جایگاه باورهای تنجیمی در کیهانشناسیِ عجایبنامهنویسان (قرون چهارم تا هشتم هجری)

چهار لایه اصلی وجود دارد که زمین را تشکیل میدهد – پوسته، گوشته، هسته بیرونی و هسته داخلی. 43. زمین ،از چهار لایه ی هسته داخلی، هسته خارجی، جبه و پوسته تشکیل شده است. 26. ضخیم ترین لایه زمین، جبه است که 2900 کیلومتر ضخامت دارد این لایه به غلظت کارامل است و ترکیبی از سنگ های داغِ ذوب شده است. 34. در جو زمین، 5 لایه وجود دارد که شامل تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر، ترموسفر و قسمت خارجی جو است ، جو از سطح زمین تا ار تفاع 50 کیلومتری ضخیم تر است و تا ارتفاع 10000 ادامه دارد. 37. بیرونی ترین لایه اتمسفر از 700 کیلومتری سطح دریا تا 10000 کیلومتری فضای بیرونی، وسعت دارد.

این دریاچه ها ،دی اکسید کربن را به ارتفاعات خیلی بالا پرتاب می کنند و در گذشته باعث مرگ صدها نفر شده اند این پدیده، به دلیل وجود گدازه زیر سطح دریاچه به وجود می آید و گدازه ها دی اکسید کربن در آب رها می کنند، که باعث رها شدن این گاز در اتمسفر می شود. اولین اتمسفر از گازها و فعالیت های آتشفشانی به وجود آمده است. در Astroneer شما حین سفر در کهکشانهای دور مجبور میشوید روی یک سیاره بیگانه اما زیبا فرود بیایید و با استفاده از ابزار و موادی که در اختیار دارید، آرام آرام یک پایگاه بزرگ با تجیهزات، آزمایشگاه و وسایل نقلیه بسازید.

58. مسطح ترین کشور:مالدیو مسطح ترین کشور بر روی زمین است که از سطح دریا 2.4 متر فاصله دارد. سطح عطارد بیشتر خاکستریرنگ است و به خاطر نوع دهانههای آتشفشانی و آبگیرها بسیار شبیه کره ماه است. علاوه بر این، سیارهی ناهید دقیقاً شبیه به کرهی زمین دارای یک سطح خاکی است و شرایط آب و هوایی این دو سیاره نیز به هم شبیه است. حدود 71 درصد از سطح زمین پوشیده از آب است، که در هنگام مشاهده از فضا به رنگ مایل به آبی ظاهر میشود، از این رو به نام سیاره آبی معروف شده است. 11. جالب است بدانید، که در حدود 95% از اقیانوس های روی زمین، هنوز کشف نشده اند.

53. پست ترین نقطه شناخته شده :”چلنجر دیپ” در کنار گودال ماریانا در زیر سطح اقیانوس آرام به سمت جنوب ژاپن، پست ترین نقطه بر روی زمین است. 12.جزر و مد در اقیانوس ها، به دلیل نیروی جاذبه بین زمین و ماه به وجود می آید.ماه، آب های اقیانوس ها و حتی دریاچه ها را به وسیله ی قدرت جذب بالا می کشد. از نظر تعداد ماهواره ها، زحل نیز کمی عقب است – 62 مورد از آنها را می شناسد.

19. یک حقیقت شگفت انگیز در مورد زمین، این است که 99 درصد از تمام گونه های مختلفی که تا به حال روی زمین وجود داشته اند، منقرض شده اند. 15. ماه، نور خورشید را زمانی که در سمت دیگر زمین است، یعنی سمت دیگر شب است، روی زمین می تاباند. 60. مواد معدنی ناشناخته:دانشمندان به تازگی تخمین زده اند که در حدود 1500 ماده ی معدنی ناشناخته وجود دارند ما تقریبا، 5000 نوع ماده ی معدنی را می شناسیم .یک حقیقت شگفت انگیز دیگر این است که تنوع مواد معدنی بر روی زمین منحصر به فرد است و در هیچ سیاره ای وجود ندارد.

این به این دلیل است که سال بر روی زمین دقیقا 365 روز نیست ، بلکه 365.2564 روز است. با کلیک بر روی تصویر سیاره مورد نظرتان، می توانید به مطلب مربوطه ارجاع پیدا کنید. در زیر اندازه سیارات منظومه شمسی به ترتیب صعودی نشان داده خواهد شد و به طور خلاصه در مورد خود سیارات صحبت شده است. این قابلیت انتشار تشعشعی یک خاصیت از ماده میباشد که بیان کننده نسبت انرژی تشعشع شده توسط ماده مورد نظر به انرژی تشعشع شده توسط یک جسم سیاه در همان درجه حرارت است.

مقدار سیلیکای موجود در این سنگ نسبت به بازالت بیشتر است. در بعضی مواقع، حتی سادهترین سؤالها میتواند شما را به پاسخهایی سوق دهد که خیلی بیشتر از آنچه در واقع میخواستید بدانید توضیح دهنده هستند. فرارهای سیاره ای را ساختند که به نام پیوِکس شناخته میشود نه تنها حفاری میکند، معدن کاوی هم میکند. میدان مغناطیسی این سیاره ۵۵تا 58.5 درجه نسبت به محور چرخش آن تفاوت دارد و این بیشترین مقداری است که در میان سیارات ثبت شدهاست و پیشبینی میشود که مرکز مغناطیسی آن در مکان متفاوتی نسبت به مرکز سیاره و با فاصلهای حدودا 8٬000 کیلومتریباشد.

از همینجا دانسته میشود که یکی از اموری که اندیشهی بشر را از آغاز تا آن زمان به خود مشغول میداشته است، بازیابی ارتباط میان این جرمهای آسمانی و نقش آنها در سرنوشت انسانها بوده است. زمین تنها سیاره شناخته شدهای است که زندگی را در خود جای داده است. در زمان بازگشت، تضاد مغناطیسی در زمین تغییر خواهد کرد، که جهت میدان مغناطیسی را تغییر می دهد. محور چرخش زمین در زمان چرخش دور خورشید، شیب 23.4 درجه ای دارد. 13. زمین بر عکس مشتری که 67 ماه دارد، فقط یک ماه دارد.

این 0.2564 روز هر چهار سال، یک روز در ماه فوریه حساب می شود . 30. زمین ،تنها سیاره ای است که در زیر سطح خودش صفحات زمین ساختی دارد این صفحات روی گدازه های داخل زمین شناور هستند وقتی این صفحات به هم می خورند ، زلزله رخ می دهد. پس از گذشت میلیونها سال ، سطح زمین شروع به سرد شدن نمود و پوسته جامدی ، به دور زمین بوجود آمد. پس از توقف جریان بیرونریز، برآمدگی فرو نشسته، مجموعهای از کوههای حلقوی را بهوجود آورده است. یک تکنیک دیگر نیز وجود دارد که برای تاکید به کار می رود و این تاکید بالا و پایین بردن تون صدا است که البته نمی توان این شیوه را در مقالات آکادمیک به کار برد!

واقعیت این است که زمین در اطراف خورشید میچرخد، و با این وجود، 1 نفر از هر 4 آمریکایی معتقدند که این خورشید است که به دور زمین میچرخد ، و نه چیز دیگر. اگر فیلم آواتار را دیده باشید با صخره های معلق در هوای سیاره پاندورا آشنا هستید، اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید سازندگان این فیلم این صخره های معلق در هوا را از کجا الهام گرفته اند؟ لازم به ذکر است که چهار قمر بزرگ مشتری را می توان به راحتی با دوربين های با بزرگنمايی کم مشاهده کرد. البته آیات قرآن در این زمینه صرفاً بیانی از آفرینش خداست و تصریحی در بیان ذکر ترتیبی خلقت مستفاد نمیشوند؛ اما در تورات، آفرینش خورشید و ماه و سایر اجرام سماوی، بهصراحت پس از آفرینش زمین و ایجاد پوشش گیاهی آن مطرح شده است.

دیدگاهتان را بنویسید