از کوه البرز جعلی تا کوه البرز واقعی

آشنا میشود. این آشنایی و علاقه وافر به تحصیل در علوم دینیه ایشان را از ادامه مأموریت بازداشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده میشود و به همراه طلاب هم قطارش رهسپار شهر مقدس قم و وارد حوزه علمیه این شهر شده و به تحصیل مشغول شد.دروس مقدمات تا سطح عالیه و اصول فقه را نزد اساتید آن زمان در حوزه علمیه قم تلمذ کرد. جواد فاضل لاریجانی زاده ۱۲۹۵در آمل نویسنده و مترجم شهیر و چیره دست ایرانی بود.جواد فاضل، فرزند ابوالقاسم، به سال ۱۲۹۵ هجرى شمسى در شهر آمل دیده به جهان گشود، وى علوم مقدماتى فارسى و عربى را نخست در آن شهر نزد پدر خود فرا گرفت و سپس به تهران آمد و نزد شیخ محمد آشتیانى به آموختن فقه و اصول پرداخت و آن گاه دوره دانشکده معقول و منقول (معارف اسلامى) را گذرانید، و از سال ۱۳۱۹ وارد عرصه نویسندگى و همکارى با مطبوعات شد.تالیف استاد جواد فاضل در کار نویسندگى و ترجمه متون عربى و دینى قدرت بالائى داشت و از خود آثار دینى و داستانهاى متعددى که بارها تجدید چاپ شده، به یادگار گذاشت ، که عمده ترین و ارزشمندترین آنها، به هفتاد مقاله و کتاب می رسد.سرانجام، مرحوم جواد فاضل ۲۸ مرداد سال ۱۳۴۰ هجرى شمسى، در تهران به سن ۴۵ سالگى زندگى را به درود گفت و در سمت قبله بقعه شیخ صدوق در قبرستان ابن بابویه در آغوش خاک آرمید.

۴ ـ تانمول گورف، استاد لغات در دانشکده کیفزو. در سفری که به دلفان داشت با محمدتقی موموندی آشنا شد که او نیز دستی قوی در شعر لکی داشت و در برخی از اشعارش از «ترکهمیر» به خاطر معانی بلند و اندیشههای ژرف که در شعرهایش آورده، به عنوان استاد خود یاد کرده است. هرچند به گفته الماس، هسته مقاومت به واسطه نبود دکلهای مخابراتی و عدم دسترسی به اینترنت نمیتواند اطلاعاتش را به سادگی به بیرون از دره منتقل کرده و رسانه شان صدای پنجشیر باشد. به نظر میرسد دورهی کودکی و نوجوانی را در یکی از روستاهای طایفه آزادبخت از توابع کوهدشت گذرانده است.

دراینجا ما به روش استخراج معادن دیگر مانند معدن سنگ یا معدن طلا و گوگرد و … معدن مس دربند – در شرق معدن مس عینک قرار دارد. ورزش کوهنوردی در تمام دنیا طرفداران خاص خود را دارد. سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم به امیر مومنان فرمود: یا علی انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی.حضرت عرضه داشت: یا رسول الله، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟ پیامبر فرمود: آنها جبرئیل و میکائیل اند. به حکم این عقیده فرزندانش را مسلمان تربیت نمود و درس خداپرستی و ایثار ایشان در بازماندگان اثر بخشیده بود».آیت الله محمد رضا قبادی آدینه وند از همان اوان کودکی در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بود به طوری که با تلاش و تمرین بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی اصغر کاظمی و …

و چه زیبا فرموده است امیر مؤمنان علی علیه السلام که انسان مؤمن چونان کوهی استوار است که ناملایمات روزگار او را نمی لرزاند. در تشیع پیکرش بسیاری از افراد سرشناس سران ایلات و طوایف لک و خوانین نقاط گوناگون لرستان کرمانشاه و ایلام خود را با اسب و استر به «قُمش» دلفان رساندند، تا در مراسم پرسه این شاعر بزرگ لک شرکت کنند بسیاری از زنهای دلفان در مرگ او لباس سیاه پوشیدند و به گونههایشان ناخن انداختند؛ صدای شیون زنان و دختران در هنگامی که میخواستند جنازه را خاک کنند به گونهای بود که انگار غوغای رستاخیز به پا شده بود؛ از طرفی دیگر بسیاری از مردان و پسران بیگانه و خویش در مرگ «ترکهمیر» خاک بر سر می ریختند و سر خود را به سنگ میزدند.

این اقدام خداپسندانه وی باعث میشود تا طبقه محروم از تجاوز خوانین زورگو تا حدودی در امان باشند.وی در ادامه می نویسد «مطلب دیگری که باید ذکر شود عقیده ایشان درباره تربیت اولاد بود. همواره می فرمود: والدین مسؤول تربیت اولاد هستند و مکلفند آنان را مسلمان بار آورند در غیر این صورت مدیون هستند. مضافاً این که نمایندههایی در هر ولایت وجود داشت که روند اجرایی کار را مستقیماً به کابل گذارش میدادند.

معاون اجرایی قوه قضائیه. عضو کمیسیون حقوق بشر قوه قضائیه. مشاور رئیس قوه قضائیه. مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام. عضو کمیسیون حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام. عضو هئیت رئیسه مجلس خبرگان رهبری سوم. عضو شورای داوری دانشگاه آزاد اسلامی. کارشناسی فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه تهران . کمی بعد یعنی ساعت ۱۹ اتوبوس به سمت تهران حرکت کرد و صبح روز بعد ساعت ۷، ما در ترمینال آزادی تهران بودیم. دکتری الهیات و معارف اسلامی- فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران. حاج شیخ ماشاالله مروجی در دوران اقامت حضرت آیتالله بروجردی در بروجرد در راه کسب معارف اسلامی وارد حوزهی علمیهی نوربخش بروجرد شد.

پس خداوند بر جوانمردان پنهان در غار که از خستگى دوران انتظار و سختى بودن در میانه کفر و ظلم زمان، به خواب رفته بودند، منت نهاد و ایشان را به عنوان آیتى از قدرت خویش بعد از ? شهید در اسفند ماه سال 1340در روستای سرآسیاب واقع در 6کیلومتری شهر کوهدشت به دنیا آمد .دوران ابتدایی را با موفقیت و قبول زحمت بسیار به پایان برد شهید برای رفتن به مقطع راهنمای می بایست تا شهر کوهدشت را با پای پیاده هر روز طی می کرد و بالافاصله دوران دبیرستان خود را آغاز کرد.

مذهب مردمان این شهر شیعه و تعدادی نیز اهل حق هستند. با اهل نظر؟ نه! طایفۀ جهرعلی جنگجو، سخاوتمند و شجاعاند و طایفۀ باباعلی نرمخو و اهل مراودهاند. این آتشفشان که از نظر متخصصین همچنان فعال است، آخرین بار در سال 1708 فوران کرد اما امروزه به اندازه کافی ایمنی دارد. آموزش جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته به جراحان عمومی و متخصصین زنان در دانشگاه­ ها و بیمارستان­ های خصوصی، ۱۳۷۳- تاکنون.

پس از آخرین تحولات دراین دوران، طی دوره«کواترنر» ناهمواری های کشورما شکل نهایی یافته است. تاریخ ساخت بنای اولیه بقعه معلوم نیست ولی در طول سالیان متمادی مرمت و بازسازی شده که یک بار هم به همت حاج شیخ جابر فاضلی خویی صورت پذیرفته است.بنای فعلی در ابعاد تقریبی 13×10 متر است و پلانی مستطیل شکل دارد و سطح آن حدود یک متر از سطح صحن بالاتر است. این روحانی و مفسرقرآن کریم در زمینه ساخت مسجد در کوهدشت تلاشهای زیادی داشت که از جمله مساجدی که به همت وی ساخته شده میتوان به مسجد جامع و مسجد حضرت صاحبالزمان(عج) کوهدشت، دو مسجد در روستاهای آدینه وند و روستای کوشکی و چهار مسجد در روستای پشت تنگ و مساجدی در منطقه رومشگان و سوری و امرایی اشاره کرد.آیتالله حاج شیخ محمدرضا قبادی آدینه وندروز یکشنبه 30 شهریورماه 1393 در سن 85 سالگی در شهر قم دعوت حق را لبیک گفت.

ساعت ۳۰۱۲ ظهر به شهر ماکو و سپس مرز بازرگان رسیدیم و پس صرف نهار در مرز بازرگان به سفر خود ادامه دادیم. غار میر ملاس در کوه سرسورین و در فاصله ‪ ۲۰‬کیلومتری شهر کوهدشت واقع است. غار شکاچیان نیز بر دامنه کوه بیستون و بر فراز سر تندیس هرکول قرار دارد. علاوه بر این، در غارهای دیگر کوه بیستون نظیر غار مرخرل، غار مر تاریک و غار مرآفتاب آثار سکونت انسان نئاندرتال پیدا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید