بلندترین قلههای ایران کدامند؟

اگرچه در برخی از نواحی زاگرس و البرز ، رسوبات قدیمی از دوران دوم زمین شناسی ( مزوزوئیک) در عصر ژوراسیک یعنی حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل ، و حتی از اعصار میانی دوران اول (پالئوزیک ) دیده میشود ، اما فلات ایران تا اواخر دوران سوم (ترشیاری) به دفعات مختلف توسط دریاها و آب های آزاد دیگر ، در زیر آب قرار می گرفت و تازه از این زمان بود ( از حدود ۲ میلیون سال قبل) که همزمان با پیدایش چین خوردگیهای اولیه البرز و زاگرس ، بر اثر حرکات خشکی زایی و کوه زایی که معلول یک سری زلزله های بزرگ و حرکات صفحات زیر زمینی بود ، قسمتهای زیادی از خشکیها برای همیشه از آب خارج شدند و این امر در دوران چهارم زمین شناسی (کواتر ناری) از حدود یک میلیون سال قبل تاکنون بسط و گسترش بیشتری پیدا نموده تا جایی که هم اکنون آثار سنگهای یخچالی در بعضی از نقاط از جمله علم کوه در رشته کوههای البرز ، از همین دوران دیده می شود .

نابودی این محوطه میتواند علاوه بر جریحهدار کردن احساسات بسیاری از پیروان ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت، شواهد باستانشناختی مهمی را از بین ببرد، هرچند که پیشازاین دولت عربستان با تخریب مراکز مقدس و تاریخی همچون قبرستان بقیع، نشان داده است که بهسادگی حاضر به نابودی این مراکز بوده و مطالعات علمی، شواهد باستانی و ارزشهای مذهبی ادیان مختلف برای آنها ارزشی ندارد. از آن سال جبه های مختلف این کوه شاهد تلاش گلچینی از برترین آلپینیست های جهان بود که هر یک موفق به اجرایی صعودی زیبا شدند. در سال 1933 یک گروه تحقیقاتی همراه با چندین دانشمند و 29 کوهنورد زبده به رهبری آبلاکف پس از روزها تلاش و تحمل سختی موفق شدندبه قله کمونیسم برسند.

تیم آمریکایی مجددا در سال 1996 به قره قوروم بازگشت و موفق شد با صعود 36 طول طناب تا 10 متر آخر دیواره را صعود کند! شهزاده حسن از ترس آنکه مبادا تخت امارت را ازدست بدهد ،میر عالم خان را در سرحد ملاقات نمود.چون میر عالم خان برادر مادری شهزاده حسن بود،آنها به توافق رسیدند.میر عالم خان در بدل کمک نظامی به برادرش درمقابله بامحمد عمر خان حاکم یاغی رستاق به حکومت کشم تعین شد. این کوه در حصاری از یخچالهای مهم جهان همچون فدچنکو واقع است. میزان توانایی آنها در این صعود شگفت آور است . کوهنورد ایتالیایی ماریو بوبو در سال 2001 موفق شد بر روی این دیواره صعودی اعجاب آور انجام دهد.

اولین صعود این کوه توسط کوهنوردان انگلیسی به سرپرستی “سر کریس بانیگتون ” در سال 1974 انجام شد. این صعود با تاکنیک آلپی انجام شد و آنها با فاصله دو روز از یکدیگر به سمت دیواره حرکت نمودند. پس از یک ساعت حرکت در جاده ی شهر وان به محل آبشار رسیدیم و پس از توقفی نیم ساعته و گرفتن عکس های یادگاری به سمت شهر وان و هتل ساحلی مریت راه افتادیم. دوباره حرکت کردیم، شیب مسیر هر لحظه بیشتر می شد.

مسیر Woman And Chalk اولین مسیر 5.13 بود که در ارتفاع بالای 5000 متر صعود می شد. رشته کوهی با چندین قله بالای 6000 متر ارتفاع. مقبره بابا کوهی در سمت راست واقع شده است. در واقع، الهه نمک کوهی از بلور نمکی بزرگ است که رنگهای متنوعی دارد و تراشخوردگی بخشهای مختلفش آن را دیدنیتر کرده است. دیواره ای که هنوز کیسه بار کوهنورد فقید ژاپنی که قصد صعود آن انفرادی آن را داشت بر رویش آویزان مانده است .

پامیر دارای زمستانهایی بسیار سرد وسخت و تابستانی خنک است با مناطقی پوشیده از جنگل. از آن بالا رفتم برفی که سال قبل بصورت سست و خطرناک بود به یمن زمستان سرد هم اکنون بصورت یک سطح صاف و مستجکم در آمده بود . از آن بالا رفتم و دیدم قله چند متر آنطرف تر است . بعد از صعود قله در هنگام فرود در حالیکه کمتر از یک طول طناب با بخش ایمن تر مسیر فاصله داشتند . در این سفر سخت و متفاوت چارلتون چرچیل عکاس هم همراهشان بود و بعد از سه هفته کوه پیمایی به ارتفاع ۱۷۰۰ پایی رسیدند و شروع به عکس گرفتن کردند.

در فهرست بلندترین قلههای ایران تخت سلیمان با ارتفاع ۴۶۵۰ متر در جایگاه چهارم قرار دارد. کوه سامانی با 7495 متر ارتفاع بلندترین قله رشته کوه پامیر بوده و در فاصله 500 کیلومتری از جنوب سمرقند، 300 کیلومتری شمال تیریچ میر و 60 کیلومتری جنوب غربی کوه لنین واقع است. در ۱۰۰ متری شرق چشمه پا چنار در ارتفاع ۱۹۰۰ متری چشمه درویش دیده می شود. مسجدي با نام مسجد حمزه در شرق مقبرة الشهدا بر سرِ پا است که دست کم مي توان گفت که آن، مسجد ثنايا نيست; زيرا طبق اشاره حسام السلطنه، مسجد ثنايا در شمال مقبرة الشهدا، به پانصد قدم بوده است.

در صحن مشهد حمزه هم یکی از اشراف مدینه دفن شده که نباید از شهدای احد تلقی شود. به عقیده ما توسعه اجتماعی باید ناظر بر اقداماتی باشد که ستم و بیعدالتی را به مبارزه بطلبد. اما سختی صعود و دیواره ای یخ آجین شده ، آن را تبدیل به یکی از با ارزش ترین کوه های فنی برای صعود ساخته است . نا امیدانه تلاش کرد پیچ یخ را با دست بگیرد. آنها فریاد می زنند “برندان ” او هم بهمن رادیده بود اما هیچ تسمه و ابزاری نداشت که خود را به پیچ یخ متصل کند .

آنها حتی چند بنر و چند عکس و نوشته را در حق یکی از بهترین محصولات کشاورزی لرستان دریغ میکنند. این مناظر عظیم گرانیتی که از دل یخچال سر به آسمان کشیده امروزه بعنوان یکی از بهترین مکانهای صعود دیواره ای بلند در دنیا تلقی می شود. منظور از بهترین طرح جابر کوه آتشفشان چیست؟ از یک بلوک سنگی برای خودم یک حمایت گرفتم و به قله نزدیک شدم. از بنادر نزدیک به این رودخانه میتوان به شیرخان بندر و خیر آباد اشاره کرد. چانگابانگ کوه برترین ها بوده و هست .اما جبهه شمالی پر هیبت این کوه اجازه هیچ صعودی را به هیچ کوهنوردی نداد .

اما رضا با بی اعتنایی از کنار او گذشت و گفت من وقت کمک کردن به تو را ندارم. بخش بزرگی از طایفه رومیانی تا اوایل حکومت رضا شاه پهلوی ساکن این منطقه بودهاند که در آذر ماه سال ۱۳۰۲ نیروهای دولتی پس از شکست عشایر وارد خرم آباد میشوند سپهبد امیر احمدی، سرتیپ شاه بختی (سرتیپ محمد زکریا) را جایگزین خود ساخته و خود به تهران به حضور رضا خان میرود. مارک سینوت در سایت خود گرازش بسیار زیبایی را از این صعود فوق العتده به رشته تحریر در آورده است .

دیدگاهتان را بنویسید