غزوه احد؛ امتحانی بزرگ – ایسنا

از سمت تبت، مسیر شمالی قرار دارد که مالوری در سال ۱۹۲۴ در آن مفقود گردید و در سال ۱۹۶۰ چینی ها برای اولین بار صعود این مسیر را به پایان رساندند. البته خود چاه درویش در ارتفاع 1800 متری قرار دارد. اکثر افراد سفر خود را از یک مسیر ده روزه از فرودگاه کوچک لوکلا (ازتفاع 9400 پایی) به سمت کمپ اصلی اورست (ارتفاع 17500 پایی) آغاز میکنند تا بدن خود را با شرایط دمایی و فشار هوا وفق دهد. هزینه سفر به اورست حدودا چقدر میشود؟ هزینه چنین سفری طبق فاکتورهای مختلفی محاسبه میشود و سالبهسال نیز تغییر میکند ولی برای مثال افرادی که به شرکتهای برنامهریزی مراجعه کرده و از راهنمای شخصی کمک میگیرند، بدون درنظر گرفتن هزینه پرواز و اسباب و لوازم شخصی، چیزی حدود 30 هزار تا 70 هزار دلار هزینه خواهند داشت.

برخی دیگر از افراد نیز بدون کمکگرفتن از این شرکتها، اقدام به سفر میکنند که در این صورت باز هم هزینهای در قبال مجوز، هزینه حمل و نقل، تجهیزات و دستمزدی مشخص برای راهنمایان محلی که شرپا نام دارند از آنها دریافت می شود. آرنت از سن 38 سالگی کوهنوردی را آغاز کرد و تا به امروزه 36 صعود مهم و عمده را در کارنامه خود به ثبت رسانده که قله اورست و K2 نیز جزو آنها هستند.

در ژانویه 2009 آقای عاصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان در طی ملاقات با حسن صدپاره در ایوان صدر دستور داد که دولت پاکستان باید بودجه اعزام اکسپدیشن پاکستانی به اورست را تامین کند تا فرصتی برای صعود کوه اورست فراهم شود. حسن صدپاره ( بالا راست) و برادرش محمد صدیق. اقای صدپاره اهل صدپاره ، اسکاردو پیشه کوه نوردی اش را به عنوان کوه نورد حرفه ای در 1999 آغاز کرد و کوه نوردی را در گروه های اکسپدیشن های خارجی بازدید کننده شروع کرد و از آن زمان تا به حال به نانگاپاربات در دوم جولای 1999 ، کی دو در 27 جولای ، گاشربروم دو در 22 جولای 2006 و گاشربروم یک در 29 جولای 2006 صعود کرد.

در سال 1997 انجمن کوه نوردی پاکستان اولین تلاش پاکستانی را برای صعود به اورست از سمت شمال آن واقع در منطقه خودمختار تبت ، جمهوری خلق چین در همکاری با انجمن کوه نوردی چین – تبت انجام داد. در ۲۰ آگوست ۱۹۸۰، مسنر برای اولین بار در تاریخ، به تنهایی قلهٔ اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و هرگونه پشتیبانی از مسیر سختتر شمالی فتح نمود. در سال ۱۸۰۸، کشور بریتانیا طرح نقشهبرادری مثلثاتی بزرگ هند را به منظور شناسایی مکان و نامهای بلندترین کوههای جهان آغاز نمود.

البته نباید فراموش کرد که زمان تطبیق بدن با آب و هوا را نمیتوان به اجبار کوتاهتر نمود. بعد از تطبیق بدن با شرایط، کوهنوردان بین 1 تا 5 روز منتظر پیشبینی هوا میمانند و وقتی هوا آرام شد سفر خود را به سمت قله آغاز میکنند. اعزامشوندگان به اورست قبل از سفر، حدود دو ماه را دور از خانه میگذرانند و در این مدت، تلاش میکنند تا بدن خود را با فشار هوا در ارتفاعات بالا و همچنین دمای هوای مشابه دمای قله اورست تطبیق دهند. آرنت میگوید: سفر به اورست نیاز به فرم بدن اورستی دارد یعنی؛ بهترین حالت ممکنی که بدن یک فرد سالم میتواند داشته باشد.

در تهران در گذشت و به حجره ای که به همین شخص تعلق دارد در صحن صدوق علیهاالرحمه که مقابل حجره مزار آقای محمد مهدی نواب است مدفون گردید. همین امر نیز موجب تخریب بقایای دیوار شاهدژ گردید که بعداً مورد بازسازیهای مربوطه قرار گرفت. حملات پنجشیر (روسی: Пандшерская операция – Panjsher Operations)، رشته جنگهایی بود بین نیروهای ارتش سرخو ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان با مجاهدین تحت امر احمدشاه مسعود برای کنترل درهٔ استراتژیک پنجشیر در نه سال اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۷۷ هجری شمسی.

مسجد داش آغلیان به قول و تعریف مرحوم ستار خضرلو از همسایگانان خیلی قدیمی مسجد نقل میکرد که در سال 1287 خورشیدی معماران تبریزی آمدند و سقف زیبا و بدون ستون داش آغلیان را پوشاندند و تعمیز و بنای مجددا مسجد نیز در همان سال اتفاق افتاد ! غزوه احد شنبه ۷ شوال ۳ ق /۲۶ مارس ۶۲۵م اتفاق افتاد. همچنین در آوریل سال 2015، نوزده نفر از کوهنوردان در اثر زلزله 7/8 ریشتری که در فاصله 200 متری نپال اتفاق افتاد زیر بهمن مانده و جان خود را از دست دادند.

نقشهای حاوی جزئیات زیاد (با مقیاس ۱:۵۰٬۰۰۰) از منقطهٔ خومبو و بخش جنوبی کوه اورست توسط اروین اشنایدر، عضو تیم اعزامی جهانی صعود هیمالیا در سال ۱۹۵۵ تهیه شد. این دو کوهنورد توانستند برای نخستینبار به قله اورست صعود کنند و رکوردی جهانی به ثبت برسانند. در سال ۱۹۸۶ دو کوهنورد سوئیسی در مدت ۴۰ ساعت از مسیر تبت به قله اورست صعود کردند ودر آن سال رکورد سریع ترین صعودکنندگان را به دست آوردند.

شما باید از قبل، ذهن خود را برای سفری طولانی و طاقتفرسا آماده کنید و فراموش نکنید که ذهن یک کوهنورد باید آماده رویارویی با هرگونه چالش و شرایط پیشبینی نشده باشد. شرایط این منطقه به علت وجود بارانهای سیلآسا و مالاریا بسیار دشوار بود، به طوری که سه نقشهبردار بر اثر مالاریا جان خود را در حالی از دست دادند که دو تن دیگر به علت ناتوانیهای جسمی مجبور به استراحت بودند. همچنین شرایط نابهسامان ناحیه مرگ باعث میشود سقوط افراد باعث از بین رفتن آنها شود. امپراطوری اینکاها یکی از امپراطوریهای بومی مردم سرخپوست در امریکای جنوبی بوده است و بخش اصلی آنها در کشورهای پرو، اکوادور و بولیوی امروزی واقع است و پرو را هم به دلیل اینکه بسیاری از بناهای ساخته شده توسط این امپراطوری در آن برجای مانده، به این عنوان میخوانند.

از زمانی که کوهنوردان به کمپ اصلی میرسند، کل زمان صعود چیزی حدود 6 تا 9 هفته به طول میانجامد. اما در این سفر لو با ویویان فوکس ملاقات کرد کسی که از لو خواست تا به نمایندگی از نیوزیلند در گروه اکتشافی مشترکالمنافع فراجنوبگان شرکت کند؛ گروهی که نه تنها در ۱۹۵۵ و ۱۹۵۸ از جنوبگان گذشت که از زمان آموندسن (۱۹۱۱) و اسکات (۱۹۱۲) تنها گروهی بود که از طریق زمینی به قطب جنوب رسید و توانست نقشه برداری گستردهای از جنوبگان انجام دهد. تسهیلات اجرایی در نپال به وسیله یک متصدی تور محلی نپالی M/S Seven Summit فراهم خواهد شد که شرپای محلی مجربی را هم برای کمک به اکسپدیشن تامین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید