بهترین فیلم های فضایی 2022 ؛ به همراه مهمترین های 2022 – فیگار

چرا قطر و عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست؟ بزرگترین ایالتهای آذرین شناخته شده به اندازه کافی ماگما تولید میکنند که بتواند منطقهای به اندازه کانادا تا عمق نزدیک به هشت کیلومتر را پوشش دهد. در سالهای اخیر بر سر این پرسش که آیا میتوان پلوتو را سیاره قلمداد کرد یا خیر، جنجالی های بسیاری بوده است. سر انجام با بررسی اسم جدید توسط کمیته نامگذاری اجرام منظومه شمسی نام اریس پذیرفته شد و از این به بعد زینا که در کاتالوگهای تخصصی سیاره شناسان با کد 136199 شناخته می شد در رسانه های عمومی با اسم اریس معرفی می شود.

انجمن بین المللی نجوم علاوه بر بیرون راندن این جرم از سیارات منظومه شمسی نام آن را هم تغییر داد. در حقیقت سرس کوچکتر از آن است که بتوان آن را به عنوان سیاره کوتوله و یا سیارک طبقه بندی کرد. زمانی اریس نامزد عنوان دهمین سیاره منظومه شمسی بود اما سرانجام مانند پلوتون جزو سیارات کوتوله دستهبندی شد. اریس پس از پلوتون، دومین سیاره کوتوله بزرگ منظومه شمسی است. مشخصه آخر وجه بزرگ تمایز میان یک سیاره و یک سیاره کوتوله است؛ گرانش یک سیاره، نیروی لازم برای جذب و دفع اجرام کوچکی را که در مسیر مدارش قرار می گیرند، دارد، اما نیروی گرانش یک سیاره کوتوله قادر به انجام چنین کاری نیست.

دراز گودال ماریانا با ژرفای 11000 متر در نزدیکی مجمع الجزایر فیلیپین در این اقیانوس قرار دارد. تایید شده که مدارهای این قمرها هیچکدام در حلقههای خود زحل قرار ندارند. جزیره سوکوترا یکی از ۴ جزیرهای است که از لحاظ جغرافیایی در انزوایی از قاره خشک آفریقا قرار دارد که قدمت آن به ۶ تا ۷ میلیون سال میرسد. بازیگران جوان زیادی نیز قرار است در این مجموعه فیلم نقش های مهمی بازی کنند.

ایلوویوم: این بازی که بر روی بلاکچین اتریم ساخته شده است، یک بازی ماجراجویی از نوع نقش آفرینی بازیکن است. این کشف میتواند به دانشمندان در جستجوی منشأ واقعی مشتری کمک کند.شباهت جو موجدار مشتری به ابرهای زمین: مشتری و زمین شاید دو سیارهی کاملا متفاوت به نظر برسند اما جو این دو سیاره بیشتر از آنچه به نظر میرسد به یکدیگر شباهت دارند. این کجی، به میدان مغناطیسی اورانوس شباهت دارد، اما در اینجا میدان مغناطیسی بسیار کوچکتر است.

هنگامیکه یولیسس از کنار مشتری عبور نمود، اطلاعاتی را جمع آوری نمود که ثابت می کرد تاثیر بادهای خورشیدی بر روی مگنتوسفر این سیاره بسیار بیش از آن است که قبلا تصور می شده است. اگر به مسایل با دقت نگاه کنیم در خواهیم یافت بیشتر آنچه که در این صنعت (صنعت کریپتو) میبینید عملا چیزهایی است که از قبل وجود داشته اند، اما در یک قالب و فرم کاملاً دیجیتالی. محاق موقعی است که ماه بین زمین و آفتاب واقع گردد و در این حالت ماه دیده نمی شود زیرا طرف روشن آن به طرف خورشید است و جانب تاریک آن به سوی زمین.

یکی از کارشناسان موسوم به “جورجینی” نامهای به “گری” نوشت و توضیح داد که مسیر حرکت فضاپیمای “DSCOVR” به ماه نزدیک نیست و بنابراین عجیب است اگر بخشی از آن به ماه برخورد کند. ویکیپدیا در تعریف سیاره کوتوله مینویسد؛ این تعبیر خاصی است که اتحادیه بینالمللی اخترشناسی (International Astronomical Union) که مرجع رسمی برای نوآوردن زبانزدها و واژههای مربوط به اخترشناسی است به جرمی آسمانی اطلاق کرده که در منظومه شمسی دارای ۴ ویژگی است؛ در مداری مشخص به دور خورشید بچرخد؛ آنقدر جرم دارد که باعث میشود خودگرانی آن بر نیروهای جسم صلب غلبه کرده و جسمی را با تعادل هیدرواستاتیک (تقریبا گِرد) به وجود آورد؛ تمام مسیر (مدار) پیمایش خود را از اجرام ریز و درشت جارو نکرده باشد (آنها را جذب و یا دفع نکرده است)؛ قمر و یا یک سیاره نباشد.

سیاره کوتوله به جرمی آسمانی گفته میشود که فاقد اندازه کافی برای سیاره بودن است و در عین حال آنقدر هم کوچک نیست که رده اجرام کوچکی مثل دنبالهدارها گنجانده شود. تا چندی پیش ” زینا ” کاندیدادی سیاره دهم بود ولی با معیاراهائی که انجمن بین المللی نجوم در بیست و ششمین گردهمائی خودبرای سیاره بودن یک جرم در نظر گرفت نام زینا هم مانند پلوتو از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد. پلوتو از شناختهشدهترین سیاره کوتوله است و وقتی در سال ۱۹۳۰ کشف شد، تا مدتها بعد یعنی تا سال ۲۰۰۶ نهمین سیاره منظومه شمسی قلمداد میشد.

هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانهروز زمین به درازا میکشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانیتر است. به عبارت دیگر، اریس بزرگترین شیء آسمانی غیرسیارهای است که به دور خورشید حرکت میکند. هماکنون مشخص شده است که پلوتون از اریس بزرگتر است. در تفسیر ناصرخسرو در باب تشابه و انطباق جهان خرد و بزرگ،عالم کهین یا خرد، برتر از عالم بزرگ یا مهین است.به رغم شباهت­های بسیار میان این دو،تفاوت عمده در آن است که عالم صغیر از امتیاز اختیار برخوردار است که مستند خلافت الهی و کرامت او نسبت به سایر مخلوقات است و فعالیت مستمر اضداد در درون و بیرون عالم صغیر، سختی حاکمیت بر اختیار را می­افزاید.

جرم این سیاره برابر (۰٫۰۰۱۳ ± ۸٫۶۸۱۰)×۱۰۲۵ kg و ۱۴٫۵۳۶ برابر زمین استو چگالی آن ۱.۲۵ برآورد میشوددر نتیجه احتمال میرود از جو بسیار ضخیم ،گوشتهای مایع و هستهای جامد و کوچک تشکیل شده باشد.شتاب گرانشی آن نیز ۹۰ درصد شتاب گرانشی زمین تخمین زده شدهاست. از آنجایی که این سیاره با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است، انسانها احتمالا از هزاران سال قبل همسایه نزدیک خود را دیدهاند و هیچ راهی برای شناسایی ناظری که مدتهاست مُرده و برای نخستین بار متوجه نور سرخی در آسمان شب شده وجود ندارد. اریس نسبتا درخشان است و به همین سبب پیشتر تصور میشد که بزرگترین شیء غیرسیارهای منظومه شمسی است.

زُحَل یا کِیوان، پس از مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره دور ازخورشید است. اگر سطح برگزاری مراسم بزرگ است چند نفر را آزاد بگذارید تا بتوانند وقتی همه مشغول کار خود هستيد به هماهنگی لازم و رفع و رجوع کارهای پیش بینی نشده بپردازند. پلوتو را دیگر نمیتوان در میان اجرام بزرگ منظومه شمسی به عنوان سیاره نهم به حساب آورد، بهجایش این جرم نسبتا کوچک را باید در زمره اجرامی دانست که نام سیاره کوتوله را یدک میکشند. ارتفاع این موشک به اندازهای بود که سوخت کافی برای بازگشت به جو سیاره زمین را نداشت و انرژی آن برای فرار از جاذبه منظومه زمین-ماه نیز کافی نبود.

