فهرست کامل رشتهکوههای جهان

علامه جلیل القدر و بزرگ میر سید رضی لاریجانی مجتهد،عالم،بزرگ علوم عرفانی،و پایه گذار مکتب تهران بود.درباره اصلیت و چگونگی عزیمت لاریجانی به اصفهان آمده است که: «حاج سیدرضی رضوانالله علیه اصلاً از اهل لاریجان از توابع مازندران و از سادات عظیمالشأن آن سامان بود» .پدر وی در زمره اهل علم و از طریق فلاحت امرار معاش میکرده و از قرار مسموع به دست زمرهای خداناشناس مقتول و خون او به ناحق ریخته شد. ۵۹۰ ساعت ۴۰۱۷ دقیقه کشور ترکیه را به قصد میهن عزیزمان ترک و پس از رسیدن به تبریز و جابجایی وسایل در خودرو یی که در ابتدای سفربه توصیه آقای پرتویی آن را در تبریز گذاشته بودیم ، با دوستان خوب و میهماننواز شرکت کوهنوردی اطهر تبریز خداحافظی و در نهایت در سال ۲ صبح به تهران رسیدیم.

در 2 طرف مسجد نیز 2 پرچم افغانستان نصب شده و در حاشیههای آن نشان دو خوشه گندم است که زیر آنها نام افغانستان به زبان فارسی نوشته شده است. ↑ ر.ک: واقدی، المغازی، ج۱، ص۲۱۰و۲۱۳؛ نیز ر.ک: عروه، ص۱۶۹ـ۱۶۸. اسماعیل بن علی ابوالفداء، کتاب تقویمالبلدان، ج۱، ص ۶۹، چاپ رنو و دسلان، پاریس ۱۸۴۰. در شهر اردبیل نسخه ای از ارشاد علامه را دیدم و فرزندش به خط خودشان برای او اجازه ای نوشته بودند و او هم این کتاب را برای آنها قرائت کرده بود و این هر دو بزرگوار (پدر و پسر) از وی به نیکی یاد کرده اند اکنون مناسب می دانم اجازه ایشان را به عبارتی ایراد کنم ترجمه صورت اجازه علامه این است: این کتاب را که به نام ارشاد الاذهان الی احکام الایمان موسوم و در فقه تالیف شده است قرائت کرد شیخ مالک فاضل زاهد پارساترین متاخران تقی الدین ابراهیم بن حسین آملی خداوند او را حفظ و عمرش را دراز کند.

عبدالقادر گیلانی (جیلانی) (۱۰۷۷ – ۱۱۶۶ م) با نام کامل عبدالقادر بن صالح جنگی دوست گیلانی عارف، صوفی، محدث، و شاعر ایرانی قرن پنجم و ششم قمری بود. تا اینکه چند روز بعد ایمیلی از خانم مری دریافت می کنند که : من با مدرسه شبانه روزی انگلیس تماس گرفتم و اونها به من گفتند که محل تولد من جایی تو خاور میانه هست و وقتی اصرار کردم که محل دقیق رو به من بگن گفتند که پدر من یک ایرانی بوده . وقتی به در مدرسه می رسه قلبش تند می زده و با خوش فکر می کنه آیا امکان داره که بعد از سالها و در میانسالی خودش ، خانوادش رو پیدا کنه ؟

نشان ملی افغانستان شامل یک مسجد همراه با محراب و منبر است که در بالای آن شهادتین به زبان عربی نوشته شده است. مناظر زیبای این منطقه دولت مرکزی را واداشت تا سد امیر را به عنوان اولین پارک ملی افغانستان اعلام کند. بنابراین پیامبر اکرم (ص) تصمیم داشت لشکر مسلمانان را در بخش شمالی مستقر کند و زنان و کودکان و سالمندان را بر برجهای مشرف به ورودی شهر جای دهد تا از فراز این برجها دشمن را سنگ باران کنند و از رزمندگان حمایت نمایند. برداشت: به کسی بدی نکنیم چون ممکن است روزی نیازمند همان آدم شویم و بدی ما را تلافی کند.

اگر بدی کردیم و زمان گذشت و روزی کسی به داد خواهی و تلافی نزد ما آمد نمی توانیم از او شکایتی کنیم، حالا او قدرت آن را دارد که رفتار ناشایست ما را تلافی کند، او در مقابل ما خواهد ایستاد و خواهد گفت: بالاخره رسیدیم به روزی که تو باید تقاص آنچه که در حق من انجام داده ای را بدهی و ما آن زمان راه نجات یا فراری نداریم. در زمان های قدیم در دامنه دو کوه دو روستا به نام های بالا ده و پایین ده وجود داشت که از وسط این دامنه یک رود می گذشت و به هر دو روستا راه داشت و زمین های کشاورزی روستائیان را آبیاری می کرد.

گدازه می تواند در سطح زمین مانند رودخانه جریان یابد یا تشکیل دریاچه را بدهد. ارباب و مردم پایین ده برای شکایت به بالا ده آمدند و به ارباب بالا ده گفتند که رودخانه را دوباره به حالت قبل برگرداند، اما او با گستاخی به آن ها گفت که این کار نشدنی است و تنها راهی که آن ها دارند باید زمین هایشان را به ارباب بالا ده واگذار کنند. در بهار امسال به ماکالو که در شرق کوه اورست قرار دارد و ارتفاع آن 8462 متر است صعود کردم.

بزرگترین و بلند ترین پرچم افغانستان بر بالای تپه «بی بی مهرو» در منطقه «وزیر اکبر خان» قرار دارد که توسط کشور هندوستان ساخته شده و در سال 2014 میلادی طی مراسم رسمی توسط رییس جمهور افغانستان و وزیر خارجه هندوستان در کابل رونمایی شد. دیری نگذشت که آب رودخانه ی بالا ده خشک شد و این بار ارباب بالا ده بود که سراغ مردم پایین ده رفت برای شکایت، زمانی که او از مردم پایین ده درخواست کرد تا یکی از قنات ها را به طرف روستای بالا ده سرریز کنند پاسخ آن ها این چنین بود: آب از پایین به بالا نمی رود، کوه به کوه نمی رسد ولی آدم به آدم می رسد.

محیسن، عکاس مجله تایم، سراغ ثبت پرتره کودکان پناهنده افغان در پاکستان رفته. سرود ملی افغانستان توسط «عبدالباری جهاتی» سروده شده و آهنگ آن را «ببرک ویس»ا که حالا رهبر ارکستر در آلمان است ساخته و در سال 2006 میلادی در شهر برلین ثبت شده است. اگر چه فکر می شود که لاله از کشورهای اروپایی سرچشمه گرفته اما اندکی از ما میدانیم که این گل از پامیر و رشته کوههای هندوکش افغانستان و آسیای مرکزی سرچشمه گرفته و حالا این گل به عنوان گل ملی افغانستان نام گذاری شده است. بعدش که امتحان دادم، به صنف سوم قبول شدم.

پس از سقوط طالبان تحت عنوان ملی در آمدند که مربوط به وزارتهای دفاع، کشور و ریاست ملی افغانستان میشوند. پرچم ملی افغانستان از آغاز قرن 20 بارها تبدیل و ویرایش شده است. از شاگردان ابوالحسن دائلى بود. در همین ارتباط در پاسخ یکی از فضلا فرمود: وظیفه من تربیت طلاب و تعلیم متعلمین است و آنچه شما شاگردان تألیف مینمایید، در حقیقت زحمات مرا به بار نشاندهاید. انسان ها یک روز جایی باز به همدیگر می رسند و به جبران گذشته می پردازند، آن ها در این روز جوانمردی را با جوانمردی پاسخ خواهند گفت، و بی انصافی و رفتار ناروا را با همان رفتار.

مهمترین و مشهورترین اثر باستانی این کوه سنگنبشته به فرمان داریوش بزرگ در سال اول فرمانروایی بر روی کوه به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته و از مهمترین اثر تاریخی به جا مانده در کوه میباشد.با آشنا شدن با این اثرتاریخی می توانیم خط میخی پارسی باستان را بشناسیم و در مورد پوشاک، طرز آرایش سر و صورت، اسلحه شناسی و اعتقادات مذهبی مردمان ۲۵۰۰ سال پیش در امپراطوری هخامنشیان، اطلاعات ارزنده ای بدست آوریم.در بین مردم کتیبه به فرهاد تراش ، فراتاش ، فرای تاش و تخت فرهاد نیز معروف است. مجاهدین در زمان جنگ ضد کمونیستی مورد حمایت آمریکا بودند و از طرف پاکستان نیز برای آنها کمک نظامی و مالی میآمد.

شهر بزمان نیز در فاصله ۹۰ کیلومتری از شمال غربی ایرانشهر قرار گرفته است. موزه ملی افغانستان در منطقه دارالامان در جنوب غربی شهر «کابل» قرار دارد که پیش از جنگهای داخلی یکی از غنی ترین موزههای منطقه بوده است. لاله گل ملی افغانستان است. این ورزش در افغانستان رایج بوده و همه ساله مسابقات این رشته در ولایات شمالی این کشور راه اندازی میگردد. گیاهان یک ساله در فصل زمستان و بهار سطح گنبدهای نمکی جاشک را میپوشاند. فعلاً که در یک زاغه در اسلامآباد هستند، با وضعی که میبینید.

کارکنان مدرسه که از شنیدن داستان خانم مری واقعا تعجب می کنند و در عین حال مشتاق به کمک کردن بهش میشن اسناد قدیمی رو در میارن و خوشبختانه اسم واقعی پدرش رو بهش میگن و خانم مری از همون انگلیس یک ایمیل به آقای فامیل ما میده و اسم و مشخصات پدرش رو براش می نویسه . داستان فیلم مربوط به مردی به نام جیسون بورن است. فریدون در آنجا از پستان گاوی به نام« پرمایه»شیر می خورد و می بالد و فکر انتقام جویی پدر و قربانیان بی گناه دیگر را در سر می پروراند. کوه ها به هم نخواهند رسید اما انسان هایی که در حق یکدیگر نیکی یا بدی می کنند روزی دوباره روبروی هم قرار خواهند گرفت و آن زمان است که ممکن است خوبی یکدیگر را جبران کنند یا بدی ای که در حق شان شده را تلافی.

تنها تفاوت این 2 پرچم، در شهادتین است که بالای آرم افغانستان بر روی پرچم، اخیراً قرار داده شده است. سد امیر به مجموعه شش دریاچه در بلندیهای هندوکش در ولایت بامیان گفته میشود که با سد های طبیعی از یک دیگر جدا شده اند. رشته کوه مرکزی( گفته میشود. شما حتما با هم تلپاتی دارید که این خانم اومده و اینجوری باهات صحبت کرده و شوهرش هم گفته که خیلی شبیه پسر مری هستی . در کتاب عهد عتیق آمده است که کشتی حضرت نوح پس از طوفان بر کوه آرارات نشست. یکی از جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه، کوه بیستون می باشد که در محدوده کوه های کوهستان پرآو و در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه جای گرفته است.

غار میرمالاس در نزدیکی شهر کوهدشت واقع شده است و به دلیل داشتن نقاشی هایی از هزاران سال پیش بر روی دیوارهای خود شهره است. این بخش ناچیزی از عصارهی زهرگون هزاران ماجرای واقعی رخداده دربارهی کودکان، مردان و زنان افغان است که برایشان انتخاب دیگری وجود نداشت و ندارد. بعد از زبانهای رسمی پشتو و دری زبانهای ترکمنی، ازبکی، نورستانی و پامیری زبان سوم رسمی برای شهروندان افغانستانی که به آن تکلم میکنند، شناخته میشود. همین که همکارانِ وایکینگ یکییکی ناپدید میشوند، نلز هم از یک شهروندِ قانونمدار به یک انتقامجوی خونسرد متحول میشود.

در فصول سرد سال به دلیل برودت هوا ، آب آبشار یخ زده و منظره واقعا زیبایی رو ایجاد میکند و به دلیل ارتفاع برف رسیدن به آبشار نیز سخت تر میشود. دلایل اصلی اینکه K2 صعودی سخت تر از اورست است، نبود شرپاها، پشتیبانی، طناب ها و مسیرهای ثابت در K2، هوای غیرقابل پیش بینی بیشتر و ریزش بهمن، فنی بودن و شیب سریع صعود و تدارکات صعود و پیاده روی است. چرا K2 سخت تر از اورست است؟ پلنگهای برفی از بقیه گربههای بزرگ کوچک تر میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید