديد – انفجاري يا غير انفجاري) طبقه بندي مي شوند.

موزه خط و کتاب شامل اسناد و مدارک تاریخی، نسخ خطی، آثار استادان معروف خوشنویسی و کتابهای خطی در محل تکیه بیگلربیگی قرار دارد. اختراع خط و کاربرد آن در جوامع شهری از چنان اهمیت و ضرورتی برخوردار بود که برخی از محققان آن را دومین شرط ضروری شکل گیری شهر در تاریخ دانسته اند. درویش عبدالمجید طالقانی: کسی که خط شکسته نستعلیق را به کمال رساند. در کشور ما نيز منابع زمين گرمايي غيرعادي بسياري وجود دارد که توجه به شناخت و چگونگي استفاده از انرژي آنها راهي است که به تازگي آغاز شده است و با کمي حفاري و ايجاد تاسيسات نسبتا ارزان مي توان به منابع انرژي ارزشمندي دست يافت.

3- امروز استفاده از انرژي ژئوترمال در بسياري از کشورها مرسوم است و جزء انرژي هاي ارزان محسوب مي شود. در طول مسیر، چند جا برای استراحت ایستادیم. خوشبختانه در کشور ما در چند هزار سال اخير آتشفشاني رخ نداده است. اما اين واقعيت را نبايد فراموش کنيم که سرزمين ايران در گذشته نه چندان دور (از نظر زمين شناسي)، پديده هاي آتشفشاني بسيار فعالي را پشت سر گذاشته است که شواهد آنها به صورت صدها آتشفشان خاموش و نيمه خاموش نمايان است. 5- شناخت مسائل وابسته به آتشفشان هاو سنگ هاي آتشفشاني نظير تفريق ماگمايي در آشيانه ماگمايي و محلول هاي گرمابي وابسته، جايگاه سنگ هاي آتشفشاني و خاستگاه آنها بسياري از مسائل ژنتيکي کانه ها را حل مي کند زيرا بسياري از کانسارهاي فلزي و غير فلزي بطور مستقيم يا غيرمستقيم حاصل آتشفشان ها هستند.

زرفاي آشيانه هاي ماگمايي متغير مي باشد ولي به طور کلي آشيانه هاي ماگمايي در ژرفاي کم، بهتر تشکيل مي شوند. آشيانه هاي ماگمايي در اعماق بيشتر از نظر حرارتي گرم تر و از نظر شيميايي مافيک تر و داراي بلورهاي درشت تري مي باشند. پورفيريك: بلورهاي درشت منوكريست در متن ريز بلور يا شيشه اي. سنگ هاي آتشفشان سنگهايي هستند كه به صورت ماگماي گداخته در سطح زمين به سرعت سرد مي شوند و به علت سرد شدن سريع داراي شيشه مي باشند و يا آن قدر ريز دانه اند كه نمي توان مود آن هارا تعيين نمود.

زبانه هاي آتش و لکه هاي خورشيدي را جدا از ماهيتشان، مي توان نوعي فوران آتش فشاني در خورشيد تلقي نمود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مرکز اصفهان ؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهردار اصفهان گفت: عصر امروز ، ماموران آتش نشانی، جسد بی جان مرد 45 ساله ای را که از محدوده غار درویش خان صفه اصفهان سقوط کرده بود، شناسایی کردند. کاوهآهنگران افزود: شهرداری منطقه و آتش نشانی، تابلوهای راهنما و اطلاع رسانی و نقشه در دسترس مراجعین قرار داده است، نقاط پر حادثه مشخص شدهاند و در طول سال، اطلاعیههایی برای مسائل ایمنی کوه صادر میکنیم، ولی متاسفانه اشخاصی با احساسات جوانی و کل انداختن، به این موارد توجه نمیکنند.

دیدگاهتان را بنویسید