با این حال، این نام هیچ گونه مفهوم فریبندهای به همراه نداشت. ازهمینرو از سال ۲۰۱۷ برخی محققان این ماموریت در تلاش هستند تا لقب سیاره را باردیگر به پلوتو بازگردانند. برخی سعی کرده اند تا این درخت را به آیین کابالا از فرقه های عرفانی یهودی، و تاثیر صهیونیسم در فیلم آواتار نسبت دهند. معنای اعم این واژه، تجسد هر کیفیت یا ویژگی است و از این رو، آواتار در فضای مجازی صورت متجسد فرد کاربر در این فضاست که واکنشهای او را در حالات مختلف نمایشمی دهد. در آن قسمت از سیاره که از خورشید دور میباشد مگنتوسفر به صورت دنبالهای عظیم در فضا کشیده میشود که دنباله مگنتو نامیده میشود.

همچنین بر اساس رصدهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۷، جرم دیدی (DeeDee) را نیز میتوان به عنوان سیاره کوتوله در نظر گرفت. از دیسنومیا در افسانه های یونانی به عنوان فرزند اریس نام برده می شود. از این به بعد اسامی این دو جرم به ترتیب اریس و دیسنومیا خواهد بود. ریشه اصلی تمام این گفتگوها این است که یک سیاره الزاما باید محیط اطراف خود را از اجرام کوچک دیگر پاکسازی کند. در موردی دیگر در سال ۲۰۱۴ رصدخانه فضایی هرشل موفق به ثبت شواهدی از وجود بخار آب در این سیاره کوتوله شد. در تقرب سال ۱۸۷۷ مریخ به زمین، یک ستاره­شناس ایتالیایی به ­نام جیووانی شیوپارلی (Giovanni Schiaparelli) با استفاده از تلسکوپ ۲۲ سانتیمتری توانست سطح مریخ را رسم کند و اولین نقشه­های تفصیلی را ارائه نماید.

جو ندارد و خورشید در روز سطح آن را داغ می کند و دمایش را تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد بالا می برد ولی در شب دمای آن به شدت پایین می آید و به منهای ۱۷۰ درجه سانتیگراد می رسد. اما اگر سطح داغ این سیاره را کنار بگذاریم، زندگی در آسمان آن چگونه خواهد بود؟ بااینحال بحث پیرامون سیارات کوتوله به ویژه در مورد پلوتو کماکان داغ است. اریس و قمر کوچکش دیسنومیا درست همان اجرامی هستند که با کشف آنها در تابستان سال گذشته بحثهای زیادی میان سیاره شناسان در مورد تعیین سیارات منظومه شمسی به وجود آمد.

دانشمندان گمان میکنند که بیش از ۲۰۰ سیاره کوتوله میتواند در منظومه شمسی و بالاخص در کمربند کویپر (Kuiper Belt) وجود داشته باشد. بخار آب یکی از گازهای گلخانه­ای است که عملاً بیشترین سهم را در اثر گلخانه­ای دارد، یعنی چیزی بین 36% تا 66% . در سال ۲۰۱۴، تلسکوپ فضایی هرشل (Herschel) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) خروج بخار آب با فشار زیاد را در سطح برخی مناطق سرس گزارش کرد. برخی معتقدند حقیقت ایمان به قرائت معتزلی، چیزی جز «عمل به تکلیف و وظیفه» نیست (مجتهد شبستری، 1376، ص13).

در مراسم عروسی اچیلوس والدین وی “پلوس” و “تتیس” همه مردم شهر را برای مهمانی دخترشان دعوت می کنند به جز اریس بد خواه. همه مردم در عقايد فرهنگي ديني و اييني خود ازادند و هيچ كس حق تحميل هيچ عقيده اي را بر ديگران ندارد. اما با اینحال، اریس یکی از بزرگترین اجرام سماوی کمربند سیارکی است؛ طوری که همه سیارکها و دیگر اجرام کمربند سیارکی را میتوان درون اریس جای داد. ازآنجاکه سیارهها، قمرها، سیارکها و دیگر اجرام از بقایای خورشید تشکیل شدهاند درنتیجه ترکیب شیمیایی آنها هم به ستارهی میزبان شبیه است. مشخصات سیاره کوتوله اریس (Eris): اریس دورترین سیاره کوتوله از خورشید است و از هر سیاره کوتوله دیگری در منظومه شمسی جرم بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید