تحقیقى نو درباره احد

بنابراین کشورهایی که در این منطقه واقع شده اند، همواره در معرض بلایای طبیعی چون زمین لرزه، سونامیو فعال شدن کوه های آتشفشانی هستند. کوه دماوند و یکی از زیباترین جادههای ایران یعنی جاده کرج – چالوس، منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، روستاهای کوهستانی، غارهای بی نظیر، درههای سرسبز، گونههای جانوری و گیاهی کمیاب و منحصر به فرد و بسیاری ویژگیهای طبیعی و نیز تاریخی در ناحیه البرز مرکزی در یک جا جمع شده اند. افغانستان به لحاظ اقتصادی یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب میشود که همه ناشی از نابسامانیهای سیاسی است.

افغانستان به لحاظ ارتباطی و وضعیت جادهها و بزرگراهها نسبت به گذشته رشد نمودهاست. واحد پول آن افغانی نام دارد که از سال۲۰۰۰ به بعد ارزشها به نسبت دلار رو به بهبودی دارد.سال مالی آن از اول فرودین (۲۱ مارس) تا ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) است. پس گروهی از بنی اسرائیل ایمان آوردند و گروهی کافر شدند. پس از آن به مشهد مهاجرت نموده و مشغول تدریس و تبلیغ شد. با تابیدن مستقیم آفتاب برفها سست میشدند و هرلحظه ممکن بود از جایی به پایین کوه سرازیر شوند. زمستان هرسال در روزهای آفتابی، صبح اول وقت پس از جاروب زدن برفها منتظر مینشستیم که آفتاب چگونه از قلههای زیبا و سر به فلک کشیده کوه «سرخلاش» پایین میآید و روی خانهها و زمینهای پیرامون میگسترد.

از تامین علوفه برای گاو و مال روستاییان گرفته تا تقبل هیزم برای خزان و زمستان. اگرچه RTA رسانهای متعلق به دولت است اما طبق قوانین جدیدرسانهای نه دولتی و نه خصوصی ، بلکه رسانهای مردمی است که صرفا هزینه اش را دولت تامین میکند. افغانستان دارای یک سازمان رسانهای ملی به نام «رادیو تلویزیون ملی افغانستان» (RTA) میباشد.این سازمان دارای یک کانال تلویزیونی و یک کانال رادیویی میباشد. بیشتر این زبان دارای لهجه های فراوان است که معروفترین آنها دو لهجه شمالی و غربی (قندهاری)میباشد. به طور کلی ۴۵ فرودگاه در این کشور وجود دارد که بیشتر آن پس از سقوط طالبان به ضرورت عملیات نظامی ساخته شدند.

زبان پشتو در مناطق جنوب، شرق و جنوب غرب و برخی از مناطق دیگر مورد گفتگو است. درباره چشمهای که از آن یاد شده، باید گفت این چشمه به نام عین الشهدا معروف بوده و محل آن بر اساس نقشهای که شخصی با نام سالم شمس الدین کشیده، در شرق کوه رمات بوده است. بنابراین سپاه اسلام، در پشت سر احد را داشتند، سمت شرق آنها کوه رمات بود و دشمن در جنوب و جنوب غربی آنها در وادی قرار داشت. خیمه، کمپل، بالون گاز، مواد غذایی و بیکهای خود را بستهبندی نموده و پشت یک مرکب که کرایه آن 300 افغانی بود، بار کردیم.

ارتفاع آن ۲۲۱۷ متر از سطح دریا بوده و در نقاط مرتفع به ۶ هزار متر از سطح دریا میرسد. جالب است بدانید که هر کدام از غارهای تشکیل شده در گنبد نمکی جاشک با توجه به شکل قندیلهای آن (استالاکتیتها و استالاگمیت) نامگذاری شدهاند. اقتصاد افغانستان بعد از فروپاشی حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ رو به بهبودی نهادهاست .نرخ آمار زیر خط فقر این کشور بسیار وحشتناک است ، به موجب این نرخ از هر صد افغانستانی ۵۵ نفر آنان زیر خط فقر هستند. فقط گهگاهی با زل زدن بر عکسهای متفاوت از روستا و کوههای پیرامونش، به یاد میآورم زندگی کودکی را و به یاد میآورم دورانی را که شاید یکی از بهترین دوران زندگی و سازنده بهترین خاطرات و نوستالژیها در طول عمرم بوده باشد.

