شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان

واخان با داشتن منظره زیبا، حیات وحش نایاب و بی نظیر، تاریخ غنی و فرهنگ از قدیم الایام منحیث تاج افغانستان شناخته شده است. ولسوالی واخان متشکل از کوه های پامیر و هندوکش بوده و مسکن دو گروپ اقلیت وخی و قرغز میباشد که بیشتر از هزاران سال در این ساحات زندگی کرده اند و از فرهنگ کاملاً بی نظیر برخوردار اند. مردم مرکز این ولسوالی از نظر اب اشامیدنی به مشکل جدی روبرو میباشند برای زمین های زراعتی آب کافی وجود ندارد به همین لحاظ مردم به درستی نمی توانند کشت خوبی بدست بیاورند هرچند زمین های آبی این منطقه دو فصله میباشند.

بلندترین و بزرگترین فلات روی زمین، فلات تبت در شرق آسیا، از برخورد دو صفحه تکتونیکی در حدود 55 میلیون سال پیش به وجود آمد. سنگ لاجورد (Lapis Lazuli) گوهری گران بهاست که به دلیل رنگ آبی خیره کننده آن به همراه رگه های طلایی رنگ زیبای خود و خواصی که دارد از هزاران سال پیش تاکنون طرفداران زیادی در جهان داشته است. این سنگ آبی رنگ مورد علاقه مصریان باستان و فراعنه مصر قرار داشته و کشف این سنگ در اهرام، نشان از تاریخ تجارت این سنگ گرانبها دارد. اقوام وخی و قرغز تحفظ حیوانات وحشی واخان را از وظایف خود شمرده و با این عمل شان فرصت های بهتر انکشاف پایدار را پیریزی مینمایند.

اولین کار دست با لاجورد، در پاکستان و در هزارۀ چهارم به دست آمد، در هزارە سوم نیز کارهای دستی متعددی از لاجورد در سرزمین های مصر و بین النهرین کشف شد. در سفر سوم مظفرالدین شاه به فرنگ مشیرالسلطنه دارای سه شغل مهم بود که عبارت بودند از وزارت خزانه، وزارت داخله و رئیس شورای سلطنتی. محترم محمد آصف رحیمی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در این محفل گفت:” ولسوالی واخان ولایت بدخشان یک ساحه با اهمیت طبیعی، فرهنگی، تاریخی میباشد که دارای مناظر طبیعی زیبا و حیات وحش نایاب در سطح منطقه بوده و از این لحاظ با بعضی از ساحات دیگری جهان در رقابت قرار دارد ضمناً این ساحه کشور عزیزمان از لحاظ زیستگاه طبیعی حیات وحش خصوصاً گوسفند مارکوپولو، پلنگ برفی، آهوی نخشیر، بز کوهی، خرس نصواری و ده ها نوع پرندگان ممتاز بوده که این امر به ارزش ملی، منطقوی و بین المللی آن افزوده است.

پس از عرضه کتاب محمد مثل گل بود و ادغام ۸ جلد در یک مجلد، حالا این کتاب در ۶۰ … در سال ۱۹۹۹ محققان آمریکایی تجهیزاتی را بر روی اورست نصب کردند که امکان مشاهده این تغییرات را میداد. سنگ لاجورد (Lapis Lazuli) نام سنگی است که در فالت ایران استخراج میشود. استخراج این سنگ بیش از ۲۵۰۰ سال در ایران باستان و در محل افغانستان امروزی رواج داشته به همین دلیل ریشه نام گذاری سنگ لاجورد (Lapis lazuli) که با نام های لازورد (lazaward) در عربی یا لاژورد (Lajward) در پارسی هم یاد شده از واژه فارسى باستان یا فرس قدیم به نام «لاژورد» گرفته شده که سپس در عربى به لاجورد تغییر کرده و از عربى وارد زبان لاتین شده است و به «لازور» تغییر پیدا کرده است.

فلات تبت در شمال با یک تپه وسیع محدود می شود که ارتفاع آن از حدود 5,000 متر (16,000 فوت) به 1,500 متر (4,900 فوت) در فاصله افقی کمتر از 150 کیلومتر (93 مایل) کاهش می یابد. کوه صفه نام کوهی است از سلسله جبال زاگرس در منتهیالیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوههای تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرکها و مجتمعهای مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود میگردد. حالا اگر دوست دارید یک کوهنوردی سبک انجام دهید و در بالای قله، نمایی کامل از شهر اصفهان ببینید میتوانید در هر ساعتی از شبانهروز، از مسیرهای مشخص شده، از این کوه بالا بروید.

این همان تجلّی قدرت خدا بر کوه بود، چرا که قوم موسی (علیه السلام)، از موسی (علیه السلام)، خواسته بودند از خدا بخواهد که خود را نشان دهد، با اینکه خداوند دیدنی نیست، تجلّی خدا بر کوه طور و هلاکت هفتادنفر از قوم موسی (علیه السلام)، و مدهوش شدن خود موسی (علیه السلام)، همه مجازات آنها بود که چرا چنین تقاضایی کردهاند و هم نشان دادن قدرت الهی بود، تا آنجا با دیدن جلوههای قدرت الهی، با چشم باطن خدا را بنگرند. معادن لاپیس لازولی در سرزمین های بسیار مرتفع با شرایط بد آب و هوایی قرار دارند. خود پیغمبر(ص)، با اینکه تمایل به خروج از مدینه نداشت، به این مشورت احترام گذاشت و با یک نفر از اصحاب براى مهیّا کردن اردوگاه از شهر خارج شد و محلّى را در دامنه کوه احد که از جهت شرایط نظامى موقعیت حسّاسى داشت، براى اردوگاه انتخاب نمود.

این سنگ به رنگ آبی تیره همراه با لکه های طلایی پیریت است و از سنگ های نیمه قیمتی و شناخته شده در عهد ایران باستان و یکی از کالاهای تجاری ایرانیان بوده. این کوهها از نظر زمین شناسی ، یکی از مراکز پرالتهاب درونی کشور بحساب آمده و وقوع زمین لرزه های بزرگ در دوران مختلف و وجود آتشفشانهای متعددی چون سبلان ، سهند و همچنین آرارات در ترکیه و نزدیکی مرز ایران در این ناحیه ، دلیلی بر التهاب و دگرگونی های متوالی در این منطقه در طول تاریخ بوده است .

«و چون عیسی این مثَلها را به اتمام رسانید از آن موضع روانه شد. برای سیاحان و گردشگرانی که به این مکان تفریحی و دیدنی میروند، توصیه میکنم با خود حتماً لباس گرم و لحاف و کمپل ببرند تا بر اثر سردی هوا مریض نشوند. او بیان کرد: تمام بخشهای بستری مربوط به کرونا به اکسیژن مرکزی مجهز و ۴۶ کپسول اکسیژن جدید نیز افزوده شده و ظرفیت ۱۷۰ کپسول اکسیژن برای مقابله با گسترش احتمالی همهگیری ایجاد شده است. ظرفیت نهایی انتقال آب در این پروژه ۵۰۰۰ لیتر در ثانیه است.

نواحی مرتفع این کوهها به علت ارتفاع نسبتاً زیاد، دارای آب و هوای کوهستانی است. در جدول زیر قلههای بلندتر از ۷۲۰۰ متر و دارای ارتفاع نسبی بیش از ۵۰۰ متر (معیار رایج در تعیین کوه مستقل) در کوههای سالتورو فهرست شدهاند. حالا سیگنالهای ۵G از تمام مسیر به قله کوه در ارتفاع ۸۴۸۴ متری خواهد رسید. کهنترین آثار موجود در این محوطه، متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و جدیدترین آنها مربوط به دوران صفویه است اما شهرتش را بیش از همه مدیون کتیبه و نقش برجسته داریوش اول هخامنشی (۵۲۱-۴۸۶ پیش از میلاد) است که در ارتفاع حدود ۸۰ متری از پای کوه، بر دل صخره نقر شده.

به گفته شاهنشاه داریوش کبیر در متون تاریخی به جای مانده از دوران هخامنشیان، لاجورد به کار رفته در ساخت این کاخ، از سغدیه، سرزمینی در آسیای مرکزی و شامل بدخشان، تأمین شده است. لاجورد سنگی نیمه قیمتی در دوران ایران باستان است. سهند نیز یکی از کوههای آتشفشانی ایران است که در 40 کیلومتری جنوب تبریز واقع است. لاجورد یکی از قدیمی ترین و کهن ترین گوهر سنگ های مورد استفاده توسط بشر است.

دیدگاهتان را بنویسید