شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان

حالا او وقتی جیغ میزند بلافاصله دهانش را میگیرد وخیلی بامزه میگوید “دهان من کوه آتشفشان است” امیدوارم که با انجام این کار دیگر جیغ نزند و بیشتر مواظب حرفها و کارهای خود باشد. این قبیل فورانها انفجاریاند و به همین دلیل به آنها انفجار آبدار میگویند. کوهي افسانه اي که نام آن در قرآن آمده و مفسران آن را کوهي مي دانند محيط بر زمين و گويند از زير جد سبز است و سبزي آسمان از رنگ اوست و آن اصل و اساس همه کوههاي زمين است و بعضي گفته اند فاصله ي اين کوه تا آسمان به مقدار قامت آدمي است.

پشت کوه قاف، عنوان کتابی است که توسط محمد جواد خاوری گرد آوری شده و توسط مرکز نویسندگان افغانستان در سال ۱۳۷۵ به چاپ رسیدهاست . این جوان به پولی که هر روز خداوند به عنوان رزق به او میرساند، راضی بود و سودای مال بیشتر در سر نداشت. این میوه را بلاغون می خوانند وهندیان بیل می گویند ومقار بسیاری به همین منظور از هندوستان وارد میشود. هنگامی که امیرمکرم، حاکم مازندران، مرحوم صحت الملک را برای تربیت و آموزش فرزندش به آمل دعوت کرد تا دیرگاهی در آن دیار اقامت گزیند، امیر مکرم که تیزهوشی عبدالله را در فراگیری دروس شنیده بود، پشنهاد کرد تا صحت الملک او را نیز آموزش دهد.

انجمن در تمام رویدادهایی که مدیریت کرده است دیدگاه حفاظت از محیطهای کوهستانی را در درجه اول اهمیت قرار داده است، دیوارهی بیستون هرچند که بزرگ است، هرچند که بلند است، اما وظیفهی ما است که از آن حفاظت کنیم. در این روش ساعت را بصورت افقی گرفته بطوریکه عقربه ساعت شمار (عقربه کوچک) به سمت خورشید قرار بگیرد. داستانها از شاهان ووزیران دارند ، نیز از جن وپری ، اما بیشتر از عشق وازجنگ این داستانها بیشتر همراه با سرودها وغزلها است وپیوسته با یک نتیجهء اخلاقی پایان می پذیرد.

پیش از صرف غذا وپس از ان دعا می کنند ودر پایان مراسم میزبان را کورودانی ( خانه اباد) می گویند. اما پیک و مسافرانی که راه دراز در پیش دارند می تازند، که برای مسافران معمول نیست و سبک به نظر می آید؛ اما کسانی که به تفرج یا از خانه ای می روند می تازند و به نکوهش دیگران وقعی نمی نهند. کاسیان اندکی پیش از سال 1600 قبل از میلاد بصورت قومی از ارتفاعات ایران وارد بین النهرین شده و حوریان نیز در حدود سال 2200 پیش از میلاد در نیپور ( حومه بابل ) می زیستند و بعدها بصورت دسته های انبوهی به نواحی شرق دجله مهاجرت کردند .

زین تقریبا بر پشت اسب چسبیده ولی دو سوی جلو ودنبال آن اندکی برآمده است که سوار را هنگام نشستن استوار می دارد؛ اما برآمدگیها چنان نزدیک است که سوارکار ناآشنا را می آزارد. نزدیک به 200 سال پیش، این پل را والی پشتکوه مرمت کرده بود. افغانان عموماء باوقارومتین اند اما این وقار ومتانت مانع گفت وگو های شاد نمی گردد. بینواترین افغانان هم این مراسم را اجرا می کنند دیگرتکلفی درکار نیست. این گزارش رو تقدیم میکنم به محیط بانان نازنین خورموج در اولین بازدید از کوه نمک جاشک، آقایان لیاقتنژاد، اشکو و مهندس پورسالم عزیز.

کلگی (سربند ) در محل پیوندها با تکمه های طلایی یا نقرهای تزیین شده و محل اتصال پوزبند با رخساره بند، تزییناتی به شکل گل زنبق دارا. رایجترین قلیان ازسفال ساخته می شود که به شکل بطری با دهانه ای پهن است. در روستا از یک قلیان بزرگ همگا نی در یک ساختمان استفاده می شود. غالب امامزادگان دشت بزرگ ساوجبلاغ از نوادگان امام موسی کاظم به شمار میآیند. دیوارهای صخره ها به مرور زمان و بر اثر فرسایش شکل و شمایل خاصی پیدا کرده اند و گاه به حالت پله پله در آمده اند لابه لای این صخره های هزاررنگ درختانی زیبا همانند بلوط، چنار، انجیر وحشی و گلابی کوهی بر لب رودخانه روییده اند و سرسبزی از سر و روی صخره ها بالا می رود.

کوهی است که بر جزیرهی ابنعمر مشرف است و در جانب شرقی دجله در ناحیه موصل قرار دارد» (144/2، ذیل الجودی) و از اینرو در منطقه قَردُوی باستان واقع است. یهودیان میگویند قبر ساره، همسر حضرت ابراهیم، نیز در اصفهان است».با متروک شدن باغ هزارجریب، امروز تنها کوه صفه و دامنههای آن است که محل گردشگر مسافران قرار میگیرد. کوه لجور در غرب شهر اراک و در مجاورت روستای اسکان قرار گرفته. در آنجا ابوسفیان گفت: «چرا ما کار اسلام را یکسره نکردیم و وارد مدینه نشدیم؟

چون کسی وارد خانهء دیگری میشود ، میگوید: ( سلام علیکم ) وصاحبخانه جواب می دهد ( وعلیکم السلام) وبرمی خیزد ودستهای مهمان را دردست می گیرد ومی گوید : ( شه راغلی ، هرکله راشی!) یعنی : خوش امدید ، همیشه بیایید! وسایلی که در تجارت از آن استفاده می شود در جای دیگری خواهد آمد. پشتون ها بسیار قلیان نمی کشند وبه جای ان نصوارمی کشند وبسیاربه ان عادت دارند. چلیم، قلیان) در مجلسشان در گردش است. همۀ فارسیوانان روزانه به دفعات از قلیان استفاده می کنند و در مقایسه با افغانان سلیقۀ بیشتری در تهیۀ قلیان به خرج می دهند.

قلیان می کشند و گپ می زنند. پس از صرف غذا قلیان می کشند . کوهدشت از معدود شهرهای ایران است که در روزهای گرم سیاست هیجانش به اوج می رسد. برونزد یافته است. رخساره افیولیتی بیستون بصورت مخلوطی از واحدهای آذرین، رسوبی و دگرگونی شده یا آمیزه رنگین می باشد که شدیداً تکتونیزه شده است. چون کشیده می شود، دود از آب می گذرد واگر آمیخته به ذرات روغنی ومواد دیگر باشد، پالایش یافته سپس به دهان می آید.

استاد مدتی در الازهر به تدریس پرداخت، تا اینکه نامهای از اندلس آمد که خبر از بیماری پدر استاد میداد. ضمن اینکه کوله باید علاوه بر کاور باران، رنگی مخالف محیط داشته باشد.کیسه خواب: کیسه خواب باید مانع نفوذ رطوبت شود و در عین حال در برابر سرما مقاوم باشد. گاری چرخدار در این کشورنیست (در هیچ جای ایران هم نیست ). پالانکین (تخت روان) هم نیست. صاحبخانه جای مهمان را تعارف میکند وچون نشست ، احوال اورا جویا می شود وبه گفت وگو ادامه می دهند. مهمان می پرسد : ( شه په خیریی ؟) یعنی خوب وخوش هستی ؟

سپس غذا می اورند که عبارت است از شوربا که دران نان ریزه می کنند ومی خورند ومیگویند بسیار خوشمزه است ، نوشابه شان دوغ یا شربت است . بسیار سست است به لگام نه ـ بلکه به تنگ ـ بسته است. افغانان از این داستانها وغزلها بسیار لذ ت می برند وبه ارامی گوش می دهند ومی گویند: ( ای شاباش) . این ظرف را آب می کنند و دو لولۀ چوبی آراسته هم در آن تعبیه شده است. پاسخ: در کوهپایه ها یعنی زمین هایی که از یکسو به کوه ها و از سوی دیگر به دشت ها مربوط میشود ، علف زار هایی روئیده است که از آنها به عنوان چراگاه استفاده می شود.

افغانان این دقت فارسیوانان را با انتقاد می نگرند؛ حتی داستانی می آورند که چند نفر فارسیوان به سفررفته بودند؛ چون دربازگشت از آنان پرسیدند چگونه سفری بود؟ نیروهای طالبان در بزرگراه این ولایت مستقر هستند و از دو طرف با حملات مقاومت روبرو هستند. سرود ها تقریباء همه عشقی است ، اما سرودهایی نیز در ستایش نبرد های قبایل وکارنامه های بزرگان دارند. مجموعه رشته کوه هیمالیا برای هزاران سال الهام بخش مردمان جنوب آسیا در ادبیات، افسانه ها و مذاهبشان بوده است.

مهدی آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. ظرف نصوار شان نوعی کدوی کوچک وخشکیده ای است که مغزان را خالی می کنند. انان نصوار را مانند ما در قوطیهای پهن نگه نمی دارند. نصوارافغانی مانند نصوار اسکاتلندی خشک ونرم است . وعباراتی مانند ان . افزون برضیافتهای بزرگی که درمراسم عروسی ومانند ان ترتیب می دهند، درمواقع مناسب پنج – شش تن از دوستان را دعوت می کنند. معمولا یک اسب، ساعتی پنج ـ شش میل می پیما ید.

دریای کوکچه، دریای واخان، دریای پامیر،دریای جرم، دریای انجمن،دریای وردوج، تگاب راست، دریای تنگی شیوا، غوری سنگ، دریای راغ،و دریاچه درواز، دریاهای مهم آنرا تشکیل میدهد ودر شمال آن دریای پنج جریان دارد که باین ترتیب از لحاظ ذخایر آب غنی می باشد. و برآنند که خورشید در آن غروب می کند و از آنجا طلوع می کند و کوه قاف است که خورشید را از زمین در پرده می دارد. بازی هایی که اکنون به طور کامل فراموش شده اند همراه با نحوه انجام آن شرح داده شده است. مردمان کدام مناطق کشور به زبان دری حرف می زنند؟

وقتی دوستانش وسط حرف لوییس میپرند، او یاد میگیرد چطور محترمانه صبر کند تا نوبتش شود. وقتی همهء مهمانان امدند صاحبخانه یا یکی از اعضای خانواده دستهای مهمانان را می شوید. یکی نی عمودی یا راسته که بالای آن سرقلیان رامی نهند که محتوی تنباکو و ذغال یا آتش است و دیگرنی که به لب می رسد. میزبان برسرسفره به تعارف می پردازد واصرار می کند که : بخورید !

دیدگاهتان را بنویسید