غار اصحاب کهف کجاست؟

سنگ های ولکانیکی جنوب هشترود در نقشه 1/100000 تخت سیلمان و در زون زمین ساختی البرز غربی – آذربایجان واقع شده است. این رشته کوه از جهت غرب از جمهوری آذربایجان آغاز میشود و از جها شرق تا کشورهای ترکمنستان و افغانستان ادامه دارد. مسئول روابط خارجی جبهه پنجشیر ادعا درباره حضور احمد مسعود در تاجیکستان را رد کرد و گفت که وی در حال حاضر در افغانستان است و برای دیدار از کشورهای مختلف سفرهایی را انجام میدهد.

چرا ما همیشه این دوتا نابغه رو همش در حال جنگ و مبارزه با همدیگه می بینمیم ؟ حاج سید غلامعلی مشهور بمیر ولی از سادات مشهور مازندران در سال ۱۲۶۶ هجری قمری در لاریجان متولد شد،پس از طی پنجاه و دو مرحله از مراحل زندگانی معشوق غیبی و محبوب لاریبی او را مجذوب خود ساخته و بمقام حقیقت رسیده آئینه دلش جلوهگاه جمال شاهد ازلی گردید و دریچهای از عالم غیب برویش گشاده شد،عالم و هرچه در وی هست بنظرش نمودی بیبود مینمود،میخواند آنچه را دیگران نمیدیدند و میدانست آنچه را دیگران نمیدانستند،پیوسته در کنج خلوت با دوست مشغول رازونیاز شده در صحبت بروی مردم بسته،رشته الفت از ابنای زمان گسسته و با اینکه در فقر بسرحد کمال رسیده بود مسند ارشاد نگسترد و دعوی مرادی نکرد.دوازده سال پیش از فوت خود در صحن امامزاده قاسم تجریش آرامگاه همیشگی خود را آماده کرده بود تا در دوازدهم شهر ربیع الاول سنهء ۱۳۳۱ ه داعی حق را لبیک اجابت گفته مرغ جانش از قفس تن رهائی یافت و در همان محل مدفون شد.دیوان او بالغ بر ده هزار بیت شعر عرفانی است که بخط مرحوم محمد علی عبرت مصاحبی جمع و نوشته گردیده و منتخبی از آنرا فرزندش میر عماد در سال ۱۳۱۱ شمسی در مطبعه علمی طهران بچاپ رسانیده و منتشر کرد نمونهای از آثارش را که در جذبه از طبعش ظهور و بروز کرده بمحضر ارباب و جد و اصحاب حال ارمغان میدارد تا سالکان طریق را شوروحالی حاصل آید.

او همیشه به من نگاه می­کرد و کلی به من می­خندید و با دست من را به همه نشان می­داد. کوه هایی که خودشون رو خیلی بلند می دونن ، از بالا به همه چیز نگاه می کنند و دور و برشون رو نمی بینن . علما، طلاب و مردم که قبل از رفتن حاج آخوند سال ها شاهد بالندگی ها و فعالیت های علمی رو به رشد ایشان بودند، هنگام مراجعت آن عالم برجسته با شور و هیجان عجیب به صورت گسترده به استقبال ایشان رفتند. بگفتهٔ هرودوت، ستگیدیه تیرهای از مردم مشرق یا شمال شرق ایران بودند، و مقر ایشان در تقسیمات شاهنشاهی هخامنشی جزو ایالت هفتم بشمار میرفت.

مطالعات باستان شناسان مشخص کرده است که از دیر باز این کوه به عنوان منطقهای مهم برای دیده بانی و همچنین پناهگاه مورد استفاده مردم اصفهان قرار گرفته است. موضوع انشا: کوه به کوه نمیرسد ولی ادم به آدم میرسد یکی بود یکی نبود در روزگاران قدیم ،دو بازرگان کهنه کار و سرد و گرم روزگار چشیده بودند که همکاری و دوستی آنها بین مردم ضرب المثل بود.یکی از آنها مهدی و دیگری پژمان نام داشت.

باز افرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسه اد به ادم میرسه . کتاب مهارت های نوشتاری پایه نهم صفحه ۴۴ با موضوع کوه به کوه نمیرسه ادم به ادم می رسه. مثل نویسی کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد صفحه ۴۴ نگارش نهم. علاوه بر اینکه هر فارسی زبانی باید معنای دقیق این ضربالمثل را بداند، بازآفرینی این مثل، یکی از تکالیف کتاب آموزش مهارتهای نوشتاری مقطع نهم است.

این رشته کوه های بخش غربی منطقه ی هیمالیا هندوکیش را تشکیل می دهند. موضوع:کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد آری، این چنین است.دراین دنیا، هر نیکی وبدی ای ک به هم نوعان خویش بکنیم، به خودمان باز می گردد. ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد. مفهوم ضرب المثل کوه به کوه نمی رسد، آدم به آدم می رسد در این پست با داستان و معانی ضرب المثل ” کوه به کوه نمی رسد، آدم به آدم می رسد ” آشنا می شوید. بازآفرینی طنز کوه به کوه نمیرسه را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

1- پیاده نظام زره پوش را در وسط قرار داد. در این ناحیه به انواع گونههای جانوری برخورد میکنیم. البرز مرکزی : اغلب نقشه های کوهنوردی چاپ شده در کشور ، دره و رودخانه چالوس را مرز بین دو قسمت البرز غربی و مرکزی می دانند و به روایتی ابتدای ضلع شرقی این دره را نقطه آغازین کوههای البرز مرکزی می شمارند و ناحیه پایانی آن نیز دره و رودخانه هراز است . قله ی اورست،که در مرز چین و نپال قرار دارد،پس از آنکه توافق شد که نقشه برداران نپال در سال 2019 اوج را مقیاس بندی کردند ظبق روال یک تیم چینی در سال 2020 این کار را انجام داد.

در این مقاله قصد داریم ابتدا معنای این ضرب المثل را بررسی کنیم، سپس با یک حکایت به بازآفرینی آن بپردازیم. جالب است بدانید داستانهای زیادی برای این ضرب المثل وجود دارد اما ما قصد داریم که در این بازآفرینی. در سالهای جنگ، فصل زمستان غالباً فصل متارکه بوده است و بهار، آغاز دوبارۀ زد و خورد، که یخها آب شده بود و راههای دشوارگذار این کشور، باز. ولایت پنجشیر دارای آب وهوای گوارا و مطبوع است، به طوری که مردمان آن به جز چند ماه زمستان که سرد است، بقیه ماههای سال را در هوای آزاد و زیر درختهای میوه و یا در مناطق ییلاقی خود میگذرانند.

پس از حدود یک ساعت راه پیمایی، چشمه ای وجود دارد که آب گورای آن بسیار دلپذیر است، و حدود دو ساعت بعد به دشت زیبای چرکاکوتی رسیده که عاری از درختان بلند می باشد و به همین دلیل دید مناسبی به قلل سیالان و خط الراس آن و همچنین قلل شاه رشید و داکو دارد. این چشمه به صورت یک سنگاب است که آب قطره قطره از بالای کوه در آن می چکد. خبری از گل و بلبل و چشمه تو این کوه ها نیست.خطر ریزش سنگ هم که خیلی شدید .

این دیوار با استفاده از بلوکهای سنگی تراشیده و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است. در کاوش های باستانی انجام شده در این غار اشیائی مانند: سفال، ابزار سنگی و قطعات استخوانی حیواناتی مثل گوزن، غزال، گاو وحشی، پلنگ، شغال، گراز، روباه قرمز و ابزارهایی مانند تبر، تیغه های سنگی و چند قطعه استخوان انسان مانند دندان پیشین و استخوان ترقوه به دست آمده و قدمتی بین ۴۰ تا ۷۰ هزار سال برای آن ها تخمین زده اند.

در بین نقش های یاد شده تصاویری از انسان به چشم می خورد که با یکدیگر اختلاف دارد صورت هایی نیز از اسب که بر روی آنها سوارانی به شکل انسان نقش شده اند و همچنین صورت گوزن و سگ و موجوداتی شبیه به آن دیده می شود. وقتی بیسکویت خود را می­خوردم همیشه تکه­هایی از آن روی لباسم می­ریخت و هر چقدر تلاش می­کردم نمی­شد این اتفاق نیفتد. ، شاید آدم در آخر به آدم مورد نظر خود برسد ولی نتواند اورا لمس کند یعنی شاید دیر رسیده و او در زیر زمین آرمیده و خاکهایی از جنس خاطرات و اندوه و حسرت روی او را پوشانده باشد !

؛ شاید دو آدم می خواهند به هم برسند ولی خجالت می کشند ! چه بسا انسانهایی که یک عمر کنار هم بوده و به همدیگر رسیده بودند ولی باطن و روح آن ها فرسنگ ها از یکدیگر جدا بوده و مانند دو کوه هیچ گاه به هم نرسیدند . هرچقدر هم از همدیگه بدمون بیاد ، بالاخره یه روزی با همدیگه کنار میایم ” . ما به او هشدار میدهیم که درست است در این زمان و مکان، من محتاج تو هستم، ولی هیچ حسابی بر گردش دوران نیست و ممکن است چرخ زمانه روزی را برساند که تو محتاج من باشی.

جواب: دلتاها زمین های مناسبی برای کشاورزی بوده و جمعیت انبوهی را در خود جای داده اند. درحالی که بسیار خسته و گرسنه شده ودیگر قدرت حرکت هم ندارد‘ در تاریکی کامل شب به زمین می افتد‘ لاله ای را که در راه چیده بود تا به کشتی ببرد‘ هنوز به دست دارد و لبخندی بر لب هایش نقش بسته‘ پاها را به نشانة پیروزی از هم باز می کند و در برابر عظمت بی پایان خداوند سرتعظیم فرود می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید