استان لرستان – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

علاوه بر اين نظم و سرايش شعر در بدخشان در هر خانه ای مروج است و در اين ولايت کمتر کسی را ميتوان دريافت که شعر نسروده باشد ، اما ويژگی اين سرودن آن است که قسمت اعظم شعر های سروده شدۀ مردم بلند و در خورستايش است. حکيم ناصر خسرو بلخی شاعر و فيلسوف گرانمايه کشور، قسمت زياد عمر خود را در اين ولايت سپری کرده و شعر سروده و به فلسفه و حکمت پرداخته است. با توجه به عدم وجود پاسگاه محيط باني در حاشيه منطقه بازديد كنندگان متعددي بدون هماهنگي اداره از اين منطقه يازديد مي كنند كه بدليل عدم اطلاع كافي از موقعيت آن، در مواردي آثاري از اين اثر را كنده و با خود حمل مي كنند.

کیسه های پلاستیکی را مچاله کنید و در اطراف بطری قرار دهید و نوارهای برش زده سه سانتی متری با استفاده از چسب نواری به کیسه های پلاستیکی مچاله شده بچسبانید به طوری که ساختار آتشفشان محکم و پابرجا باشد و دهانه ی شیشه با نوارها مسدود نگردد . آنها یک مقدار انداز (مالیه) می دادند ودرهنگام لشکر کشی های شاه یک قطعه عسکر سوار راعزام می کردند. این قوم ، حدود یک قرن است که به زبان مادریشان تکلم نمی کنند و اکنون در قوم مُنجی ، همسایة تاجیکشان که در درّه مُنجان (کوکچة علیا) در افغانستان به سر می برند، ادغام شده اند.

اکثریت باشندگان این ولایت را تاجک ها تشکیل داده و به زبان فارسی حرف می زنند.برخى مردم آن به زبان پامیری ، شغنی ، پامیری ودرسرحدات چین برخی ازساکنین به زبان چینايی نيز تکلم می کنند.اکثريت مردم بدخشان پيرو مذهب سنی حنفی بوده ، اما شمار ديگرى پيرو مذاهب وهابی و شیعه اسماعلیه نيز هستند. درسالهای اخیرعلاقمندی دختران به بازی های والیبال وکرکت در بدخشان بیشترشده ودرروزهای مناسبتی، دختران بامکاتب همتای شان درصحن مکاتب به رقابت های ورزشی می پردازند. درسالیان اخیرتوجه دولت به رشد وانکشاف صنایع وتولیدات داخلی بیشترشده ودرحال حاضرصدها خانم درپروژه های حرفوی زنانه مصروف کار هستند.

آنها به عنوان شغل به این کار نگاه میکردند. برای شروع کار دی کرومات آمونيوم را وزن کرده و به شکل تپه در کپسول چینی یا ظرف فلزی می ریزیم ابتدا با کبریت سعی می کنیم آنرا روشن کنیم. این پست برای کمک به دانش آموزان به منظور آشنایی بیش تر با پدیده ی آتشفشان نوشته شده است . این ولسوالی در جنوب شرقی پروان واقع شده است و بیش از ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد. حصار و آثار به جای مانده از این قلعه بیش تر و بزرگ تر از قلعه «دوشه» است. از آن خوان (سُفره ) می بافند و چون چرکین شود، به جای شستشو آن را در تنور آتش اندازند تا پاک شود.

همچنین سنگ دیگری دارند که چون در خانة تاریک نهند، اندکی روشنی دهد (مقدسی ، همانجا). و به ارشاد جناب آیه الله حاج شیخ محمد تقی آملی (قدس سره) به محضر مبارک علامه حاج میرزا ابوالحسن شعرانی طهرانی (اعلی الله مقامه) رسیدند و آن بزرگوار چون پدری مهربان، سالیانی دراز در کنف عنایتش، همّ خویش را به تربیت و تعلیم ایشان مصروف داشت – به مدت ۱۳ سال – و از فنونی چند دری بروی ایشان گشود.از منقول تمام مکاسب و رسائل شیخ انصاری (قدس سره) و جلدین کفایه آخوند خراسانی (قدس سره) و پس از آن کتاب طهارت و کتابهای صلوه و خمس و زکات و حج و ارث جواهر را به صورت درس فقه خارج استدلالی محققانه، تا اینکه مطمئن شد و باور نمود که بر استنباط فروع از اصول تواناست.

دامداری با کوچهای کوتاه مدت نیز در آنجا رواج دارد. با این همه یک سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان، اعلام کرد که آنها تمامی ورودیها و راههای این منطقه را در کنترل دارند و هسته مقاومت تهاجم طالبان برای تصرف ناحیه شوتول در ورودی دره پنجشیر را در هم شکستند. دو رشته کوه ارسباران (قره باغ) در شمال و رشته کوه مرزی ایران و ترکیه (مانندقله آرارات) شمال و غرب این منطقه را دربرگرفته است. این منطقه در دورة اسلامی شهری هم به نام بدخشان داشته است . نخستین بار، نام بدخشان در منبعی چینی (هوان تسانگ ، قرن اول /629)، به صورت پوـ توـ چانگ ـ نا ، آمده است .

در این سفرارل رایدیفورد و ادموند کادر نخستین صعود را به قله کوه ۷۴۲۴متری کامت در ناحیه گارهوال هند انجام دادند و درنتیجه آن دو جایگاه در اکتشاف سال ۱۹۵۱ اورست از سوی بریتانیا، به نیوزیلند اختصاص داده شد؛ دو جایگاهی که در اختیار هیلاری و رایدیفورد قرار گرفت. در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند ، برای اولین بار ارتفاع قله اورست -که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد- به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد. کوه اورست به عنوان بلندترین کوه با نام هایی مانند نپالی ساگارماتا و تبتی کومولانگما نیز معروف بوده است.

میانگین ارتفاع این ناحیه ، بین سه تا چهارهزار متر است ، و برفراز آن کوه ـ سنگهای برج مانند عظیم پوشیده از یخ قرار گرفته که میانگین ارتفاع آنها پنج تا شش هزار متر است . رشته کوه همیان از شمال تا شمال غرب دشت سر سبز و حاصلخیز شهر کوهدشت لرستان کشیده شده است و این کوه در محاصره درختان درهم فشرده بلوط قرار دارد. بیشتر جمعیت آن از تاجیکهای فارسی زبان تشکیل یافته است که عمدتاً در حوضة کوکچه و نواحی دَرْواز (نسی ) در طرف افغانستان ، در پیچ و خمهای شمال غربی رود جیحون ، به سر می برند.

واخان می پیچد، به سر می برند؛ قوم وانْچی که در درّة وانچ در شمالیترین منطقة تاجیکستان زندگی می کنند. گروههایی از اقوام قدیمتر در قسمت بدخشان تاجیکستان ، به تاجیکهای کوه نشین یا تاجیکهای پامیر، و نزد همسایگان تاجیک خود، به غَلْچَه مشهورند. آب بندهای مهم آن بنام درياى کوکچه، واخان، انجمن، وردوج، تگاب، تنگی شیوه، پامیر، جُرم ، آغرده ، غوری سنگ، درواز، راغ ، زرقل و چقمقین ياد ميشود. كوه نوردان خارجي، هم در دورهی قبلي و هم در اين دوره، از انجمن به عنوان يك “پا” ی جشنواره ياد كرده و میكنند.

اینها بخشی از پارک زمینشناسی ژانکی در چین است. مقبره اين شاعر و فرهنگى در ولسوالى يمگان بدخشان زيارتگاه عام و خاص است. کلتوروعنعنات مردم بدخشان به تناسب ولسوالی های سرحدی که با تاجکستان وچین سرحد مشترک دارند فرق ميکند. در مقابل داریوش، 9 اسیر با دست و پاهای بسته دیده میشود که 8 تن از آنها غاصبان تاج و تخت پادشاهی هستند و نفر نهم، پیشوای قبیله سکاها یا همان تیگرا خائود است. دگر آفرین بر فریدونِ بُرز/ خداوند تاج و خداوند گُرز . آنان همچنین به پیکار میان نیروهای خوب و بد اعتقاد داشتند که به عنوان مثال می توان به تیرگی شب ( تاریکی ، ظلمت ) ، زمستان ، خشک سالی ، قحطی ، بیماری ها و سایر آفات را از جانب نیروهای بد و زیانکار و پیروزی نیروهای زیانکار بر نیروهای خوب و خیر می دانستند .

هنگام سفر از قشم به جزیره هرمز از راه دریا، کوههای رنگی ای را می توان دید که در میان آنها (در بخش جنوبی)، کوه قرمز رنگی با خاک خوراکی ای به نام «گِلک» وجود دارد و میزان استفاده از آن در آشپزی، بدون اغراق به اندازه نمک است. قطعاتی از سنگهای زیرزمینی دورة پرکامبرین و توده های خاراسنگ متعلق به دوره های مختلف ، در میان طبقات بالایی چینه های بازمانده از عصر مزوزوئیک پراکنده است . درولسوالى هاى اشکاشم،جُرم، خواهان، راغ، کران ومنجان وشغنان تمام آب های دریايی وکانالهای مصنوعی استفاده ميشود.

لاجورد بدخشان در ولسوالى کران ومنجان مورد استخراج قرار دارد. قلهٔ نوشاخ بلندترین قله افغانستان در مرز بدخشان و پاکستان جای دارد. تقریبا همه، جای چادر هایشان را انتخاب کرده بودند و منتظر بودند گروه شیرازی ها از قله برگردند و چادر هایشان را جمع کنند. بررسی شده است. هرچند هم در سال های اخیر کارهای اندکشماری انجام شده، با آن هم می توان از آثار بس جالب پژوهندگان نسل نو برای مثال یو. آقای پورفرزین، به محض رسیدن ما به ماشین ها با یک هندوانه شیرین و قرمز از ما پذیرایی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید