تحقیق انگلیسی درباره منظومه شمسی – کلاس درسی

زهره ی پوشیده از ابرزهره،غالباً یکی از درخشنده ترین اجسام در آسمان است.در درخشنده ترین حالتش،ده برابر شعرای یمانی،یعنی پرنورترین ستاره ی قابل رؤیت،نور دارد.فقط خورشید و ماه درخششی بیشتر از این سیاره دارند. خط استوا با توجه به مسیر مداری سیاره به دور خورشید فقط ۳ درجه منحرف میشود این بدان معناست که مشتری تقریباً به صورت عمود میچرخد و فصول مختلف ندارد. با توجه به اینکه در دقایق اولیه این پدیده نجومی، سیاره زهره در میانه مسیر سطح خورشید قرار داشت، از این رو زمان کافی برای رصد گذر زهره و تهیه عکس وجود داشت.

در هنگام شب اگر به دقت به آسمان نگاه کنید، میتوانید علاوه بر ماه این سیاره را هم مشاهده کنید. 1 -مریخ در میان سیاراتی که در فاصله دوری از خورشید قرار دارند ، از همه به زمین نزدیکتر است : مریخ در مدار خود ، گاه نسبتاً به زمین نزدیک می شود و در فاصله حدوداً 56 میلیون کیلومتری از آن قرار می گیرد و یکی از درخشانترین اشیاء آسمان شب ما می شود .

همانطور که گفتیم ،عطارد، زهره، زمین و مریخ چهار سیاره منظومه شمسی درونی هستند که از آهن و سنگ تشکیل شدهاند. سیارههای درونی منظومه شمسی به خورشید نزدیکتر و سیارههای بیرونی منظومه شمسی از خورشید دورترند. به دلیل در دسترس نبودن دادههایی از جمله لرزش سنج و جزئیات زمینشیمی از ساختار درونی ناهید، اطلاعات بسیاری از ساختار داخلی و ژئوشیمی این سیاره در دست نیست؛ به نظر میرسد ساختار زهره نیز به دلیل تشابه بسیار با زمین مانند این سیاره از پوسته، گوشته احتمالاً جامد و هسته مذاب تشکیل شده و هسته آن ترکیبی از آهن نیکل است.

شکل منحصر به فرد این سنگ و تابش نور به گونهای است که ظاهری همچون ماهی را از آن به نمایش میگذارد. اورانوس (در اسطورههای یونان، خدای آسمان و معادل ایرانی آن آهوره هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید وچهارمین سیاره از نظر اندازهاست. قرار است یک ماموریت به نام DaVinci Plus، فضای غلیظ و ابری زهره را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا مشخص شود که آیا این سیاره جهنمی تا به حال دارای اقیانوس و قابل سکونت بوده است.

این رابطه چون به وسیله ی «بُده»به زبان ساده بیان شد و رواج یافت،به نام «قانون بُده»معروف است. از اجسامی که به طور غیرمستقیم به دور خورشید می چرخند – ماهواره های طبیعی – دو اجرام بزرگتر از عطارد و یکی تقریباً به همان اندازه است. در حقیقت این سیاره پس از ماه به عنوان دومین شی درخشان در آسمان شب شناخته میشود. زهره یا ناهید دومین سیاره منظومه شمسی می باشد. مشتری با ۳۱۸ برابر جرم زمین بزرگترین سیاره منظومه شمسی است در حالیکه کیوان یک سوم مشتری و ۹۵ برابر جرم زمین، جرم دارد.

شعاع خورشید 0.7 میلیون کیلومتر است و شعاع مشتری (بزرگترین سیاره) 0.07 میلیون کیلومتر است که هر دو در این تصویر بسیار کوچک هستند. برخی از ستاره شناسان بر این نظر هستند که احتمالاً منشأ این نور نیز همانند منشأ نور ملایم و ضعیف ماه است.زهره براستی سیاره ی اسرار آمیزی است.(سیارات، فرانکلین.م.برانلی، ترجمه عادل ارشقی). اما مشاهدات و محاسبات نشان دادند که پلوتو بسیار کوچکتر از عطارد است و حتی از برخی از قمرهای سیارهای نیز کوچکتر است. جواب این سؤال برای هیچ کس روشن نیست ولی برای پاسخگویی به آن تلاشهای زیادی شده است.مثلاً برخی از دانشمندان بر این باور هستند که سیارات از خورشید جدا شده اند.برطبق این بیان، ستاره ای به خورشید نزدیک شده و نیروی جاذبه آن حبابهای گازی بزرگی از خورشید کنده و این توده های گازی سرد شده،سیارات را بوجود آورده اند.

این دو همچون شیشه های گلخانه عمل می کنند و اجازه نمی دهند که حرارت وارده ، مجددآً از سطح سیاره به خارج فرستاده شود . اما در قرن بیست و یکم دانشمندان توانستند ثابت کنند که اصلاً یک سیاره نیست، یعنی 8 سیاره در منظومه شمسی وجود دارد. اکثر مردم تا اواخر قرون وسطی – رنسانس معتقد بودند که زمین در مرکز جهان ثابت است و کاملاً متفاوت از اجسام الهی یا اثیری است که در آسمان حرکت می کنند.

جرم لختی یک شئ و مقاومت آن را در برابر حرکت یا توقف اندازه می گیرد. برای ساختن چنین مدلی به میدان وسیعی نیاز دارید.«سرجان هرشل»در ضمن بیان این مدل،واقعاً انتظار نداشت که ساختن آن عملی شود.بلکه هدف او از این پیشنهاد،کمک به فهم نظری اندازه ی واقعی خانواده ی سیارات بود. این هسته میتواند دمایی به اندازه ۵۰۰۰۰ درجه سیلسیوس داشته باشد که بیشتر از مواد معدنی آهنی و سیلیکات ساخته شده است. میتواند گازی یا سنگی باشد. تیر با ۰٫۰۵۵ جرم زمین کوچکترین سیاره سنگی و زمین بزرگترین سیاره سنگی منظومه شمسی هستند.

سیاره واژهای کهن است که با تاریخ، علم، افسانهشناسی و دین گره خوردهاست. به نظر میرسد که این سیاره همانند یک آهنربای دائمی است. این سیارات عمدتاً از سنگ ساخته شدهاند و دارای تعدادی ماه هستند و هیچ حلقه سیارهای ندارند. بعضی از این ذرات در دو نقطه میدان مغناطیسی به نام کمربندهای «وان آلن» به دام میافتد. دمای سیّارات احتمال می رود که همه سیّارات دارای مواد رادیواکتیو هستند.وقتی این مواد شکسته شوند، حرارت تولید می شود.با وجود این، مقدار حرارت تولید شده در اثر این شکست خیلی ناچیز است.بیشترین تعداد حرارت سیارات از خورشید کسب می شود.از این رو بایستی نزدیکترین سیاره به خورشید دارای بیشترین گرما و دورترین آنها،سردترین سیاره باشد.ولی این امر در مورد همه ی سیارات واقعیت ندارد و به عنوان مثال،طبق این فرض عطارد که نزدیکترین سیاره به خورشید است باید گرمترین سیاره باشد ولی چنین نیست و خیلی سرد است.

بسیاری از ((سفینه فضایی|سفینههای فضایی)) که سعی داشتند در سطح زهره فرود آیند در اثر تراکم جو و گرمای زیاد آن نابود شدهاند، ولی سرانجام در 1975 میلادی (1354شمسی) دو سفینه روسی ، که شبیه به دستگاههای اکتشاف اعماق دریا بودند، نخستین عکسها را با موفقیت از سطح آن به زمین مخابره کردند. تعداد زیادی از این ماهها از جمله پن و دافنیس در سیستم حلقههای زحل قرار دارند و دوره مداری آنها اندکی طولانیتر از دوره مداری زحل است.

دیدگاهتان را بنویسید