فهرست کامل رشتهکوههای جهان

بلکه یکی از علتهای اساسی پیدایش و کارکرد مهم آن رسیدگی به بخشی از کارهای عام المنفعه و عمومی بوده است که تنها از عهده افراد و گروههای کوچک بر نمی آمده است. یکی از مهمترین امور مذکور مسئله ایجاد و نگهداری شبکه های آبیاری بوده که این نقش دولت تا عصر حاضر نیز تداوم یافته است.همچنین جلوگیری از تهاجمات اقوام و گروههای مهاجم بویژه چادرنشینان که حضور و تداوم آنها و تضادشان با جامعه شهری و روستائی یکی از موضوعات و خصوصیتهای تاریخ ایران است از عهده قدرتهای محلی و پراکنده بر نمی آمده است. کوه البرز در آثار زرتشتی در حقیقت، کوهی است مذهبی و معنوی: ایزد مینوی مهر، پیش از طلوع خورشیدِ جاویدان، از بالای این کوه برآید و سراسر سرزمین آریاییان را روشن نماید و کوهی است بس بلند و درخشان که بر فراز آن نه شب تاریک ، نه باد سردِ زننده و نه بادِ گرم مهلک و نه بیماری و آلودگی و منزلگاه ایزد مهر است.

دو گسل راندگی محور این ناودیس را عمیقاً بریده اند و در اثر عملکرد آنها کوه نجوبران روی کوه بیستون رانده شده است. در آن زمان، کوه بیستون نه فقط از اهمیت مذهبی برخوردار بود بلکه از آن مهمتر، بر کناره شاهراه مرکز و غرب ایران به بینالنهرین قرار گرفته و در معرض دید مسافران و کاروانیان بود. سپس مسیر را به سمت شرق ادامه دهید تا به بیستون برسید. هرچه از نقطه قطب با 6 ماه روز يا 6 ماه شب به سمت مدارهاي قطبي پيش مي رويم از تعداد روزهاي 24 ساعته يا شب هاي 24 ساعته كاسته مي شود چنان كه نقاط واقع بر مدارهاي قطبي 66 درجه و 33 دقيقه تنها يك روز يا شب 24 ساعته در طول سال وجود دارد.

شايد در آن زمان، کمي بالاتر از نقطه فعلي، به سمت شرق بوده است. هوايي كه به سمت بالا مي رود سرد مي شود و پس از آن كه به درجه اشباع مي رسد متراكم مي شود و موجب ريزش هاي جوي به ويژه برف مي شود. در فصل بهار درياي خزر خنكترين زمان سال را دارد و اتمسفر نيز سرد است. جریان احداث شهر که بیشتر پایگاه اجتماعی و طبقاتی پادشاهان به شمار می رفت آهسته می شد برای مثال پس ازشاپور دوم(متوفی379 )که تعدادی از پادشاهان ضعیف به سلطنت رسیدند تا زمان قباد (متوفی531 )روند مزبور قوس نزولی پیموده سپس در دوره قباد و انوشیروان قدرت اشراف و زمینداران بزرگ دوباره کاهش یافت.

روایات موجود در باب علت پیدایش نخستین شهر مادی(یعنی هگمتانه)حاکی از آن است که این شهر در پی تشکیل اولین نهادهای اداری – سیاسی در کشور و به سبب ضرورت وجود سکونتگاهی جهت استقرار نهادهای مذکور و کارگزاران آن توسط (دیااکو)بنیانگذار شاهنشاهی ماد ساخته شد.همچنین شهرهایی مانند: پاسارگاد و پارسه(تخت جمشید)توسط شاهان هخامنشی و شهرهایی مانند:هتره تیسفون و دارابگرد توسط شاهان پارتی احداث شدند. این استاد محقق، با احاطه علمی، حافظه قوی و بیان رسایی که داشت، اکثر اوقاتش را صرف تدریس و پرورش شاگردان نخبه کرد.شریف العلماء مازندرانی، در میان علما و اساتید حوزههای علمیه جایگاه ویژهای داشت و بسیاری از اندیشوران و اهل قلم، از مقام علمی وی تجلیل کردهاند.

مرحوم میرزا رضا روحی (اب الزوجه استاد) از علمای عاملین و از مدرسان حوزه آمل بودند، و حضرت استاد از ایشان به عنوان یکی از اساتید شایسته خود در برخی دروس سطح یاد کردند. این کوه مابین تالقان و حضرت امام صاحب موقعیت دارد . مِهراس حوضچهای سنگی در یال کوه احد است که پس ازپایان نبرد احد و فروکشکردن جنگ، امام علی(ع) سپر خود را از آب آن پر کرد و آن را نزد پیامبر(ص) آورد تا آن حضرت صورت خونآلود خود را با آب آن بشوید. از طرف ديگر مانند سدي كوهستاني از ورود بخار آب درياي خزر به داخل ايران جلوگيري ميكنند.

آنچه ما در صدد بیان آن هستیم، تصویری است از محل استقرار دو گروه با تکیه بر یادداشتهای تاریخی و تحقیقات میدانی. شكل آن ها به صورت سرپوش يا كلاهك پهني است كه يخسار ناميده مي شود. البته هيچ يك از كوهستان ها همواره به شكل اوليه باقي نمي مانند و فرسايش به آن ها چهره ي جديدي مي دهد. دریای لوگر: این دریا از دامنه گردن مسجد دیمرداد وبلندی جانب جنوب خوات وردک سرچشمه گرفته بعد از آن رخ به شمال سواحل خود را در خوات آبیاری می کند .

پس از سالها و حذف نیمی از کوه آب پیدا میشود و در این بین خسرو به فرهاد خبر میدهد که شیرین فوت کرده است. آب و خاك شرايط خاص خود را دارند و اين شرايط از يك طرف امكان رويش هر گياه و زيست هر جانداري را ميسر نميسازد و از طرف ديگر گونههاي زيستي بينظيري را كه بعضاً در هيچ يك از زيستگاههاي ديگر طبيعت يافت نميشوند، پرورش ميدهد. بايد توجه داشت در فلات خشك ايران آنجايي كه شوري منابع آب و خاك از حد بحراني خود تجاوز كند بمعني ظهور شرايط كويري است و بالاخره با پيشرفت بدون برگشت درجه شوري به غالب شدن مطلق كوير خواهد انجاميد.

پوشش گیاهی سطح تالاب علفی به صورت گیاهان آبزی در داخل آب و غیرآبزی در جزایر اطراف مستقر شدهاند، در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره بزرگ و کوچک با مساحت تقریبی ۱۰ هزار مترمربع (یک هکتار) که حدود ۳ درصد مساحت مرداب را شامل میشود، وجود دارد و به تناسب شرایط خاص آن گونههای گیاهی متنوعی روییده است بهطوری که محل امنی برای حدود ۲۰۰ نوع بومی و مهاجر به وجود آورده است. حد شمالی آن در حد مدار 32 درجه و حد جنوبی در حد مدار 28 درجه است .وسعت حوضه آبگیر دشت لوت، حدود 175 هزار کیلومتر مربع (یک دهم مساحت کشور) ،طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است .

گستره يخچال ها در سطح زمين : يخچال ها در ده درصد مساحت كره زمين پراكنده شده اند، آن ها در مناطقي مانند نواحي قطبي و ارتفاعات كوهستاني كه دما زير صفر درجه است و برف در تمام سال باقي مي ماند تشكيل مي شوند. بلندي آن در هيچ نقطهاي به غير از دره سفيد رود كمتر از 1800 متر نيست. به روایت شیخ مفید از ابن مسعود: پریشانی مسلمین به جایی رسید که همگی گریختند و جز علی بن ابی طالب، کسی با رسول خدا باقی نماند. محمد صالح راسخ ایلدرم، یکی از استادان دانشگاه بلخ که اسامی شهرها، نواحی، کوه ها و رودهایی را که در شاهنامه آمده، فهرست کرده بود و کتابی با نام ایران شاهنامه تدوین کرده بود خیلی زود تحت فشار حکومت محلی وقت مجبور شد سخنش را پس بگیرد و توبه کند؛ چرا که طی تحقیق او، نام اصلی سرزمین افغانستان بنا به روایت شاهنامه ایران بوده است.

فردوسی در جایی از شاهنامه، شهرها و نواحی ایران را معرفی کرده است. با سلام خدمت تمام علاقه مندان طبیعت کوهنوردان وغار نوردان توصیه میکنم حتما از غار زیبای هیزج دیدن فرمایید . من به همراه ديگر همنوردان در باشگاه كوهنوردي و اسكي دماوند در حال گذراندن دوره هاي كامل كوهنوردي بودیم كه يكي از اين كلاسهاي آموزشي ، كلاس بهمن شناسي و ديگري كلاس غار برفي بود كه استاد فرشاد خليلي ، مربي و پيشكسوت كوهنوردي و هيماليانورد معروف ايراني اين كلاسها را برگزار مي كرد . غار اصحاب کهف در کوه «قاسیون» نزدیک دمشق سوریه واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید