تفسير آيه 1 تا 12 سوره طور – مدرسه فقاهت

اگر بخواهد آبروي کسي را حفظ بکند او «ستّارالعيوب» است و طرزی آبرو را حفظ ميکند کسی که کنار انسان ايستاده است، هيچ خبری ندارد، اگر مسئله رؤيا حلّ شود، تمثيلی که در بعضی از روايات مرحوم کلينی در جلد هشت کافی نقل کرد، توجيه شود، اين رؤيا يک بيانگر خوبی است از صحنه بعد از مرگ؛ منتها در واقع عالمِ خارج اين گونه است. دسترسی راحت، مسیر نه چندان دشوار صعود و امکانات پیش بینی هوا از عوامل موثر در موفقیتهای صعود این کوه بوده اند. ایمیل به دست آقای فامیل میرسه ، اسم رو سالهای خیلی دور شنیده ، اون موقع که پسربچه کوچیکی بوده ، اون موقع که عمه اش در امریکا در آستانه جدایی از همسرش بوده ، بعد از طلاق عمه، مژده دختر بزرگتر پیش مادرش می مونه و مریم دختر کوچیکتر با پدرش به انگلیس میره .

ساحل عاج در بخشی از قاره افریقا قرار گرفته که محل زندگی فیلهای زیادی است، طی سالها شکار بیرویه فیلها برای دستیابی به عاج آنها باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این حیوانات آرام شده است. ثمره ی زندگی ایشان، 4 فرزند بنامهای پیمان، کامران، کیهان و احسان جاویدان میباشد. پس به این خاطر میتوان که نه تنها دارایدخت نخستین شاعربانوی شعری هیجای زبان دری خواند؛ بل میتوان گفت نخستین شاعر بانوی بدخشانی هم میباشد. اين روايت را قبلاً هم خوانديم در کلمات نوراني پيغمبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) است، قبلاً در نهج الفصاحه بود. پامیر ها از جمله ساحات شناخته شده اکولوجیکی بوده و میتوان آنر در ر دیف میراث های طبعی ایکه غنی از نتوع حیات است حساب نمود با داستن اکوسیستم و توپوگرافی گواراه پامیر ها را میتوان تمثالی از محیط زیست سالم شرح نمو این ساحات پناگاه حیات وحش نادر و کمیاب بوده که تعداد زیاد حیوانات وحش بومی و مهاجر در آن گشت وگذار و تولید نسل مینماید از جمله حیوانا باختری و مشکین پلنگ برفی خوک نصواری غژگاو و 17 نو ع حیوان وحشی می باشد این حیونات معمولا در این ساحات تولید نسل مینمایند قسمت هایکه از مزاحمت انسانی و طبعی دور بوده عموما دست ناناخوده مانه و توسط انسان ها و سیاحین داخلی مزاخمت شده اند خیوانات آن عموما فرار و یا به ساحات بلندتر و دور از انظار مردم دفته ان تاجایکه تاریخچه حیات وحش تاجکستان میباشد و با امقیاز مهاجرت به پلکستان و چین همیشه در گشت و گذلز میباشدند این منطقه زمان شاهداه تجارتی مهم در آسیا بود که افسانه های راه ابریشم در تاریخ آسیا از شهرت کامل بر خوردار است.

بلندترین و بزرگترین فلات روی زمین، فلات تبت در شرق آسیا، از برخورد دو صفحه تکتونیکی در حدود 55 میلیون سال پیش به وجود آمد. بلندترین فلات آسیا کدام است؟ خوب است بدانیم که معادن نمک در دنیا معمولا یا به صورت معادن نمک کوهی وجود دارند یا نمک های دریاچه ، دریا البته نمک های دریا جز معدن نمک محسوب نمیشود زیرا محصول نمک بدست امده حاصل استخراج و تفکیک و تسویه و سایر عملیات کارخانه ای ودرنتیجه دریافت نمک از آب دریا بوده و بهتر است براساس نظر اکثر کارشناسان نمک های دریائی را حاصل معدن نمک دریا نمیدانند ئ فقط نمک های کوهی عملا جز معادن نمک به حساب می آیند.

در آخر این که آنچه من در مورد “نقد” خوانده و شنیده بودم آنچه نبود که از آقای امیری خواندم؛ برای آن که سادهترین و عامفهمترین تعریفی که از نقد داریم همان “جدا کردن سره از ناسره است” اما در در نبشته جناب امیری به یک چنین چیزی سرنخوردم و هیچ جای ندیدم در 173 برگه کتاب که او نبشته باشید این قسمت کتاب کمی خوب است یا این شعر زیبا آمده. در شمال به 100 متر (330 فوت) و در جنوب به بیش از 1,000 متر (3,300 فوت) افزایش می یابد و مثلث برجسته ای را در مثلث اشاره به جنوب خط ساحلی هند تشکیل می دهد.

