تاریخ و تمدن قوم اورارتو یا آرارات

و دیگر احساس نیاز خود ایشان به حضور و بهرمندی از حلقات درسی اساتید مبرز و نخبگان دانش و اندیشه دینی در نجف برای رسیدن به درجه عالی اجتهاد. آقای پورفرزین، به محض رسیدن ما به ماشین ها با یک هندوانه شیرین و قرمز از ما پذیرایی کردند. آن ها وقتي كه به دريا مي رسند در اثر برخورد با امواج دريا مي شكنند و وارد آب مي شوند. احمد شاه مسعود در ۱۱ شهریور (سنبله) ۱۳۳۲ (۲ سپتامبر ۱۹۵۳ میلادی) در روستای «جنگلک» استان پنجشیر به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در سال ۱۳۵۲ وارد دانشکده مهندسی کابل شد و همزمان به عضویت «نهضت اسلامی افغانستان» درآمد.

شاخه شمالی از طریق رشته کوههای قفقاز کوچک (آذربایجان) وارد ایران شده و بصورت رشته کوه البرز به سمت جنوب و سپس به سمت شرق ادامه می یابد. مشاوره جهت یافتن رشته تحصیلی، اخذ پذیرش تحصیلی، ویزا، محل اسکان و اقدامات لازم پیش از اعزام و پشتیابی یک ساله پس از اعزام، همه از جمله سرویس هایی هستند که ازطرف موسسه برای متقاضیان گرامی در نظر گرفته شده است. این تشنه معرفت و آگاهی با وجود مشکلات فراوان فرا راه تحصیل، به این مقدار بسنده نکرد، بلکه با قدم هایی استوارتر راه پر رونق علم و دانش را ادامه داد و این بار به فراگیری دروس حاشیه، مطول، معالم الاصول، قوانین، و لمعتین از محضر حضرت آیت الله حاج آخوند بکک (ره) و حضرت آیت الله حاج شیخ موسی کلانی سیا دره یکه و لنگ پرداخت.

درحالی که کتاب زیر بغل داشت برای آبیاری و کار می رفت و در فرصت هایی که آب را به سمتی هدایت می کرد کتاب را می گشود و به مطالعه و مرور درس می پرداخت. اما جدا از زمان بر شدن پروژه هزینه ها و تخلف پیمانکار و شرکتی که در این قسمت مشغول به کار است نادیده گرفته می شود و در حال حاضر پروژه به دست همان شرکت در حال اجراست که این نشان می دهد برای مسئولان این قضیه بی اهمیت است. در هنگامی که دیگر اهالی افغانستان از راه کشت و زرع مواد مخدر و گیاه شاهدانه کسب درآمد می کنند، اهالی پنجشیر که زمین کمی برای کشاورزی دارند، توسط استخراج سنگ زمرد سبز از دره پنجشیر (Panjshir) هزینه زندگیشان را تامین می نمایند.

آنگاه با ورود به دوره سطح عالی، با تلاش تحسین برانگیز و حوصله مندی بی نظیر، در محضر اساتید بزرگی زانوی ادب زد و برای تبحر هر چه تمام تر در علم فقه، کتاب گران سنگ مکاسب شیخ اعظم انصاری را در محضر حضرت آیت الله مقدس یکه و لنگی تلمذ کرد. مرگ می پیچه توو تمام تنم مث موهای تو روی بالش پخش میشم کف خیابون و جمعیت حلقه می زنن دورم خیس میشه لباسم از خون و من و دلشوره ی دم آخر : مادری که شکسته شد کمرش اول از غصه آب شد کم کم بعد کلا بخار شد پسرش من و دلشوره ی دم آخر : تویی و خاطرات کهنه ی من من که راحت شدم عزیز دلم تویی و درد زندگی کردن مث بشقاب بعد ِ مهمونی خاطرات منو تمیززز بشور مادر بچه ها !

است ولی به دلیل بی توجهی و کم کاری به سرنوشتی مبهم تبدیل شده است. پدرت تیرگی ِ تاریخه تو رها شو از این شب خاموش بچه هاتو بغل بگیر و ببوس بچه هاتو به هیچکس نفروش ! یخ کردم توو اتاقم تگرگ می گیره .. پدرت فکر دیه ی من نیست لخته های تو توو رگای منه پدرت خنده – مادرم گریه مهریه ات قد خون بهای منه سکه سکه سند زدن تنتو پدرت از معامله اش شاده ماهی تنگ خالی قلبم توی تور سفید افتاده !

12-قله های آتشفشانی کوههای آذربایجان کدامند؟ تقسیم بندی گازهای آتشفشانی از نظر دما اصولا انواع گازهای آتشفشانی را بر حسب دما تقسیم بندی میکنند. در صحرا شخصى را ديدم كه به طرف من مىآمد، رفتم و در نهايت ادب و لطف به وى سلام كردم وى جواب سلام مرا داد چون به وى نگاه كردم ديدم محاسن و رنگ و بوى وى سرخ است فكر كردم جوان است، گفتم اى جوان از كجا مىآيى؟ با نوای فرحی میگذرد ، تا به دریا . ارتفاع این کمپ از سطح دریا ۴۳۰۰ متر میباشد.

به چت عاشقانه تا دم صبح به شب ِ خواب دیدن فردا به دو تا بچه ای که نقشه ی ماس پسرت کوه – دخترم دریا ! به من ِ دست خالی تنها به تویی که اسیر ” اذن پدر ” به سکوتی که هر دو داغونیم به صدای شکستن دو نفر ! چنانچه خود ایشان بعد از درگذشت پدر می فرمود من از فوت پدرم به شدت متأثر شدم، آنهم به خاطر اینکه بعد از آن چه کسی مرا در نماز شب دعا نماید.

پدر و مادر کمر همت بستند تا به هر شکل ممکن برای شکوفا شدن این گل نو رسیده تلاش نمایند و تا آنجا که می توانند زمینه های رشد و بالندگی وی را فراهم سازند. وی در واپسین لحظه های زندگی به صورت نشسته اذان می گفت، اما هرگز اذان و عبادت های شبانه را ترک نکرد. فورانهای آبدار درحالت کلی هنگامی که سفرههای آبدار زیرزمینی در مجاورت ستونهای ماگمایی قرار گیرد، آب آن گرم و به بخار تبدیل میشود. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۳۲ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۱ نفر بودهاست. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۳ نفر (پنج خانوار) بوده است. با حمله دشمن آنان سراسیمه بدین سوی و آن سوی رفته بر روی هم شمشیر کشیدند.

در دوره ایلخانان روی بقایای این کاروانسرا، یک کاروانسرای دیگر ساخته می شود که امروزه بقایای آن موجود است. هتل مجلل کاروانسرای لاله بیستون در دامنه کوه تاریخی بیستون و رو به فرهاد تراش ساخته شده است که همه را به ژرفای عظمت و زیبایی های آفرینش تمدن باستانی ایران می کشاند و غرق به دیدار خود می کند. برخی دیگر، اعتقاد دارند، که دیواره فرهاد تراش متعلق به دوره پادشاهی خسرو پرویز ساسانی است، که قرار بوده روی آن، کتیبه یا نقش برجستهای ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آبگیری سد سیمره واقع در شهرستان بدره از توابع استان ایلام به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی استان ایلام و یکی از 10 سد بزرگ کشور بعد از 18 سال دو سال پیش یعنی اردیبهشت ماه سال 90 آغاز شد. نورالدین محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. نسام گام، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. نرگس کتی (تنکابن)،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید