راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

از آنجایی که این کوه کوه بسیار محکم و باصلابت بودهاست، محل مناسبی برای ساخت دژ به شمار میرفتهاست. در بدنه کوه چاهی تا سطح رود سیمره کنده شده است که با آن آب مورد نیاز دژ تامین می شده است. از لحاظ تجهیزات با توجه به ارتفاع کوه و شرایط آب و هوایی بهتر است لوازم خاص با درجه کیفیت عالی انتخاب گردد، مانند تهیه کفش های سه پوش، لباس های خاص، کپسول اکسیژن و چندین وسیله دیگر که هرکدام با توجه به نرخ ارز دارای هزینه های سنگینی هستند.

بدین ترتیب، اگر بخواهیم هزینه های ضروری صعود بدون بلیط هواپیما را در نظر بگیریم با نرخ کنونی ارز حدودا از ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برای هر نفر خواهد بود، هزینه ای بسیار سنگین که قطعاً تأمین آن برای کوهنوردان ایرانی بدون داشتن اسپانسر غیرممکن به نظر می رسد. مخروط پهن و گسترده کوه سهند با گدازههای باقی مانده از فوران آتشفشان در دامنههای این کوه، فعال بودن آتشفشان سهند در گذشته را نشان میدهد.

یهودیان میگویند قبر ساره، همسر حضرت ابراهیم، نیز در اصفهان است».با متروک شدن باغ هزارجریب، امروز تنها کوه صفه و دامنههای آن است که محل گردشگر مسافران قرار میگیرد. همچنین برای نخستین بار زنان ایرانی نیز فاتح قله اورست شدند و پرچم کشورمان را بر بام جهان برافراشتند. آنگ دورجی شرپا به عنوان راهنمای کوهنوردی و صعودگر حرفه ای است که کوه اورست را ۱۸ بار فتح کرده است. ترک ها پس از اشغال کوه آرارات خود را در موضع برتر دیدند و بر سر معاوضه این منطقه اصراری نداشتند، زیرا منطقه دلخواه خود را بدون هزینه تحت کنترل داشتند.

او نتوانسته بود مشقهایش را بنویسد و از من خواست که پیش از شروع کلاس به او در نوشتن مشقهایش کمک کنم. از جمله وسایل مهم در هنگام صعود جعبه کمک های اولیه و لوازم بهداشتی مانند شامپو، صابون، حوله و دستمال است. از جمله مهم ترین وسایل مورد نیاز برای کوهنوردان استفاده از کفش مناسب، دستکش و کیسه خواب با کیفیت است، زیرا این ارتفاع بسیار سرد می شود و باید دقت داشته باشند که دچار سرمازدگی نشوند.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید تا به حال اطلاعات دقیقی از این آتشفشان فعال به دست نیامده است، اما قلههای آن از بخارهای دی اکسیدی سرشار است. مغولستان از کشورهای بکر و دست نخوردهای است که بسیاری از سنتها و فرهنگهای قدیمی در آن زنده است و زندگی عشایری در آن جریان دارد، آسمان آبی که این روزها دیگر در کمتر شهری پیدا میشود، مغولستان را به نام سرزمین آسمان آبی میشناسند. البته برای صعود به قله اورست حتی برای کوهنوردان با تجربه نیز بهتر است همراه با راهنما باشد تا در طی راه همراهیشان کرده و مسیرهای مناسب صعود را نشان دهند.

در سال ۲۰۰۲ نیز فوران این آتشفشان باعث کشته شدن ۴۵ نفر شد و ۱۵ درصد از ساختمانهای شهر گوما را نیز تخریب کرد. و در همان سال به اتفاق ۶ نفر از دوستان و اعضاء تیم موفق به صعوداین قله شد و اولین تجربهٔ هیمالیا نوردیش را با موفقیت پشت سر نهاد. سال ۱۳۶۷ در اولین تجربهٔ پیش از ورود به دنیای حرفه ای کوهنوردی گروه قندیل را بنا نهاد و بعد از آن فعالیتهای خویش را در گروه کوهنوردی سامرند شهرستان نقده ادامه داد تا بالاخره در سال ۱۳۷۳ به همراه جمعی از دوستان پیشکسوت این رشته در سطح شهرستان گروه کانون کوهنوردان نقده را تأسیس کرد و آغاز فعالیتهای این گروه را میتوان سر آغاز ورود محمد به دوران زندگی حرفهای در رشتهٔ کوهنوردی قلمداد نمود.

سیمرغ، سئن یا مرغو سئن اوستا در شاهنامه نیز حضور خود را با تفاوتهایی حفظ کرده است. فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان ایرانگرد به اشتراک بگذارید. رود نیل از میانه افریقا میگذرد و کشور مصر هم به دلیل وجود این رود برپا شده است، به همین دلیل است که مصر را هدیه این رود به زمین میدانند. سیبری همهاش برف است و سرما، تا چشم کار میکند یخچال است و زمین یخزده. همچنین فسیل هایی از موجودات زیر آب در این قله به چشم می خورند که مدتها پیش در اقیانوس زندگی می کرده اند.

سرزمینی با طبیعتی استثنایی و چشم نواز و فرهنگی غنی و چند هزار ساله با گویش دلنشین که در طی هزاران سال کمترین تغییر را به خود راه داده است. سریلانکا را روی نقشه پیدا کنید! این عنوان از آن جهت روی فنلاند گذاشته شده است که تقریبا ۱۰ درصد از این کشور را دریاچههایی که در اطراف آن واقع شده، تشکیل دادهاند. وی اولین صعود خود را در سال ۱۹۹۲ و هجدهمین صعور را نیز در سال ۲۰۱۶ انجام داد. دقت داشته باشید که لباس نقش اساسی در هنگام کوهنوردی دارد و بهتر است چنین لباس هایی را در هنگام صعود به قله اورست به همراه خود داشته باشید: پیراهن آستین بلند با قابلیت خشک شدن سریع، پیراهن آستین کوتاه جهت پیاده روی در مسیرهایی با شرایط آب و هوایی مناسب، لباس زیر گرم به همراه جوراب گرم و پشمی برای هوای بسیار سرد، ژاکت پشمی، کلاه های گرم زمستانی یا کلاه کپ، دستکش گرم و کفش های مخصوص کوهنوردی.

اگر بخواهیم از کوهنوردان ایرانی که جزو فاتحان قله اورست هستند یاد کنیم، باید نام عظیم قیچی ساز را بیان کنیم که بدون استفاده از کپسول اکسیژن این قله را فتح کرد، این جوان ایرانی در سال ۱۳۸۴ قله اورست را با استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده بود که در سال ۱۳۹۴ نیز موفق به فتح بدون اکسیژن گردید. درباره چشمهای که از آن یاد شده، باید گفت این چشمه به نام عین الشهدا معروف بوده و محل آن بر اساس نقشهای که شخصی با نام سالم شمس الدین کشیده، در شرق کوه رمات بوده است.

در پاسخ به این سوال باید بگویم بله. خط الراس 52 کیلومتری شرقی غربی در شمال شرقی البرز مرکزی. کوه صفه یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد از کوه های زاگرس که از طرق مختلف از جمله شمال ( جاده کربندی)، جنوب ( خط آهن ) ، شرق ( مجتمع های مسکونی ) و غرب ( کوه های تخت رستم) دسترسی دارد. قله اورست بلندترین کوه دنیاست، ارتفاع قله آن از سطح دریا معادل ۸٬۸۴۸ متر میباشد، این کوه در رشته کوههای هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفتهاست.

وی در سال ۱۳۵۸ در کنکور پزشکی در دانشکده پزشکی تهران با رتبه بسیار بالا قبول شد و پس از فارغ التحصیلی در همان رشته ، رشته داخلی را برای خود انتخاب نمود. برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند در اوستا از این رشته کوه به عنوان «ابارسین» که به معنای «بالاتر از عقاب» است یاد شده است. تبت در بخشی از آسیای شرقی قرار گرفته و تعدادی از بلندترین کوههای جهان در این منطقه قرار گرفته است، البته کوه اورست بلندترین قله جهان نیز در تبت و مرز کشور با نپال واقع شده است که از همین رو بام دنیا بهترین لقبی بوده که میشد روی این کشور گذاشت.

این عبارت از ترجیع بند شعری که در زمان شاه ادرواد ششم خوانده شده، روی این کشور باقی مانده است. گاوبازی یا سنت ماتادورها یکی از فرهنگهای رایج و مهم اسپانیاست که در آن فرد گاوباز با لباسی که به زیبایی آراسته شده، وارد زمین میشود و با یک گاو نر عصبانی بدون هیچ سلاحی روبرو میشود. آتشفشانها در حالت کلی در مناطقی از زمین که پوسته سخت آن حالت فرورفته یا برآمده داشته باشند رخ میدهد و کوههای آتشفشانی نیز به همین ترتیب در طول زمان با انباشت مواد مذاب سرد شده به وجود آمدهاند.آتشفشان در تعریف علمی، یک ساختمان زمینشناسی است که مواد مذاب درون زمین از طریق آن به پوسته بیرونی و سطح زمین میرسند.

بنابر یافته های زمین شناسان، احتمالا یکی از علل پیدایش آتشفشان های سهند، تجدید فعالیت های گسل سلطانیه-تبریز است که از منطقه سهند عبور می کند. • کوهنوردان از سال ۱۹۷۴ به طور مرتب سالانه به این قله صعود می کنند، تنها در سال ۲۰۱۵ این روند متوقف گردید و باری دیگر از نو راهی اورست شدند. عمو سام را با در کنار هم گذاشتن حروف اول ایالات متحده امریکا ساختهاند و از طرف دیگر در تاریخ این کشور و در طول جنگ سال 1812 در امریکا شخصیت تاثیرگذاری به نام سموئل ویلسون وجود داشته است که بسیاری او را به نام عمو سام صدا می کردند از این رو می توان گفت که این اسم بعدها تبدیل به نمادی از احساسات وطن پرستانه امریکایی ها شد.

دیدگاهتان را بنویسید