دشت هند و گنگتیک در شمال و شرق فلات و حوضه رودخانه مهانادی در جنوب قرار دارد. کوههای سالتورو (اردو: سلسلہ کوہ سالتورو) زیررشتهای از رشتهکوه قراقروم است که در قلب این رشتهکوه و جنوب شرقی یخچال سیاچن که یکی از دو یخچال طبیعی بزرگ زمین در خارج از مناطق قطبی است، قرار دارد. فلات تبت تقریباً 2,500,000 کیلومتر مربع (2 مایل مربع) در حدود 970,000 متر (5,000 فوت) بالاتر از سطح دریا را پوشش می دهد.

آیا پامیر مرتفع ترین فلات جهان است؟ پامیر بزرگ مشتمل بردره ها زیبا و شاداب بوده که در دامنه های کوه های سربغلک کشیده هندوکش از شهر زیاد برخودار است . به جز از تکرار حرفهای که هیچ با کتاب همان خوانی و هماهنگی ندارند و معلوم میشود این آقای گرامی از شکمش حرف زده است. در قسمت پایانی نبشتهاش در مورد زادگاه دارایدخت که در برگه 77 کتاب ” دوشیزهگان چشم نقرهیی” آمده، گفته است که هیچ سندی وجود ندارد که داری دخت از بدخشان است؛ اما اگر دقیق توجه شود در شناسنامه دارایدخت به این جمله بر میخورد که نبشته شده است: ((در سال 654 میلادی از کندز که پایتخت تخارستان و شاهان یفتلی بود و در حمله اعراب به دست عساکر اسلامی فتح شد، نا گزیر همراه شوهر خویش به کشور ژاپن پناهنده گردید و در آنجا مسکن گزید.)) این واژههای “کندز”، “تخارستان” و “یفتلی” در شناسنامه بانو دارایدخت بی مورد نیست چرا که در گذشت جاهای مانند کندز و تخارستان جز قلمروی بدخشان بود و یفتلیها هم جای زیست شان بدخشان است.

واخان با داشتن منظره زیبا، حیات وحش نایاب و بی نظیر، تاریخ غنی و فرهنگ از قدیم الایام منحیث تاج افغانستان شناخته شده است. ولسوالی واخان متشکل از کوه های پامیر و هندوکش بوده و مسکن دو گروپ اقلیت وخی و قرغز میباشد که بیشتر از هزاران سال در این ساحات زندگی کرده اند و از فرهنگ کاملاً بی نظیر برخوردار اند. شما می توانید اماکن دیدنی مهم شهر یا مکانی که از آن بازدید می کنید رابه صورت آنلاین جستجو کنید. این منطقه در ولسوالی واخان ولایت بدخشان موقعیت داشته به نا م بام دنیا شناخته شده است و یکی از ساحات مهم اکولوژی در افغانستان است پامیر بدو قسمت تقسیم شده است که بنام های پامیر کلان و پامیر خورد یا د میشود بخش اول در حدود 4000 الی 7000 متر از سطح تحر ارتفا دارد و بیرون از مرز افغانستان واقع شده است .

1 سنگ لاجورد یا Lapis Lazuli1.1 چرا این سنگ آبی را لاژورد یا Lapis lazuli نامیده اند؟ سنگ لاجورد (Lapis Lazuli) نام سنگی است که در فالت ایران استخراج میشود. سنگ لاجورد (Lapis Lazuli) گوهری گران بهاست که به دلیل رنگ آبی خیره کننده آن به همراه رگه های طلایی رنگ زیبای خود و خواصی که دارد از هزاران سال پیش تاکنون طرفداران زیادی در جهان داشته است. در ذیل چند تصویر از کوه هایی نشان می دهد که در بالای آنها قبوری مربوط به قبل از میلاد دارند که شبیه قره بابای خراجو است.

آنچه بعنوان قلعه الویر از آن نام می برید ، در حال حاضر تلی از خاک است که تنها در جلوی آن تابلوی سازمان میراث فرهنگی نصب شده است ، اگر این اثر از نظر میراث فرهنگی با ارزش است ( که هست ) با یک مقدار هزینه می توان دور آن فنس کشی کرد و یک حداقلی آن را بازسازی کرد و دست کم همین چند خط اطلاعات تاریخی مربوط به آن را روی تابلوی دیگری در جلوی آن نصب کرد .

اشياء بدست آمده علاوه بر چند قطعه سنگ با نقش شير بالدار يك قطعه تابوت سفالي و يك هاون سنگي ، دو كوزه سفالي كوچك و يك سنجاق مفرغي مي باشند كه در حفريات باستانشناسي بدست آمده اند . این روستا در دهستان بلده قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۷ نفر بودهاست. کوههای سالتورو بخشی از قراقروم کوچک است که در بخش جنوبی و غربی یخچالهای بزرگ قراقروم (از غرب به شرق: یخچال سیاچن، یخچال بالتورو، یخچال بیافو و یخچال هیسپار) قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید