سنگ لاجورد چطور تشکیل می شود؟

دفاع می کرد.وی گسترش دانش و تکنولوژی و ازادی خواهی در روسیه را با عقب ماندگی کشورش مورد سنجش قرار داده و در همین راستا مردم بخارا را به آموختن زبان روسی فرا می خواند تا از این طریق با فرهنگ اروپایی و عوامل پیشرفت آنان آشنا شوند. پس از برچیدگی فر ماندهی مشترک CIS در سال 1993، لشکر زرهی تحت فرماندهی روسیه درامد و مقرر شد در سال 1999 م، تاجیکستان را تخلیه و سلاح هایش را به ارتش این کشور تسلیم کند، اما تاکنون در آن جا مستقر هستند. ممکن است این یکی از کوه های داغی باشد که دود از آن خارج می شود، اما دمای هوا در ارتفاعات بسیار پایین است.

بیایید در همین حال ، آنها می گویند که پس از اعتراض طرف دیگر ، کوه به کوه نرسیده ، یکی به دیگری رسیده است. از کوه های پا میر سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از جنوب تاجیکستان و تشکیل مرز جنوبی ان با افغانستان، وارد خاک ازبکستان و سپس ترکمنستان شده و سرانجام در خاک ازبکستان به دریاچه آرال می ریزد. ابوالقاسم لاهوتی لاهوتی 70 سال زندگی کرد که نیمی از آن به ایران و حوادث ان مربوط است و نیمه دیگر که از سال 1922م 1301 ه ش آغاز می شود در چار چوب دگرگونیهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیا لیستی به ویژه جامعه فارسی زبان اسیای مرکزی قرار می گیرد.

بخش مرکزی با ۶ دهستان به نامهای: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره از تونل کندوان تا (ماهدشت) یا مرد آباد یا همان شاهدشت قدیم را شامل میشود.بخش اشتهارد که از احمدآباد تا مرادتپه ادامه دارد، تنها یک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانیه) دارد. اقتصاد تاجیکستان به دلیل توانایی های جغرافیایی و طبیعی خود، یکی از مناطق مهم اقتصادی در آسیای مرکزی محسوب می شود و از جایگاهی ویژه برخوردار است. در 12 سالگی پدرش را از دست داد. نخستین اشاره به این جایگاه در کتاب دیودوروس سیکولوس بود که در آن بخشی از نوشتههای کتزیاس یونانی درباره بیستون آورده شده است.

وی با اشاره به ظرفیت عمده فروشی در مرکز تجارت جهانی کوه نور ادامه داد : واردات از طریق گمرک اختصاصی نیز در این مرکز طراحی شده است . بخش شرقى و جنوب شرقى ننگرهار با خط ديورند همسرحد است .اين ولايت را سلسله کوها محاط کرده که درشمال آن سلسله فرعى کوهى هندوکش که از کوتل پردم آغاز ميشود و با دشت گمبيرى منتهى مى گردد .در همان بخش هاى اخير به نام کوز کنر و دامن کوه کشموند ياد ميشود .سلسله کوه سپين غر در جنوب ، سلسله تورغر در غرب و به سوى شرق آن ولسوالى هاى کامه ، گوشته ، لعل پور و آن سلسله فرعى کوه هندوکش در منطقه مومند آن سوى خط ديورند که از ديوانه بابا نورستان شرقى و از کوتل دورا شرق آغاز ميشود ، تا لوارگى ادامه دارد .

برخی احزاب موجود در تاجیکستان عبارت اند از: – حزب کمونیست – حزب دموکرات تاجیکستان – حزب نهضت اسلامی – حزب رستاخیز – حزب لعل بدخشان – حزب خلق تاجیکستان – حزب باز سازی سیاسی و اقتصادی گروه های سیاسی – سازمان جوانان – آریانای بزرگ – جوانان ازاد سیستم دفاعی – ارتش در تاجیکستان ارتش گستردهای وجود ندارد تنها یک گروه شبه نظامی وجود داشته که الکساندرشیشلیانکف روسی، وزیر دفاع تاجیکستان ،در سال 1993 تلاش کرد آن را به یک نیروی مسلح تبدیل کند.

از درياى کنر تنها زمين هاى آبى ولسوالى هاى کوزکنر ، کامه ، گوشته و لعل پوره آبياري ميشود . ننگرهار بدون درياى سرخرود درياهاى ديگر ندارد و آب درياى سرخرود نيزهموار جارى نيست ، تنها درفصل بهار و گاه گاه آب هاى سيلابى دارد . امروزه ه تیره ای از ایل سگوند به نامم علی دوست وجود دارد. از این رو مشهد را ترک گفت و به همراه پدر، رهسپار تهران شد تا در آن حوزه عظیم در آن روزگار و در محضر بزرگانی همچون آیه حاج شیخ محمد تقی آملی، به تحصیل بپردازد.

فرزندان ایشان هوشنگ اعتضادی، ایرج اعتضادی، ناصر اعتضادی، دکتر محمد رضا اعتضادی و بهجت الملوک اعتضادی می باشند،از آثار خطی او چند مرقع و تفسیر قرآن معروف به چاپ اخگر میباشد. اشنایی او با نوشته احمد دانش به نام(نوادرالوقایع)که در ان نگارنده ضمن زشت شمردن جنایت های حاکم بخارا با اهنگی ستایش امیز ،به شرح سفرش به سن پترزبورگ پرداخته بود، نخستین انقلاب روحی را در او پدید اورد. تفاوتِ دیدِ مارشال دوستم با مارشال فهمیم در عرصهی نظامی و جنگی آن بود که مارشال دوستم با وجودِ برخی اشتباهاتِ قوماندانهایش همیشه آنان را تحتِ نظر میداشت. نسخه های خطی این مؤسسه مهم ترین مرکز نسخه های خطی فارسی در تاجیکستان به شمار می رود.

مساحت بدخشان افغانستان 47403 کیلومتر مربع بوده و جمیعت آن بالغ بر یک میلیون و هفتصدو پنجاهزار نفر است ، اکثریت باشندگان این استان را تاجیکان تشکیل داده و به زبان فارسی حرف میزنند .در بدخشان زبانهای دیگری به نام زبان های پامیری هنوز زنده هستند ، و مردم به آنها تکلم مینمایند . مساحت آن ٧٩١٦کيلومتر مربع و مرکز آن شهر جلال آباد است .ازسوى غرب با ولايت هاى کابل و لوگر و از طرف جنوب در منطقه سپين غر با ولايت پکتيا و خيبرپشتونخوا هم سرحد است .

چندی بعد، آنها از بالاحصار کابل به کوچه خواجهخوردک، نزدیک بالاحصار انتقال یافتند. همچنان تورغر کوه دوم بزرگ ننگرهار است که در سوى جنوب ننگرهار از درونته آغاز و تا شرق کابل ميرسد .طول تور غر نيز درحدود ١٥٠ کيلومتر، قلعه بلند آن ٤١٦٧متر ارتفاع دارد ؛ اما برعکس کوه سپين غر جنگلات ندارد . نسبتِ بیماری نتوانستم بخشی از یادداشتهای ذهنی را که از مرگ تا ختم فاتحهی مارشال دیده بودم بنویسم و همه را به شمولِ موضع منفی قانونی در موردِ فامیلِ احمدشاه مسعود را در یخشهای بعدی توضیح میدهم.و اما مارشال دوستم!

اما در سالهای اخیر با احداث راههای جدید و اصلاح مسیرهای دشوار، راههای صعود به ارتفاعات کوه و دسترسی به آثار طبیعی و تاریخی کوهستان صفه آسانتر و شناختهتر شده است. گویا خداوند با این کار مى خواست دو چیز را به موسى(علیه السلام) و بنى اسرائیل نشان دهد؛ نخست این که: آنها قادر نیستند، پدیده کوچکى از پدیده هاى عظیم جهان خلقت را مشاهده کنند، با این حال، چگونه تقاضاى مشاهده پروردگار و خالق را مى کنند. گزینش چنین راه و رسمی از جانب متهمان به جرایم ضد بشری، نه تنها مایه سرشکستگی و انزوای اجتماعی آنها نمی گردد، بلکه برعکس با روحیه گذشت و بلند نظری ای که در نزد مردم افغانستان وجود دارد، مایه رستگاری شان گردیده و نیروی سازنده جامعه را از زنجیرهای بی اعتمادی رها می گرداند.

همچنان در قانون اساسی، ما “زبانهائی” به نام پامیری نداریم، بلکه “زبانی” بنام پامیری داریم، ولی معلوم نیست که کدام مردم به این زبان تکلم میکنند و دارای چه خصوصیتی است و وابسته به کدام خانوادۀ زبانها است؟ کتابخانه آکادمی علوم دارای 5/1 ملیون کتاب به 20 زبان دنیا است. مؤسسه تاریخ و باستانشناسی و مردم شناسی احمد دانش دارای موزه است که برخی از آثار به دست آمده در پنج کنت، در آن نگهداری می شوند و کتابخانه آن شامل مجموعه نفیسی از کتابها و اسناد تاریخی است. دانشگاه دولتی خجند، دارای 12 دانشکده است.

آب ها تاجیکستان دارای منابع اب فراوان است و از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد. اگر فوران در اعماق دریا صورت گیرد، انفجار و مخصوصا فرونشستن آب دریا که پس از آن صورت میگیرد، باعث پیدایش امواج بسیار شدید (تسونامی ) میشود . از تأليفات او « وسيلة النجاة » است که به خاطر جامعيت آن، برخي از فقهاي نامدار، از جمله امام خميني بر آن، حاشيه نوشته اند.

به پاس نوشته ها و پژوهش های آرزنده او در تاریخ و تاریخ ادبیات و زبان شناسی و با توجه به ابتکار او در این زمینه ها، دکترای علوم فلسفی و کرسی استادی به او اعطا شد. به اين ترتيب با الهام از طبيعت مي توان ایجاد پوشش گياهی شوره پسند كويري را در نوارهاي خاص به انجام رساند. همبستگی دارد. مؤسسه خاور شناسی از 5 بخش خطی، متن شناسی، ایران شناسی، اسلام شناسی و تمدن شناسی تشکیل شده است. در این دانشگاه بخش های فارسی، عربی، اردو، هندی و پشتو دایر شده است.

از سال 1980 م این مؤسسه بخش جدیدی را ایجاد کرد که وظیفه پژوهش درباره دگرگونیهای ایران و افغانستان و خاور میانه را بر عهده دارد. در کناره های این کوه آتشفشان مخروط های کوچکی از گدازه های بازالتی وجود دارد که رنگ های تیره ای دارند. برای مثال: آتشفشان دماوند در محدوده استان مازندران و در شمال شرقی تهران قرار دارد. بزرگترین آتشفشان جهان در بهشت تنریف (Tenerife)، یکی از جزایر قناری، واقع شده است. البته لازم به ذکر است که در این بین غار پلکانی وجود دارد که بزرگترین غار در منطقه بوده و 1500 متر طول دارد.

دیدگاهتان را بنویسید