کوهها برای من و مطمینن برای خیلی از اهالی روستا نماد و یادآوری از ایستادگی و سختکوشی نیاکان و گذشتگان دور و نزدیک نیز است که با مشقت بسیار در چنین جایی دورافتادهای زیستند، از کوهها انرژی، غذا و احتیاجات زندگی را گرفتند و کشان کشان تا بدینجا رسیدند. برفکوچ این کوهها دیدنیتر از هرچیز دیگری است. علاوه بر RTA رادیو و تلویزیونهای خصوصی دیگری در افغانستان وجود دارد که شامل نزدیک به ۱۰۰ شبکه رادیویی و حدود ۱۰ شبکه تلویزیونی میشود.

در داخل مساجد هیچ گونه تصاویر و شمایل و یا علایم دیگری که حضور قلب و تمرکز حواس نمازگزاران را از بین ببرد، وجود ندارد، در میان حنفیها روحانیون مولوی نامیده میشوند. و این به خوبی نشان می دهد که اینگونه نبوده که آنها هم مانند سایر افراد ۳۰۹ سال بر آنها گذشته و در طی این زمان آنها در خواب بوده اند، (مشکل تعذیه در این مدت) بلکه واقعا آنها تنها یک روز در آن غار به خواب رفته بودند و به علت قرار گرفتن در یک میدان گرانشی بالا، گذر زمان بر آنها کندتر گذشته و بعد از یک روز (معادل ۳۰۹ سال برای افرادی که خارج از غار بوده اند) که از خواب بیدار می شوند، احساس گرسنگی کرده و از میان خودشان، فردی را برای تهیه غذا انتخاب می کنند.

از این میان قریب به 70 درصد اهل تسنن هستند که اکثریت بر مذهب حنفی میباشند و بیش از 25 درصد نیز شیعه اثنی عشریاند. از این رو نامش شد چشمه درویش و از آنجایی که در زمین آهکی قرار دارد بین کوه نوردان به چشمه گچی معروف است. توی ماه رمضون سال 92 خدا رو به عینه تو زندگیم دیدم. پس از حمله امریک به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و فروپاشی طالبان، با روی کار آمدن دولت انتقالی وضعیت تحصیل اندکاندک رو به بهبودی میرود ولی با این وجود هنوز بیش از ۶۰٪ مردم افغانستان از سواد خواندن و نوشتن بیبهرهاند.

این بازی طوری است که چند نفر از زنان یا دختران با لباس محلی دور عروس حلقه زده و با صدایی که بیشتر به صدای کبوتر شباهت دارد کلمه پشپو را زیر لب زمزمه می کنند. در دورهٔ قدرت طالبان حتی دختران خانهنشین شده و اجازهٔ تحصیل از آنها گرفته شد. روزی از روزها، وقتی که به سراغ پیرمرد رفت، او با عجز و ناله به شاگردش گفت که این دنیا ارزش چنین کاری را ندارد، من اکنون پیر و ناتوانم و نمیتوانم از حقم در برابر تو دفاع کنم، تو تصور میکنی که وقتی مال من را بدزدی هیچ چیزی جلویت را نخواهد گرفت و به راحتی همه دارایی من را خرج خواهی کرد، اما مطمئن باش که کوه به کوه نمیرسد، ولی آدم به آدم میرسد.

انواع مرمر سفید خوگیانی، «مرمر سفید چشت هرات»، «مرمر کریمی سمنگان»، مرمر سیاه کابل، مرمر فولادی وردگ، مرمر شیرچائی سالنگ، مرمر سبز تره خیل و کاریز میر و مرمر سرخ کندهار از جمله مرغوبترین نوع سنگهای مرمر اند که داری جنسیت میده دانه بوده و بعد از صیقل و پالش کاری شفافیت و جلای خاص را نشان میدهند. امّا قدیمی ترین یادنامه ای که از حاسب طبری نام برده، تتمّه ی صوان الحکمه، تألیف ابوالحسن بیهقی(د ۵۶۵ق) است.از او آثار بزرگ و غنی به جای مانده است.

و عمده ترین شریکان صادر کننده محصولات به این کشور پاکستان (۲۳٫۷٪) ، آمریکا (۱۱٫۲٪) ، هند (India ۷٫۹٪) ، آلمان (۶٫۸٪) ، ترکمنستان (۴٫۹٪) ، روسیه (۴٫۵٪) ، کنیا (۴٫۳٪) و ترکیه (۴٫۲٪) میباشند که حجم آن به بیش از ۴ میلیارد دلار میرسد. از وطن خود به حجاز سفر کرد و از آنجا به دکن رفت و چندی در حیدرآباد و بیجارپور در نزد سلاطین آنجا به سر برد و سپس به دربار جلالالدین اکبرشاه روی آورد و در سلک ملازمان وی درآمد. این مخروط بر روی کوههای فرسایش یافتهی 4 هزارساله مستقر است و پوششی از جریان گدازهها به وسعت 400 کیلومترمربع در دامنهی این کوه قرار دارد.

به سبب ارتباطات ریشه دار فرهنگی ، ایران نقش مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد علاوه بر این ایران یکی از بزرگترین طرفهای تجاری افغانستان است.بعد از سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان روابط تجاری افغانستان و ایران افزایش چشمگیری داشت البته این روابط تا کنون بیشتر صادرات ایران به افغانستان میباشد.ایران و افغانستان در ضمینه مبارزه با مواد مخدر و بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان همکاری دارند. در افغانستان بیش از ۵۰ هزار نفر صاحب تلفن هستند و جالب تر آن که ۱۲ برابر آن در این کشور صاحب تلفن همراه هستند.در این کشور بیش از ۳۰ هزار نفر کاربر اینترنت هستند.

بر اساس قانون اساسی افغانستان،زبانهای دری و پشتو زبانهای رسمی دولت افغانستان میباشند و در مناطقی که گویشوران زبانی دیگر زیاد باشند آن زبان به عنوان زبان رسمی سوم تلقی میشود. اخیرا دوباره سعی بر این است که نشرات رادیو و تلویزیون ملی افغانستان ، بر اساس اصول ، روش و پالیسی حکومت کارکرد داشته باشد. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و مرکز این دهستان بشمار میآید که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۵۹۷ نفر بوده است.

آمار زیر به صورت تقریبی میباشند. رشد و توسعه نظام ارتباطی افغانستان به دلیل کوهستانی بودن این کشور بسیار کند صورت میگیرد که مستلزم توسعه کیفی در زمینه ماهوارهاست . اکثریت شیعهها را قوم هزاره تشکیل میدهند که در مناطق مرکزی افغانستان سکونت دارند و مرکز آنان شهر تاریخی بارسان (بامیان) است. ۹. کیک چشمه در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در قریه تکاب برگ منطقه خواجه مار ها یا خواجه مار و مشهور است البته چشمه در زیر یک تپه موقیعت دارد، آب پیش روى تبه گرم تر و پشت تپه سرد تر بیرون میشود. تصور میکردم آفتاب از کوه «برگِ نو» طلوع و به پشت کوه «سرخلاش» غروب میکند و این چیزیست که همچنان ادامه دارد.

سفید کوه از 48 کیلومتری غرب پیشاور آغاز شده و به طرف غرب ادامه می یابد. از ابن الدَّیلَمی روایت است که می گوید: نزد ابی بن کعب رفته و گفتم: در دلم شک و اضطرابی در مورد قضا و قدر می باشد. اندازه این تپه 200×300 متر و ارتفاع آن 10 متر است که بر درهای به نام «باریکه» مشرف است و آثار باستانی برنزی بسیاری از آن به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید